Investiční nemovitosti

O investování do nemovitostí.
Skejwi
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 110
Kontaktovat uživatele:

Re: Investiční nemovitosti

Příspěvek od Skejwi » 03 kvě 2021, 09:33

Na koupi nemovitostí, ať už k vlastnímu bydlení, nebo k pronájmu, jsem se zaměřil v novém článku o diverzifikaci. V prvním díle řeším výnosový potenciál, odolnost proti krizím a třeba i efekt finanční páky – hypotéky. Druhý díl se objeví za týden.
O svých investicích píšu na skejwin.cz, kde také zveřejňuju svoje portfolio.

Martinus
Silver pen
Silver pen
Reputace: 255
Kontaktovat uživatele:

Re: Investiční nemovitosti

Příspěvek od Martinus » 03 kvě 2021, 10:44

Skejwi píše:
03 kvě 2021, 09:33
Na koupi nemovitostí, ať už k vlastnímu bydlení, nebo k pronájmu, jsem se zaměřil v novém článku o diverzifikaci. V prvním díle řeším výnosový potenciál, odolnost proti krizím a třeba i efekt finanční páky – hypotéky. Druhý díl se objeví za týden.
Moc pěkný článek, jen jsem ho prolétl, nastuduji ještě pořádně, ale mám k tomu takovou otázku spíše řečnickou:
Proč snad všichni ekonomové a nejen ti naprosto ignorují náklady potřebné k tomu bydlení?
Prostě nelze brát náklady na hypotéku a náklady na např. energie zvlášť. Toto je věc, která veškeré ty kalkulace obrátí naprosto na hlavu, protože právě tyto náklady tu "fajn" hypotéku úplně změní. Vždy jde o součet, a tam to není o lokalitě, ale o technické kvalitě a ta je v ČR aktuálně dost otřesná.
Nejsem ekonom ale stavař a nechápu to, fakt nechápu, proč se prakticky nikdo nezajímá o to, "za kolik ten jejich byt jede" U auta, kdo se nezajímá u spotřebu? Troufnu si tvrdit, že málokdo...U těch, kteří si pořizují nemovitost pro sebe, tam to je úplně jasné, že by toto měl každý počítat sám pro sebe. Ale ani u těch, kdo si pořizují nemovitost na zisk s pronájmu, nebo pro banky, co poskytují hypotéku by to mělo být normální. Protože nízké provozní náklady znamenají pro pronajímatele/poskytovatele hypotéky vyšší bezpečnost.
Příklad: hypo 10 tis. měsíčně + náklady 10 tis. měsíčně vs. náklady na hypo 10 tis. měsíčně + náklady na energie a užívání jen 2 tis. měsíčně....
Co je lepší a pro koho? Banka i pronajímatel mohou říci - a také to dělají - další náklady mě nezajímají a také mě nezajímá, jak tyto další náklady narůstají v čase. OK, ale to je hrubý omyl, důvodem je to, že příjmy na straně toho, kdo to platí jsou jen nějaké a toho by to mělo zajímat v každém případě...Náklady na energie rostou tempem, které je poměrně vysoko nad inflací a to se asi jen tak nezmění....
Rád k danému tématu podiskutuji, případně rád pomohu dalšímu dílu článku na toto téma....ale jak říkám, nejsem ekonom..:)

Odpovědět