Investice do drahých kovů


K diskuzím: Sběratelské mince; Drahé kameny; Drahé kovy;
Odpovědět
Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1299
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od P2P_Ronie » 18 zář 2019, 14:44

CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | EVO | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

Uživatelský avatar
Seno
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 399
Registrován: 14 srp 2019, 10:39
Reputace: 258
Bydliště: Pustiměř
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od Seno » 13 lis 2019, 10:07

Čau všichni,
v pondělí jsem viděl u kamaráda na instagramu fotku se zlatou minci s otázkou jak investujeme my ostatní. Kdysi jsem to tu pročítal a znovu se mi nechce, ale mám pocit, že se to tu řešilo. Odepsal jsem mu, že mi to jako klasická investice nepříjde, že prostě musí jen doufat v cenu zlata + jestli má sběratelský kousek, tak to někdo za dobrou cenu odkoupí. Chvilku jsme se bavili a napsal mi cituji: "Tohle dělá 10% ročně a ne že si to objedná jen tak někdo". Bohužel jsme to pak zamluvili, že jsme se dlouho nepotkali apod.
Mě to ale nedalo a přemýšlím o tom.
1. jak to může mít zhodnocení 10% ročně? Bude to mít někde schované a o zhodnocení nemůže být řeč - nic z toho dokud to má nedostane. Jestli stoupne cena zlata ročně o 10% a prodá to za 5 let se ziskem 50% tak se všem omlouvám :D
2. mince patří mezi hrady ČR, konkrétně o Hrad Veveří (jestli má další jiné netuším), a to mi nepříjde nějak významné pro sběratele. Mám pocit, že jsou snad nejběžnější.
3. řekl bych že si může kdokoliv z mincí, cihel apod. koupit jak chce, když na to má peníze :D

Vaše názory? Pletu se já nebo on? :)
Naposledy upravil(a) Seno dne 13 lis 2019, 10:19, celkem upraveno 1 x.
Akcie: ČEZ | Moneta | ABBV | BABA | BX | FL | INTC | MMM | MO | NYMT | RIO | SLG | T | TEF | XOM | ZIM

ETF: IWDA | VWCE | WVAL

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od vyvar z ovaru » 13 lis 2019, 10:17

Fyzicky zlato vnimam jako uchovatele hodnoty. Kdyz ho koupis, nic ti to negeneruje (mozna krome dobryho pocitu). Vetsi smysl podle me maji sberatelske mince, ktere opravdu stoupaji na hodnote, myslim, ze neco takovyho ma GOGO7 a Flyboy a uz to urcite vyzaduje nejaky studium. Do nakupu zlata bych sel az v momente opravdu velkyho portfolia, takze v mym pripade asi nikdy. :lol:

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1509
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 990
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od Joshua » 13 lis 2019, 10:32

Seno píše:
13 lis 2019, 10:07
Čau všichni,
v pondělí jsem viděl u kamaráda na instagramu fotku se zlatou mincí s otazkou jak investujeme my ostatní. Kdysi jsem to tu pročítal a znovu se mi nechce, ale mám pocit, že se to tu řešilo. Odepsal jsem mu, že mi to jako klasická investice nepříjde, že prostě musí jen doufat v cenu zlata + jestli má sběratelský kousek, tak to někdo za dobrou cenu odkoupí. Chvilku jsme se bavili a napsal mi cituji: "Tohle dělá 10% ročně a ne že si to objedná jen tak někdo". Bohužel jsme to pak zamluvili, že jsme se dlouho nepotkali apod.
Mě to ale nedalo a přemýšlím o tom.
1. jak to může mít zhodnocení 10% ročně? Bude to mít někde schované a o zhodnocení nemůže být řeč - nic z toho dokud to má nedostane. Jestli stoupne cena zlata ročně o 10% a prodá to za 5 let se ziskem 50% tak se všem omlouvám :D
2. mince patří mezi hrady ČR, konkrétně o Hrad Veveří (jestli má další jiné netuším), a to mi nepříjde nějak významné pro sběratele. Mám pocit, že jsou snad nejběžnější.
3. řekl bych že si může kdokoliv z mincí, cihel apod. koupit jak chce, když na to má peníze :D

Vaše názory? Pletu se já nebo on? :)
Jsem lajk, ale táta se numismatice 10 let věnuje, tak zkusím odpovědět.. kdyžtak mě zkušenější opravte.

1. Takové zhodnocení není u zlatých mincí nereálné. Z doslechu vím že výjimkou není ani prodej za dvojnásobek hodnoty po několika letech držení zlaté mince. Ale je dobré si uvědomit, že zlato hodnotu uchovává - to, co roste je (kolikrát i neadekvátní) poptávka ze stran kupujících, k čemuž možná i částečně přispívá umělecká hodnota. Není to jako akcie, která má vnitřní hodnotu a generuje příjem.
2. Ten hype a růst ceny je si myslím nejvíce vidět u výročních mincí, které se váží k nějakému datu a u historicky významných osobností.
3. To je pravda. Problém je, že spousta numismatiků tvrdí, jak to jednou prodá a bude v zisku. Ale hádej co, spousta z nich zjistí, že se to mezitím proměnilo v koníček a ta likvidita není bůhvíjaká. To, že občas zahlédneš, jak se na Aukru o jednu minci přehazují 2 šílenci a do toho ještě kamarád prodávajícího aby cenu navýšil, ještě neznamená, že to tak prodáš každému. Do jisté míry bych tedy cenu považoval za iluzi.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od GOGO7 » 13 lis 2019, 13:22

Jako uchovatele hodnoty bych koupil švýcarské zlaté slitky, případně také stříbrné investiční mince Silver Eagle. Sběratelským mincím nerozumím, nezabývám se tím. Co vím od známých, tak na ceně rostou jen některé výroční zlaté mince, třeba "100 let republiky". Serie Hrady ČR k takovým trhákům pokud vím nepatří. Nejsem numismatik, mě spíš zajímají drahé kameny :)

sudetenwolf
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 73
Registrován: 27 lis 2019, 21:06
Reputace: 13
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od sudetenwolf » 27 lis 2019, 21:15

V mincich se úplně neorientuju, ale z podobného důvodu jako GOGO7 zvažuju nákup stříbrných mincí. Chci se zeptat, je nějaký zásadní rozdíl mezi nákupem Anerican Silver Eagle a Canadian Maple Leaf z hlediska jejich případného zhodnocení?

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1299
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od P2P_Ronie » 27 lis 2019, 21:19

Nejsem odborník přes mince, ale troufám si říct, že ne. Nejde o sběratelské kousky, ale o mince, kde řešíš primárně cenu stříbra jako takového. Možná tam můžou být nějaké odlišnosti jako různá nominální hodnota (může mít relevanci např. při převozu do zahraničí, kde musíš přiznat hodnotu dováženého majetku).
CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | EVO | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

TDK
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 38
Registrován: 02 čer 2017, 09:18
Reputace: 27
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od TDK » 28 lis 2019, 14:35

sudetenwolf píše:
27 lis 2019, 21:15
V mincich se úplně neorientuju, ale z podobného důvodu jako GOGO7 zvažuju nákup stříbrných mincí. Chci se zeptat, je nějaký zásadní rozdíl mezi nákupem Anerican Silver Eagle a Canadian Maple Leaf z hlediska jejich případného zhodnocení?
Určitě ne, jde o "globální" mince. Jsou ražené každý rok a jejich cenu určuje cena kovu. Takže pokud bych kupoval, tak bych vybíral z Silver Eagle, Maple Leaf, Philharmoniker, Brittania a možná i Kangaroo - a vždy bych kupoval tu, která se nabízí za nejmenší možnou cenu.

U kovů je nejdůležitější rozdíl právě nominální hodnota, jak píše P2P_Ronie - to si hodně lidí neuvědomuje, ale převoz hotovosti nebo ekvivalentu je omezen na 10tis EUR - a třeba u trojské unce slitku/medaile se ti započítá nějakých 36tis Kč. U zlaté 1oz mince se ti započítá nominál - tj. třeba 50 USD (stejné platí u stříbra).

Takže jako uchovatel hodnoty, fyzického držení a možnosti převozu je to poměrně zajímavé.

sudetenwolf
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 73
Registrován: 27 lis 2019, 21:06
Reputace: 13
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od sudetenwolf » 28 lis 2019, 16:51

Dekuju za odpověď. Zaujala mě u toho ještě jedna věc, starší American Eagle, Canadian Maple Leaf, z let 2014-2016, se prodávají cca o 100 Kč dráže než stejně investiční mince z letošního roku. Je to způsobeno třeba jen jejich horší dostupnosti, nebo jich bylo vyraženo výrazně méně?

Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od Flyboy » 01 pro 2019, 18:24

sudetenwolf píše:
27 lis 2019, 21:15
V mincich se úplně neorientuju, ale z podobného důvodu jako GOGO7 zvažuju nákup stříbrných mincí. Chci se zeptat, je nějaký zásadní rozdíl mezi nákupem Anerican Silver Eagle a Canadian Maple Leaf z hlediska jejich případného zhodnocení?
Tyto mince které se razí po desítkách a stovkách milionů nikdy valnou sběratelskou hodnotu mít nebudou. Možná ty staré, když to začínalo tak se razily třeba jen po stovkách tisících. Ale jestli chceš jít do obchodu a koupit si American Silver Eagle 2019 tak počítej s tím že to nikdy o moc větší cenu než je hodnota kovu mít nebude. To si radši 10% připlať a kup si lunární mince, které se razí po 300 tisících a hodně lidí je sbírá.

sudetenwolf
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 73
Registrován: 27 lis 2019, 21:06
Reputace: 13
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od sudetenwolf » 01 pro 2019, 18:35

Ještě jeden dotaz, z českých obchodu mi cenové nejvýhodnější na nákup stříbrných investičních mincí vychází zlataky.cz, má s nimi někdo zkušenost? Je to seriózní obchodník? Ceny mají jen nepatrně vyšší než lze aktuálně najít v německých eshopech.

sudetenwolf
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 73
Registrován: 27 lis 2019, 21:06
Reputace: 13
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od sudetenwolf » 01 pro 2019, 19:16

Flyboy píše:
01 pro 2019, 18:24
sudetenwolf píše:
27 lis 2019, 21:15
V mincich se úplně neorientuju, ale z podobného důvodu jako GOGO7 zvažuju nákup stříbrných mincí. Chci se zeptat, je nějaký zásadní rozdíl mezi nákupem Anerican Silver Eagle a Canadian Maple Leaf z hlediska jejich případného zhodnocení?
Tyto mince které se razí po desítkách a stovkách milionů nikdy valnou sběratelskou hodnotu mít nebudou. Možná ty staré, když to začínalo tak se razily třeba jen po stovkách tisících. Ale jestli chceš jít do obchodu a koupit si American Silver Eagle 2019 tak počítej s tím že to nikdy o moc větší cenu než je hodnota kovu mít nebude. To si radši 10% připlať a kup si lunární mince, které se razí po 300 tisících a hodně lidí je sbírá.
Nechci je kupovat spekulativně, jde mi de facto jen o stříbro coby uchovatele hodnoty... Pokud by v následujících letech nějak výrazně stouplo na ceně, tak samozřejmě tím lépe :)

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od GOGO7 » 01 pro 2019, 20:06

Zlataky.cz jsou dobrá a spolehlivá firma, párkrát jsem tam nakupoval. Ne stříbro, ale zlaté cihličky. Stříbrňáky jsem kupoval na silverum.cz.

sudetenwolf
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 73
Registrován: 27 lis 2019, 21:06
Reputace: 13
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od sudetenwolf » 08 pro 2019, 20:18

Investovali byste za současné situace na trhu do investičního zlata? Jeho cena teď mírně klesla, ale stejně je pořád nejdražší od roku 2013. Nebo byste v případě drahých kovů dnes upřednostnili stříbro coby perspektivnejsi nástroj uchování a možného navýšení hodnoty?

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od GOGO7 » 08 pro 2019, 21:07

Stříbro je oproti zlatu historicky extrémně podhodnocené. Takže když už, tak stříbro. Ale jestli je zrovna teď vhodná doba?? :roll:
Pár zajímavých grafů - gold/silver ratio a další : https://www.macrotrends.net/1441/gold-to-silver-ratio

sudetenwolf
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 73
Registrován: 27 lis 2019, 21:06
Reputace: 13
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od sudetenwolf » 08 pro 2019, 21:11

Díky, o tom podhodnoceni stříbra jsem četl, takže plánuji průběžně nakupovat v menším množství stříbrné investiční mince kvůli zprumerovani ceny. Jen mě napadlo, jestli nemá smysl nějaké nízké procento portfolia věnovat i zlatu...

Chichi43
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 769
Registrován: 03 bře 2018, 12:05
Reputace: 342
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od Chichi43 » 16 pro 2019, 20:43

Já teď kupuju spíš pandy, ledňáčky a koaly. Jsou to mince s dlouhou historií a velkou reputací. Jejich sběratelská hodnota půjde časem výrazně nahoru, protože mají každý rok jiný obrázek. (Můj investiční horizont 30 a více let. Nemám v plánu to prodávat dřív.

sudetenwolf
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 73
Registrován: 27 lis 2019, 21:06
Reputace: 13
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od sudetenwolf » 17 pro 2019, 21:58

O ledňáčcích (Kookaburra 1 oz) jsem z podobného důvodu také uvažoval. Na netu se sice např. emise z roku 2010 prodává běžně na spoustě míst cca za 50 USD, ale výkupní cena je za hodnotu kovu. Tak váhám, jestli je vůbec sběratelsky tak atraktivní - desetiletý horizont už není úplně málo.

Chichi43
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 769
Registrován: 03 bře 2018, 12:05
Reputace: 342
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od Chichi43 » 18 pro 2019, 22:28

Nesmíš to prodávat v běžných obchodech. To se musí prodávat třeba přes ebay apod.

Uživatelský avatar
Boží mlýn
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 615
Registrován: 16 kvě 2018, 13:27
Reputace: 156
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od Boží mlýn » 21 pro 2019, 11:01

Nový emisní plán ČNB do další pětiletky - již mám objednáno :-)
Velké díky všem uživatelům, kteří využili můj doporučující odkaz na portu umístěný v profilu! Opravdu si toho vážím :thumbup:

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti