Creditstar Group - diskuze k poskytovateli

K diskusím: Aventus; Capital Service; Creditstar; Delfin Group; Finitera; Finko; ID Finance; IDF Eurasia; IuteCredit; Lime Zaim; Mogo; StikCredit; Sun Finance; Wowwo;
zbynhu
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 1009
Kontaktovat uživatele:

Re: Creditstar Group - diskuze k poskytovateli

Příspěvek od zbynhu » 04 čer 2021, 08:01

Kristaps po nějakém čase sepsal pokračování svého článku na téma Creditstar a reporting.
V některých pasážích mi přijde až dost nepřátelský, ale určitě je dobré o těchto problémech vědět.
Zabývá se zejména absencí reportingu Creditstaru dle mezinárodních účetních standardů - konkrétně IFRS 9.

Z článku jasně vyplývá, že ta 2-3% navíc, která CS nabízí v porovnání s dalšími většími lendery jako je Iute a Mogo (Eleving Group), odráží neochotu CS reportovat více investor friendly. Zda za to pár procent navíc stojí (nebo zda mu to sedí do jeho portfolia), si musí každý investor říct sám.

https://kristapsmors.com/p/creditstar-almost-investable
Líbí se vám tu? Podpořte rozvoj fóra ;)

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 515
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 04 čer 2021, 08:50

zbynhu píše:
04 čer 2021, 08:01
Kristaps po nějakém čase sepsal pokračování svého článku na téma Creditstar a reporting.
V některých pasážích mi přijde až dost nepřátelský, ale určitě je dobré o těchto problémech vědět.
Zabývá se zejména absencí reportingu Creditstaru dle mezinárodních účetních standardů - konkrétně IFRS 9.

Z článku jasně vyplývá, že ta 2-3% navíc, která CS nabízí v porovnání s dalšími většími lendery jako je Iute a Mogo (Eleving Group), odráží neochotu CS reportovat více investor friendly. Zda za to pár procent navíc stojí (nebo zda mu to sedí do jeho portfolia), si musí každý investor říct sám.

Kristapse teď bohužel moc nezvládám číst :o/.
Článek je to zajímavý, jen si z toho nedovedu utvořit jednoznačný závěr. Docela zajímavá je ta tabulka společnosti při přechodu na IFRS9 (nestudoval jsem ji do detailu, navíc se v tom úplně neorientuju), ale ten rozdíl, co tam je vyčerveněn, je... hmmm... celkem značný. Pokud toto může generovat jen změna standardů... :o/. Pak by svým způsobem byly pochopitelné nadstandardní výnosy u CreditStaru, protože změnou stadardů se výkazy dost zhorší - jak je ostatně shrnuto v tom článku.
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)

Drmla
Silver pen
Silver pen
Reputace: 204
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drmla » 04 čer 2021, 11:11

Vůbec mě to nepřekvapuje...CS prostě smrdí a dokud nebude audit, nezlepší se to.

Namor
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 282
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Namor » 04 čer 2021, 18:56

zbynhu píše:
04 čer 2021, 08:01

Jsem rád, že jsou zdroje jako Kristaps, explorep2p... Jejich pohled pomáhá lépe odhadovat rizika a nutí k zamyšlení. Investigativní forma Kristapse mi pomohla lépe pochopit jak formální způsob vedení účetnictví může změnit obraz firmy.
Obecná úvaha
Stále se snažím nezapomenout, že se bavíme o nebankovkách, tj. firmách, kde se ten business určitě nevede v rukavičkách - vymáhání, exekuce, nekřesťanské poplatky za zpoždění, půjčky lidem, které je určitě nesplatí, ztráty licencí a pokuty ... Zároveň jako investoři očekáváme čisté a průhledné postupy, účetnictví... a chceme ten dvojciferný úrok.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 515
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 05 čer 2021, 22:18

Rekapitulace dluhopisů CreditStar:
z https://nasdaqcsd.com/statistics/en/issuer/12923

částka výnos úpis maturita
MEUR %
0,1 12 31.5.2018 1.6.2021 (byly provedeny redukce objemu (z 15MEUR) 2021, emise se stálé tváří aktivní)
14,124 14 2.6.2020 1.12. 2021 (byla provedena redukce objemu (z 15MEUR) 6/2021)
20 11,5 31.5. 2019 1.6. 2022
10 13 2.12.2020 1.6.2022
10 7 17.11.2016 17.11. 2022 (byla prodloužen splatnost 11/2019)
15 12,5 2.6. 2021 1.12. 2022
10 13,5 2.12.2020 1.6. 2023
25 13,5 2.6. 2021 1.6. 2024

...ale možná existovaly ještě nějaké emitované jinde.

Mimochodem, netuší někdo, co jsou Settlement statistics a Corporate actions (tio druhé bych asi ještě pochopil, ale to první...)? Ale nehledal jsem to.
Nechce se to zarovnat/nevím jak na to :o(.
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)

Odpovědět