Zahraniční akciové trhy – obecná diskuse

Informace o zahraničních akciích.
Odpovědět
Kingswood
Silver pen
Silver pen
Reputace: 488
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahraniční akciové trhy – obecná diskuse

Příspěvek od Kingswood » 31 bře 2021, 13:47

SomeoneWhoCare píše:
31 bře 2021, 11:24
CDR
Včera jsem si to všechno projížděl a říkal jsem si, že dělají přesně to co jsem čekal - tzn. dvě IP, ejdna z nich čistě jejich, na kterých chtějí přes snowball efekt stavět dojnou krávu, což je naprosto perfektní business model, který funguje u mraky jiných firem. Kromě toho předevčírem vyšel celkem rozsáhlý patch, po kterém ta hra zas začíná vypadat normálně atd.
A dneska mrd, -15% :D

No mám v tom menší pozici spíš pro zábavu,a le ještě včera jsem si říkal, že tohle přikupovat nebudu. Dnešní propad je ale tak lákavý, že pokud to tam zůstane, než mi přijdou peníze na dobnové investice brokera, tak to snad i přikoupím místo ETFka na Čínu nebo těžby zlata. Všechny tři věci si dost konkurují v propadu ceny, akorát u toho CDR se díky naprosto nulové guidance velmi špatně odhaduje, na jakých earnings ta akcie vlastně stojí. To může být cokoliv od P/E 10 až po 60.
Osobní portfolio (31.3.2021)
Fidelity podil. fondy = 19% World LU1400167216
ETF = 7% WVAL + 7% XCS6 + 1,5% XLPE
Akcie = 7% ČEZ + 4% MONET + 6% POLY + 3% GAZP + 3% GMKN + 2,4% LMT + 1,5% CDR
Crypto = 24% BTC + 6,5% ETH + 4% ADA + 3% LTC

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Reputace: 767
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 31 bře 2021, 17:41

Dnes přikoupeno YUMC, mám ho už dlouho a pěkně roste https://finviz.com/quote.ashx?t=YUMC&ty=c&ta=0&p=m.
Americké restaurace v Číně, obdoba amerického YUM. Restaurační řetězce KFC, Pizza Hut, Taco Bell atd. Více než 10.000 restaurací v cca 1500 městech Číny. Sázka na neustále rostoucí spotřebu obrovské masy čínských jedlíků a na jejich rostoucí životní úroveň. Číňani se můžou po americkém fast-foodu utlouct, takže zisk firmy pěkně bobtná ;)

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 01 dub 2021, 17:52

ČNB nakupuje stále více světových akcií:
https://www.e15.cz/byznys/finance-a-ban ... ka-1379242
V akciovém portfoliu ČNB, které pro banku spravují investiční skupiny BlackRock a StateStreet, se dosud nacházely např. akcie
Siemens, Apple, Amazon, Bayer, Airbus, JPM a další.
Naposledy upravil(a) GOGO7 dne 01 dub 2021, 20:34, celkem upraveno 1 x.

Kingswood
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 07 dub 2021, 14:28

Nadhazuji takove tema do eteru, vracim se totiz k Intelu, u ktereho to po vymene CEO za Pata Gelsingera a oznameni vystavby dvou tovaren v Arizone vypada na rozumny "buy and hold" titul.

Takze jak, je podle vas intel s P/E 13 kulhajici kachna a nebo jeden z nejlepsich titulu na nakup v SP500?

Victor Nettoyeur
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 07 dub 2021, 16:31

Kingswood píše:
07 dub 2021, 14:28
Nadhazuji takove tema do eteru, vracim se totiz k Intelu, u ktereho to po vymene CEO za Pata Gelsingera a oznameni vystavby dvou tovaren v Arizone vypada na rozumny "buy and hold" titul.
Takze jak, je podle vas intel s P/E 13 kulhajici kachna a nebo jeden z nejlepsich titulu na nakup v SP500?
Za me jedna z mala "bezpecnych" investic v tech sektoru, kde mam nejvetsi podil, dalsi je pak v tomto sektoru Micron. Mam tam docela slusny polstar, s tim ze jsem cekal, ze budu v zisku az treba nekdy za rok, ale trh uz to vytahl hore. Nejspis s tim ma co delat, ze bezpecne dale vladnou trhu, muzou si dovolit narvat spoustu penez zpatky do vyzkumu a budouvani novych tovaren aby uspokojili poptavku. Nejspis jeste dostanou podporu od statu, aby si udrzeli svou pozici proti Asii. Novy CEO ve me budi s ohledem na jeho predeslou karieru vetsi duveru nez ten pan pres tabulky, ktery si nechal nalozit od AMD/TSMC a ARM/Nvidia. Tva oblibena;) parta z ARKu jim vetsi brzky konec s ohledem na zastaralou architekturu a vidi jako jasneho viteze v ARM. Ja to tak jasne nevidim, vubec mi neprijde ani nejaky fatalni fail spoluprace s TSMC, pripadne jejich znovuobnoveni vyroby pro "konkurenci". V horizontu 10 let to vidim pozitivne, pak se teprve uvidi jak jsem byl mimo.

P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Reputace: 368
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 07 dub 2021, 16:49

Já jsem teda v Intelu taky namočenej. Postupně jsem nakoupil pár desítek kusů s průměrným nákupem pod 50 USD. Takže teď jsem rád :)

Do budoucna... nejsem technický expert a AMD-fanboys by mi určitě začali říkat, jak je ta technologie AMD lepší... Možná jo a možná ne. Pravdou ale je, že Intel je společnost s velkou historií, dominantním postavení na trhu, ročně investuje kolem 15 mld. USD do výzkumu a vývoje (což je téměř součet celkových výnosů AMD + NVIDIA dohromady) a přesto generuje nějakých 20 mld. USD free cash flow. Je to finančně zdravá společnost s dobrými maržemi. Rozkračují se navíc do více segmentů, nejen procesory pro stolní PC (ten segment už je jen asi 50 % jejich tržeb, ne 80 %), a jsou schopni si sami vyrábět = menší závislost na třetích stranách (i na Asii). Platí a zvyšuje dividendu a dělá buybacky. Změna CEO je podle mě velmi pozitivní. Navíc je to dobře ohodnoceno (samozřejmě před pár měsíci bylo lépe :) ).

Takže já jim do budoucna věřím. Ano, konkurence je velmi kvalitní, ale ten trh je podle mě se zvyšující se poptávkou dokáže pojmout. To už se spíš bojím relativně velké závislosti na top 3 zákaznících (Dell, HP a Lenovo = skoro 50 % tržeb).

Jinak někdy před více jak půl rokem jsem do soukromé sekce dával i detailní datovou analýzu / poměrové ukazatele. Sice už není úplně aktuální, ale třeba bude zajímavé :)
České akcie: ČEZ | Moneta | O2 | Komerčka | Kofola

Zahraniční akcie: INTC | R6C3.DE (Shell na Xetra) | BABA | KO | VZ | T | BAC | MSFT | ABBV | CVS | VOD | ATVI | SPCE | SSSS | SBSW

REITs: MPW | O

ETF: IQQQ.DE (voda) | Portu

Kingswood
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 07 dub 2021, 17:06

Díky za názory, docela se s nimi stotoznuji, i kdyz jsem jeste zhruba pul roku dozadu byl k Intelu dost skepticky a vnimal jsem je jen jako levnou firmu.
Z myho pohledu je vymena CEO naprosto klicovy moment, protoze jak tu zaznelo, tak konecne bude ve vedeni firmy nekdo, kdo je z oboru a ne z financi.

Intel navic sedi aktualne i do meho osobniho pohledu na globalni ekonomiku.
V realu se cipy vyrabi jen na trech mistech - USA (Intel), Taiwan (TSMC) a Korea (Samsung). S posilujici Cinou vzrostou spory mezi ní a USA, Taiwan je ve "vysostnych" vodach Ciny a Korea na dostrel. Pokud ctu politickou i ekonomickou situaci spravne, pak zakladnim strategickym zajmem USA by mela byt vyroba cipu na jejim uzemi za pouziti top technologii. Adeptem je pak samozrejme Intel, ktery v tomto ohledu nejspis zacne hrat stejnou roli jako Boeing, GD nebo LMT. Jedinou otazkou tak je, jestli ma Intel dostatecnou kvalifikaci na to, aby prestal hrat technologicky druhe housle.

Pri P/E 13 a hromade hotovosti mi to prijde jako slusny nastroj, jak si vsadit na USA...

Nikituska
Silver pen
Silver pen
Reputace: 91
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nikituska » 08 dub 2021, 11:15

Toho přechodu na ARM architekturu se fakt nebojíte? Apple se svou M1 celkem zabodoval a ukázal, že i desktop může běžet na ARMu. Upravit to pro servery už nebude tak těžké. Obecně mi proto příjde, že budoucnost patří ARMu - nedokážu si představit, že by mobily/auta/ledničky/IoT běželo na něčem jiném než ARMu. A tam Intel aktuálně zaostává a vlastně mi ani nepříjde, že by to vnímal.

entik
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 64
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od entik » 08 dub 2021, 14:02

Nikituska píše:
08 dub 2021, 11:15
Toho přechodu na ARM architekturu se fakt nebojíte? Apple se svou M1 celkem zabodoval a ukázal, že i desktop může běžet na ARMu. Upravit to pro servery už nebude tak těžké. Obecně mi proto příjde, že budoucnost patří ARMu - nedokážu si představit, že by mobily/auta/ledničky/IoT běželo na něčem jiném než ARMu. A tam Intel aktuálně zaostává a vlastně mi ani nepříjde, že by to vnímal.
Myslim si něco podobného, ale je to podle mě mnohem komplexnější. Intel má cca 70-80% zisků z PC/serverů, ARM musí vnímat jako konkurenci. Ale nejde jen o výpočetní výkon, ten má ARM na kancelářskou práci víc než dostatečný už dlouho (např. Raspberry PI). Spíš jde o software, pokud je nějaký korporát prolezlý např. blbým MS Office (který je jen pro Win/x86), tak i migrace na jakýkoliv jiný OS je obrovský problém, nemluvě o migraci na jinou CPU architekturu. Proto třeba tolik nefrčí ve firmách linux, i když je nákladově mnohem levnější - prostě se tam Win software migruje velmi složitě.
U serverů je to trošku jiné, byť se stejným výsledkem. Tam má AMD už 2 roky výkonější procesory s lepší spotřebou, a stejně se jejich podíl v serverech zvedá jen velmi pomalu. Je tam nějaká záhadná sertvačnost, možná smlouvy Intelu s výrobci serverů :). Každopádně tam se taky žádná náhlá změna ve prospěch ARMu čekat nedá.

V současné době ale vidím dva trendy, které by tohle mohly postrčit. Jeden je "vše online", kdy je pro práci potřeba jen prohlížeč. Ten se na linux desktopu na ARMu dá pustit bez problémů. Druhý trend ukázal Apple v x86 to ARM vrstě (Rosetta 2) - tj i x86 programy jdou spustit na ARMu, a běží velmi svižně. Teď pokud by se v Microsoftu rozhoupali a vydali Win pro ARM + něco jako Rosetta, pak už podle mě nic nebrání masovému odlivu uživatelů od x86 (Intel, AMD) k ARMu (menší spotřeba, nižší pořizovací náklady).
Pořád tam je ale dost otazníků. Pustí se do toho Microsoft? Skočil by pak po této příležitosti nějaký zavedený výrorobce ARM čipů (Samsung, Apple, ...?). Nechal by si Intel/AMD tohle utéct, když zaměstná X tisíc CPU inženýrů/návrhářů, kterým by do začátku stačilo upravit licenční jádro ARMu?

Proto si myslím, že pro dalších 5-10 let je pozice Intelu pořád v pohodě. Pak bude záležet na tom, jestli si včas uvědomí potenciální úpadek x86 a zařídí se podle toho. Protože stejně jako Nikitushka si myslím, že x86 už má to nejlepší za sebou a budoucnost je v ARMu, jen ta změna nebude tak rychlá.

Kingswood
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 08 dub 2021, 14:50

Ten ARM je právě u Intelu už započten v ceně, jinak by Intel nikdy nemohl stát to co stojí.
Hlavní problém celé diskuze ohledně ARM vs. Intel jsou výrobní kapacity. Čipy pokročilou technologií umí vyrábět jen velmi málo firem. ARM neARM, dokud není výrobní kapacita, taks e ve finále prodá všechno.

P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 10 dub 2021, 08:50

https://www.novinky.cz/clanek/alibaba-d ... =ekonomika

Tak to bylo pekelne rychly. Ani trochu politicka objednavka ...

Zahraniční akcie: INTC | R6C3.DE (Shell na Xetra) | BABA | KO | VZ | T | BAC | MSFT | ABBV | CVS | VOD | ATVI | SPCE | SSSS | SBSW

bergys
Reputace: 5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bergys » 10 dub 2021, 11:37

P2P_Ronie píše:
10 dub 2021, 08:50

Tak z těch všech možných scénářů je tento asi nejlepší. Pokuta a jede se dál. Nebo ?

pavelotb2016
Silver pen
Silver pen
Reputace: 108
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pavelotb2016 » 10 dub 2021, 11:57

bergys píše:
P2P_Ronie píše:
10 dub 2021, 08:50

Tak z těch všech možných scénářů je tento asi nejlepší. Pokuta a jede se dál. Nebo ?
Pokud to je jednorazove odstupne pro KSC, tak jde o lepsi alternativu. A trh s tim podle meho pocital a jen cekal na verdikt KSC. BABA nelze delistivat z US, cely svet vcetne US tady obchoduje. Podle Stocktweets komentaru, by tohle BABA mohlo odrazit vyse. Zatim dle tohodle brokera 1.28% aktualni sobotni narust.

https://www.ls-tc.de/en/stock/alibaba-aktie

Sent from my iPhone using Tapatalk

P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 10 dub 2021, 12:00

Za me souhlas. Uz kdysi jsem to tu zminoval. Ctyri procenta rocnich trzeb s jejich marzi neni tak hrozne. A tyto pokuty dostavaji i Google, Qualcomm a dalsi. Google uz na tech pokutach zaplatil tak 250 mld. Kc a jede dal. Samozrejme otazka, jak moc na ne budou dupat do budoucna.

pavelotb2016
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pavelotb2016 » 10 dub 2021, 12:34

BABA 2,6% up o)

pavelotb2016
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pavelotb2016 » 12 dub 2021, 10:54

pavelotb2016 píše:BABA 2,6% up o)

Premarket 6% up

Drmla
Silver pen
Silver pen
Reputace: 175
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drmla » 12 dub 2021, 12:17

Trošku víc, než jsem psychologicky ochoten dát. Říkal jsem si tak +3%, tak nakoupím. 6% asi ne. Jako mít jistotu, že je to tímto úplně urovnané, tak je to pořád výborná cena a velký potenciál. Ale kde je jistota, že už bude s regulátorem a na politické úrovni klid? Nehledě na delist.

Stani
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stani » 12 dub 2021, 13:23

Akcie Baba mám, strach mírný taky. Nákup Charlieho Mungera mě trošku potěšil.

USA hodlá investovat balík do artificial intelligence. Myslíte, že Palantir nebo jiná firma bude silně profitovat?

Victor Nettoyeur
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 12 dub 2021, 13:47

Drmla píše:
12 dub 2021, 12:17
Trošku víc, než jsem psychologicky ochoten dát. Říkal jsem si tak +3%, tak nakoupím. 6% asi ne. Jako mít jistotu, že je to tímto úplně urovnané, tak je to pořád výborná cena a velký potenciál. Ale kde je jistota, že už bude s regulátorem a na politické úrovni klid? Nehledě na delist.
Co jsem tak sledoval, tak delist muze prijit dle toho zakona od Trumpety v pripade, ze BABA bude mit ve firme nekoho ze strany, co tam taha za nitky a pokud nebudou po 3 roky! v rade splnovat americke naroky na ucetnictvi. I v pripade delistu z NYSE by BABA sla nejsis na OTC a nevidim v tom problem. Obchoduje se tam napr Tencent a Samsung a nepostrehl jsem ze by tam byl problem v likvidite, jen si proste budete muset najit brokera ktery vam to zobchoduje. Jinak uz drive bylo zmineno ze burza v Honkongu je jistota, paradoxne by tim pripadnym delistem mohla padnout posledni obava/nejistota a nic by pak nebranilo, aby se vratila na svou zaslouzenou hodnotu. Firma ma vetsinu trhu v Cine, ktera si je moc dobre vedoma jakou zasluhu nese na jejim HDP a nezarizne si svou nejlepsi dojnou kravu.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 12 dub 2021, 15:20

Případný delisting z hlavní US burzy není zas až tak procházka růžovým sadem. Mohli jsme to sledovat nedávno na akciích China Mobile a dalších.. Po oznámení delistingu se cena akcií postupně propadá a investor je nucen je prodat před delistingem za pro něj nevýhodný kurz ve stanoveném období. Může pak následně dojít k tomu, že akcie je převedena z hlavního trhu na trh otc, resp jako u China Mobile na Pink Sheets. Pokud ovšem akcie předtím byla dlouhodobě na hlavním trhu, je přechod na neregulovaný trh Pink Sheets jasná degradace, která se dále na obchodování a kurzu projeví. Samsung nebo Tencent na hlavní burze nikdy nebyly, v tom vidím rozdílný vývoj i určité nebezpečí. Ne každý broker obchoduje akcie na otc a Pink Sheets. Investor pak musí kvůli konkrétní akcii shánět a otvírat účet u dalšího brokera, což nebývá vždy jednoduché. Nehledě na obvykle vyšší poplatky za obchodování na otc trzích.

EDIT: Alibaba to nemá v Číně jednoduché a funguje ve zcela nenormálním prostředí - děkuje soudruhům za dohled a pokutu /skoro jako podníkání v Severní Koreji pod dohledem velikého Kima ;)
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/464 ... torum.html

Odpovědět