Knihy o investování

.
Knihy, filmy, kurzy a školení, odkazy na zajímavé články.
Odpovědět
Joshua
Administrátor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 163
Kontaktovat uživatele:

Knihy o investování

Příspěvek od Joshua » 21 úno 2019, 14:11

Teď jsem si uvědomil, že nám tu na fóru úplně chybí nějaké formální vlákno pro knihy. Založil jsem nám tu ve "studovně" nové ;) .

P2P_Ronie
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy o investování

Příspěvek od P2P_Ronie » 21 úno 2019, 15:33

Dobrý nápad, díky za něj! Já jsem vcelku nováček, takže budu rád za jakákoli doporučení. Osobně jsem si zatím pořídil Gladišovo investování do akcií a taky Inteligentního investora. Musím se na to už nějak vrhnout, kdy hodlám zmírnit přítomnost v P2P půjčkách / Kryptu a vrhnout se masivněji na akcie :-)

//Dík, asi už tu jednou podobné přání bylo, takže to není můj nápad. Spíš bych měl schytat mínusy, že tak pozdě :) Joshua

Skejwi
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Skejwi » 21 úno 2019, 17:03

Já teď dočítám Investice do akcií, běh na dlouhou trať od Jeremy Siegela, vyšla i česky v nakladatelství Grada. Hlavní teze knihy je, že akcie jsou historicky nejvýkonější aktivum, do kterého lze investovat, a že v dostatečně dlouhodobém horizontu také hodně bezpečná investice (bezpečnější než dluhopisy, komodity např.). Kniha vědecky a precizně analyzuje historickou výkonnost akcií od 19. století, popisuje a rozebírá, co s hodnotou akcií udělaly krize a co za nimi stálo. Je celkem čtivá, i když k praktickým záležitostem se dostává až ke konci. Publikace byla mnohokrát od svého prvního vydání doplňována, takže reaguje i na krizi z r. 2008 i na moderní trendy jako je pasivní investování přes EFT. Nezaměřuje se na fundamentální analýzu a výběr jednotlivých titulů, řeší celé sektorové indexy a investice do nich.

Ve zkratce: pokud jste někdy potřebovali víc argumentů, aby vás přesvědčily typické hlášky typu "v dlouhodobém horizontu je těžké na akciích nevydělat, dokonce i když nakoupíte těsně před vážnou krizí + 1 pofidérní graf", tak takhle kniha je pro vás ideální. Navíc je to účinná terapie při bouřích posledních měsíců ;)
O svých investicích píšu na skejwin.cz, kde také zveřejňuju svoje portfolio.

GOGO7
Silver pen
Silver pen
Reputace: 120
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 22 úno 2019, 13:31

Mohu doporučit třeba tyto knihy: https://www.financnik.cz/exe/tradingem-k-bohatstvi/ nebo
https://www.grada.cz/zhave-komodity-5014/.
Kniha Rusa Alexandra Eldera se sice zabývá hlavně krátkodobým tradingem /daytrading/, ale je natolik rozsáhlá a komplexní, že si každý něco vybere. Já třeba technickou analýzu akcií.
Kniha amerického investora Jima Rogerse seznámí čtenáře se zajímavou oblastí komoditních trhů a způsobů investování do komodit. Je to zajímavé čtení i třeba pro zájemce o akcie, protože řada akcií
je komoditních - třeba těžaři zlata, mědi, zpracovatelé kávy atd.atd. Rogers je velký fanda Číny, která je co do spotřeby /i vlastní produkce/ klíčovou zemí. :)

Carhir
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 101
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 22 úno 2019, 20:45

Jak jsem již někde zmiňoval každý kdo chce investovat by si měl nejdříve otevřít knihu 10 způsobů jak se (ne)nechat připravit o peníze.

Velmi poučná a dokonce i zábavná!

GOGO7
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 22 úno 2019, 21:03

Také vřele doporučuji zmiňovanou výbornou knihu Tomáše Tyla https://www.grada.cz/10-zpusobu-jak-se- ... nize-7428/ :)

P2P_Ronie
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 24 úno 2019, 12:55

Jinak já mám rád i knihu Investujte do zlata a stříbra od Michaela Maloneyho https://www.databazeknih.cz/knihy/inves ... bra-124412.

Nenechte se zmást názvem. Kniha paradoxně vlastně (téměř) vůbec není o investování do zlata a stříbra. Sám autor přiznává, že jeho cílem je vybudovat portfolio investičních nemovitostí. Ovšem zlato a stříbro považuje za nejlepší nástroj, jak toho dosáhnout. Jde primárně o pojednání o fungování ekonomických cyklů a o historický exkurz do ekonomického úpadku různých říší (Řím, Řecko, situace po světových válkách) v minulosti. Maloney má za to, že USA může potkat stejný osud.

GOGO7
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 24 úno 2019, 13:27

Jj, dobré čtivo. Maloney patří do stáje Roberta Kyiosakiho a jeho projektu "Bohatý táta, chudý táta", kterou jste asi všichni četli jako povinnou literaturu :)

P2P_Ronie
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 24 úno 2019, 13:35

Pravda. Ani jsem to nevěděl - až když jsem otevřel tu knihu a byla tam právě předmluva od RK. :-)

GOGO7
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 14 bře 2019, 15:13

John Cassidy - Jak selhávají trhy. Kvalitní kniha popisující finanční krach v roce 2008 a následný boj o záchranu světové ekonomiky:
https://www.kosmas.cz/knihy/173523/jak-selhavaji-trhy/

Aleš
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleš » 12 čer 2019, 22:14

Netýká se přímo (jen) investování, ale obecně osobních financí. Kdybych měl doporučit komukoliv jen 2 knihy na toto téma:
Nejbohatší muž v babylóně - snadné hezké čtení formou příběhu, praktické. Dal bych tuto knihu každému dospívajícímu, jako dárek do života (a nejen jim).
Váš soused je milionář - toto už nemusí sednout každému, ale se mnou velmi souzní. Kniha o tom, jak se chovají (američtí) milionáři (a není to tak, jak nám často servírují média) a jaký je rozdíl mezi lidmi s vysokými příjmy a s velkým majetkem.

Boží mlýn
Silver pen
Silver pen
Reputace: 47
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Boží mlýn » 13 čer 2019, 09:02

GOGO7 píše:
24 úno 2019, 13:27
Jj, dobré čtivo. Maloney patří do stáje Roberta Kyiosakiho a jeho projektu "Bohatý táta, chudý táta", kterou jste asi všichni četli jako povinnou literaturu :)
A kdo nečetl, tak stačí tady ta stránka :D https://www.cleverandsmart.cz/recenze-k ... hudy-tata/

Joshua
Administrátor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 163
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Joshua » 13 čer 2019, 09:19

Boží mlýn píše:
13 čer 2019, 09:02
GOGO7 píše:
A kdo nečetl, tak stačí tady ta stránka :D https://www.cleverandsmart.cz/recenze-k ... hudy-tata/
Koukám Kyiosaki v kostce :-). Bohužel, jeho knihy mi nikdy úplně nesedly, protože se hodně opakuje. Jsou jako operní hry - člověk se tím prokousává 3,4,5 hodin, jen aby obsah ve finále shrnul do několika vět.

//edit: Tím neříkám, že nejsem rád, že jsem si je přečetl. Asi je to dobré na vytvoření takového toho prvotního mindsetu.

Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 172
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Saraph » 13 čer 2019, 09:36

Joshua píše:
13 čer 2019, 09:19
Boží mlýn píše:
13 čer 2019, 09:02
GOGO7 píše:
Koukám Kyiosaki v kostce :-). Bohužel, jeho knihy mi nikdy úplně nesedly, protože se hodně opakuje. Jsou jako operní hry - člověk se tím prokousává 3,4,5 hodin, jen aby obsah ve finále shrnul do několika vět.
Bohatý táta a chudý táta byla skutečně má první kniha o investování a i když se člověk nenaučí nic konkrétního a i když po dalším studování s několika jeho myšlenkami úplně nesouhlasím, rozhodně nelituji toho, že jsem začal právě touto knihou. Jde totiž o to, že na zahřátí tohle možná člověk potřebuje - dříve, než začne vstřebávat všechny ty technické věci, spíše se naučí vidět důvody, proč je lepší mít finanční svobodu a nehledět na boháče s předsudky. Když investorovi první kniha dá především chuť investovat, myslím, že svůj účel splnila.

P2P_Ronie
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 13 čer 2019, 09:59

Naprostý souhlas se vším. Přečetl jsem od něj asi čtyři knihy. Asi všechny by se daly takto shrnout do pár odstavců (možná dokonce všechny dohromady, protože ty myšlenky se často opakují i napříč knihami; ale zase abych nekřivdil, občas tam je něco navíc :-) ). Nicméně to vidím úplně stejně. Je to fajn to přečíst a asi ideálně s tím i začíst, aby se člověk zamyslel a namotivoval :-)

Odpovědět