Moneta Money Bank, a.s.

Informace o českých akciích.
K diskusím: Avast; ČEZ; Erste; Kofola; Komerční banka; O2; Philip Morris; obecná diskuze
Odpovědět
GrumpySmurf
Reputace: 9
Kontaktovat uživatele:

Re: Moneta Money Bank, a.s.

Příspěvek od GrumpySmurf » 28 dub 2021, 22:40

Muj problem je ze nevim co na cesky burze za to koupit :D..

Komercky mam moooc velkej kopec, cezu taky dost, avast nechci, pilulka je moc hype a co zbejva? Erste? To je tak akorat z blata do louze..

Bojim se bojim, ze budu muset kouknout na zbrojovku. To co delaj smysl dava, ale hodnotim jen "pr pohadky", cisla netusim.
A nebo na uplnej konec - TMR, davaj jeste celorocni permice za drzeni akcii?

Moneta za yolo tituly, to bude rozumne :twisted: :roll: ...

SomeoneWhoCare
Silver pen
Silver pen
Reputace: 220
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SomeoneWhoCare » 29 dub 2021, 17:40

Včera na Degiru nastala zajímavá situace ohledně tendru: Přišel výhružný mail, že jsem SHORT na Monetu a že do 15 minut mám dodat daný počet akcií, jinak pozici uzavřou sami. Nastalo překvapení a podezření na podvodný mail (SCAM), protože jsem žádnou takovou pozici neotevíral. Jak napsali, tak se do pár minut stalo a akcie si sami dokoupili naštěstí za dostatečnou hotovost na účtu. Po celkem stručném e-mailu, hovoru a odkázání na stížnost...byla do druhého dne v rámci stížnosti navrhnuta a schválena kompenzace odpovídající výši způsobené škody v rozdílu ceny a transakčních nákladů.

Musím uznat, že rychlost, stručnost a efektivita, se kterou to vyřešili, předčila má očekávání. Plus na důvěře v brokera.

Popis situace: Když mi koncem března vrátili zbytek testovaných akcií Monety s tím, že je do tendru už nevzali, tak jsem je dal ručně k prodeji za 80Kč a prodej se brzy realizoval. Po měsíci ale Degiro nabídlo i ten můj (již prodaný) zbytek akcií znovu skupině PPF. Když systém vyhodnotil, že už je nemám, tak u mě otevřeli short pozici a dali mi 15 minut na dodání. Vzhledem ke stavu trhu a krátkému limitu nastalo automatické dodání za cenu vyšší než 80Kč plus další transakční poplatek. Jednalo se o chybu, a) systém mi akcie neměl v březnu vůbec vrátit, nebo b) neměli dát již prodané akcie znovu do tendru. Stalo se to prý cca dalším 10-15 lidem, tak tu třeba někdo napíše podobnou zkušenost.
SomeoneWhoCare píše:
25 bře 2021, 19:11
Degiro kupodivu vzalo jen 33,8% testovaných akcií nakoupených za účelem přihlášení k převzetí. Poplatek žádný (zatím). Zbytek vrátili a cca za půl dne je šlo umístit k prodeji. Realizovaný zisk po zdanění je přes 5% za 1,5 měsíce. Takových příležitostí 8 do roka a neměli bychom se vůbec špatně.
SomeoneWhoCare píše:
16 úno 2021, 13:03
Jinak na Degiru na zkoušku pár kusů koupeno a včas přihlášeno ke zjištění složitosti procesu a případných poplatků. Díky jejich struktuře by to mohlo být zajímavě jednoduché. Mohu průběžně informovat...
Someone who cares about risk. I never could tell a lie that anybody would doubt, nor a truth that anybody would believe.
Osobní PF k 12.3.2021: CSCO,CDR, FRT,GS7, IBM,INTC, MONET,NAS, NRZ,O, PFE,SPG, SPYW,STAG, T,TDOC, URW,VER.

scoutus
Silver pen
Silver pen
Reputace: 60
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od scoutus » 06 kvě 2021, 20:33

kokoska
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 16
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kokoska » 12 kvě 2021, 20:17

Tak Moneta padá k 75 Kč. Pohrávám si s myšlenou nakoupit kolem těch 75 Kč a po případným dalším odkupu za 80 Kč prodat. Co myslíte?

marek.k
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od marek.k » 13 kvě 2021, 09:37

kokoska píše:
12 kvě 2021, 20:17
Tak Moneta padá k 75 Kč. Pohrávám si s myšlenou nakoupit kolem těch 75 Kč a po případným dalším odkupu za 80 Kč prodat. Co myslíte?
uvažuji o tom samém...pokud jsem to pochopil, tak při případném "vytěsnění" by měli nabídnout minimálně stejnou cenu, jako při odkupu
jen mě štve ta dividenda, s ní by to bylo veselejší a koupil bych hned

snad nenastane scénář, že po převzetí MMB se cena bude držet stejně nebo klesat, zadrží výplatu dividend a vytěsnění malých akcionářů provedou např. za dva roky. To by se ten zisk moc nevyplatil

Drmla
Silver pen
Silver pen
Reputace: 204
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drmla » 13 kvě 2021, 10:23

Mě právě napadá stejný scénář. Proto nepřikupuji, i když mi to na první pohled přišlo lákavé taky.

Imanewbie
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 17
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Imanewbie » 13 kvě 2021, 11:12

May 12 (Reuters) -
MONETA MONEY BANK CEO SPURNY PURCHASED 130,000 SHARES OF THE BANK AT CZK 77.09 PER SHARE -FILING
:idea:

GrumpySmurf
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GrumpySmurf » 13 kvě 2021, 19:00

Vytesneni a povinna nabidka sou rozdilne veci, jedno je v nedohlednu a druhe bude muset prijit pokud fuze projde..

Hele jako 5tikoruna dobra, ale je to naka administrativa a penize zablokovany na buh vi jak dlouho.
A ze to muze bejt hodne dlouho. (valna hromada, schvaleni CNB, antimonopol eu, oznameni o nabidce, opakovane oznameni o nabidce :-), minimalne 30dni na ucast v nabidce, cas na zpracovani a konecne snad penize na ucte. Urcite sem neco zapomel, ale popravde snad vsechny kroky maj terminy, minimalni lhuty, cas na na odvolani atd..)
=> mozna penize pod stromecek? a kdo vi jestli i to neni moc rychle

A to jeste za predpokladu ze to vubec projde...

Tohle si musi kazdej zvazit sam. Ja o nakupu uvazuju, ale rozhodne ne pro 5tikorunu z odkupu. A brat to jen jako put opci mi prijde malo

romancik
Silver pen
Silver pen
Reputace: 150
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od romancik » 14 kvě 2021, 07:36

Ale stále je to v případě odkupu za 80 Kč/kus zisk v případě nákupu 5 Kč a zisk 6,6% (5/75). Za 7,5 měsíce zisk přes 10% a to docela jde...

Jediné riziko, jestli to dobře chápu, je protáhnutí toho termínu, tím pádem snížení výnosu. Níže s výkupní cenou už jít snad nemohou, ne?

Kingswood
Silver pen
Silver pen
Reputace: 576
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 14 kvě 2021, 09:47

Níž to nepůjde, ale počítej s tím, že tě budou stát něco feečka. Tohle nepůjde přes burzu, takže pokud to bude jako vždy u Fio, tak fee za zprocesování odkupu bude něco jako 0,1% z transakce min 150,- plus 100,- admin fee.
Osobní portfolio (31.5.2021)
Fidelity podil. fondy = 18% World LU1400167216
ETF = 7% WVAL + 8% FLXC + 1,5% XLPE
Akcie = 7% ČEZ + 2,5% MONET + 8% POLY + 3% GAZP, GMKN + 2% LMT, INTC + 1,5% CDR
Crypto = 23% BTC + 8% ETH + 4% ADA + 2,5% LTC

Nikituska
Silver pen
Silver pen
Reputace: 93
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nikituska » 14 kvě 2021, 10:50

Při prvním pokusu o odkud si to Fio nacenilo takto:
Poplatek za realizaci pokynu k odkupu resp. převodu akcií činí 0,10 % z objemu (min. 660 / max. 5.000 Kč) + 285 Kč.
I pokud by to nebyl uplně stejný scénář, tak lze očekávat podobnou hladinu feeček.

Skejwi
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 149
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Skejwi » 23 kvě 2021, 18:56

5% akcionář Monety, Petrus Advisers, vydali docela přehlednou prezentaci shrnující hlavní body jejich ostré kritiky sloučení Monety s Airbankou a spol. Oficiální důvody pro sloučení, které propaguje vedení Monety, najdete mezi dokumenty k nadcházející valné hromadě.

Na VH lze hlasovat také korespondenčně od 24. 5. do 22. 6. Hlasovací lístky, stejně jako návod na vyplnění a postup pro investory, kteří nevlastní akcie přímo, ale přes brokera, najdete tamtéž. Myslím, že je to dobrá příležitost po delší době vykonat svoje akcionářské právo a ukázat, že člověku na svých investicích záleží. Jen nezapomeňte, že podpis musíte úředně ověřit (pošta).
O svých investicích píšu na skejwin.cz, kde také zveřejňuju svoje portfolio.

GrumpySmurf
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GrumpySmurf » 24 kvě 2021, 18:37

Prave mi moneta poslala mail
"Nechte sve penize pracovat"

30 peclive vybranych kvalitnich fondu

Pro snazsi vyber
Petrus advisers

...

a ja si poprskal monitor,
diky, to nevymyslis
Přílohy
IMG_A37C366D5C7E-1.jpeg
IMG_A37C366D5C7E-1.jpeg (767.67 KiB) Zobrazeno 1251 x

romancik
Silver pen
Silver pen
Reputace: 150
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od romancik » 26 kvě 2021, 08:47

Ještě tam neřekli, kolik jsou poplatky za správu.

Ale pro normální lidi to je v pohodě... Kolegyně si nedá vymluvit, že by mohla investovat přímo do ETF a každý měsíc či dva má schůzku se svým bankéřem (i když myslím, že u ČSOB), kde probírá, do kterého fondu investuje, fondy většinou na 5-7 let, pokyn k odkupu trvá asi měsíc či dva, často se zlobí, že neproběhl tak, jak chtěla apod. Ale když ji říkám, že by to měla lepší investovat přímo do akcií či ETF, tak to neeee.

Kingswood
Silver pen
Silver pen
Reputace: 576
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 26 kvě 2021, 09:27

V Monete sam jeden fond drzim, historicky jsem mel dva. 90% z tech fondu co tam jsou, jsou samozrejme sracky, ale par z nich se pouzivat da.

Ocekavana ztrata oproti adekvatnimu etfku je pochopitelne ten rozdil v TER + pohyb menoveho kurzu, na druhou stranu je to:
1) kurzove zajistene (to je relevantni jen v situaci, kdy je koruna bud umele - intervence, nebo prirozene - krize, devalvovana).
2) fond je drzeny primo u spravce aktiv, tj riziko je trochu jinde nez u internetoveho brokera. musel by zbankrotovat bud spravce (fidelity aspol) nebo banka (odkud to ale pri bankortu prevedete jinam).
Prodej se odehrava obvykle s d+1, pricemz cena je urcena na zaver obchodniho dne, takze si tak trochu tipujete, jaka bude cena zitra pri zaviracce. Vyporadani penez je pak tusim d+5. Rozhodne ne mesic, alespon co se moji zkusenosti s monetou/fidelity tyce.

Petrus Advisors fond je tam uz zhruba rok, spis by me zajimalo jestli tam vydrzi :D

Jinak zopakuji to co jsem už jednou psal - Moneta je podle mě v současné době nejlepší retailová banka v ČR. Problém s akcií je, že PPFka se samozřejmě vychcaně rozhodla to koupit v krizi, takže ji dostane pod cenou z dlouhodobeho pohledu (80 loni bylo ok, letos uz je to malo - ale to by porad bylo ok), ale hlavně místo zaplaceni ceny naredi soucasne akcionare vlozenim predrazenych (air bank) a toxickych (zonky a HC) aktiv. Spurny tomu jeste jako spravnej svazak ppfky zaplaca a akcionari si muzou jit vysrat oko.
Osobní portfolio (31.5.2021)
Fidelity podil. fondy = 18% World LU1400167216
ETF = 7% WVAL + 8% FLXC + 1,5% XLPE
Akcie = 7% ČEZ + 2,5% MONET + 8% POLY + 3% GAZP, GMKN + 2% LMT, INTC + 1,5% CDR
Crypto = 23% BTC + 8% ETH + 4% ADA + 2,5% LTC

Skejwi
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Skejwi » 10 čer 2021, 17:52

Valná hromada Monety může být ještě zajímavá. Odsouhlasení spojení s Airbank nemá PPF zjevně vůbec v kapse. Včera vydaly nezávislé poradenské firmy doporučení institucionálním investorům hlasovat proti spojení.

Krásně se ukazuje, že hlasování na VH nás, malých retail investorů, může nakonec hrát roli, malou rozhodující kapku, miligram na laboratorních vahách. Pár příspěvků výše dávám odkazy k jednoduchému hlasování poštou a info k postojům pro a proti. Pamatujme, že jako investoři máme nejenom právo konzumovat požitky z držby akcií, ale také morální povinnost to podnikání chránit a starat se o něj – v našem případě účastí na klíčovém hlasování. ;)

Drmla
Silver pen
Silver pen
Reputace: 204
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drmla » 11 čer 2021, 14:02

Jak bych mohl hlasovat, když mám akcie přes Fio a v CDCP je tedy jako vlastník akcií zapsané Fio?

Skejwi
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Skejwi » 12 čer 2021, 09:21

Drmla píše:
11 čer 2021, 14:02
Jak bych mohl hlasovat, když mám akcie přes Fio a v CDCP je tedy jako vlastník akcií zapsané Fio?
Já bych tak defétistický nebyl, stačí požádat Fio o potvrzení vlastnictví, jako v případě VH PFNonwovens. ;)

T_o_m
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od T_o_m » 16 čer 2021, 10:28

Spojí se Moneta s Air Bank? A jak to zahýbe s akciemi? Vše, co byste měli vědět o bankovní fúzi roku
https://archiv.ihned.cz/c7-66940000-rdq ... 1ef404d21b

yaqwsx
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 7
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od yaqwsx » 22 čer 2021, 13:54

Z Twitteru FIO:
Podle předběžných výsledků hlasování právě valná hromada #MonetaMoney NADPOLOVIČNÍ VĚTŠINOU SCHVÁLILA nabytí akcií Air Bank a českého a slovenského Home Creditu.
Podle předběžného protokolu o hlasování nezískal návrh představenstva potřebnou podporu alespoň 75 % přítomných akcionářů. Akcionáři Monety tak neschválili akvizici aktiv "skupiny Air Bank" a Skupina PPF tak nezískala kontrolu nad Monetou.
https://twitter.com/Fio_investice/statu ... 7229668356
Naposledy upravil(a) yaqwsx dne 22 čer 2021, 13:58, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět