Investice do drahých kovů

Diskuse o drahých kovech a kamenech.
Odpovědět
Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 408
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od Jan » 21 črc 2020, 22:20

P2P_Ronie píše:
21 črc 2020, 22:07
Ja verim na stribrnou rally 🙂 i kdyz mozna ne hned, oziveni prumyslu by melo hrat roli.
Upřímně - nesleduju to, nejsem schopen celkového vnímání/nalezení důvodu/odpovědi na původní otázku.
Ale nedá mi to nezeptat se - proč by mělo oživení průmyslu hrát v případě Ag tak významnou roli? Resp. proč při "návratu průmyslu" by mělo stříbro kdovíjak posílit oproti původní hodnotě (tedy oproti "návratu")? Hledal bych za tím víc/něco jiného... ale jak jsem psal nesleduju to/netuším ani jak se vyvíjí poměr ceny stříbra vůči ostatním drahým kovům (ať už s průmyslovým potenciálem či bez).
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)

Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 558
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Joshua » 21 črc 2020, 22:35

Jan píše:
21 črc 2020, 22:20
P2P_Ronie píše:
Ja verim na stribrnou rally 🙂 i kdyz mozna ne hned, oziveni prumyslu by melo hrat roli.
Upřímně - nesleduju to, nejsem schopen celkového vnímání/nalezení důvodu/odpovědi na původní otázku.
Ale nedá mi to nezeptat se - proč by mělo oživení průmyslu hrát v případě Ag tak významnou roli? Resp. proč při "návratu průmyslu" by mělo stříbro kdovíjak posílit oproti původní hodnotě (tedy oproti "návratu")? Hledal bych za tím víc/něco jiného... ale jak jsem psal nesleduju to/netuším ani jak se vyvíjí poměr ceny stříbra vůči ostatním drahým kovům (ať už s průmyslovým potenciálem či bez).
Jde o to, že stříbro má oproti zlatu asi tak 10 000 využití. Jeho cena je tedy ovlivněna i dalšími faktory - zejména tím jaká bude jeho spotřeba v průmyslu (cenu stříbra ovlivňuje nabídka a poptávka jako všude). Všechny ty telefony, fotovoltaika, baterie apod. se musí z něčeho vyrobit a stříbro má v těchto odvětvích nezastupitelnou roli. Navíc se zatím úplně neřeší recyklace stříbra (resp. ona se nevyplatí).

Ten poměr gold/silver je i po navýšení cca 1:85, což je poměrně dost, když uvážíš, že v přírodě je to cca 1:15. Ale poměr je nevyvážený už dlouhodobě.

P2P_Ronie
Silver pen
Silver pen
Reputace: 235
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 22 črc 2020, 09:41

Samozřejmě se nic takového stát nemusí, ale řekl bych, že situace tomu bull runu u stříbra poměrně nahrává :)

Jak říká Joshua - oproti zlatu je cena stříbra popoháněna i enormním využitím v průmyslu, proto obecně stříbro moc neroste v době recese, spíše až při oživení.

Nicméně dlouhodobě je teď stříbro enormně podhodnocené - zejména vůči zlatu, kde jsme se na ukazateli gold/silver ratio dostali k historickým hodnotám (tuším až někde 1:120, což je bezprecedentní). Už v okamžiku, kdy se to dostává přes 1:80, tak to indikuje silné podhodnocení stříbra. A tuším, že historicky se to stalo snad jen 4x a vždy po nějaké době nastal stříbrný bull run. Stříbro navíc obvykle reaguje třeba se čtyřměsíčním zpožděním za zlatem (které taky teď rostlo, byť zatím asi ještě málo oproti potenciálu).

Pak je tu obecně stav, kdy stříbro bylo dlouho v medvědím trhu a díky nízké ceně se moc nevyplácelo začínat novou těžbu (která je navíc zpravidla navázána na jiné kovy). Poptávka začíná převyšovat nabídku, upadají některé doly apod.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 24 črc 2020, 21:15

Joshua píše:
21 črc 2020, 22:35
Jan píše:
21 črc 2020, 22:20
P2P_Ronie píše:
Jde o to, že stříbro má oproti zlatu asi tak 10 000 využití. Jeho cena je tedy ovlivněna i dalšími faktory - zejména tím jaká bude jeho spotřeba v průmyslu (cenu stříbra ovlivňuje nabídka a poptávka jako všude). Všechny ty telefony, fotovoltaika, baterie apod. se musí z něčeho vyrobit a stříbro má v těchto odvětvích nezastupitelnou roli. Navíc se zatím úplně neřeší recyklace stříbra (resp. ona se nevyplatí).

Ten poměr gold/silver je i po navýšení cca 1:85, což je poměrně dost, když uvážíš, že v přírodě je to cca 1:15. Ale poměr je nevyvážený už dlouhodobě.
Koncept jsem si zřejmě neuložil, takže po pár dnech ještě jednou a lépěji (byť podstatně stručněji, páč na to fakt nemám nervy).

No, to sice ano, ale problém trochu je, že zlato praktické průmyslové využití téměř nemá. Jediné unikátnější vlastnosti, co mě v porovnání s ostatními drahými kovy napadá, jsou vysoká chemická odolnost a nižší teplota tání. Ostatní vlastnosti praktické využití spíš limitují, než aby ho rozšiřovaly.
A stříbro, to je na tom dost podobně. Sice má řadu unikátních vlastností, ale tvrdit, že role je nezastupitelná bych se rozhodně neodvažoval. Většinou zastupitelná je. Navíc pozoruhodné vlastnosti jdou aplikačně mnohdy proti sobě.
Jak to s recyklací stříbra je netuším, v případě klasické fotografie recyklace byla zvládnutá a minimálně v ČR probíhala, v případě elektroniky se stříbro předpokládám recykluje s ostatními (ušlechtilými) kovy, resp. nevidím důvod, proč by tomu tak být nemělo.

A co se týče poměru - tak jedno hledisku je poměr předpokládaného zastoupení, druhé pak jak je to možností těžby. A třetí, jaká je ve skutečnosti přesnost odhadů.
Mám zkušenosti s:

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 24 črc 2020, 21:23

P2P_Ronie píše:
22 črc 2020, 09:41
Samozřejmě se nic takového stát nemusí, ale řekl bych, že situace tomu bull runu u stříbra poměrně nahrává :)

Jak říká Joshua - oproti zlatu je cena stříbra popoháněna i enormním využitím v průmyslu, proto obecně stříbro moc neroste v době recese, spíše až při oživení.

Nicméně dlouhodobě je teď stříbro enormně podhodnocené - zejména vůči zlatu, kde jsme se na ukazateli gold/silver ratio dostali k historickým hodnotám (tuším až někde 1:120, což je bezprecedentní). Už v okamžiku, kdy se to dostává přes 1:80, tak to indikuje silné podhodnocení stříbra. A tuším, že historicky se to stalo snad jen 4x a vždy po nějaké době nastal stříbrný bull run. Stříbro navíc obvykle reaguje třeba se čtyřměsíčním zpožděním za zlatem (které taky teď rostlo, byť zatím asi ještě málo oproti potenciálu).

Pak je tu obecně stav, kdy stříbro bylo dlouho v medvědím trhu a díky nízké ceně se moc nevyplácelo začínat novou těžbu (která je navíc zpravidla navázána na jiné kovy). Poptávka začíná převyšovat nabídku, upadají některé doly apod.
V pohodě, křišťálovou kouli nemám, takže jestli se tak stane nebo ne v tuhle chvíli nemám potřebu predikovat nebo jakkoliv rozporovat. Spíš mě zajímají ty důvody za tím, konkrétně výše zmiňované oživení průmyslu. Navíc jak jsem psal - pokud by se průmysl vrátil na pre-Covid úroveň, tak bych minimálně z hlediska tohohle odůvodnění očekával, že i cena stříbra se vrátí na pre-Covid úroveň a nikoliv že bude pre-Covid úrovně nějak významně překonávat.

Co píšeš k podhodnocení je zajímavé, jen si úplně nejsem jistý, nakolik je to obecně platné z hlediska toho, jestli lze vnější podmínky považovat za "konstantní". A jinak fakticky netuším, jak určit férovou hodnotu. BTW - nedošlo k depreciaci cen Au/Ag v návaznosti na rozvoj digitální fotografie?
Mám zkušenosti s:

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 27 črc 2020, 00:53

Jedno z možných vysvětlení k předchozí diskuzi.
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/445 ... zlata.html
Mám zkušenosti s:

Gixian
Silver pen
Silver pen
Reputace: 151
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 05 srp 2020, 08:31

Checknul jsem zas po case ceny na ceskych shopech, a az se sam divim, jak mnou nabizene stribrne maple leafy za 700kc byla krasna, nadcasove vyhodna nabidka! :D

Aspon je pozitivini, ze oproti dubnu, kdy prodejni ceny byly vyhnany cistou spekulaci obchodniku na zaklade podzasobeneho trhu (840kc prodej, 430kc vykup), dnes uz jejich premium neni tak razantni a stoji to na cene pouziteho kovu, takze nuzky prodejni a vykupni ceny se trochu napravily (860kc prodej, 580kc vykup).

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Reputace: 590
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 05 srp 2020, 09:22

I tak jsou ty výkupní ceny poměrně nehorázné. A to předpokládám, že vykoupí jen kov, který byl nakoupen
v jejich obchodě, ne nějáké anonymní zlato/stříbro. Má někdo přehled o tom, kde by bylo nejvýhodnější
případně prodat zlaté slitky nebo stříbrné mince anonymně a za nejlepší cenu? Ne že by to bylo aktuální, ale je vždy dobré mít přehled o situaci ;) .
Nejsou třeba nakonec nejvhodnější různé ty krámky nabízející výkup údajně za výhodné ceny? Před lety jsem takto prodal nějáké zděděné zlaté šperky a dohodnutá cena byla překvapivě velmi solidní.Samozřejmě o aktuální spotové ceně kovu jsem měl přitom přehled, sleduju on-line grafy všech komodit.
Safina má výkup anonymního stříbra 14,91/cena spot 26.3/ a zlata cca 1.300 /spot 2.030/USD.
To mi taky připadá dost šílené :roll:

Z hlediska výkupních cen je výhodnější koupit si na burze "papírové" zlato a stříbro a pak ho za
skutečnou aktuální cenu na burze také prodat.
Zlato GLD https://finviz.com/quote.ashx?t=GLD&ty=c&ta=0&p=m
Stříbro SLV https://finviz.com/quote.ashx?t=SLV&ty=c&ta=0&p=m

Edit: Ještě si tak říkám, jak je výhodné tzv.spoření do zlata a stříbra, které je všude propagováno jako jistota a pojistka pro těžké časy a zabezpečení na důchod. Takže když ten člověk takto "spoří" třeba 20 let a pak jde do důchodu, tak při těch výkupních cenách dostane v lepším případě jen 2/3 skutečné hodnoty kovu, v horším případě tak polovinu. Fakt dobrej byznys /myšleno pro prodejce/ ;)

P2P_Ronie
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 05 srp 2020, 11:39

GOGO7 píše:
05 srp 2020, 09:22
I tak jsou ty výkupní ceny poměrně nehorázné. A to předpokládám, že vykoupí jen kov, který byl nakoupen
v jejich obchodě, ne nějáké anonymní zlato/stříbro.

Edit: Ještě si tak říkám, jak je výhodné tzv.spoření do zlata a stříbra, které je všude propagováno jako jistota a pojistka pro těžké časy a zabezpečení na důchod. Takže když ten člověk takto "spoří" třeba 20 let a pak jde do důchodu, tak při těch výkupních cenách dostane v lepším případě jen 2/3 skutečné hodnoty kovu, v horším případě tak polovinu. Fakt dobrej byznys /myšleno pro prodejce/ ;)
Většinou vykupují i "cizí" slitky, ale ta cena je třeba ještě o něco horší. U stříbra ten velký rozdíl dělá taky DPH. U stříbra musí být člověk opravdu přesvědčen o tom, že v budoucnu hodně poroste (výrazně více než 20 %), jinak to asi nemá smysl.

Pokud jde o to spoření, já to třeba mám. Myslím, že pro lidi, který do toho nemůžou bouchnout třeba půl mega jednorázově, to prostě není špatný produkt. Jasný, já nečekám, že na tom zázračně zbohatnu. Ale je to i trochu psychologický aspekt ("mít něco hmatatelného doma", až padne systém :) ) a dost možná i odkaz pro potomky. Na druhou stranu, i v rámci toho spoření si s tím můžeš docela hrát, třeba díky změnám poměrů peněz, které ti jdou do jednotlivých kovů nebo jednorázový nákupy. Příklad:
- ze začátku jsem dával asi 60 % zlato, 30 % stříbro, 10 % platina
- cena byla nízká, posílal jsem jednorázové nákupy navíc oproti měsíčním - výrazně jsem si snížil průměrnou nákupku v kontextu dnešních cen
- poměr silver/gold ratio vystřelil do absurdních výšin, upravil jsem třeba na 20 % zlato a 80 % stříbro, pak budu zase postupně vyvažovat

Výsledkem je, že jsem u zlata i stříbra aktuálně asi 40 % v plusu (možná už víc). Jo, je tam ještě vstupní poplatek, díky kterému jsem zatím celkově asi ještě trochu v mínusu (to spoření mám něco přes rok jen, výhled na 30 let), ale pokud si budu dál spořit, což mám v plánu, tak se mi zaplacený vstupní poplatek "vrací" v kreditech, které směňuju přímo za kovy - takže na tom ještě můžu trochu vydělat teoreticky.

Takže neříkám, že je to geniální záležitost, že to nemá mouchy a že budu milionář, ale určitě bych to neodsuzoval úplně a myslím, že pro řadu lidí to místo v portfoliu má. Já jsem za to rád :)

P2P_Ronie
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 05 srp 2020, 14:36

Gogo, ježiš v klidu, mě to určitě neotrávilo :) Naprosto tvému postoji rozumím a máš určitě pravdu. Jen jsem dával další náhled, jak nad tím někdo uvažuje a proč mu ten produkt může dávat smysl... ;)

VISA jednou určitě koupím!!! :lol: :lol:

Chichi43
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Chichi43 » 05 srp 2020, 17:25

Místo výkupu je lepší to prodat na burze drahých kovů. Je to pod záštitou silverum. Takže je to bezpečné.
https://burzadrahychkovu.cz/

EvuleBambule
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 17
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od EvuleBambule » 06 srp 2020, 16:30

P2P_Ronie píše:
05 srp 2020, 11:39

Pokud jde o to spoření, já to třeba mám. Myslím, že pro lidi, který do toho nemůžou bouchnout třeba půl mega jednorázově, to prostě není špatný produkt. Jasný, já nečekám, že na tom zázračně zbohatnu. Ale je to i trochu psychologický aspekt ("mít něco hmatatelného doma", až padne systém :) ) a dost možná i odkaz pro potomky. Na druhou stranu, i v rámci toho spoření si s tím můžeš docela hrát, třeba díky změnám poměrů peněz, které ti jdou do jednotlivých kovů nebo jednorázový nákupy. Příklad:
- cena byla nízká, posílal jsem jednorázové nákupy navíc oproti měsíčním - výrazně jsem si snížil průměrnou nákupku v kontextu dnešních cen
- poměr silver/gold ratio vystřelil do absurdních výšin, upravil jsem třeba na 20 % zlato a 80 % stříbro, pak budu zase postupně vyvažovat
Můžu se zeptat, kde to spoření máš? Díky za odpověď. :)

P2P_Ronie
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 06 srp 2020, 16:53

EvuleBambule píše:
06 srp 2020, 16:30
P2P_Ronie píše:

Můžu se zeptat, kde to spoření máš? Díky za odpověď. :)
Mám to u GoldenGate. Hlavní nevýhodou jsou vyšší ceny (nákupní, ale teda i výkupní, kdybys prodávala). Výhodou je (snad :) ) relativní stabilita a zázemí společnosti, dobrý produkt (komoditní účet nabízející spoření do zlata, stříbra i platiny, kde si můžeš flexibilně upravovat poměr), možnost účastnit se zdarma přednášek (byl jsem 3x a za mě fakt dobré a zajímavé), pravidelný týdenní reporting trhů, odběrná místa i v centru Brna apod. Záleží, co od toho hledáš / slibuješ si :) Kdyby tě to zaujalo, tak se ozvi, můžu tě tam s někým propojit a třeba i dostaneme nějaký bonus :)

Gixian
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 07 srp 2020, 08:54

P2P_Ronie píše:
Výsledkem je, že jsem u zlata i stříbra aktuálně asi 40 % v plusu (možná už víc). Jo, je tam ještě vstupní poplatek, díky kterému jsem zatím celkově asi ještě trochu v mínusu (to spoření mám něco přes rok jen, výhled na 30 let), ale pokud si budu dál spořit, což mám v plánu, tak se mi zaplacený vstupní poplatek "vrací" v kreditech, které směňuju přímo za kovy - takže na tom ještě můžu trochu vydělat teoreticky.
Uff, vstupní poplatek který (aspoň krátkodobě) je tak brutální, že ze 40% zisku umí udělat ztrátu? Boha jeho! :D

Hele, toto jsem zkoumal jen okrajově, takže se ze zvědavosti zeptám: V čem ti ten systém s placením "prostředníkovi" přijde lepší, než si prostě jednou za pár měsíců (/týdnů/let - nevím kolik tam cpeš) koupit zlaté/stříbrné/platinové cihly/mince přímo v obchodě?
Já moc nemám propočítaný tý vzorce kterýma se tyhle servery většinou zaštiťují (složitost té věci je sama o sobě pro mě malý redflag), ale čistě jako lajcky si říkám, že tím že mezi sebe a prodejce fyzického zlata narvu další subjekt, který platím za to, že mi to obhospodařuje, spíš prodělám.
(Na první pohled mi to příjde něco jako místo kupovaní ETF napřímo mít v lepším případě Portu, v horším podílový fond v bance.)

Edit: Ok, už jsem toto vlákno dočetl, takže vidím, že jsi mi vlastně odpovědel, protože výhody tu shrnuješ. :)

Gixian
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 07 srp 2020, 09:06

GOGO7 píše:
05 srp 2020, 09:22
Z hlediska výkupních cen je výhodnější koupit si na burze "papírové" zlato a stříbro a pak ho za
skutečnou aktuální cenu na burze také prodat.
Zlato GLD https://finviz.com/quote.ashx?t=GLD&ty=c&ta=0&p=m
Stříbro SLV https://finviz.com/quote.ashx?t=SLV&ty=c&ta=0&p=m
Ano, osobně v poslední době taky upřednostňuji ETF fyzicky replikující kov. Jen otázka k těm konkrétním ETF zde: Je to třeba na Degiru vůbec k dostání? Měl jsem vždycky problém tam něco takového najít...

Jinak ale Degiro nabízí jak ETF fyzicky replikující kov (zlato, stříbro, platinu, cokoliv vás napadne - je tam široká nabídka od ZKB, velké švýcarské banky). A pro ty, co mají rádi ruletu, tam švýcarská investiční banka Vontobel nabízí pákované produkty - cokoliv od "konzervativních pák" 1:2,5 až po hardcore riziko alá páky 1:20 - výhodou je, krom možnosti riskovat s pákou, i to, že ty pákové produkty na cenu zlata/stříbra/platiny jsou jak long tak short, takže umožňují shortovat i lidem, kteří nepoužívají účet s marginem.
(Osobně bych ale na shortování drahých kovů fakt kule neměl - to mi zní jako ještě větší sebevražda než short Tesly. :D)

Chichi43
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Chichi43 » 07 srp 2020, 18:32

zlato a stříbro se dá nakupovat a prodávat v "papírové" podobě také na revolutu.

Gixian
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 01 zář 2020, 20:34

Vykupni ceny stribra se prijemne zvedly.

1oz silver Maple Leaf:
zlataky.cz - 676 Kc
www.investicni-zlato.eu - 646 Kc

Kdyz jsem tu nabizel par mesicu zpet za 700, vypadalo to jako lehce nadsazena cena, a za chvili to bude normalni vykupka v ceskych shopech. 8-)

Odpovědět