ETF (Exchange-Traded Fund)

Informace o zahraničních akciích.
Odpovědět
pager
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 96
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od pager » 22 bře 2020, 09:25

vyvar z ovaru píše:
21 bře 2020, 22:49
doonio: nad tim jsem se tu podivoval nedavno, ze jsem puvodne chtel nakupovat akumulacni etf, ale zjistil jsem, ze distribucni (VUSA) ma lepsi historickou vykonnost a k tomu vyplaci divi, tak beru to
Vykonnost je stejna, nevyhodou distribucniho ETF je zdaneni dividendy.
JPT píše:
22 bře 2020, 08:08
Tak asi je to tím, že jedno má Replication: Full replication a druhé Optimized sampling
Replication jenom rika, jakym zpusobem se nakupuji (nebo nenakupuji) podkladova aktiva.
Pokud chapu dobre, na mene likvidni trhy se hodi vice Optimized Sampling, u S&P500 to az takovou roli nehraje (resp. jak je videt nehraje to zadnou roli).

O dividende to nic nerika - a nejde si myslet, ze diky jedne replikaci nejakym kouzlem clovek dostane o 1.8 % vice zadarmo. ;)
doonio píše:Jak je možný že mají oba +- stejnou výkonnost, kdy jedno ale vyplácí div?
Vykonnost je stejna, protoze oba grafy ti jakoby ukazuji uplne stejnou informaci.
Obe ETF sleduje/replikuje Total Return, tedy hodnotu akcii plus dividendy etc.
Oba grafy ti ukazuji vykon vcetne okamzite reinvestovanych dividend.

Muzes srovnat:
https://www.trackinsight.com/en/fund/IE ... _perf,flow
https://www.trackinsight.com/en/fund/IE ... _perf,flow

Sled dolu na "Index ticker" a uvidis, ze obe ETF delaji to same a jejich cilem je kopirovat SPTR500N a oba fondy to v podstate delaji velice dobre, pro ceskeho/neamerickeho rezidenta je hlavni rozdil zdaneni a v tom je ten novejsi (IE00B5BMR087) lepsi.

doonio
Silver pen
Silver pen
Reputace: 230
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 22 bře 2020, 11:57

pager píše:
22 bře 2020, 09:25
Vykonnost je stejna, nevyhodou distribucniho ETF je zdaneni dividendy.
Právě že výkonost je stejná. Přece pokud jsem min. rok investoval 1000€ do toho akumulačního, tak jsem teď YTD -21,6%. Pokud jsem stejných 1000€ investoval do distribučního, tak jsem YTD -21,57%, ale k dobru mám ještě 1,8% hrubé dividendy.

pager píše:
Sled dolu na "Index ticker" a uvidis, ze obe ETF delaji to same a jejich cilem je kopirovat SPTR500N a oba fondy to v podstate delaji velice dobre, pro ceskeho/neamerickeho rezidenta je hlavni rozdil zdaneni a v tom je ten novejsi (IE00B5BMR087) lepsi.
V čem je ten akumulační (IE...087) lepší? Já to asi furt nechápu, výkonost mají stejnou, jak jsem uvedl, ale po roce investování na mém účtě je u toho distribučního ještě o pár $$$ víc právě z té dividendy (i když jí musím 15% zdanit).
pager píše:
O dividende to nic nerika - a nejde si myslet, ze diky jedne replikaci nejakym kouzlem clovek dostane o 1.8 % vice zadarmo. ;)
Tohle přece není replikací, ale tím jestli je to Acc/Distr třída toho ETF.
Aktivně využívám:
P2P: Mintos,Twino,EstateGuru,LinkedFinance
Převody do zahraničí: RoklenFx,Revolut
Broker: Degiro, Fio e-broker, plus500

JPT
Silver pen
Silver pen
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 22 bře 2020, 12:32

pager píše:
JPT píše:
22 bře 2020, 08:08
Tak asi je to tím, že jedno má Replication: Full replication a druhé Optimized sampling
Replication jenom rika, jakym zpusobem se nakupuji (nebo nenakupuji) podkladova aktiva.
Pokud chapu dobre, na mene likvidni trhy se hodi vice Optimized Sampling, u S&P500 to az takovou roli nehraje (resp. jak je videt nehraje to zadnou roli).

Dividendy tam mají obě ETF započítané. Já nejsem odborník investor, ale myslel jsem, že full replication je, že koupí přesně všechno ve stejném poměru jako index a sampling to nakoupí trošku jinak. Jako třeaba, že toho koupí víc, toho míň, od toho nic.

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 397
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LuckyLuke » 22 bře 2020, 18:35

kryptoinvestice píše:
22 bře 2020, 09:13
Ahoj.dobře a jednoduše popsáno ;)
Mimochodem lidičky žvyšujete pravidelnou investici do etf :? ????
- já mám ETF pouze 2 (SCHG - 2 a 1/4 roku, Vanguard VUSA - 2 měsíce)

1. SCHG

- tam jsem při nynějším poklesu přišel o veškerý zisk za 2 a 1/4 roku, jsem dokonce v minusu (pokles -27,3%)
- zde ani nejde přikupovat
LynxBroker - vývoj.png
LynxBroker - vývoj.png (51.17 KiB) Zobrazeno 857 x
2. Vanguard VUSA

- zde jsem v minusu - 28 % !

Zatím na to jen koukám a nepřikupuji.
Kdybych nyní začínal, byla by to dobrá doba na nákup po velkém poklesu.

pager
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 96
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pager » 22 bře 2020, 18:48

doonio píše:
22 bře 2020, 11:57
Právě že výkonost je stejná. Přece pokud jsem min. rok investoval 1000€ do toho akumulačního, tak jsem teď YTD -21,6%. Pokud jsem stejných 1000€ investoval do distribučního, tak jsem YTD -21,57%, ale k dobru mám ještě 1,8% hrubé dividendy.
Ty grafy ale nerikaji kolik budes mit na ucte, ty grafy ukazuji vyvoj indexu, ktery ten ETF kopiruje (resp. s nejakou minimalni odchylkou prave kvuli zpusobu replikace). Graf a vykonnost ti ukazuje vyvoj indexu S&P500 TOTAL RETURN.
doonio píše:
V čem je ten akumulační (IE...087) lepší? Já to asi furt nechápu, výkonost mají stejnou, jak jsem uvedl, ale po roce investování na mém účtě je u toho distribučního ještě o pár $$$ víc právě z té dividendy (i když jí musím 15% zdanit).
Je lepsi v tom, ze pokud budes mit akumulacni ETF, nebude ti strhavana automaticka dan z dividend. Dividendu uz mas v tech procentech zapocitanou, prave proto jsou ta procenta stejna, tak se nediv, ze jsou stejna.
doonio píše:
Tohle přece není replikací, ale tím jestli je to Acc/Distr třída toho ETF.
Reakce na JPT, ktery to vysvetluje tim, ze jedno ETF je Replication a druhe Optimized Sampling.
To v tomto pripade nehraje zadnou roli, roli by to hralo u mene likvidnich aktiv, ale u S&P500 je - jak lze videt - rozdil par setin procenta.

doonio
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 22 bře 2020, 19:39

Tak už tě asi začínám chápat, oba ty grafy nezobrazují výkonnost toho ETF, ale toho podkladového aktiva (v tomto případě ten S&P500 TOTAL RETURN). Takže jak píšeš, v konečném součtu jsou ty hodnoty skoro stejné (rozdíl v těch 0.0% je vlivem replikace). Díval jsem se tedy asi na špatné grafy, pokud si vyjedu výkonnost přímo z webu těch ETF (vzal sem v potaz totožné ETF, i stejnou replikaci(full- physical), stejný TER, atd..), tak je to následovně:

Ishares (Acc) - IE00B5BMR087
etf1.PNG
etf1.PNG (16.64 KiB) Zobrazeno 834 x
Vanguard (Distr) - IE00B3XXRP09
etf2.PNG
etf2.PNG (12.12 KiB) Zobrazeno 834 x
A z tohoto už můžu nějak vycházet, jeližko oba mají výkonnost Benchmarku ( S&P500 TOTAL RETURN) totožnou, a tady jde tedy konečně jasně vidět, že ten akumulační má o necelé 2% procenta navrch( 3y výkonnost) a to je (jestli to chápu správně) způsobeno právě tím zdanění u Dist. ETF?
Aktivně využívám:

Gixian
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 38
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 23 bře 2020, 09:42

Dragan píše:
21 bře 2020, 17:42
Čistě ze zvědavosti, je pro nás na Degiru přístupné nějaké ETF kopírující cenu zlata? :?:
Nepoužívám, ale v rychlosti jsem prolétl ETF co mají gold v názvu, a vidím dvě:

CH0106027193 - velikost 2 miliardy euro, TER 0,23, obchodováno v CHF a USD
CH0139101593 - velikost 3 miliardy euro, TER 0,40, obchodováno pouze v CHF

Oboje to jsou fondy s domicilem ve Švýcarsku, oboje podle křivek vidím, že kopírují cenu zlata (s nebo bez vlivu měnového rizika pro USD/CHF).

Rozbité prasátko
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rozbité prasátko » 24 bře 2020, 09:57

Nedávno jsem řešil podobný problém. Degiro ve svých "ETF zdarma" například JE00B1VS3770, ale v nabídce na platformě se pak nezobrazují. Napsal jsem na Degiro email a dostala se mi odpověď, že od začátku roku 2018 jsou některé produkty s ohledem na legislativu PRIIPS dočasně nedostupné. Údajně by se to mělo vztahovat pouze na produkty, které nemají anglickou dokumentaci, ale přijde mi zvláštní, že by to byly v podstatě všechny fondy obchodované na burzách v EU, které v sobě obsahují zlato. Takže to bude spíš nějaký problém s komoditami obecně.

Každopádně potvrzuji, že i nadále lze kupovat dva zmíněné švýcarské ETF fondy, které jsou fyzickým zlatem kryty.
S pozdravem
Jakub Dvořák alias Rozbité prasátko
https://rozbiteprasatko.cz/

grill
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 40
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od grill » 25 bře 2020, 21:34

Kde nakupujete iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc) - V Německu na Xetře v EUR? Ticker SXR8

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 397
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LuckyLuke » 25 bře 2020, 21:42

Zde je seznam burz, kde jde koupit :

https://www.justetf.com/de-en/etf-profi ... ab=listing

Na Degiro.cz jde koupit na Xetře.

grill
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od grill » 26 bře 2020, 15:01

LuckyLuke píše:
25 bře 2020, 21:42
Zde je seznam burz, kde jde koupit :

https://www.justetf.com/de-en/etf-profi ... ab=listing

Na Degiro.cz jde koupit na Xetře.
Děkuji za ten odkaz.
Asi to ukazuje jen evropské ETF. Nějak tam nemůžu najít žádné SP500 ETF akumulační, které se obchoduje v USA.

Gixian
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 38
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 26 bře 2020, 23:31

grill píše:
26 bře 2020, 15:01
Asi to ukazuje jen evropské ETF. Nějak tam nemůžu najít žádné SP500 ETF akumulační, které se obchoduje v USA.
Justetf.com je super stránka, ale je velice striktní co se týče právních regulací. Nahoře je selector, kde si máš vybrat zemi své daňové rezidence (neboj, ČR tam vůbec není ;) ), a oni ti ukazují jen to, co podle jejich právního výkladu máš právo vidět.
Já například teď koupil na Degiru švýcarské ETF, které se nesmí nabízet mimo Švýcarsko - když zadám jeho název nebo kód do vyhledávání na justetf.com a mám nastaveno cokoliv mimo Švýcarska, tak mi to zobrazuje nula výsledků. :)

A vzhledem k tomu, že prý existují značné právní komplikace nákupu amerických ETF občanem EU, a k tomu, že justetf.com podporuje jen (vybrané) země EU, americké ETFka ten web dost možná vůbec nevede.

grill
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od grill » 29 bře 2020, 10:54

Tady mají i US ETFka www.etf.com, akorát to vypadá, že akumulační ETF nejsou v USA v módě.

Rozbité prasátko
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rozbité prasátko » 30 bře 2020, 09:29

V USA (stejně jako například v Německu a některých dalších zemích) se totiž investoři nevyhnou daním ani u akumulačních ETFek. Proto radši volí distribuční.
S pozdravem
Jakub Dvořák alias Rozbité prasátko
https://rozbiteprasatko.cz/

Jackob.Fish
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jackob.Fish » 03 dub 2020, 12:45

Hello,
tak jsem po větší námaze zjistil že ani přes IB nemůžu nemůžu investovat do US ETF :(
Bohužel jsem nenašel rozumnou cestu jak to obejít (pokud někdo má zkušnost prosím dejte vědět)

Proto hledám alternativy v rámci UCITS, ale tam nastává problém:
  • Exchange listing jednotlivých ETF titulů
Přes IB mají většinou EU ETF různý ticker na různých burzách (LSE, IBIS, ...)
Například: iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc):
  • SXR8 IBIS
  • CSSPX LSEETF
Pokud má někdo odvahu mohl by poradit s pár dotazy:
  • Jsou nějaké závislosti ohledně burzy na které titul kupuji? Daně, nebo podobně?(Osobně se chci vyhnout London Stock Exchange, ale zase tam mají tituly v USD které bych rád použil jako hedge)
  • Jak je to s likviditou jednotlivých titulů cross jednotlivé burzy? (Například: Je možné CSPX na Euronext Amsterdam prodat jako SXR8 na XETRA)
Děkuji
JR

P2P_Ronie
Silver pen
Silver pen
Reputace: 140
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 03 dub 2020, 13:15

A nešla ta americká ETF na FIO? Nezkoušel jsem to, ale někdo to tu, myslím, řešil. Jen teda asi vyšší poplatky, ale pokud by se koupilo vždy jednou za čas s vyšším objemem... lepší než drátem do oka. Možná :)

Jackob.Fish
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jackob.Fish » 03 dub 2020, 13:25

P2P_Ronie píše:
03 dub 2020, 13:15
A nešla ta americká ETF na FIO? Nezkoušel jsem to, ale někdo to tu, myslím, řešil. Jen teda asi vyšší poplatky, ale pokud by se koupilo vždy jednou za čas s vyšším objemem... lepší než drátem do oka. Možná :)
Na IB je možné kupovat přes CFD, ale to určitě není schůdná cesta dlouhodobě :-)

grill
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od grill » 03 dub 2020, 15:36

P2P_Ronie píše:
Já to tak dělám, poplatek je nějak 8-9 USD, takže se to nevyplatí po stokorunách nebo nízkých tisícovkách:)

doonio
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 03 dub 2020, 15:42

grill píše:
03 dub 2020, 15:36
P2P_Ronie píše:
Já to tak dělám, poplatek je nějak 8-9 USD, takže se to nevyplatí po stokorunách nebo nízkých tisícovkách:)
Auččč, ty dáš na poplatcích za nákup 9$..to stejné je předpokládám za prodej. Jako to musíš hodně dlouho přemýšlet které akcie koupit/prodat, protože ten poplatek ti udělá ale solidní průvan při nějaké častějším obchodování (častější myslím tak 1-2x nákupy v měsíci). Proč už nejsi někde u levnějšího brokera?
Aktivně využívám:

grill
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od grill » 03 dub 2020, 15:54

doonio píše:
03 dub 2020, 15:42
grill píše:
03 dub 2020, 15:36
P2P_Ronie píše:
Auččč, ty dáš na poplatcích za nákup 9$..to stejné je předpokládám za prodej. Jako to musíš hodně dlouho přemýšlet které akcie koupit/prodat, protože ten poplatek ti udělá ale solidní průvan při nějaké častějším obchodování (častější myslím tak 1-2x nákupy v měsíci). Proč už nejsi někde u levnějšího brokera?
Já až do nedávna byl pouze na CZ trhu a tam jsou poplatky cca 50 Kč. Na US trzích jsem až teď nedávno. Do té doby jsem párkrát za rok koupil něco dividendového v ČR a jinak si toho nevšímal a jen to držím, většinou alespoň ty 3 roky.
Vím, že všichni zde mají různé brokery za nízké poplatky. Moc jsem to ještě nezkoumal, ale nechce se mi svěřovat nějakým zahraničním firmám, raději českou banku. Asi iracionální, ale co už nadělám. ;) Něco za něco. Ze stejného důvodu jsem nepáchl na mintos, ale jsem u zonky i když výnosy jsou jinde.
Každopádně pokud bych chtěl v budoucnu obchodovat s vyšší frekvencí, tak bych to musel řešit jinak než u FIO.

Odpovědět