Brokeři - obecná diskuse

Informace o brokerech.
K diskusím: Degiro; Fio; IB; LYNX; obecná diskuze
Odpovědět
Skejwi
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 88
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokeři - obecná diskuse

Příspěvek od Skejwi » 25 zář 2020, 09:09

adventura píše:
25 zář 2020, 08:55
mithrannin píše:
24 zář 2020, 17:46
Ahoj, chtěl bych se zeptat, jak (ne)řešíte diverzifikaci brokerů. Jako první brokery jsem si založil Degiro a Fio, a jelikož se u obou dostávám na tu magickou hranici 20,000€, nad kterou jsou další investice nepojištěné, tak si začínám říkat co dál. Z diskuze tady jsem pochopil, že přesun na Interactive Brokers, což byl můj původní plán, není tak úplně kompletním řešením, vzhledem k tomu, že se přesouvají pod EU regulace a platí na ně stejná pravidla, jako třeba pro Degiro.

Celkově si říkám, že jsou tu spousty lidí s řádově vyšším majetkem než já a nikde jsem nezaznamenal velký zájem o tu problematiku, vyjma zde nalinkovaného článku od Skejwina (díky za něj), takže to asi není úplně reálné riziko, se kterým lidé počítají.

1 - Řeší to vůbec někdo víc? Ve finále si říkám, že pravděpodobnost kolapsu velkých brokerů je limitně nulová, takže pokud člověk nepoužívá nějakého mini-brokera, tak to je asi poměrně zanedbatelné riziko.

2 - Pokud to někdo řeší, jak řeší případné reinvestice? Přes jiného brokera?
tak na degiru by jsi prisel "jenom" o tu neinvestovanou castku, ne? pokud ano a dela te to starosti, tak si tam drz minimum
Jakto? Cash je držena stejně jako akcie na podobných od brokerské části Degira oddělených účtech. Riziko pro hotovost i cenné papíry je identické. Můžeme řešit, zda je to riziko velké, marginální nebo jestli vůbec stojí za nějaké složitější akce, ale představa, že akcie jsou uložené safe, ale cash ne, je podle mě nepodložená.
O svých investicích píšu na skejwin.cz, kde také zveřejňuju svoje portfolio.

Skejwi
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Skejwi » 25 zář 2020, 09:30

mithrannin píše:
Ahoj, chtěl bych se zeptat, jak (ne)řešíte diverzifikaci brokerů. Jako první brokery jsem si založil Degiro a Fio, a jelikož se u obou dostávám na tu magickou hranici 20,000€, nad kterou jsou další investice nepojištěné, tak si začínám říkat co dál. Z diskuze tady jsem pochopil, že přesun na Interactive Brokers, což byl můj původní plán, není tak úplně kompletním řešením, vzhledem k tomu, že se přesouvají pod EU regulace a platí na ně stejná pravidla, jako třeba pro Degiro.

Celkově si říkám, že jsou tu spousty lidí s řádově vyšším majetkem než já a nikde jsem nezaznamenal velký zájem o tu problematiku, vyjma zde nalinkovaného článku od Skejwina (díky za něj), takže to asi není úplně reálné riziko, se kterým lidé počítají.

1 - Řeší to vůbec někdo víc? Ve finále si říkám, že pravděpodobnost kolapsu velkých brokerů je limitně nulová, takže pokud člověk nepoužívá nějakého mini-brokera, tak to je asi poměrně zanedbatelné riziko.

1. Řekl bych, že řeší. A to přes diverzifikaci. Bohatí lidé investují přes mnoho bank, mají investiční účty po celém světě.

Limitně nulová? Ta rizika buď můžeme řešit statisticky, nebo pocitově. Pokud máte někdo chuť a čas najít nějakou studii ztráty kapitálu retailových investorů na kolapsu brokerů, tak to pls nasdílejte, mohlo by to být zajímavé (data budou nejspíš k dispozici u regulátorů trhů). Já při mé pocitové úvaze vycházím kromě příkladu z toho mého článku i z Lehman Brothers nebo Bear Stearns, krachu investičních institucí s nejvyšší reputací v USA v r. 2008. Investovalo přes ně i mnoho velmi bohatých lidí. Kompenzace z Lehmanu přes jejich systém SIPC trval 10 let, Bear Stearns nakonec koupili JPMorgani. Nevím, co to znamená pro nás, ale stalo se to, a kdyby nebylo SIPC, tak by ztráty byly asi katastrofální.

Záleží taky na situaci investora. Pokud má barák, rodinu, auto, životní a penzijní pojistku a stavebko pro děti na studia, pokud jeho rodiče mají byt v krajském městě apod. a zároveň investuje na Degiru, tak to vnímá nejspíš úplně jinak než investor, který má drtivou většinu svého majetku v kapitálových investicích a který na nich chce budovat svojí finanční budoucnost. Tady se prostě univerzální strategie hledá blbě. My budeme situaci řešit diverzifikací brokerů a ještě jednou, detailně projdeme možnosti amerických brokerů.

adventura
Silver pen
Silver pen
Reputace: 95
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od adventura » 25 zář 2020, 09:36

Skejwi píše:
25 zář 2020, 09:09
adventura píše:
25 zář 2020, 08:55
mithrannin píše:

tak na degiru by jsi prisel "jenom" o tu neinvestovanou castku, ne? pokud ano a dela te to starosti, tak si tam drz minimum
Jakto? Cash je držena stejně jako akcie na podobných od brokerské části Degira oddělených účtech. Riziko pro hotovost i cenné papíry je identické. Můžeme řešit, zda je to riziko velké, marginální nebo jestli vůbec stojí za nějaké složitější akce, ale představa, že akcie jsou uložené safe, ale cash ne, je podle mě nepodložená.
pravda, ale predpokladal bych, ze v pripade podvodu by bylo jednodussi ukrast (nebo jinak zneuzit) volny cash nez akcie v drzeni

Nikituska
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 81
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nikituska » 25 zář 2020, 10:48

A nejsou třeba zrovna české akcie psané na jméno konkrétního investora v DCPP? Chodí mi poštou pozvánky na valné hromady, takže se moc dobře ví, kolik a kterých akcií je mojich, tj. ne brokera...

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Reputace: 605
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 25 zář 2020, 11:23

Akcie jsou uloženy u centrálního depozitáře a investor o ně nemůže při event. krachu brokera přijít.
Je to tak u FIO, u Degiro /depozitář Stichting Bellegershiro/, i u ostatních brokerů. Peníze investora v akciích u depozitáře jsou tedy ve větším bezpečí než peníze na účtu u brokera.

P2P_Ronie
Silver pen
Silver pen
Reputace: 258
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 25 zář 2020, 12:01

Nikituska píše:
25 zář 2020, 10:48
A nejsou třeba zrovna české akcie psané na jméno konkrétního investora v DCPP? Chodí mi poštou pozvánky na valné hromady, takže se moc dobře ví, kolik a kterých akcií je mojich, tj. ne brokera...
A chodí ti ke všem akciím, co držíš? Já mám pocit, že mi to chodí jen na O2, ale nic jiného.

Skejwi
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Skejwi » 25 zář 2020, 12:09

GOGO7 píše:
25 zář 2020, 11:23
Akcie jsou uloženy u centrálního depozitáře a investor o ně nemůže při event. krachu brokera přijít.
Je to tak u FIO, u Degiro /depozitář Stichting Bellegershiro/, i u ostatních brokerů. Peníze investora v akciích u depozitáře jsou tedy ve větším bezpečí než peníze na účtu u brokera.
Pánové, nebudu se o tom zbytečně přít, každý si splňme domácí úkoly tak, jak je nám příjemné. Ale pro úplnost: u Fio záleží na typu účtu. U master účtu jsou v centrálním depozitáři akcie na sběrném účtu Fio, které vede svou vlastní evidenci, koho jaká akcie je. Stejně tak nemůže (snadno) český občan přímo vlastnit akcie na účtech opatrovnického subjektu, ty vede na sběrném účtu sesterská společnost Degira. Princip je stejný. O takto držené akcie samozřejmě investor přijít může, protože subjekt, který je právně operuje, není investor. Vysvětlení v češtině se dá nalézt přímo ve sdělení Fio banky k této problematice, když komentují výhody a nevýhody Master sběrného účtu. Explicitně zde (odstavec III.6) zmiňují vyšší riziko v případě krachu nebo zpronevěry ze strany Fio ve srovnání s jejich Basic účtem, kde akcie jsou v CDCP opravdu vedeny na jméno investora.

https://www.fio.cz/docs/cz/I_Investicni ... chrana.pdf
Obchodník dále upozorňuje zákazníky na rizika související s vedením investičních nástrojů na sběrných
účtech u Centrálního depozitáře. Pokud jde o zákaznický majetek, který je veden na sběrném účtu na jméno
obchodníka, jde samozřejmě o investiční nástroje, které jsou ve vlastnictví zákazníků, nikoliv obchodníka, a
nespadají do majetkové podstaty obchodníka. Pokud se obchodník dostane do platební neschopnosti, budou
investiční nástroje vedené na těchto účtech vydány zákazníkům. Dojde-li ke zpronevěře zákaznického
majetku obchodníkem anebo obchodník nebude schopen dostát svým závazkům, např. z důvodu úpadku
smluvního partnera, a prostředky nebude možno zákazníkům vrátit, mají zákazníci nárok na náhradu z
Garančního fondu obchodníků, a to ve výši 90 % jejich pohledávky vůči obchodníkovi, nejvýše se však
vyplatí částka v korunách českých odpovídající 20.000,- EUR pro jednoho zákazníka u jednoho obchodníka
s cennými papíry.

doonio
Gold pen
Gold pen
Reputace: 310
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 25 zář 2020, 12:27

P2P_Ronie píše:
25 zář 2020, 12:01
Nikituska píše:
25 zář 2020, 10:48
A chodí ti ke všem akciím, co držíš? Já mám pocit, že mi to chodí jen na O2, ale nic jiného.
Ano mě přišla KB, PM a i nějaký papirus přišel z VIGu myslím loni/předloni.

Otázka u toho Degira je, jaký máte účet... Nevím jestli nehraje roli jestli máte BASIC nebo Custody, pokud Custody, akcie jsou psány na Vás v nějakém tom depozitáři, ale pokud máte Basic, nejsou možná v depozitáři,ale Degiro s nimi různě čachruje, půjčuje a já nevím co..tzn. pokud by Degiro krachlo, tak nevím kde jsou ty "moje" akcie uloženy. Ale možná jen moc plaším a i u Basic jsou akcie na vaše jméno uloženy v depozitáři a Degiro si je jen půjčuje (nevím na základě jakého mechanismu) :-D
Aktivně využívám:
P2P: Mintos,Twino,EstateGuru,LinkedFinance
Převody do zahraničí: RoklenFx,Revolut
Broker: Degiro, Fio e-broker, plus500

Kingswood
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 192
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 28 zář 2020, 13:53

Můj první přípěvek na foru, zároveň trochu delší, na konci prosím o radu s výběrem brokera, třeba se to bude hodit jako nápověda i někomu jinému v obdobné situaci. Předem díky všem kdo dočtou a dají nějakou radu.

Mám na starost správu jak svého osobního portfolia, tak jedno přítelkyně, která s investováním momentálně začíná, rada se týká obou portfolií.

U přítelkyně je situace jednoduchá - počáteční investice 0 Kč, měsíčně +5k CZK.

U mě osobně jsem v situaci, kdy mám 150-200k CZK v akciových podílových fondech u Fidelity (pokud by to někoho zajímalo, tak napíšu detail, nicméně s výkonem jsem sice spokojeny, protože zatím kupodivu překonávají trh, ale výhledově chci z toho ven), cca 50k v českých akciích na Fio Brokeru a zbytek osobního portfolia je poukládaný jinde (nemovitosti, collectibles, kryptoměny atd.). Měsíční investovaná částka do fin. trhů je okolo 10k CZK. Podílové fondy zatím bohužel nemají splněný časový test, nicméně blíží se konec roku, takže bude možné ve 2020 vytáhnout půlku a druhou hned v lednu, obratový příjem pro limit 100k totiž zatím za letošek nemám čerpaný.

České akcie v kombinaci s Fio Brokerem jsou za mě vyřešeny dobře - vyhovuje mi kombinace efektivní správy dividendy, poplatků za nákup a přístupnosti případných IPO.

Jako investor absolutně nevěřím v možnost vydělávat více než trh tradingem a zároveň bez kontroly význameného podílu ve společnosti (ala Buffett) nevěřím ani ve stock-picking. Když už pro nic jiného, tak i kvůli diverzifikaci mi tím pádem vychází jako jednoznačný vítěz ETF. Vzhledem k dost malému objemu portfolia i měsíčních investic mi jde hlavně o poplatky a daně.
U obou dvou portfolií se jedná o investiční prostředky na 30+ let, spoříme si oba na důchod a případně na pozůstalost. Nemovitost mám svoji už financovanou, takže nehrozí vybírání za pár let kvůli splnění LTV na hypotéku.
V budoucnu je možný malý stock-picking s malou částí protfolia, aby to investování byla taky trochu zábava a ne jen matematika.

Cílem je poskládat portfolio z několika globálních smart-beta ETF obchodovaných v EURech (akumulační politika dividend), malého podílu českých akcií (vyřešeno) a ETF na zlato/dluhopisy pro vyvážení rizika v podílu okolo 90:10. Alespoň do té doby, než se změní globálně monetární politika.

Celé to tu popisuji jen proto, aby bylo jasné, jak bude vypadat obrat a jaké poplatky mě zajímají a jaké jsou naopak bezpředmětné.

Hledám tím pádem brokera, který mi umožní nakoupit ne úplně "captain obvious" ETFka přes Německo, ani jedno z nich není na seznamu u Degira pro bezplatný nákup (jako např. iShares od Blackrock ISIN: IE00BP3QZ825). Cílem je dostat poplatek za nákup pod 1% při měsíční investici (tj. 100czk v mém případě), což v sobě má zahrnovat poplatky za transfery, směnu CZK i nákup. To by byla značka ideál, která by umožňovala při snížení frekvence investování na 1x za 2-3 měsíce být na 0,3-0,5% fee za nákup, což jsem ochotný akceptovat).

Zatím se mi podařilo projít celý proces k následujícímu. Pravidelně používám Revolut, směnu na revolutu beru jako bezpoplatkovou, i když chápu, že tam pořád je nějaký malý spread. Disponuju CZK i EUR účtem vedeným na moje jméno v české bance, kde je SEPA zadarmo oběma směry.
Jako první jsem začal zkoumat Fio, zcela logicky když už ho mám. Poplatek 10EUR je hodně, úplně stejný opruz je ale pak eura z Fio brokera dostat ven. Druh věc co mi na Fio vadí, je, že v případě investice do něčeho v zahraničí s dividendou, si za podklady pro daňovou správu podle ceníku účtují 360CZK za emisi... WTF? Vzhledem k tomu, že už ho ale mám, tak Fio vpodstatě vyřadil z konkurence všechno co má obdobná fee - Patria, XTB, apod.

Lynx používá bratr, takže mám o něm alespoň nějaké základní ponětí. Otevření účtu by byl momentálně trochu problém, ale šlo by to nějak zařídit, stejně tak fee za nákup je na hranici únosnosti - 6 EUR. Nicméně 100CZK fee za forex v podstatě vyrovná poplatky u Fio, pokud (a to nevím, takže otázka?)
A) Umí Lynx přijmout příchozí transakci v EUR bez směny do CZK? Za předpokladu, že se bude možné vyvarovat forexu u Lynx je poměrně horký kandidát vzhledem k velmi dobré podpoře a platformě.

Poslední kdo případá nejspíš v úvahu je Degiro. Děsí mě nicméně několik detailů.
A) Hotovost držená na peněžním fondu místo bankovním účtu - po převzetím Flataxem, je to ještě tak nebo už ne? Znamenalo, že při překročení obratu (což by nastalo i při obdržení peněz a následném nákupu je roční obrat 240k u mě), bych musel do daňového přiznání vykazovat obrat transakcí a řešit daně. Reálná daň by sice zřejmě byla 0 ale je to opruz administrativně.
B) Jak vypadají reporty od Degiro pro evidenci daně? Vystavuje Degiro v případě investice do USA normálně formulář 1042-S? Stejně tak, je možné z Degira dostat nějaký roční výpis, kde je dobře čitelný obrat na účtu?
C) Jaký je jeich spread na forex? Chápu že musím vytahovat peníze v CZK, což mi nevadí, pokud je spread na směně z EUR do CZK někde na úrovni spotu +/- pár pips?
D) Jak spolehlivé je od nich vytahování peněz? Jsou tu často problémy s tím, že by Degiro neposlalo správně platbu z investičního účtu do klientovy banky?

Pokud by někoho napadl ještě jiný broker než Lynx / Degiro, který by v mém případě dával smysl, tak sem s ním.

PS: po přečtení celého vlákna tu nezazněla ani jednou poměrně důležitá informace a to ohledně estate tax v USA. U cenných papírů držených nerezidenty v USA je v případě dědictví vše nad 60tis USD daněné 40% daní.
PS2: Pojištění vkladů které se tu řeší je dost marginální věc,a lespoň podle mého názoru. Správcovské účty v centrálních depozitářích obsahují podřízenou evidenci, tzn. i depozitář vidí, komu skutečně patří cenné papíry držené ve správcovské evidenci. Akorát jejich administrativa (např. u dividendy nebo výkonu práv) je delegována na správce. V případě krachu brokera se s podřízenou evidencí nestane nic, broker k ní nemá vlastnické právo a není možné z ní uspokojovat pohledávky věřitelů. Problém by nastal jen v případě, kdy by broker zpronevěřil spravovaný majetek ve stylu, že koupíte u brokera akcii a broker ji v evidenci nezapíše na Vaše jméno. Obdobně problém nastane, pokud se obchoduje s derivátem a ne s podkladovým aktivem (CFD, opce apod).
Osobní portfolio (31.10.2020)
Fidelity podil. fondy = 41% World LU1400167216 + 20% Global Demographics - LU1961889083
Akcie = 15% ČEZ + 6% Moneta
Crypto = 13% BTC + 4% ETH
+ NAV nemovitost, cash, collectibles

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 423
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 28 zář 2020, 15:33

Kingswood píše:
28 zář 2020, 13:53
...
Asi Ti moc neporadím, jelikož nemám zkušenosti. Takže jsem třeba ani nepochopil, co je za problém při vyvádění EUR z Fio investorského účtu.

Ale napadlo mě - byť to je spíš jen úkrok stranou - vzhledem k tvým plánům na pravidelné investování a poplatkové politice - nevyplatila by se Ti/Vám nějaká kreditka s adekvátně dlouhým bezúročným obdobím? Sice bys nákupku neprůměroval každý měsíc, ale pokud by ses pohyboval v oblasti fixních poplatků, naředíš je na 1/2 (30D bezúročné období by neměl být problém), případně 1/3 (tam už tedy mít 60D bezúročné období asi není tak snadné).
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)

Kingswood
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 28 zář 2020, 16:49

U Fio je problém s výběrem peněz, protože lze vytahovat jen na propojený účet - u zahraničních měn to jde podle všeho jen na účet založený u Fio (kde si zlodějsky vezmou minimální depozit 10 EUR, navíc tu banku jako takovou nesnáším) plus se kvůli tomu musí chodit na pobočku...
Není to nepřekonatelný problém, ale v kombinaci s vysokým poplatkem za nákup / prodej a v podstatě nereálnou možností investovat v USD bez vysokých ztrát za konverzi / přijetí a odeslání USD platby, beru Fio jako krajní možnost.

Ad kreditní karta: pro zkrácení "čekání" na možnost poslat víc peněz na nákup se to imo nevyplatí. Zrychlí to jen ten první nákup, ale pak se stejně musí čekat. Nicméně mám o ní zažádáno pro krytí běžných nákupů, protože vzhledem k offsetu běžného účtu (zápočtu zůstatku na BÚ proti zbývající jistině hypotéky), mám běžný účet v podstatě úročený 2,37% a vedení kreditky je zadarmo, pokud je aktivně používána.

U přítelkyně se obávám, že to stejně skončí na tom, že bude tři měsíce odkládat peníze bokem a pak se kvartálně pošle 15tis naráz. Vyjma Degiro ETF zdarma by jakákoliv jiná varianta byla skoro určitě dost neefektivní a i tak je v jejím objemu možná lepší prvních pár let odkládat peníze někam na Portu. Nejsem ještě vůbec rozhodnutý, nicméně u ní je ještě čas tak do Vánoc, než nabere alespoň 20tis Kč, do té doby je to jedno kde to bude uložené, zvlášť když teď klesá trh, tak si do té doby tu cestu musím prošlapat sám za sebe.
Fidelity podil. fondy = 41% World LU1400167216 + 20% Global Demographics - LU1961889083

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 423
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 28 zář 2020, 17:01

Kingswood píše:
28 zář 2020, 16:49
U Fio je problém s výběrem peněz, protože lze vytahovat jen na propojený účet - u zahraničních měn to jde podle všeho jen na účet založený u Fio (kde si zlodějsky vezmou minimální depozit 10 EUR, navíc tu banku jako takovou nesnáším) plus se kvůli tomu musí chodit na pobočku...
Není to nepřekonatelný problém, ale v kombinaci s vysokým poplatkem za nákup / prodej a v podstatě nereálnou možností investovat v USD bez vysokých ztrát za konverzi / přijetí a odeslání USD platby, beru Fio jako krajní možnost.

Ad kreditní karta: pro zkrácení "čekání" na možnost poslat víc peněz na nákup se to imo nevyplatí. Zrychlí to jen ten první nákup, ale pak se stejně musí čekat. Nicméně mám o ní zažádáno pro krytí běžných nákupů, protože vzhledem k offsetu běžného účtu (zápočtu zůstatku na BÚ proti zbývající jistině hypotéky), mám běžný účet v podstatě úročený 2,37% a vedení kreditky je zadarmo, pokud je aktivně používána.

U přítelkyně se obávám, že to stejně skončí na tom, že bude tři měsíce odkládat peníze bokem a pak se kvartálně pošle 15tis naráz. Vyjma Degiro ETF zdarma by jakákoliv jiná varianta byla skoro určitě dost neefektivní a i tak je v jejím objemu možná lepší prvních pár let odkládat peníze někam na Portu. Nejsem ještě vůbec rozhodnutý, nicméně u ní je ještě čas tak do Vánoc, než nabere alespoň 20tis Kč, do té doby je to jedno kde to bude uložené, zvlášť když teď klesá trh, tak si do té doby tu cestu musím prošlapat sám za sebe.
"Čekání" jsem vůbec neuvažoval, kreditku jsem myslel na snížení poplatku (je-li ten fixní). Tedy třeba místo poslání 3* 5kkč a placení poplatku 3*50kč, pošleš 1*15kkč a zaplatíš poplatek 1*50kč a rozdíl pokryješ bezúročně z kreditky.
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)

supercaptainx
Reputace: 6
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od supercaptainx » 28 zář 2020, 18:11

Kingswood píše:
28 zář 2020, 13:53
Můj první přípěvek na foru, zároveň trochu delší, na konci prosím o radu s výběrem brokera, třeba se to bude hodit jako nápověda i někomu jinému v obdobné situaci. Předem díky všem kdo dočtou a dají nějakou radu......
Ahoj, řeším podobnou situaci jako ty. Výběr brokera na x let.

Aktuálně opravdu zvažuji kombinaci Degiro Custody + LYNX ale je posledních pár týdnů se dívám na čistej Interactive Brokers nebo TradeStation Global.

Dlouhodobé poplatky u Lynx za směnu měny jsou opravdu strašné. Což při jediném nákupu děla 5USD za směnu a 6Euro za nákup ETF.
Problémy s výběrem peněz tady na foru taky četl. A co se týče nákupu flatexem, tak jsem jsi myslel, že zruší ten peněžní fond.
Co se týče Interactive Brokers, tak jsem na jejich Facebooku četl, že mají opravdu strašnou podporu.

Podívej se na TradeStation Global. Podle posledních informací mají podporu v češtině, neplatíš poplatky za aktivitu, poplatky za akcie/etf jsou mezi Degirem a Lynxem(levnější než LYNX). Jejich systém používá prostředí Interactive Brokers. Daloby se říct, že jsou vlastně to samé co LYNX.

Zde odkazy.
https://www.tradestation-international.com/global/
https://www.youtube.com/watch?v=2VbTtFVm3g0
https://brokerchooser.com/broker-review ... bal-review

Kingswood
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 28 zář 2020, 21:32

Díky moc za Tradestation, slyším o tom poprvé. Musím si ještě udělat nějaké to due diligence a projít si detaily, především ohledně konverze měn, a podmínek té spolupráce IB a Tradestation, ale jinak to vypadá jako přesně to, co hledám!

doonio
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 28 zář 2020, 22:03

Konverze měn u IB, potažmo u TSG jsou v pohodě, berou vždy aktuální spotovou cenu FX daného páru. Zrovna jsem využil IB jako takovou směnárnu a měnil EUR -> CZK a dostal jsem srovnatelný kurz jako u Revolutu, jen plnění bylo D+1, né jako u Revolutu D+5. Jen je výběr CZK z IB umožněn jen 1xměsíčně zdarma, potom poplatek 300Kč. Sepa výběry jsou zdarma vždy.

Jen si neplést Tradestation a Tradestation Global, jsou to 2 různí brokeři, Tradestation Global je introduction broker pro Interactive Brokers. Vše se děje pod hlavičkou IB, přihlášení máte do IB, platformu můžete používat buďto TWS od IB, nebo platformu TSG. Jen podporu mají u TSG svojí, dedikovanou a dokonce v češtině.
Aktivně využívám:

Kingswood
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 29 zář 2020, 12:32

Ok, tak mám tu jednu otázku na to TSG.
U IB se dělají nové odnože kvůli Brexitu, TSG je taky registrovaná v UK, bude nějaká změna i u nich? Víte to někdo? Nebo jim je to jedno, protože jen zprostředkují trading platformu a přístup do IB, ale reálně obchod jede přes IB brokera a vše závisí na něm?

A pak k Degiru - slibují postupný přechod klientů na IBAN účty na zůstatky do konce roku, je tu někdo, kdo by je už měl? Než to zavedou, tak k nim nemůžu přejít, protože bych okamžitě překročil limit 100k obrat, který potřebuju na vytažení peněz z podílových fondů...

doonio
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 29 zář 2020, 17:41

Kingswood píše:
29 zář 2020, 12:32
U IB se dělají nové odnože kvůli Brexitu, TSG je taky registrovaná v UK, bude nějaká změna i u nich? Víte to někdo? Nebo jim je to jedno, protože jen zprostředkují trading platformu a přístup do IB, ale reálně obchod jede přes IB brokera a vše závisí na něm?
Myslím, že tady se jede podle podmínek IB, takže i TSG bude převedeno pod nějakou novou entitu v jiném členském státě EU. Ale dobrý dotaz, zeptám se na podpoře TSG. Myslím, že jedno jim to není, jen nechápu moc ten business model toho TSG, veškeré přístupy k datům, se děje přes IB. Pokud chci používat platformu od TSG, tak si musím nastavit API zase k IB. Jako když oni přivedou do IB nějakého klienta, dostanou od IB nějakou provizi, ale z čeho ten TSG žije, z čeho živí tu českou podporu, to je mě trochu záhadou.
Kingswood píše:
29 zář 2020, 12:32
A pak k Degiru - slibují postupný přechod klientů na IBAN účty na zůstatky do konce roku, je tu někdo, kdo by je už měl? Než to zavedou, tak k nim nemůžu přejít, protože bych okamžitě překročil limit 100k obrat, který potřebuju na vytažení peněz z podílových fondů...
Já mám teda účty u Degira 2, jeden Custody, jeden Basic. A u obou už jsem přešel z MMF na IBAN účet (účet založen u německé banky flatex Bank AG) a zrovna o víkendu jsem zkoušel poslat tam pár EUR a funguje to. Jen podotýkám, že mám irskou verzi Degira. Degiro se všude chvástá, jak že teďkomc je tam ochrana peněz až do 100 000€, jelikož je to pod bankovní licení ten účet.
Aktivně využívám:

Kingswood
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 29 zář 2020, 19:41

TSG alespon podle smluv zije z provize na tech feeckach. Ony ty fee jsou prakticky na vsech tradech vyssi nez na IB, ten rozdil jde za nimi, pripadne maji mozna nejakou marzi u IB. Vhledem k nastaveni te smlouvy mam zaroven trochu obavu, ze jak naberou dostatek klientu tak zvednou poplatky a ty budes mit na vyber stehovat portfolio jinam nebo platit. Na druhou stranu tohle plati pro vsechny brokery.

Mimochodem, jak si vyberes ze otevres Degiro v Irsku? To si muzu zvolit tu pobocku? Ja myslel ze automaticky spadnu pod Kypr nebo kam.

doonio
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 29 zář 2020, 19:51

Kingswood píše:
29 zář 2020, 19:41
Mimochodem, jak si vyberes ze otevres Degiro v Irsku? To si muzu zvolit tu pobocku? Ja myslel ze automaticky spadnu pod Kypr nebo kam.
No chtěl jsem původně na německém Degiru, protože domácí burza je vždy zdarma a neplatí se poplatky za burzu, a hodně investuji na Xetře, ale bohužel degiro.de nejde přepnout do angličtiny a němčinou neovládám. Tak jsem se registroval na degiro.ie a mám účet v EUR. Nevím jaký je vztah mezi irským/německým/holandským/českým Degirem. Já myslím že jsou to jen nějaké pobočky, ale kvůli daňové optimalizaci to vše spadá někam na Kypr, nebo Maltu. Ale možná se pletu a odvádějí daně buďto v Holandsku, nebo to má každá pobočka samostatně - tady fakt vařím z vody a jen tipuji.
Aktivně využívám:

supercaptainx
Reputace: 6
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od supercaptainx » 30 zář 2020, 19:22

Kingswood píše:
29 zář 2020, 19:41
TSG alespon podle smluv zije z provize na tech feeckach. Ony ty fee jsou prakticky na vsech tradech vyssi nez na IB, ten rozdil jde za nimi, pripadne maji mozna nejakou marzi u IB. Vhledem k nastaveni te smlouvy mam zaroven trochu obavu, ze jak naberou dostatek klientu tak zvednou poplatky a ty budes mit na vyber stehovat portfolio jinam nebo platit.
Ta pointa s těma poplatky je zajímavá ale určitě se dá vyřešit přesunem na čistéj Interactive Brokers.
Ještě je tu jedna varianta, na webu TradeStation Global můžeš aktuální účet který máš u IB přípojit na TSG a dojde ke změně poplatků. Otázka je jestli dojde ke změně poplatků za aktivitu...
https://www.tradestation-international. ... n-account/

Takže se domnívám, že to půjde i odpojit.
Osobně bych to ale asi neřešil (ty poplatky v TSG - jejich možné zvýšení)
ib_move_from
ib_move_from
ib_move.PNG (31.01 KiB) Zobrazeno 634 x

Odpovědět