Daně - obecná diskuze

Jak na zdanění našich investic. Nejen P2P.
K diskusím: akcie; Bondster; Mintos; Upvest; Zonky
Odpovědět

Jak budete zdaňovat P2P, kdy nejste přímý účastník úvěrů, ale dostáváte určitou část, podíl z úroků?

Své příjmy budu zdaňovat podle § 8
27
13%
Své příjmy budu zdaňovat podle § 10
100
46%
X
14
6%
P2P příjmy nebudu zdaňovat
75
35%
 
Celkem hlasů: 216

tomaso1980
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 711
Registrován: 24 bře 2018, 17:37
Reputace: 206
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od tomaso1980 » 08 úno 2019, 23:25

vyvar z ovaru píše:
08 úno 2019, 22:12
okk: Pro přepočet cizích měn neuváděných v kurzovním lístku se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou, případně lze využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku. Aktuální seznamy znalců vedou krajské soudy respektive Městský soud v Praze, v jejichž obvodu má znalec místo trvalého pobytu, popřípadě místo pobytu na území České republiky podle druhu pobytu cizince; podle § 7 odst. 2 zákona č. 36/1967 Sb., o znalcích a tlumočnících, ve znění pozdějších předpisů a dále je seznam znalců zveřejněn na internetových stránkách Ministerstva spravedlnosti na adrese: www.justice.cz.
pokud bych neměl v KTZ zainvestovány statisíce nebo miliony, tak bych se na znalce vybodnul a našel si nějaký průměrný kurz EUR/KZT a vynásobil ho průměrným kurzem CZK /EUR a vyšel by mi kurz, který je obhajitelný a znalcovi by buď vyšel stejně, nebo max. o jednotky haléřů jinak.
Znalec stojí tisíce a ze zainvestovaných částek při použití špatného kurzu při investici ve výši stotisíc hrozí max pokuta ve výši několika desítek či max. stokorun.

Nicméně já žádný tenge nekupuju a investuju jenom v Eurech, případně CZK..Ale takhle nějak bych to řešil:-)

Stani
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 130
Registrován: 26 led 2017, 10:03
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Stani » 09 úno 2019, 08:14

https://finlord.cz/2019/02/zdaneni-vyno ... mment-4866

V čem by se článek lišil pro zdanění u OSVČ? Moc nechápu.

Uvedený článek i předchozí dva články ke zdanění jsme připravili pro fyzické osoby. Zdanění u právnických osob a OSVČ je i tak jiné oproti uvedeným postupům.

okk
Příspěvky: 3
Registrován: 08 úno 2019, 17:45
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od okk » 09 úno 2019, 12:17

vyvar z ovaru: Výnos z toho relativně malého množství a relativně krátké doby není natolik velký, aby pokryl náklady na znalce. A to i kdybych měl použít vyloženě nejnevýhodnější kurz za celý rok. Opravdu to nejsou statisíce.

tomaso1980: tohle řešení se mi docela líbí a asi ho použiji, pokud se někdo nepodělí o svou bulharskou (tedy v tomto případě kazašskou) konstantu :) (třeba v loňském článku od finlordů je uvedena gruzínská konstata pro rok 2017: https://finlord.cz/2018/03/zdaneni-vyno ... formulare/).

Ještě si hraju s myšlenou použít skutečný kurz (byla jen jedna konverze CZK->KZT, ne desítky jako v případě CZK->EUR). Jak moc špatný je to nápad i s ohledem na to, že EUR budu počítat podle kurzu GFŘ?

Edit:
Trochu jsem si googlil a objevil jsem tento poklad:
https://nationalbank.kz/cont/2018%20eng14.pdf
Je tam oficiální údaj pro průměr za rok 2018 od kazašské národní banky: 1 CZK = 15,86 KZT
Tím, myslím, že je tento problém vyřešen.
Naposledy upravil(a) okk dne 09 úno 2019, 13:16, celkem upraveno 1 x.

Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Flyboy » 09 úno 2019, 13:12

Když to tak pročítám. Tolik času a námahy co stojí udělat pořádně daně kvůli pár korunám zisku. To se v podstatě ani nevyplatí investovat (pokud nejde o miliony). Ještě je velké riziko, že to člověk udělá špatně a zbytečně na sebe strhne pozornost úřadu, který pak na něj bude preventivně "klekat" každý rok. Asi je vážně lepší nic nedanit, počkat až si ty peníze člověk vybere zpátky a pak to všechno zdanit v jednom roce. Stejně se to logicky nedá považovat za příjem, když je to někde v zahraničí v nějaké společnosti a člověk má ty zisky jen na papíře a reálně ani neví jestli mu to na účet přijde, když to vybere.
Si vemte že budete 5 let něco danit, stresovat se s tím, zaplatíte na daních desetitisíce za nějaké fiktivní zisky a když si to budete chtít poslat na účet, nepřijde vám ani to co jste tam vložili. Místo celé investice budete muset odepsat jako ztrátu i to co, jste zaplatili na daních.

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od vyvar z ovaru » 10 úno 2019, 12:25

okk, tomaso1980: moje odpoved byla jak danit dle platne legislativy, jak si to nakonec udelate, je vase vec :)
Flyboy: ohledne Mintosu to vidim stejne. Neni to spravny postup, ale dokud z nej nebudu mit zpet 100% vkladu, tak nic danit nebudu. Jakmile bude vklad doma, "rad" potom zdanim veskere uroky, ktere vyberu. Ostatni investice danim vsechny.

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5479
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1114
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Jan » 11 úno 2019, 12:36

Flyboy píše:
08 úno 2019, 09:27
Jan píše:
07 úno 2019, 21:54
Docela (dost :o)) by mě zajímalo, jestli tu někdo neví, nebo aspoň nemá tušení, co se týče možné optimalizace daňového statutu. V podstatě by mě zajímalo, jestli můžu mít nějakou nákladovou stranu, ať už jako fyzická osoba-zaměstnanec, respektive jako osoba bez zdanitelných příjmů, respektive jestli je možné mít nějakou živnost na "obchodování na kapitálových trzích s vlastními prostředky" (cizí prostředky jsou mimo diskuzi - jednak je na to potřeba mít nějaké papíry (spíš wagon papírů) a hlavně o toto vůbec nestojím).

Protože když se na to tak podívám, tak určitou časovou náročnost tyto aktivity mají (tedy jedná se o soustavnou činnost za účelem výdělku), a hmotné náklady koneckonců taky (HW, SW, konektivita, ...). A i kdyby to mělo znamenat nějaký nízký paušál resp. reálné náklady, tak by to za pokus možná i stálo. A to obzvlášť v případě, že by člověk nebyl zaměstnaný a musel ještě separé platit sociální a zdravotní pojištění.
Logicky by asi mělo být možno odečíst si připojení k internetu a HW/SW. Ale jako zaměstnanec bez živnosti to půjde těžko. V našem státě se na logiku nehraje a stát tě obere o všechno. O tom, že by někdo kupoval akcie na vlastní živnost jsem ještě neslyšel, ale zkusím se poptat. Také by se mi líbilo odečíst si náklady na internet, každých pár let nový počítač...

https://www.dane-zahradnik.cz/poradna/o ... =66&od=241
Díky za odkaz.
Já už jsem po informacích o této problematice kdysi trochu pátral, ale moc slavné to nebylo...
Defakto jediné, čeho jsem se (na několika serverech (v podstatě to byly články o danění OSVČ)) dopátral, bylo, že pokud na 1 obchodě 100 vydělám a na druhém 100 prodělám, tak v případě FO je výsledek 0 a tudíž se nedaní. V případě, že se jedná o OSVČ, kdy se jedná o "vedlejší" příjem, tak toto nelze uplatnit a daní se ta zisková 100, nehledě na další ztrátu.
A co jsem tak četl, tak mi přišlo, že provádět jakékoliv aktivity na kapitálových trzích jako OSVČ postrádá smysl. Ale tady se skrývá další věc, kterou moc nechápu, a sice dělení na majetek OSVČ a FO. Třeba příklad, budu mít OSVČ na činnost, ke které potřebuju auto. Pokud ho koupím jako FO, zaplatím cenu + DPH. Pokud ho koupím jako OSVČ tak jednak tam tuším existuje možnost odečtu DPH (další věc co nechápu) a pak mohu pořizovací cenu zahrnout do nákladů a snížit si daňový základ. Ale pokud bych přestal být OSVČ, tak je otázka, co se s majetkem nabytým jako OSVČ uděje. Protože automaticky se asi nestane majetkem FO a pokud ho prodám sám sobě jako OSVČ FO, tak jako OSVČ budu mít zisk, který musím zdanit. Takže pokud pominu pokles hodnoty v čase, tak v tom jakýkoliv smysl nevidím.
A taky jsem se někdy hrabal v oborech činností OSVČ a co mě zaujalo a co by mohlo být trochu aplikovatelné je "správa majetku".

Takže - info stále uvítám :o).
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Saraph » 11 úno 2019, 13:04

Flyboy píše:
09 úno 2019, 13:12
Když to tak pročítám. Tolik času a námahy co stojí udělat pořádně daně kvůli pár korunám zisku. To se v podstatě ani nevyplatí investovat (pokud nejde o miliony). Ještě je velké riziko, že to člověk udělá špatně a zbytečně na sebe strhne pozornost úřadu, který pak na něj bude preventivně "klekat" každý rok. Asi je vážně lepší nic nedanit, počkat až si ty peníze člověk vybere zpátky a pak to všechno zdanit v jednom roce. Stejně se to logicky nedá považovat za příjem, když je to někde v zahraničí v nějaké společnosti a člověk má ty zisky jen na papíře a reálně ani neví jestli mu to na účet přijde, když to vybere.
Si vemte že budete 5 let něco danit, stresovat se s tím, zaplatíte na daních desetitisíce za nějaké fiktivní zisky a když si to budete chtít poslat na účet, nepřijde vám ani to co jste tam vložili. Místo celé investice budete muset odepsat jako ztrátu i to co, jste zaplatili na daních.
Takhle jsem to přesně dělal s P2P. Kdybych dál pokračoval jen v P2P, stále ještě několik let danit nebudu, ovšem když pak člověk začne na burze, už to chce minimálně kvůli těm dividendám.

Na druhou stranu, člověk se s tím přiznáním trápí jednou a další roky už ví, jak na to.

Uživatelský avatar
dzejdzej
Příspěvky: 3
Registrován: 13 úno 2019, 09:06
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od dzejdzej » 13 úno 2019, 09:55

Super fórum, přesně tyhle informace jsem hledal ... Díky! :P

Spirit
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 25
Registrován: 25 čer 2018, 10:35
Reputace: 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Spirit » 13 úno 2019, 14:21

Měl bych také dotaz ohledně daní.
V P2P jsem aktivní na Zonky,Bondsteru a Mintosu.
Rozhodl jsem se, že budu vše danit podle paragrafu 10.
Četl jsem článek finlordů a jako rozumný mi přijde komentář Miloslava Divise, který doporučuje danění podle §10.

Ve formuláři v příloze 2 mám 4 řádky pro zaznamenání základu daně z ostatních přijmů (§10).
Jak moc mám údaje slučovat?

Mohu dát každou platformu zvlášť?

Mě to tak přijde nejpřehlednějí. Alternativou by to pak bylo rozdělit na Zahraniční a tuzemské p2p investice.

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Saraph » 13 úno 2019, 15:01

Spirit píše:
13 úno 2019, 14:21
Měl bych také dotaz ohledně daní.
V P2P jsem aktivní na Zonky,Bondsteru a Mintosu.
Rozhodl jsem se, že budu vše danit podle paragrafu 10.
Četl jsem článek finlordů a jako rozumný mi přijde komentář Miloslava Divise, který doporučuje danění podle §10.

Ve formuláři v příloze 2 mám 4 řádky pro zaznamenání základu daně z ostatních přijmů (§10).
Jak moc mám údaje slučovat?

Mohu dát každou platformu zvlášť?

Mě to tak přijde nejpřehlednějí. Alternativou by to pak bylo rozdělit na Zahraniční a tuzemské p2p investice.
Také daním podle p. 10, přesně kvůli tomu, že z mé strany žádné půjčování neprobíhá na přímo.

Co se týče toho rozepisování do jednoho/více řádků, tohle je spíš o tom, jak ti to přijde pohodlnější a kolik toho chceš FÚ sdělit. Nakonec to vyjde úplně nastejno. Já si všechny tyhle podrobnosti vedl u sebe v excelu a do přiznání jsem dal jeden řádek s popisem "obchodování s pohledávkami v zahraničí", kam přišel jen součet všeho. V tvém případě bych udělal 2 řádky - zahraničí a tuzemské, jak říkáš. Nechtěl jsem tam psát slova jako "Mintos", aby se toho pak nechytli a neměli otázky. Beru to tak, že pokud by jim ten 1 řádek připadal příliš obecný, vždycky jim můžu ukázat ten rozpis v excelu.

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od JPT » 13 úno 2019, 23:38

Jsem se ptal na finančáku, kde budu danit, jak to mám danit a odpověděla mi ředitelka odboru, že by to dala do §10, ale že je to jen její názor a že k tomu MF nebo GFŘ neposkytlo oficiální stanovisko.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

GRAZZY
Příspěvky: 1
Registrován: 17 úno 2019, 09:14
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od GRAZZY » 17 úno 2019, 09:30

Zdravím všechny diskutující a rád bych se vás zeptal na názor- jak vykazujete bonusy za doporučení? Ti, co daní dle §8 by měli danit jen úroky a toto není úrok, tak to berete jako DAR? Do 15tis osvobozený od daně? U §10 to zahrnujete mezi příjmy mínus veškeré náklady např. poplatky za směnu, default investice....
Děkuji

pavelotb2016
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 583
Registrován: 08 dub 2018, 13:37
Reputace: 113
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od pavelotb2016 » 17 úno 2019, 11:53

Zdravim, rad bych se zeptal na dve veci:
1. Vlastnim firemni akcie, ktere byly ve stavu “restricted stock” po dobu 3 let. Da se tato doba povazovat jako plnohodnotne drzeni akcii a tedy nakladani s temito akciemi po teto 3-lete dobe je osvobozeno od dane z prijmu ?
2. Pokud neplati uvaha v bode 1. a castku za prodej akcii obratem prozenu pres Revolut na Mintos, predpokladam, ze jsem negeneroval zisk a az nasledne zisky z Mintosu prevedene na klasicky ucet jsou predmetem dane ze zisku. Spravne ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od JPT » 17 úno 2019, 12:01

GRAZZY píše:
17 úno 2019, 09:30
Zdravím všechny diskutující a rád bych se vás zeptal na názor- jak vykazujete bonusy za doporučení? Ti, co daní dle §8 by měli danit jen úroky a toto není úrok, tak to berete jako DAR? Do 15tis osvobozený od daně? U §10 to zahrnujete mezi příjmy mínus veškeré náklady např. poplatky za směnu, default investice....
Děkuji
Já jsem měl bonusy už na Melounu a ten daním podle §8, takže jsem to dal do §10 jako bonus, ale u Mintosu bych to asi mohl asi připočíst pod stejný řádek, ale už jsem si na to udělal tabulku, kde se to počítá zvlášť, tak to dám zvlášť zas jako bonus.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1509
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 990
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Joshua » 18 úno 2019, 09:48

JPT píše:
17 úno 2019, 12:01
GRAZZY píše:
17 úno 2019, 09:30
Zdravím všechny diskutující a rád bych se vás zeptal na názor- jak vykazujete bonusy za doporučení? Ti, co daní dle §8 by měli danit jen úroky a toto není úrok, tak to berete jako DAR? Do 15tis osvobozený od daně? U §10 to zahrnujete mezi příjmy mínus veškeré náklady např. poplatky za směnu, default investice....
Děkuji
Já jsem měl bonusy už na Melounu a ten daním podle §8, takže jsem to dal do §10 jako bonus, ale u Mintosu bych to asi mohl asi připočíst pod stejný řádek, ale už jsem si na to udělal tabulku, kde se to počítá zvlášť, tak to dám zvlášť zas jako bonus.
Pro doplnění přiložím vyjádření Finlordů, ptal jsem se na to před rokem.
viewtopic.php?f=50&t=42&start=80#p4098

tonda 2
Příspěvky: 13
Registrován: 31 srp 2017, 16:41
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od tonda 2 » 22 úno 2019, 11:15

Já k tomu budu přistupovat následovně:

Poslal jsem si v roce 2017 na Zonky 100 K na Mintos 50K, nic jsem nikdy nevybral, tedy neposlal zpět na svůj účet, je to na cizím nepojištěném účtu, z mého účtu peníze zatím pouze odešly.

Dejme tomu, že roku 2020 si pošlu vše zpět a bude to třeba 200 K (příjem 200K, výdaj 150 K, zdaním 15% 50 k a hotovo).

Přijde mi to logické, stát neošidím, daním to, co fyzicky mám, co mi přišlo na můj účet.


A to jsem OSVČ a plátce DPH

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1299
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od P2P_Ronie » 22 úno 2019, 15:56

Mne by to tak prislo logicke - danit to, co skutecne ziskam. Ne to, o co treba brzo prijdu zase. Ale obavam se, ze to tak nebude asi spravne...
CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | EVO | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od JPT » 22 úno 2019, 20:13

U §10 se to může danit, tak že se daní jen to co se získá. K příjmům se uplatní výdaje ve stejné výši a tak se to bude dělat dokud bude co uplatňovat. Ale musí se podávat přiznání i když vyjde naň nula. Mitos by měl spadat pod §10.

Tam kde se to daní podle §8, tak tam se daní jen úroky a nemůžou se uplatnit žádné výdaje, tak to je podle mě nespravedlivé. Doufám, že se určí buď zákonem nebo nějakým poknyem, že všechny investice spadající pod P2P se budou danit v §10.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1299
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od P2P_Ronie » 22 úno 2019, 20:25

JPT píše:
22 úno 2019, 20:13
U §10 se to může danit, tak že se daní jen to co se získá. K příjmům se uplatní výdaje ve stejné výši a tak se to bude dělat dokud bude co uplatňovat.
Díky. Ale není to tak, že uplatňuješ "papírové" příjmy a výdaje - tj. musíš to tak dělat i ve chvíli, kdy nic neinkasuješ (nevybereš si prachy např. ze Zonky na účet)? Tondův příspěvek jsem chápal tak, že by nejradši nic nedanil a pak ve chvíli (třeba za pět let), kdy by si vybral peníze, tak by vzal vybranou částku, od té odečetl, kolik na platformu vložil, a to by zdanil.
CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | EVO | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

tonda 2
Příspěvky: 13
Registrován: 31 srp 2017, 16:41
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od tonda 2 » 22 úno 2019, 21:10

Jj, přesně tak to zamýšlím, vždyť ty peníze nemám, Mintos a Zonky nejsou žádná banka, kde bych měl pojištěný vklad.
Navíc jakmile FÚ uvidí, že mi něco přijde na účet, tak to zdáním...

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 hostů