ČEZ, a.s.

Informace o českých akciích.
K diskusím: Avast; ČEZ; Erste; Kofola; Komerční banka; O2; Philip Morris; obecná diskuze
Odpovědět
Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 813
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 351
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ČEZ, a.s.

Příspěvek od P2P_Ronie » 20 led 2021, 11:53

Pro info výňatek z rozhovoru s Havlíčkem, kde řešili i dostavbu bloku.

Velkým tématem vašeho druhého úřadu je energetika. Stihne se vypsat tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany do konce volebního období?
Mým cílem je, abychom ho vypsali co nejdříve po lednové schůzce předsedů politických stran, tedy v únoru. Ohledně přípravy tendru i výstavby jsme v posledním roce odvedli velký kus práce. Podepsali jsme smlouvy s ČEZ, schválili finanční, investiční i dodavatelský model, připravili zákon, zahájili notifikaci a jediné, co nám nyní zbývá, je vypsání tendru. To už je technicky připravené a nyní už řešíme pouze politickou podporu.

Jak této podpory chcete docílit?
Řešíme varianty, jak se jednotliví zájemci mohou zapojit do tendru. Varianty jsou celkem čtyři a věřím, že na nějaké z nich nakonec najdeme shodu.

Co je nejpravděpodobnější?
Snažím se získat podporu pro takzvanou variantu 3+2. Což znamená, že pokud by se ruský Rosatom a čínská CGN nakonec mohly tendru zúčastnit, pak pouze v rámci konsorcia, a to za předpokladu, že lídrem konsorcia nebo joint-venture bude subjekt ze země Evropské unie nebo NATO.

Proč preferujete právě tuto variantu?
Pokud je více účastníků, znamená to větší tlak na cenu. Hrajeme o cenu elektřiny pro budoucí generace, musíme být proto zodpovědní. Zároveň ale potřebujeme podporu i ostatních stran, aby v tendru pokračovaly další vlády. Proto s nimi musíme diskutovat a dobrat se společného výsledku.

Na úplné vyloučení Rusů a Číňanů, po němž volá opozice, ale přistoupit nechcete?
Nepřijde mi to moudré i vzhledem k tomu, že Francouzi (společnost EDF – pozn. aut.) dosud stále neprovozují ani nestavějí instalovaným výkonem a technologiemi odpovídající reaktor pro tendr. Podobně je na tom i jihokorejská společnost KHNP. Hrozilo by, že by se tendru zúčastnili jen jeden nebo dva uchazeči, což jde ruku v ruce s vyšší vysoutěženou cenou.

Jak probíhá vyjednávání s Evropskou komisí ohledně formy veřejné podpory jaderného projektu? Mnozí analytici jsou ohledně dohody skeptičtí a obávají se, že Brusel podporu vyhodnotí jako neférovou a neadekvátní.
S tím nesouhlasím. Náš model není nepodobný jiným státním podporám, které byly již v minulosti schváleny. Nepochybuji, že podporu zajistíme. Jde o to v jaké formě. Vzhledem k tržním selháním navrhujeme, že stát bude společnosti Dukovany garantovat stabilitu regulatorního prostředí, podobně jako u jiných zdrojů pak i přiměřenou míru návratnosti, a půjčovat. To je vzhledem k zásadnímu dopadu na cenu výroby elektřiny i jedno z doporučení mezinárodních organizací v rámci výstavby nových jaderných zdrojů. Osobně vnímám dostatečně široký prostor pro to, abychom dojednali uspokojivé podmínky.

Zakázka nabírá skluz, mezitím v USA certifikovali první malý modulární reaktor na západní polokouli. Nebylo by lepší vyčkat na tyto novější technologie, které se více hodí do centralizované energetiky?
Té technologii věřím, ale o její komercializaci se mluví už dvacet let. Každopádně to sledujeme. Jednali jsme se šéfy společnosti Nuscale a s GE Hitachi, ale vychází z toho, že první referenční reaktor tohoto typu by se mohl postavit do konce desetiletí. V následujícím desetiletí by se malé modulární reaktory teprve mohly skutečně komercionalizovat a to si myslím, že je ještě optimistický scénář.
Nemůžeme si dovolit hrát v otázce bezpečnosti dodávek elektřiny vabank. Modulární reaktory mohou postupně nahrazovat končící bloky a najít využití v teplárenství, nyní je ale ještě potřeba minimálně jeden standardní.

Může se přece prodloužit životnost Dukovan, s čímž už se do jisté míry i počítá. Pojistkou v mezičase může být i plyn, jehož dodávky jsou v Evropě čím dál více diverzifikované.
Ale když to vezmeme komplexně, tak to stále nevychází. Bude končit uhlí, jehož spalování zajišťuje základní dodávky elektřiny, tedy ty stabilní bez ohledu na vývoj počasí. Uhlí zkrátka nemohou nahradit solární ani větrné elektrárny. Nejsou v tomto ohledu stabilní a spolehlivé. Uhlí nahradí z největší míry plyn a tato transformace si vyžádá obrovské investice. Jistý si nejsem ani u prodloužení Dukovan do roku 2045–2047. Ať tak, nebo tak, nový blok o instalovaném výkonu 1200 megawattů bude jen malým zlomkem potřebného výkonu, který v základním zatížení budeme muset postavit.

Když 1200 megawattů není tolik, proč musí být zrovna jaderných?
Plyn to zkrátka sám nedožene. Budeme rádi, když plynem nahradíme uhlí. Ani to nebude jednoduché. Transformaci teplárenství potřebujeme stihnout do konce roku 2030, takže to, že bychom se obešli bez jaderných reaktorů, není vůbec na stole. Mým úkolem je pokračovat v projektu výstavby nového bloku Dukovan a posunout ho co nejdál. To ale neznamená, že se nakonec bude stavět. Je to běh na dlouhou trať. Pokud se ukáže, že jsou na trhu lepší technologie, příští vláda bude moci sáhnout po nich. Na tento krok máme ještě deset let, potřebujeme mít ale pojistku. A ještě jedna věc – nikdo neví, jak bude za pár let Evropská komise nahlížet na plyn.

Naznačujete, že by Evropa mohla upřednostňovat jádro před plynem? To je vzhledem k německé energetické politice poměrně těžko představitelné.
Mám pocit, že k tomu pomalu směřujeme. Otázku jádra i kvůli stavbě Dukovan řeším s mnoha evropskými lídry a přijde mi, jako by se nálada v tomto ohledu začala měnit. Patrně v tom hrají roli stále přísnější emisní cíle – jádro je totiž na rozdíl od plynu zcela bezemisní. Hezkým příkladem je Nizozemsko, které jádro nikdy nepodporovalo a nyní oznámilo, že chce stavět deset jaderných bloků. Argumentují přitom jednoduše: „Máme-li dosáhnout slíbené uhlíkové neutrality, bez jádra to nezvládneme.“ Navíc Nizozemce nelze podezírat, že by přistupovali k jádru ideologicky. Naopak si dobře spočítali náklady na dekarbonizaci a potenciál jádra a totéž platí i pro nás. Už nyní s Evropskou unií složitě vyjednáváme, abychom mohli použít unijní peníze na transformaci teplárenství z uhlí na plyn.

Několikrát jste zmínil nutné změny v teplárenství. Uhelná komise sice nedávno odsouhlasila, že konec uhlí by měl nastat v roce 2038, ale mezitím rapidně vzrostly ceny emisních povolenek. Pokud by trend pokračoval, těžko by se uhelné teplárny tohoto data dočkaly. Souhlasíte?
Bohužel ano. Rok 2038 je v uvozovkách jenom symbolické datum a každý ví, že z drtivé většiny nastane konec uhlí mnohem dřív. Finalizujeme jízdní řád, z něhož vyplývá, že mezi lety 2025 až 2030 klesne instalovaný výkon uhelných zdrojů, tedy tepláren i elektráren, o polovinu. Samotné teplárenství bude muset být transformované už na konci desetiletí, jinak nepřežije.

Připravujete mechanismy, které by teplárny do doby své transformace udržely při životě?
Problém jsou samozřejmě zejména zdražující se emisní povolenky. Proto chceme, aby výrazná většina tepláren přešla na jiné médium ne do roku 2030, ale co nejrychleji. Podívejte se na těžební společnost Sokolovská uhelná. Má vlastní uhlí, a přesto přechází na plyn. Je to ekonomika.

A co teplárny, které s takovým kapitálem počítat nemohou?
Chtěl jsem se k tomu dostat. Připravujeme investiční i provozní podporu. Provozní budou moci teplárny čerpat už příští rok v rámci aukcí a trvat by měla minimálně 15 let. Stále ale čekáme na projednání zákona, který provozní podporu umožňuje.

Na kolik by měla vyjít roční provozní podpora tepláren?
Očekáváme, že celkově – do roku 2030 – by to mělo být 50 miliard. Ale je to zatím hrubý odhad. U investiční podpory pak počítáme s proplacením 40 procent nákladů investice.

Ona provozní podpora se ovšem bude muset stihnout schválit do konce volebního období. Novela zákona o podporovaných zdrojích, která aukce zavádí, přitom ještě neprošla ani prvním čtením. Stihne se to?
Měli bychom ji projednávat na další schůzi sněmovny. Stihneme to.
České akcie: ČEZ | Moneta | O2 | Komerčka | Kofola

Zahraniční akcie: INTC | R6C3.DE (Shell na Xetra) | BABA | T | BAC | SPCE | MSFT | ABBV | KO | CVS | VOD | MO | VCEL | ATVI

REITs: MPW | O

ETF: IQQQ.DE (voda) | Portu

Martinus
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 458
Registrován: 09 říj 2018, 15:26
Reputace: 212
Kontaktovat uživatele:

Re: ČEZ, a.s.

Příspěvek od Martinus » 20 led 2021, 12:07

pěkný článek k tématu JE je zde: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... anicni_vov
ve finále tedy naše JE zachraňují blackout nějakého většího rozsahu sousednímu Rakousku, protože obnovitelné zdroje prostě nejsou samospasitelné....

Uživatelský avatar
zbynhu
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1620
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 891
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: ČEZ, a.s.

Příspěvek od zbynhu » 21 led 2021, 10:05

Aktuální pohled Michala Šnobra na vývoj energetiky v Německu a u nás.


Zdroj: Investiční web

Pro ty, kteří pana Šnobra viděli někdy v posledním půl/roce, ale video nepřináší nic nového.
Líbí se vám tu? Podpořte rozvoj fóra ;)

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 813
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 351
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ČEZ, a.s.

Příspěvek od P2P_Ronie » 27 led 2021, 14:45

https://www.akcie.cz/komentare-a-doporu ... .seznam.cz

Stát se možná na financování dostavby bude podílet v ještě větší míře.
České akcie: ČEZ | Moneta | O2 | Komerčka | Kofola

Zahraniční akcie: INTC | R6C3.DE (Shell na Xetra) | BABA | T | BAC | SPCE | MSFT | ABBV | KO | CVS | VOD | MO | VCEL | ATVI

REITs: MPW | O

ETF: IQQQ.DE (voda) | Portu

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1716
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 705
Kontaktovat uživatele:

Re: ČEZ, a.s.

Příspěvek od GOGO7 » 27 led 2021, 16:07

Ještě jedno zajímavé info k ČEZu:
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zmocn ... f6b220ee8/

Uživatelský avatar
LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2437
Registrován: 13 pro 2016, 18:23
Reputace: 582
Kontaktovat uživatele:

Re: ČEZ, a.s.

Příspěvek od LuckyLuke » 29 led 2021, 10:52

Budete někdo přikupovat ČEZ ?
Uvažuji delší dobu o nákupu. Počkám si na ještě lepší pokles. Už se to blíží 500 Kč.

felis
Příspěvky: 19
Registrován: 17 led 2021, 19:37
Reputace: 9
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ČEZ, a.s.

Příspěvek od felis » 22 úno 2021, 07:32

Dnes v HN: ČEZ chce koupit Vodafone. Jestli trojku mezi českými operátory získá, bude jasné do léta.

Zdá se, že příjmy z balkánských divestic najdou své uplatnění.

grill
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 234
Registrován: 16 zář 2018, 13:52
Reputace: 53
Kontaktovat uživatele:

Re: ČEZ, a.s.

Příspěvek od grill » 22 úno 2021, 08:00

To snad není pravda.

T_o_m
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 123
Registrován: 14 srp 2017, 11:00
Reputace: 21
Kontaktovat uživatele:

Re: ČEZ, a.s.

Příspěvek od T_o_m » 22 úno 2021, 08:29

Asi se chtějí zavděčit

Drmla
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 413
Registrován: 05 říj 2020, 20:03
Reputace: 144
Kontaktovat uživatele:

Re: ČEZ, a.s.

Příspěvek od Drmla » 22 úno 2021, 08:29

A jsme v háji. Další kanál na peníze byl nalezen.

felis
Příspěvky: 19
Registrován: 17 led 2021, 19:37
Reputace: 9
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ČEZ, a.s.

Příspěvek od felis » 22 úno 2021, 08:45

Člověk si na starý kolena koupí pár nudných, konzervativních akcií, aby měl klid a furt mu do toho někdo háže vidle. Napřed Moneta a teď toto.
Já telekomunikačnímu byznysu vůbec nerozumím, tak možná plácám, ale teoreticky se dle mého otvírají možnosti vyvádění peněz do státního rozpočtu prostřednictvím nákupů kmitočtů a licencí apod. Říkám si, jak by dopadla kupříkladu aukce na 5G kmitočty, pokud by se jí účastnila polostátní firma na straně nakupujícího a stát na straně prodávajícího? Pro mně je tady spousta neznámých. Je otázkou, jestli tam nemůže být nějaký problém s regulátorem. Ale taky je možné, že to bude dobrá a ve výsledku zisková akvizice. A třeba to ani nedopadne...

scoutus
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 372
Registrován: 27 led 2020, 22:07
Reputace: 59
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: ČEZ, a.s.

Příspěvek od scoutus » 22 úno 2021, 09:06

za me velmi spatna zprava pro dva bluechips... jak o2 tak cez...

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1266
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 618
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: ČEZ, a.s.

Příspěvek od Joshua » 22 úno 2021, 10:46

Tady je pro info článek odemčený, kdyby někdo chtěl:

ČEZ chce koupit Vodafone. Jestli trojku mezi českými operátory získá, bude jasné do léta
https://archiv.ihned.cz/c7-66886290-qgp ... d9046f5161
Líbí se vám tu? Podpořte rozvoj fóra :geek:

Drmla
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 413
Registrován: 05 říj 2020, 20:03
Reputace: 144
Kontaktovat uživatele:

Re: ČEZ, a.s.

Příspěvek od Drmla » 22 úno 2021, 11:31

Už tu zprávu upravili v tom smyslu, že jednají spíše o nějaké užší formě spolupráce než přímo o převzetí. Z toho nic nebude.

Uživatelský avatar
pager
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 410
Registrován: 21 črc 2019, 21:31
Reputace: 358
Kontaktovat uživatele:

Re: ČEZ, a.s.

Příspěvek od pager » 22 úno 2021, 15:36

felis píše:
22 úno 2021, 08:45
Já telekomunikačnímu byznysu vůbec nerozumím, tak možná plácám, ale teoreticky se dle mého otvírají možnosti vyvádění peněz do státního rozpočtu prostřednictvím nákupů kmitočtů a licencí apod. Říkám si, jak by dopadla kupříkladu aukce na 5G kmitočty, pokud by se jí účastnila polostátní firma na straně nakupujícího a stát na straně prodávajícího? Pro mně je tady spousta neznámých. Je otázkou, jestli tam nemůže být nějaký problém s regulátorem.
Vyvadeni penez pres licence a kmitocty me vubec nenapadlo, to je desive!!! Tech problemu a otazek tam vazne je hodne. Navic misto toho, aby se CEZ spise rozdelil (jako to delaji nemecke a dokonce i rumunske energeticke firmy), tak by se spise budovalo takove mocenske centrum ve state.

Nemyslim, ze primarni otazka by byl regulator. Uz jenom ten nakup by musel byt odsouhlaseny Vodafonem - a kdybych byl Vodafone, urcite bych neprodaval pod valuacnim nasobkem treba O2 CZ. Nakup by taky musel byt odsouhlaseny valnou hromadou CEZ, tedy hlavni akcionar - ministerstvo financi - by muselo souhlasit a mozna by mohla rozhodovat uz nova vlada, ktera takove akci nemusi byt naklonena.

Kdyby ke slouceni doslo, asi to nemusi byt uplne spatne - podle cisel O2 CZ jsou telekomunikace byznys, ktery sice nikam neroste, ale ma vybornou navratnost, vysoke marze, doted mel rozhodne mensi kapitalove naklady nez energetika - takze CEZ by si "polepsil". Zaroven je ale mozne, ze bude chtit do budoucna Vodafone hodne investovat a to by byl v horsi situaci nez konkurence O2/T-Mobile.

Kdyby ke slouceni nedoslo, je to rozhodne lepsi pro nejakou mimoradnou dividendu a pro udrzovani soucasneho stavu. A pokud CEZ chce mermomoci nekam investovat, byl bych mnohem radsi treba za nejakou tovarnu na elektricke baterie, zpracovani lithia, joint venture se Skoda Auto - cokoliv radeji nez koupi mobilniho operatora.

Nechapu co ma byt "uzsi forma spoluprace"... CEZ uz ted ma sveho virtualniho operatora CezMobil a pokud vim ten jede pres O2. Na cem jako chteji spolupracovat? Co chce CEZ komukoliv nabidnout krome penez?

scoutus
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 372
Registrován: 27 led 2020, 22:07
Reputace: 59
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: ČEZ, a.s.

Příspěvek od scoutus » 22 úno 2021, 20:34


Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti