Brokeři - obecná diskuse

Informace o brokerech.
K diskusím: Degiro; Fio; IB; LYNX; obecná diskuze
Odpovědět
j83
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokeři - obecná diskuse

Příspěvek od j83 » 22 úno 2021, 22:18

pavelotb2016 píše:
22 úno 2021, 22:02
j83 píše:
Drmla píše:
22 úno 2021, 00:17
T212 pravidelně ve špičkách nefunguje a neskutečně laguje. Dáš koupit, tedy pokud se vůbec přihlásíš, a potom čekáš i deset minut, než se příkaz provede. A neprovede se za cenu, kterou jsi viděl, ale za tu, kam utekla. Tak na to bacha.
Spready mají i na akciích. Někde minimální, ale u těch obchodovaných OTC jsou v některých případech obří.

Tobě by imho seděl IBKR. Nebo tam naražíš na intradenní limit obchodů?
Odkud prosím máš tu informaci o spredech? Tohle by pro mě bylo absolutní no-go, ale nikde jsem nic takového nenašel. Já mám furt za to, že o tomhle by měli někde informovat a nikde jsem takovou informaci nenašel. To že se to nekoupí za cenu co vidíš mi přijde normální na revolutu to je úplně stejný proto jsem začal na skoro vše používat limit order a tam se mi nikdy nestalo že by se něco koupilo tak že za XX akcie + YY spread. Když jsem nastavil XX tak to bylo za XX. Jinak T212 používá právě Interactive Brokers (https://community.trading212.com/t/orde ... 2020/30621)
Revolut nakupuje a prodava vskutku na realnych cenach (i kdyz nejsou zobrazeny aktualne). Tedy pokud Revolut nelaguje...ale to se mi za 17 mesicu stalo asi 3x

Sent from my iPhone using Tapatalk
Tomu věřím, mám právě z jeho používání stejný pocit (nesedí co zobrazuje ale jinak je to ok). Stejný pocit jsem měl s T212. V podmínkách jsem nic o nějakém spreadu neviděl, na foru to vyvrací. A lagování jsem si nevšiml (možná mám štěstí ale lidi nadavjí i na revolut)

Psal jsem na to passfolio prý by převedli akcie od revolutu zdarma. Mám to jako případný backup plán kdyby revolut opravdu nějak ještě víc zaříznul trading (minimálně pro věci co nechci prodat).

nefachacenko
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 15
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od nefachacenko » 25 úno 2021, 16:06

Zdravím,
Používám Revolutku od jejího začátku. Prvně nakupoval kryptoburzama, které díky Revolutce utrácel v Tescu.
Začal jsem přes ní i kupovat zlomkové akcie svých oblíbených firem.

Teď už ale Revolutka není to, co bývala a rád bych ty zlomkové akcie nakupoval jinde. Sice mám účet u Degiro, ale ten ty fragmenty neumí. Kterého brokera byste mi doporučili?
Četl jsem si příspěvky o eToro a t212, ale jak sleduju, tak zrovna těm se v poslední době nějak moc dobře nedaří.

Díky za doporučení!
Teorie: Mám rád investice ve kterých vidím potenciál než rychlé peníze.
Praxe: Peníze nesmrdí.

nefachacenko
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 15
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od nefachacenko » 01 bře 2021, 22:40

Kde ideálně kupovat zlomkové akcie (zahraniční)?
Některé už to nenabízí a jiní mají pozastavené registrace.

Díky za doporučení.
Teorie: Mám rád investice ve kterých vidím potenciál než rychlé peníze.
Praxe: Peníze nesmrdí.

woky
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od woky » 07 dub 2021, 04:14

Ahoj. Čtu vlákno od začátku abych se dostal do obrazu a zaujala mě diskuze o eToro a Trading212. Bylo zmíněno např. že eToro je market maker, a že Trading212 nejspíš vydělává na spreadu.

Jsem začínající investor, a obchodování jsem si představoval tak, že broker můj pokyn pošle na nějakou execution venue, tedy na burzu, dark pool nebo prostě jinam kde běží order matching engine, který spojí můj buy/sell s nejlepším sell/buy pokynem co tam visí na order booku pro daný instrument. Trošku zrovna čtu o burzách v USA a dozvěděl jsem se, že tam jsou pravidla tak přísná, že když nějaká execution venue dostane pokyn např. na buy a její nejlepší offer je horší než NBBO (national best buy/offer), musí ho poslat na jinou venue.

Předpokládám, že Interactive Brokers nebo Degiro je zrovna takový broker, vzhledem k tomu jakou mám kontrolu nad tím kam pošlu pokyn (alespoň u IB). Takže nechápu jak by takový broker mohl vydělávat na spreadu pro klienty, když vlastně nad spreadem nemá kontrolu. Jistě může nezávisle působit jako market maker na různých burzách (aka liquidity supplier, dealer), ale tam soupeří s ostatními účastníky trhu. Předpokládám tedy, že tito brokeři žijí jen z poplatků.

Pak tu zmíněný máme eToro. Chápu to správně, že jako market maker tento broker působí spíše jako dealer, tedy že při všech obchodech přes jeho platformu vystupuje jako protistrana vůči klientům, a to co si přes něj koupím/prodám jde z/do jejich inventáře, a tedy obchod se na burze nekoná (maximálně si tam něco koupí na vlastní účet, když má nedostatek v inventáři)? Je vůbec legální, aby si broker nastavil pro klienta nevýhodný spread oproti tomu co je na burze (pro daný instrument)?

Nejsem si jistý jak je to s Trading212 protože v jejich Order Execution Policy se píše (sekce 4), že akcie/equities se obchodují přes brokery partnery, v jejich případě je to pak ze 100% Interactive Brokers. Na druhou stranu se tam taky píše, že CFD se obchodují přímo s nimi (oni jsou sole execution venue), takže tam nevím jak je to se spreadem.

kolik
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kolik » 07 dub 2021, 21:21

@woky
Ahoj, zajimave otazky, ja na ne rozhodne odpovedet nedokazu, ale myslim si, ze to tady asi moc nikdo. Doporucuju dotaz polozit na www.warengo.com prijde mi, ze tam jsou fakt lidi, co do toho vidi a urcite se tam najde nekdo, kdo fundovane odpovi.

Ankor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 319
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 08 dub 2021, 01:09

No nevím, působí to tam na mě, že si ty diskuze tvoří sami.
A tohle na mě působí jako reklama.

Drmla
Silver pen
Silver pen
Reputace: 175
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drmla » 08 dub 2021, 01:49

Na T212 probíhá většina obchodů v režimu OTC. Takže podmínky nejsou vůbec standardizované.

kolik
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kolik » 08 dub 2021, 08:30

Ankor píše:
08 dub 2021, 01:09
No nevím, působí to tam na mě, že si ty diskuze tvoří sami.
A tohle na mě působí jako reklama.
No reklama to asi bude, ale spis ve smyslu doporuceni. Ja jsem na ne narazil nahodou a od te doby tam chodim pravidelne (stejne jako sem). Clanky postuji sami uzivatele, ale v diskusi se pta kdo chce na co chce. A popravde mi prijde, ze fundovanejsi odpovedi vidim rozhodne tam, nez zde.

Nicmene pokud to porusuje cokoliv, tak muj prispevek klidne smazte, nechci tady delat zlou krev. Spis jsem to myslel ve smyslu, ze tam by byla vetsi sance dostat odpovedi na otazky, co byly polozeny.

mithrannin
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 133
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mithrannin » 08 dub 2021, 09:25

Taky jsem z té stránky nabyl spíš dojmu, že tam je pár lidí, co sice očividně rádi píšou, ale reálná erudovanost tam chybí. To bych se určitě radši ptal některých uživatelů tady na fóru. Ale dík, na diskuzi kouknu - třeba to bude lepší než ty clickbait články s marginální přidanou hodnotou.

P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Reputace: 368
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 08 dub 2021, 11:03

Warengo není špatný. Už jsem to teda docela dlouho nenavštívil, takže se mohlo ledaccos změnit. Ale taky mi přišlo, že ti borci jsou spíš nadšenci, než že by měli ostatní vzdělávat. Takže nechci jim ubírat palec nahoru za dobrou práci ani za informační hodnotu (články jsou mnohdy zajímavé), ale je to třeba brát často s rezervou. Zejména když píšou o kryptu, tak je často vidět, že tomu moc nerozumí. Na druhou stranu je pravda, že tam postupně začali přispívat i erudovanější lidi.
České akcie: ČEZ | Moneta | O2 | Komerčka | Kofola

Zahraniční akcie: INTC | R6C3.DE (Shell na Xetra) | BABA | KO | VZ | T | BAC | MSFT | ABBV | CVS | VOD | ATVI | SPCE | SSSS | SBSW

REITs: MPW | O

ETF: IQQQ.DE (voda) | Portu

Drmla
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drmla » 08 dub 2021, 11:27

No třeba Socha a jeho tipy, to je vesměs past vedle pasti. Ale jsou tam i solidní kluci, od kterých jsem si něco přečetl. I když tady na Kingswooda nemá nikdo z nich ani omylem.
Samotný warengo se mi od počátku jevilo jako projekt, kde hlavním cílem je rychle z toho něco vytřískat.
A třeba ankety, kde sice hlasují všichni, ale výsledky a sentiment se dostane jen k premium uživatelům? Tak na to se jim musel každý vykašlat.
Když vydali ten warencoin, tak jsem přestal číst i newsletter.

Martinus
Silver pen
Silver pen
Reputace: 240
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 08 dub 2021, 13:52

Já rozhodně nevidím do té problematiky, ale pro mně je důležité udělat si vlastní názor a vlastní zkušenost. Tak sem napíšu pár laických postřehů:
1. na trhu obchoduje opravdu obrovské množství mašin v reálném čase milisekund a proti nim se tady malinký investor ani neuprdne, než mašina zobchoduje neskutečné množství peněz nebo kontraktů
2. koneckonců právě na tomhle se dají vydělávat nepředstavitelné peníze, viz např. RSJ p. Janeček
3. obchodování je nyní tak propojené a rychlé po celém světě, což v dobách před internetem nebylo možné, takže opravdu bych se nedivil, kdyby se obrátil chod událostí, což dříve byl fundament - pak reakce trhu....dnes než se dozvíš fundament na seznam.cz, nebo na nějaké diskusi, dávno jsou ty věci zobchodované a reakce trhu již proběhla...
4. reálné zpoždění dat v řádu sekund znamená klidně dost velký výdělek brokera, proč by ne?
tuto zkušenost jsem si prošel v rozdílu paper trading vs. ostrý účet při obchodování s opcemi.
Už se to tu zmiňovalo, ten kdo potřebuje rychle vstupovat a vystupovat z obchodů, jako třeba u day trade, nebo u opcí, tak ten problém zná...Moje zkušenost je taková, že skutečně opozdit data o 10-15 minut a jsi naprosto mimo mísu...obecně za ta data se něco platí...tam kde je vše zdarma, tak to nebude jen tak..protože zdarma není prostě nic na světě, takže si to broker vybírá nějak jinak...
Moje zkušenost je z Thinkorswim - tam bohužel nelze reálný účet z ČR, i paper funguje perfektně, jsou tam nějaké poplatky, Tastyworks - nejlevnější zatím ještě seriozní broker pro opce, takže tam to poměrně funguje, ale i tak když občas na SPY musí člověk čekat, než se naplní...tak to je otázka, Degiro se kouše poměrně slušně, takže tam bych si rychlé obchody asi moc netroufal. Aktuálně testuji paper na IBRK....a velké zklamání zatím...:( ostrý účet asi poběží lépe, ale bohužel to nejde ověřit předem. (a taky mě točí tím, že v paper nelze nastavit nic kromě HUF, nebo jsem zatím nenašel jak....) Hodně lidí tohoto brokera používá i na ty rychlé obchody, takže asi nic lepšího nebude, ale už jsou tam poplatky slušné....takže jsem na vážkách, jestli časem tohoto brokera vůbec otevřu.
Robina hůda a podobné ani zkoušet nehodlám.
Každopádně závěr můj je ten, že čím "levnější" na první pohled broker, tím větší problémy mohou nastat v případě potřeby rychlého obchodování...takže za serioznost se vyplatí za určitých podmínek si připlatit.
Jak jsem psal - laický pohled, netuším nic o té regulaci, pravidlech, skutečných nákladech na reálná data, jejich přenosu do celého světa apod. A ani to do detailu nepotřebuju a ani nechci znát....

JPT
Gold pen
Gold pen
Reputace: 212
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 15 dub 2021, 15:27

Existuje u brokerů něco jako obyčejná půjčka ? Nechci kupovat na páku, ale jen, že bych si pujčil nějaké prachy na pár dní než by mi došly z účtu. Mohl bych tak koupit hned jak by byl nějaký větší pokles. Zkoušel jsem to hledat na googlu, ale vždycky to najde jen obchodování na marži.

Drmla
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drmla » 15 dub 2021, 16:54

Úplně ti neporadím, ale nějak tak to funguje u Degiro. Určitou částku máš půjčenou a platíš z ní úroky. Ale ten systém je podle mě nevýhodný, protože platíš úroky z celé půjčené částky, i když využíváš jen třetinu třeba.

Odpovědět