Portu - obecná diskuze

K diskusím: Obecná diskuze; Portu Gallery;
Odpovědět
Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1509
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 990
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Portu - obecná diskuze

Příspěvek od Joshua » 26 úno 2019, 08:48

Obrázek

Portu je robo-advisory platforma, pomocí které lze investovat do ETF za poplatek 1% ročně, který je automaticky strháván z portfolia každý měsíc. Jedná se o hybridní formu aktivního a pasivního investování. Převážně je investováno do nízkonákladových indexových fondů, nicméně v případě nutnosti může zasáhnout lidský faktor. Za platformou stojí česká investiční skupina WOOD & Company. Celý projekt vznikl v roce 2017, přičemž ostré spuštění nastalo v srpnu 2018.

Součástí registrace je dotazník, který slouží ke zjištění rizik, která chce investor podstoupit.

Portu je vhodné jako alternativa tradičních investičních nástrojů, jako jsou fondy. Výhodou je taktéž nízká časová náročnost, prakticky jen stačí pravidelně zasílat měsíční částku. Dále je tu český support a komunita. Možnost investovat do ETF, které byly u některých brokerů pozastaveny počátkem roku 2018. Hotovostní zůstatky jsou pojištěny do výše 100 tisíc EUR.

Nevýhodou je, že se investor připravuje zkušenosti a potenciální výnosy spojené s aktivní správou portfolia. Zkušenějšímu investorovi tato služba zkrátka nic nepřinese a je vhodná myslím spíše začínajícím. Taktéž se sluší uvést, že z oblasti robo-advisory existují i levnější služby, např. ETFmatic s polovičním poplatkem, nicméně v AJ. Otázkou jsou také poplatky (viz komentář Carhir).

Na Portu nejsem aktivní a výše zmíněné informace jsem z části převzal z recenze od Finlord a komentářů. Tedy je uvádím jako zdroj.

V komentářích jsem také narazil na zajímavé čtení o investování do indexů.
http://www.vltavafund.com/cz/dopisy-akc ... nvestovani

Při registraci přes následující odkaz získá doporučený i doporučující 3 měsíce na Portu zdarma bez poplatku.
Přejít na Portu

Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1184
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1172
Kontaktovat uživatele:

Re: Portu

Příspěvek od Carhir » 26 úno 2019, 14:17

v komentářích u Finlordí recenze si také můžeš přečíst několik poznámek k nákladům na této platformě - ono se to jako low cost sice tváří, 1% poplatek vypadá lákavě ale to rozhodně není vše co platíš (a docela mě štve že tě platforma v tomto dojmu nechává :shock: ). Ve zkratce:
- v 1% není TER jednotivých etf
- pokud ti vyjde nižší rizikovová třída tak do portfolia se ti vecpou dluhopisy reprezentované také podílovým fondem od Wood & Co s TER 1% (!)
- v tomto 1% též není měnové zajištění

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1299
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Portu

Příspěvek od P2P_Ronie » 26 úno 2019, 15:46

Každopádně jsem si to zkusil založit a zatím mi to přijde fajn (aspoň, jak píšeš, pro začátečníky). Je to přehledné, poměrně flexibilní. Dobrý nástroj pro pravidelné investování, aspoň než se člověk více rozkouká/vzdělá, aby si nakupoval sám.

Líbí se mi i to, že se dá založit více portfolií v rámci jednoho účtu (takže mám svoje "spoření" s investičním horizontem na 30 let a rizikovou kategorií 10, a dále jsem založil ještě pro dceru s kratším investičním horizontem a s nižší rizikovostí).

Online založení proběhlo rychle a bez problémů. Poplatky zatím nevím - využil jsem odkazu (a teď ještě někoho dalšího pozval), takže mám 6 měsíců zdarma.
CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | EVO | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Portu

Příspěvek od vyvar z ovaru » 27 úno 2019, 12:19

Si rikam proc investovat do Portu, kterej je tak trochu fondem fondu (indexu) a nekupovat si to stejny sam s poplatkem 0,1%? A zase problemovy prodej ala klasicke fondy, kdy zadam odprodej a muzu se jen modlit, ze dalsi den/dny, kdy se bude prodej realizovat, nespadnou trhy o 20% dolu.

eNaia
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 102
Registrován: 11 led 2018, 20:35
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Re: Portu

Příspěvek od eNaia » 27 úno 2019, 13:19

Prijde mi to jako dobra alternativa k podilovym fondum, ktere ted vsechny banky tlaci vrchem spodem.

Uživatelský avatar
jimmy052
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 113
Registrován: 06 lis 2018, 11:03
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Re: Portu

Příspěvek od jimmy052 » 01 bře 2019, 23:41

btw na portu jsem zavítal v době korekce, takže je to aktuálně OK. Uvidíme až tam bude více hufnáglů co to semnou udělá. Každopádně z poklesu jsem veselý....teda většinou...
NRZ, IRM, WFC,STOR, O, AAPL, PFE, STAG, PBA, HRZN, MAIN, GAIN, KMI

Tomas
Příspěvky: 17
Registrován: 06 říj 2018, 19:21
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Re: Portu

Příspěvek od Tomas » 04 bře 2019, 15:40

P2P_Ronie píše:
26 úno 2019, 15:46
Každopádně jsem si to zkusil založit a zatím mi to přijde fajn (aspoň, jak píšeš, pro začátečníky). Je to přehledné, poměrně flexibilní. Dobrý nástroj pro pravidelné investování, aspoň než se člověk více rozkouká/vzdělá, aby si nakupoval sám.

Líbí se mi i to, že se dá založit více portfolií v rámci jednoho účtu (takže mám svoje "spoření" s investičním horizontem na 30 let a rizikovou kategorií 10, a dále jsem založil ještě pro dceru s kratším investičním horizontem a s nižší rizikovostí).

Online založení proběhlo rychle a bez problémů. Poplatky zatím nevím - využil jsem odkazu (a teď ještě někoho dalšího pozval), takže mám 6 měsíců zdarma.
Chci se zeptat, jak je to s tím založením pro dceru? Je to na vaše jméno nebo to jde i jakože na ni? Chci právě taky něco založit dceři, není plnoletá. Díky za odpověď

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1299
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Portu

Příspěvek od P2P_Ronie » 04 bře 2019, 17:19

Tomas píše:
04 bře 2019, 15:40
Chci se zeptat, jak je to s tím založením pro dceru? Je to na vaše jméno nebo to jde i jakože na ni? Chci právě taky něco založit dceři, není plnoletá. Díky za odpověď
Jsem to možná nenapsal úplně přesně. Založil jsem to "pro" dceru, ale na svém profilu :-) To znamená, že je to na moje jméno, na mém účtu, já to můžu vybrat/nakládat s tím. Ale mám to odděleno od zbývajících prostředků a je to myšleno právě pro dceru.

Jednoduše v rámci svého účtu, kde jsem měl svoje portfolio "spoření" s rizikovým profilem 10 a investičním horizontem 30 let, jsem dal vytvořit druhé portfolio, jehož název odpovídá jménu dcery. Toto portfolio jsem trochu upravil (snížil rizikovost profilu z 10 na 8, snížil investiční horizont). Obě portfolia teď vidím v celkovém přehledu, ale jsou oddělená s odlišnou skladbou investičních instrumentů. Každé má vlastní VS a pro každé mám jiný trvalý příkaz na zasílání peněz.

Snad to pomohlo :-)
CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | EVO | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1509
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 990
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Portu

Příspěvek od Joshua » 09 kvě 2019, 08:54

pfolio píše:
09 kvě 2019, 07:48
Z Portu jsem momentálně vybral peníze, nákup a prodej je zpravidla v obchodní dny (středa). Celkově jsem byl se službou spokojený.

Portu přidává určitě nějakou hodnotu:
- reinvestice dividend
- nejpohodlnější investování do akcií co jsem zatím vyzkoušel (prostě jen pravidelná platba z banky a nic nemusíte řešit) -> šetří čas
- kupuje frakce akcií (pokud chcete investovat 1000 CZK měsíčně nic moc lepšího není)
- časem bych čekal gliding (ze 100% akciového portfolia přejít na 80% akcie a 20% dluhopisy nebo podobně zadáním jednoho příkazu)
- zajištění měnového rizika (nejsem přesvědčen o jeho hodnotě pro dlouhodobé investování), když tak zpětně letmo koukám na výpisy po půl roce na portu, cca 4 měsíce to dopadlo pozitivně a 2 měsíce v minusu, celkově možná o pár korun navýšené portfolio, provádí se to ale s velmi malou částkou, takže bych čekal max + 0.5% měsíčně (zatím mi to ale nepřijde úplně přehledně komunikované).

Je to služba hlavně pro dlouhodobé investory, časování trhu neprovádí. Pořád celkem nová tak věřím, že časem toho nabídne více i nějakou poplatkovou strukturu kdy třeba od 1 milionu nebudete platit 1%. Doporučuji ji lidem, co chtějí investovat tak 1000 - 1500 czk měsíčně, potom tam ta hodnota v investování do frakcí je.

Každopádně se mi poplatek 1% + TER všech ETFek zdál dost a příjmy v CZK už mi nechodili proto momentálně investuji měsíčně něco přes ETFmatic (v podstatě levnější portu v EUR) a většinu peněz do VANGUARD FTSE AW (IE00B3RBWM25)
přes Degiro (poplatek TER 0.25%, nákupním a prodejním poplatkům se u tohoto ETF na degiru vyhnete https://www.degiro.cz/data/pdf/cs/sezna ... platku.pdf).

Zatím nevidím moc rozdíl mezi investicí do globálně diverzifikovaného ETF (akcie celého světa) vs Robo advisory které jen kupují více ETFek (skoro vždy kolem 55-60% US akcie atd.) aby z toho poskládali často něco velmi podobného indexu sledující celý svět.

0.25% fee u jednoho ETF mi přijde poměrně dost, vzhledem k tomu, že existují ETF na americké akcie s ročním poplatkem 0.03%

Snažil jsem se ty poplatky srovnat na jednom místě: https://pfolio.cz/srovnani-etf/

Investovat chci prakticky doživotně.

Víte o něčem levnějším pro nákup celosvětových akcií v ČR / EU?
Přidávám i sem.

Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1184
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1172
Kontaktovat uživatele:

Re: Portu

Příspěvek od Carhir » 09 kvě 2019, 15:56

Nějak si nemůžu dovolit být šťoura - veškerou přidanou hodnotu co pfolio vidí v Portu má normální podílový fond taky.

Já kromě úspory pár desetinek % nákladů ročně žádnou výhodu nevidím...

Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Portu

Příspěvek od Flyboy » 17 kvě 2019, 20:11

Sem se zkusil na to Portu registrovat no a ten 1% poplatek je docela zavádějící. Při poplatku 0,89% (což by bylo super) můžu mít jen jednu strategii a v ní 5 instrumentů. Bohužel pět je na mě málo a jak jsem si vybral 8 instrumentů a to už mi poskočí poplatek na 1,29% no a to už taková hitparáda není.

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1299
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Portu

Příspěvek od P2P_Ronie » 17 kvě 2019, 22:39

Ty strategie jsou novinka. Zakladni variantu Portu portfolio neovlivnis. Tam je 1 %. Pak jsou ty strategie, kde si volis instrumenty a kde jsou tri poplatkove varianty, jak pises. Uvazuju, jestli to prubnout, ale mam to jak ty. Pod 1 % poplatek fajn, ale tech pet instrumentu je malo. Navic to, myslim, nemuzes pak rebalancovat a neni tam zajisteni.
CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | EVO | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Portu

Příspěvek od Flyboy » 17 kvě 2019, 23:30

P2P_Ronie píše:
17 kvě 2019, 22:39
Ty strategie jsou novinka. Zakladni variantu Portu portfolio neovlivnis. Tam je 1 %. Pak jsou ty strategie, kde si volis instrumenty a kde jsou tri poplatkove varianty, jak pises. Uvazuju, jestli to prubnout, ale mam to jak ty. Pod 1 % poplatek fajn, ale tech pet instrumentu je malo. Navic to, myslim, nemuzes pak rebalancovat a neni tam zajisteni.
Doufám že se to nesčítá. Třea 1%+0,89%. No já si tam zkusil udělat dvě strategie v jedné 4 a v druhé 5 instrumentů. Ale nejsem si jistý jestli tam mám posílat měsíčně 2000Kč abych to zkusil a navíc mi to vyhodilo to 1,29%
Na druhou stranu fondy běžně mají vstupní poplatek 1% a správcovský klidně i 2%. Takže možná ani těch 1,29% není tolik když člověk může i kdykoliv prodat bez poplatků. Zítra projdu všechny své fondy a popřemýšlím nad tím jestli potřebuju ještě něco dalšího :D Stejně bych to měl občas vše zkontrolovat co se s tím děje.
Jaké instrumenty sis z toho vybral?

mithrannin
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 152
Registrován: 28 bře 2019, 16:15
Reputace: 173
Kontaktovat uživatele:

Re: Portu

Příspěvek od mithrannin » 18 kvě 2019, 10:32

Momentálně ty strategie testuju s podobným přístupem, realokoval jsem tam pár tisíc měsíčně, které tam postupně budu přelívat ze Zonky, kde mám problém to reinvestovat.

Zkouším proti sobě jedno to jimi spravované portfolio a nově custom strategii s těmihle parametry,
port.PNG
port.PNG (29.53 KiB) Zobrazeno 53068 x
jako fanoušek investic, kde není vyžadována aktivní správa a skeptik, co se fondů týče v tom nějaký potenciál vidím, uvidím za pár měsíců.

Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Portu

Příspěvek od Flyboy » 18 kvě 2019, 13:07

Já si zkusil "namodelovat" tyhle dvě. co ty na to? Průšvih že když sem si dal dva hned tam mám 1,29% poplatek :D No ještě si s tím pohraju a popřemýšlím že bych si nechal jen 5 a hodil to do jednoho za 0,89%
Přílohy
22222.png
22222.png (32.26 KiB) Zobrazeno 53060 x
1111.png
1111.png (30.45 KiB) Zobrazeno 53060 x

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1299
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Portu

Příspěvek od P2P_Ronie » 18 kvě 2019, 15:44

Flyboy píše:
17 kvě 2019, 23:30
P2P_Ronie píše:
17 kvě 2019, 22:39
Ty strategie jsou novinka. Zakladni variantu Portu portfolio neovlivnis. Tam je 1 %. Pak jsou ty strategie, kde si volis instrumenty a kde jsou tri poplatkove varianty, jak pises. Uvazuju, jestli to prubnout, ale mam to jak ty. Pod 1 % poplatek fajn, ale tech pet instrumentu je malo. Navic to, myslim, nemuzes pak rebalancovat a neni tam zajisteni.
Doufám že se to nesčítá. Třea 1%+0,89%. No já si tam zkusil udělat dvě strategie v jedné 4 a v druhé 5 instrumentů. Ale nejsem si jistý jestli tam mám posílat měsíčně 2000Kč abych to zkusil a navíc mi to vyhodilo to 1,29%
Na druhou stranu fondy běžně mají vstupní poplatek 1% a správcovský klidně i 2%. Takže možná ani těch 1,29% není tolik když člověk může i kdykoliv prodat bez poplatků. Zítra projdu všechny své fondy a popřemýšlím nad tím jestli potřebuju ještě něco dalšího :D Stejně bych to měl občas vše zkontrolovat co se s tím děje.
Jaké instrumenty sis z toho vybral?
Ja mam zatim jen to puvodni portfolio, ke strategiim jsem se zatim nedostal. Hrozne dumam, jestli jit na low cost, anebo vyssi poplatek, ale lepe si s tim vyhrat a dat vice instrumentu, zajisteni, rebalancovat to v case atd. Pres to procento uz to pak pri vyssich castkach musi byt znat. Ale zase jak rikas, za me osobne lepsi nez fondy.

Jinak ja uvazoval hlavne o nejakych komoditach, voda, nano/bio technologie apod. Defenzivnejsi mix, s nejakym prvkem riskantnejsim/na rust.

Chapu, ze poplatky jsou oddelen. Tj. kdyz necham portfoli, tak 1%, a kdyz k tomu pridam strategii, tak treba 0,89% za ni. Ty jsi teda udelal dve strategie a bere ti to jeden poplatek za obe, ale ten vyssi?
CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | EVO | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Portu

Příspěvek od Flyboy » 18 kvě 2019, 15:47

Ukazuje to jenom 1,29% a píše se tam že to je jediný poplatek.

mithrannin
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 152
Registrován: 28 bře 2019, 16:15
Reputace: 173
Kontaktovat uživatele:

Re: Portu

Příspěvek od mithrannin » 18 kvě 2019, 18:05

Tak oni u těch strategií mají naceněno podle 'plánů' - v okamžiku, kdy si člověk vybere alespoň jeden prvek z vyššího plánu (více strategií, více ETF v rámci strategie, rebalance, zajištění), tak automaticky platí ten nejvyšší tier poplatku. V tom případě bych to buď stlačil na těch 5 ETF za .89%, nebo využil tu kompletní nabízenou sadu, když to na poplatek už nemá dopad.

Co jsem si studoval svůj scénář, tak by portfolio a strategii měli vést jako dvě separované investice, za jednu pak Portu platím 1% z investované částky, za druhou pak těch .89%.

Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Portu

Příspěvek od Flyboy » 18 kvě 2019, 18:17

Pokud jsem to dobře pochopil, tak ty nabízené sady to je vlastně naprosto to samé co si tam můžeš dát ty. také jen 5 produktů. Než ty jejich přednastavené, to bych si to raději zkopíroval do vlastního a měl bych to samé za 0,89 :D U těch jejich strategií nemají napsané nic o zajištění měnového rizika, tak aspoň předpokládám, že je to to samé jako kdyby sis to tam naházel sám.

mithrannin
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 152
Registrován: 28 bře 2019, 16:15
Reputace: 173
Kontaktovat uživatele:

Re: Portu

Příspěvek od mithrannin » 18 kvě 2019, 18:44

Jo, efektivně rozdíl je v tom že v 'portfoliu' ti za 1% přibalí automatický rebalancing portfolia a měnové zajištění, které ve 'strategii' za 0.89% nemáš - otázka jak se tohle vyplatí. Jelikož jsem se v investování stále kompletně nerozkoukal, tak měnové zajištění zatím úspěšně ignoruju na základě článků, že při dlouhém investičním horizontu je jeho hodnota limitně nulová.

Nicméně jsem si založil obě varianty, ať můžu srovnat na vlastní kůži.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host