Investice do půdy


K diskuzím: Investiční nemovitosti; Pozemky; REITs; Investiční podílové fondy;
Uživatelský avatar
Jackob.Fish
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 474
Registrován: 21 kvě 2019, 14:09
Reputace: 119
Kontaktovat uživatele:

Investice do půdy

Příspěvek od Jackob.Fish » 25 říj 2021, 09:52

Zdravím,
chtěl bych se zeptat jestli tu někdo investuje do půdy.
Zajímali by mě nástroje (Fondy, ETF, Crowdfunding, přímé investice, ...).

Zajímají mě investice do všech možných typů pozemků stavební parcely/louky/zemědělskou půdu/lesy.
V zásadě bude také důležité jakého regionu se investiční nástroj věnuje - ČR, EU nebo World.

Já osobně využivám maximálně na EvoEstate poskytuji menší částky nějakým změdělcům v Bulharsku :-)

Moc děkuji za zpětnou vazbu

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1297
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od P2P_Ronie » 25 říj 2021, 11:26

Díky za založení. Dobré téma.

Sám jsem o tom před delší dobou uvažoval, ale nějak jsem z lenosti vypustil to detailněji zkoumat.

Velkým zastáncem investic do půdy je Petr Novotný z investičního webu. Má na to i vlastní fond s partnery, ale je to, myslím, fond kvalifikovaných investorů, kam musíš dát už vícero peněz. Nicméně on sám říkal, že v ČR to šlo už hodně nahoru a že se teď poohlíží hlavně po Slovensku, kde považuje situaci podobnou té v ČR před třeba pěti lety - tj. s potenciálem pěkného výnosu.

Plus je to za mě fajn mít něco hmatatelného, co bude potřeba vždy i v dobách hladomoru :)
CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | TIBN | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

romancik
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 765
Registrován: 08 úno 2018, 15:18
Reputace: 258
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od romancik » 28 říj 2021, 15:41

Nějakou půdu jsme zdědili a stále nás někdo otravuje s tím, abychom jim to prodali... Většinou zájemci s cenou tak poloviční až dvoutřetinovou oproti reálné tržní ceně... Takové dopisy chodí tak 1-2x do měsíce, dokonce ještě na víc jak rok mrtvé rodiče, takže asi se to vyplácí...
Zatím nic neprodávám a čekáme, až ta cena stoupne. Tedy, spíše prodávat nechystáme, bereme to jako investice do budoucnosti :-).

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od GOGO7 » 28 říj 2021, 17:57

Mám s půdou stejnou zkušenost. Před časem jsem koupil pár hektarů polí na okraji Prahy. Od té doby mě neustále bombardují nabídky na odkup za cenu v nejlepším případě tak kolem 30% skutečné tržní ceny. Vůbec by mě nenapadlo to prodávat ani za reálnou současnou cenu. Je to trvalá hodnota a momentálně jedna z nejlepších investic. Navíc moje pole jsou už uvnitř katastru Prahy a kdoví jaký bude časem územní plán. Mě otravují s nabídkami jednak realitky a jednak taky advokátní kanceláře - čmuchají dobrý byznys. Skočí jim na to snad jenom ten, kdo je v akutní finanční tísni anebo kdo neví která bije a jaké jsou tržní ceny. Ten kdo půdu za své koupil má samozřejmě větší přehled o cenách než třeba dědic.

macek
Příspěvky: 11
Registrován: 27 srp 2021, 12:18
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od macek » 28 říj 2021, 20:02

Já jsem také něco podědil a dopisy ani neoteviram. Je vůbec šance jako jednotlivec nějaký ten kus pole někde koupit? Přijde mi, ze se kolem toho točí spousta fondu / zemědělců samotných..rad bych pachtovné v nějaké formě reinvestoval zpět do půdy. (Otázka jestli po dědictví člověk reinvestuje :D)

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od GOGO7 » 28 říj 2021, 20:09


Uživatelský avatar
FraK
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1898
Registrován: 27 lis 2018, 22:01
Reputace: 1402
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od FraK » 28 říj 2021, 20:37

Taky jsem zdedil nejakou pudu a rovnez soustavne dostavam nabidky na odkup. Prodat ale nechci a tak jsem ani nezkoumal vyhodnost nabidek.
Zkušenosti:
P2P (P2B): Mintos, Zonky, Ronda, Bondster, Investown, Upvest, FinGOOD, Roger, Nafirmy, Robocash, PeerBerry, Lendermarket, Afranga, Esketit, Lande, EstateGuru, Roier
Broker: FIO, Interactive, LYNX, eToro, Degiro, Revolut

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1297
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od P2P_Ronie » 28 říj 2021, 21:07

Mi ta puda prijde jako super vec. Za posledni roky sla v CR hodne nahoru, ale s ohledem na okolnosti asi porad dobra volba.

Na co si ale u tohohle davat nejvetsi pozor, pokud by se clovek rozhodl nad tim uvazovat?
CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | TIBN | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

Gixian
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 897
Registrován: 13 lis 2019, 21:50
Reputace: 771
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od Gixian » 01 lis 2021, 11:19

Zajímavé téma - taky jsem nad koupí pole přemýšlel, ale je to pro mě příliš neznámé, složité, nelikvidní...

Pokud bych například k nějakému poli přišel, bez pachtu nebo původní pacht vypověděl, jak pak dojdu k pachtu novému? Musím začít objíždět farmáře a družstva v okolí, psát dopisy do Agrofertu a tak, nebo stačí vyčkat, a zájemci o využití mé půdy vyhledají mě?

Drmla
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1217
Registrován: 05 říj 2020, 20:03
Reputace: 423
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od Drmla » 01 lis 2021, 12:00

Pokud to pole bude parcela na nějakém uceleném obdělávaném území, tak tě kontaktují sami. Jestli to bude políčko mezi dalšími soukromě obdělávanými políčky, tak jedině nabídnout někomu z okolních obcí. Přes OÚ nebude problém někoho najít.

Uživatelský avatar
Jackob.Fish
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 474
Registrován: 21 kvě 2019, 14:09
Reputace: 119
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od Jackob.Fish » 01 lis 2021, 13:52

Nějaký fond který by se tímto zabýval na EU úrovni v hledáčku nemáte?

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od GOGO7 » 01 lis 2021, 14:51

Do půdy v EÚ bych osobně neinvestoval vzhledem k tomu, jak je v zemích jako Holandsko, Francie, Německo půda drahá.
Naopak má asi i dnes smysl investovat do Českého fondu půdy a podobných. Na západ od nás je půda až násobně dražší než u nás
a investor do české půdy očekává, že v rámci EÚ se ceny půdy členských zemí alespoň přiblíží. I když k úplnému srovnání cen se západem asi hned tak nedojde, tak si myslím, že kvalitní půda se bude stávat stále vzácnější a cennější, mimo jiné kvůli vyjímání půdy ze ZPF a rychlé zástavbě sklady atd. Do půdy se investuje proto, že je u nás pořád ještě relativně levná, i když časy, kdy metr čtvereční pole stál třeba 5 Kč, byly tak před 10 lety. Cena od té doby velmi rychle rostla, mírněji roste i nyní. Levnější zemědělská půda je dosud v zemích jako je třeba Slovensko, Rumunsko, Bulharsko apod.
Dobré přehledy o aktuálních cenách zemědělské půdy jsou na farmy.cz , kde najdete i průměrnou cenu v konkrétní lokalitě, včetně bonity půdy.
http://www.farmy.cz/

romancik
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 765
Registrován: 08 úno 2018, 15:18
Reputace: 258
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od romancik » 02 lis 2021, 07:12

Drmla píše:
01 lis 2021, 12:00
Pokud to pole bude parcela na nějakém uceleném obdělávaném území, tak tě kontaktují sami. Jestli to bude políčko mezi dalšími soukromě obdělávanými políčky, tak jedině nabídnout někomu z okolních obcí. Přes OÚ nebude problém někoho najít.
To není pravda. Už mi nabízeli i peníze za kousek "louky" u lesa, kde okolo chalupa nebo les. Nabízeli směšnou cenu, protože na pozemku byla studna i elektřina...

Nebo více jak rok po smrti přišla mámě nabídka na odkup pozemku, který je veden jako louka, svažitý terén, mezi tratí a silnicí, z další strany baráky, cena tak 10 Kč/M2, jestli si dobře pamatuji. Gól je v tom, že 2/3toho pozemku jsou vedeny v územním plánu jako k zastavení pro rekreaci a je to rekreační lokalita do 5 km od vstupu do skal:-)

Drmla
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1217
Registrován: 05 říj 2020, 20:03
Reputace: 423
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od Drmla » 02 lis 2021, 08:20

Tak dotaz byl na pacht, ne na odkup. Jestli chtěl někdo propachtovat něco, co nemůže reálně nikdo využít, tak to byla spíš nějaká levota.

Uživatelský avatar
zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2609
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 2249
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od zbynhu » 02 lis 2021, 13:15

Pár tipů k tématu:

Kam s volnými penězi? Zkuste investovat do zemědělské půdy
https://www.novinky.cz/finance/clanek/k ... y-40376657
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

romancik
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 765
Registrován: 08 úno 2018, 15:18
Reputace: 258
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od romancik » 03 lis 2021, 08:21

Drmla píše:
02 lis 2021, 08:20
Tak dotaz byl na pacht, ne na odkup. Jestli chtěl někdo propachtovat něco, co nemůže reálně nikdo využít, tak to byla spíš nějaká levota.
Jo, máš pravdu spletl jsem to. To je tak, když si nepřečtu předchozí post, jen poslední odpověď a z tématu mi nejvíce utkví, že se tu probíraly ty nabídky na odkup a myslím si, že se reaguje na to:-)
Omlouvám se za blbost co jsem napsal.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od GOGO7 » 08 lis 2021, 17:03

Ohledně investice do půdy jsem dnes narazil na tuhle komerční nabídku:
https://magazin.aktualne.cz/trapi-vas-r ... 47ab5f122/
Pár věcí se mi tam ale nezdá:
- doporučovaná délka investice 36 měsíců - to mi připadá u půdy dost krátká doba,
- garantovaný výnos 10% ročně - při dlouhodobé investici dost podivná predikce vývoje cen. Ostatně když je hlásáno, že je něco garantováno, tak mi to připadá obecně trošku podezřelé. Ale možná jsem paranoik ;)

Uživatelský avatar
FraK
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1898
Registrován: 27 lis 2018, 22:01
Reputace: 1402
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od FraK » 08 lis 2021, 17:40

GOGO7 píše:
08 lis 2021, 17:03
Ohledně investice do půdy jsem dnes narazil na tuhle komerční nabídku:
https://magazin.aktualne.cz/trapi-vas-r ... 47ab5f122/
Pár věcí se mi tam ale nezdá:
- doporučovaná délka investice 36 měsíců - to mi připadá u půdy dost krátká doba,
- garantovaný výnos 10% ročně - při dlouhodobé investici dost podivná predikce vývoje cen. Ostatně když je hlásáno, že je něco garantováno, tak mi to připadá obecně trošku podezřelé. Ale možná jsem paranoik ;)
To nevypadá špatně. Otázka je výše poplatků, VOP a ceny nabízených pozemků. Je škoda, že nemají ceník a VOP na svých stránkách.

Smlouva o smlouvě budoucí je takový BBG. Pokud by se ale cenový trend otočil, tak by investor skončil asi podobně jako klient Bohemia Energy. Fond jako takový má Cribit rating C3 s pravděpodobností bankrotu 1,24%, takže garanci zpětného odkupu bych nebral jako něco vytesaného do skály.

Na druhou stranu by mu pořád zůstal pozemek, ale je otázka v jaké tržní ceně a jak moc likvidní.
Zkušenosti:
P2P (P2B): Mintos, Zonky, Ronda, Bondster, Investown, Upvest, FinGOOD, Roger, Nafirmy, Robocash, PeerBerry, Lendermarket, Afranga, Esketit, Lande, EstateGuru, Roier
Broker: FIO, Interactive, LYNX, eToro, Degiro, Revolut

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od GOGO7 » 08 lis 2021, 17:45

Jen pro doplnění - zjistil jsem, že jde o startup založený v r.2020 jistou paní Sosíkovou z Brna. Takže mě to celkem stačí..
https://agrarnipudnifond.cz/nejcastejsi_dotazy/

Uživatelský avatar
FraK
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1898
Registrován: 27 lis 2018, 22:01
Reputace: 1402
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do půdy

Příspěvek od FraK » 08 lis 2021, 17:52

Je otázka, zda pak není lepší oslovit klasickou realitní kancelář a pozemek si normálně koupit. Přidaná hodnota fondu je, že teoreticky mohou pozemek odborně vybrat (ale to je otázka), realizovat jeho správu (sám jsem však nějaké pozemky sdědil a zdá se mi, že výběr nájmu je velmi jednoduchý) a na závěr garantovat zpětný odkup (ale garantuje to firma s rizikem bankrotu 1,24%, takže v případě nějakého negativního trendu na trhu to je garance velmi chatrná).
Zkušenosti:
P2P (P2B): Mintos, Zonky, Ronda, Bondster, Investown, Upvest, FinGOOD, Roger, Nafirmy, Robocash, PeerBerry, Lendermarket, Afranga, Esketit, Lande, EstateGuru, Roier
Broker: FIO, Interactive, LYNX, eToro, Degiro, Revolut

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti