Degiro

Informace o brokerech.
GOGO7
Gold pen
Gold pen
Reputace: 419
Kontaktovat uživatele:

Re: Degiro

Příspěvek od GOGO7 » 14 úno 2020, 10:10

Ankor, vývar - rozumím a důvody chápu. Jsem trochu v jiné situaci. Nejvíc peněz mám momentálně v českých akciích na FIO. U Degiro se teď skoro vejdu do pojištěného limitu. Asi polovinu akcií na Degiro mám na krátkodobý trading. Na Degiro mám sice pár REITs i akcie na dlouhodobé držení typu Visa, ale také ho používám jako vynikající nástroj pro krátkodobější obchody, takže peníze na účtu se neustále točí :)

jejinka
Gold pen
Gold pen
Reputace: 226
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 14 úno 2020, 13:36

Co se týče toho limitu, tak ale ten neřeší akcie, ne? Jen cash na obchodních účtech nebo nějaké deriváty. Akcie budou pořád moje, dluhopisy budou moje, komodity budou moje...i kdyby broker krachnul. Aspoň tak tomu rozumím já, kdyžtak mě vyveďte z omylu.

doonio
Silver pen
Silver pen
Reputace: 185
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 14 úno 2020, 14:31

jejinka píše:
14 úno 2020, 13:36
Co se týče toho limitu, tak ale ten neřeší akcie, ne? Jen cash na obchodních účtech nebo nějaké deriváty. Akcie budou pořád moje, dluhopisy budou moje, komodity budou moje...i kdyby broker krachnul. Aspoň tak tomu rozumím já, kdyžtak mě vyveďte z omylu.
No tady vařím hodně z vody, ale není to závislé na tom typu účtu..pokud máš Custody, tak jsi vždy vlastník ty a oni ty akcie nemůžou půjčovat, ale pokud máš basic, tak co když někdo jiný vlastní akcie, a tobě je jen propůjčí a v tom by Degiro krachlo...tak v nějakém to depozitáři je uveden ten původní vlastník. Je to možná trochu scifi a proto říkám, že vařím z vody :-D
Aktivně využívám:
P2P: Mintos,Twino,EstateGuru,LinkedFinance
Převody do zahraničí: RoklenFx,Revolut
Broker: Degiro, Fio e-broker, plus500

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 14 úno 2020, 14:41

Jejinka - máš pravdu, pojištěny jsou peníze na účtu u brokera, ne nakoupené akcie, které jsou vedeny mimo brokera u depozitáře a event. problémy brokera by se jich vůbec nedotkly. Správná poznámka, aspoň jsem si uvědomil, co vlastně mám pojištěno.
Diskutovali jsme o tom v sekci /Brokeři" od str.2 dál.
Člověk to tak nějak bere automaticky, že má pojištěné celé portfolio a přitom se pojištění týká jen těch pár nezainvestovaných peněz na účtu. U Degiro tuším limit 20.000 eur. Akcie jsou vedeny mimo a v případě problémů by neměly být vůbec ohroženy.
Naposledy upravil(a) GOGO7 dne 14 úno 2020, 15:29, celkem upraveno 1 x.

Ankor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 107
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 14 úno 2020, 14:58

Dobrá zpráva, díky oběma!

Martinus
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 133
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 14 úno 2020, 16:43

je to i docela logické, nějaká ochrana vlastnického práva by měla existovat už jen z logiky věci...u akcií jsi prostě majitel a je jedno přes jakého překupníka jsi nakoupil...spíš by mě zajímala ta otázka toho depozitáře, a případně jak vlastně ten majetek dohledat bez existence brokera? (nedej Boře tedy, že by Degiro kleklo) Víte někdo?

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 14 úno 2020, 16:51

Asi před rokem jsem se Degiro na depozitáře ptal, jméno toho holandského subjektu jsem dal nejspíš na vlákno "Brokeři", nemám teď bohužel čas to hledat. Ale na dotaz ti to Degiro sdělí. Pokud to časem najdu, dám to sem..

Gixian
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 14
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 14 úno 2020, 18:25

Ano, tak jsem to pochopil, kdyz jsem se snazil rozklicovat rozdil mezi Basic a Custody uctem> Akcie jsou nase, pokud Degiro krachne, insolvencni spravce by nam je mel prevest pod jineho brookera, ci tak neco. Takze pojistovat je treba jen penezni zustatky.

A do toho pak teoreticky muze vstoupit to pujcovani akcii, jak pise Doonio>
- Pokud mate CUSTODY, tak vse funguje jak je psano vyse. Degiro by melo mit vase akcie bezpecne ulozeno, a ikdyby samo krachlo, jakmile se doresi nejake administrativni nalezitosti, k akciim se opet dostanete, v puvodnim rozsahu, bez jakychkoliv ztrat ci poplatku.
- Pokud mate BASIC, nejake (teoreticky treba vsechny) vase akcie muze Degiro zapujcit nekomu jinemu - treba pro potreby shortovani. Pokud by behem te zapujcky Degiro krachlo, akcie vam nikdo nikam neprevede, pac realne v tu chvili je nevlastnite ani vy, ani Degiro. Jedine co vam zustane je pohledavka proti tomu, kdo mel ty akcie zapujcene. Pokud by v tu chvili insolvenci vyhlasil i on, jste v haji, a pokud nevymamite penize primo z tohoto dluznika, nedostanete pravdepodobne nic.

Takze jedinej problem, kterej ma BASIC navic oproti CUSTODY, se muze manifestovat v (snad velmi nepravdepodobnem) pripade dvoji smuly, kdy vam soubezne krachne jak Degiro, tak subjekt, ktery mel zapujcene vase akcie. A i tak pak prijdete jen o ty zapujcene kusy - akcie co zrovna nikdo zapujcene nemel se vam prevedou na noveho brookera, tak jak lidem s CUSTODY uctem.

Bohuzel si nejsem vedom toho, ze by slo nekde zjistit ktere vase akcie na Basic uctu jsou zrovna zapujcene, nebo ze by Degiro davalo aspon nejake celkove statistiky kolik tech zapujcek vlastne provadi - takze tezko odhadovat, kolik akcii z Basic uctu muze byt vubec v pripade krachu Degira realne ohrozeno (jestli je v prumeru pujceno 1% akcii lidi s Basic uctama, byla by rizikovost cele te veci o dost jinde, nez kdyby z nich vylezlo, ze v prumeru ma kazdej Basic user v zapujce 40% sveho portfolia).

DISCLAIMER: O akcie se zajimam od ledna, nemam zadne ekonomicke vzdelani, pokud vite, ze jsem neco pochopil spatne, budu velmi rad, kdyz me opravite. :)

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 14 úno 2020, 18:59

Sám akcie neshortuju, ale všichni světoví brokeři kteří shortování umožňují, použijí akcie investorů, kteří si akcie koupili. Kromě Degira to dělá třeba taky Lynx. Jelikož brokeři sami u sebe obvykle žádné akcie nemají, musí půjčit akcie investorů. Když půjčíte někomu své auto, zůstáváte jeho majitelem vy a jste všude také jako majitel veden. U zapůjčených akcií na shortování /spekulaci na pokles ceny/ je to stejné. Vlastníkem vedeným v depozitáři akcií jste vy. Akcie byly nakoupeny na vaše jméno.
Analogie - kdybych tak věděl, komu všemu už byly půjčeny moje peníze, které jsem si v bance uložil na účet. Radši ani nedomýšlet ;)

Gixian
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 14 úno 2020, 19:54

Pockej, a jak teda to shortovani probiha? Ja myslel ze to spociva v tom, ze shortujici si od brokera "pujci" akcie a ty proda. Pozdeji je musi koupit zpet, aby je "vratil". Kdyby to tak bylo, a nekdo prodal moje pujcene akcie, tak asi tezko muzu byt stale veden jako jejich majitel...

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 14 úno 2020, 20:06

K shortování akcií: www.signaltrade.cz/co-je-short/

Gixian
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 14 úno 2020, 20:12

@GOG07: Díky, takže aspoň to chápu správně. :oops: Jak teda myslels to, že jsem stále majitelem akcie kterou si někdo vypůjčil, aby ji prodal? Jejím majitelem je teď ten, kdo si ji od vypůjčitele koupil, ne? V depozitáři je snad již jméno toho nového majitele, který akcii koupil, ne?

Abych parafrázoval to co jsi psal: Pokud někomu půjčím svoje auto a dám mu pravo ho někomu dalšímu prodal, asi těžko po tomto prodeji zůstanu majitelem toho auta.

Ankor
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 14 úno 2020, 20:22

Je to hypotetické, protože i když někdo prostřednictvím tvé akcie shortuje, pořád je tvoje a dokonce ji můžeš kdykoli a bez ptaní prodat. A nijak tím není poškozen nikdo.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 14 úno 2020, 20:27

A prostřednictvím tvých peněz v bance si někdo pořídí nové bydlení. Souhlasit s tím ani nemusíš. A přesto jsou to pořád tvoje peníze..

Gixian
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 14 úno 2020, 20:31

Hypoteticke - ano i ne, no. :) On ten co ji od shortujiciho koupil, nejakou akcii musel dostat. Pokud dostal moji, a ja v tu zadam prikaz ze chci svou prodat, tak predpokladam ze degiro pujci akcii od nekoho dalsiho, a proda ji mym jmenem. Takze ja jsem z obliga, ale nekdo dalsi s Basic uctem je v te chvili v pozici, ze kdyby Degiro krachlo, tak ma problem na krku.

Aspon teda zakladni ma myslenka je, ze kdyz nekdo nakoupil od toho Degiroveho shortovace, tak musel nejakou akcii dostat - stat se jejim opravdovym majitelem.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 14 úno 2020, 20:47

Ten článek o shortování to myslím dostatečně vysvětluje. Když cena vypůjčené akcie /a jakoby prodané/ akcie klesne na požadovanou cenu, investor /ten shortař/ ji jako koupí. Tím je obchod ukončen a akcie se vrací brokerovi. Jsou to krátkodobé hypotetické spekulace, kterých je na finančních trzích plno. Třeba CFD na akcie. Rozdíl ceny prodej/nákup je ziskem investora. Jsou to obvykle velmi krátké obchody, nějáké přepisování majitele by vůbec nedávalo smysl.

Gixian
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 14 úno 2020, 20:57

Ok, ja nidky neshortoval, nevim jak to probiha - pokud se shortuje jen intradenn shortovani, tak je to mozna tak kratke, ze to nema cenu prepisovat...

Nadruhou modelova situace:
Shorter A si vypujci akcii od jejiho degiroveho majitele B, a proda ji kupci C. Nasledne klesne cena (za pul hodiny, pul dne, tyden?), a on ji koupi zpet. Je temer jiste, ze ji koupi od nejakeho uplne jineho cloveka D. Takze se stejne knihy asi prepisuji, protoze puvodne meli po jedne akcii B a D, na konci celeho shortovani maji po jedne akcii A a C.
Jedine ze by teda jednu akcii celou dobu vlastnil B, a druha se prepsala az na konci z D na C... Ale prijde mi zvlastni, ze by ten kupec C nevlastnil vubec nic celou dobu co se ceka, nez cena klesne a shorter svou shortovaci pozici ukonci.

Nic, asi to balim. Smysl mi to zadnej nedava, co mi tu pises, GOGu. Ale dost mozna je chyba fakt u me. :?
Asi to radsi nechme byt a rozejdeme se v miru. Nechci te tu zdrzovat vysvetlovanim na pul uvazku... :)
Naposledy upravil(a) Gixian dne 14 úno 2020, 21:36, celkem upraveno 1 x.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 14 úno 2020, 21:02

OK, taky jsem pro mír :)
Naposledy upravil(a) GOGO7 dne 14 úno 2020, 22:44, celkem upraveno 2 x.

Ankor
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 14 úno 2020, 21:14

Na konci A nemá nic, protože po nákupu od D ji vrátil brokerovi, od kterého si ji půjčil (ne od B).

Kupec C je na tom nejhůř, protože ten tu akcií skutečně vlastní, a protože ji koupil někde na špici, tak třeba i na věky.

No a B v tom vlastně vůbec nefiguruje, jen se akcie všech těchle "B" hodí na hromadu a podobně jako v bance z hromady peněz se tady vytáhne počet akcií, které si chce A shortnout.

Takže jsou v tom tvoje akcie, ale jsou na té hromadě, proto je ty můžeš kdykoli prodat, i když je někdo používá na short. Jsou tam v podobě anonymního papíru, čísla. Tak jako v bance jsou tvoje peníze jen anonymní mince, které můžeš kdykoli vybrat.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 14 úno 2020, 21:56

Ankor to popsala dobře, přitom tuhle transakci popisovat je celkem horor. V praxi jde přitom o tlačítka sell/buy. Short-selling mi po dnešku bude ještě méně sympatický než obvykle :)

Edit - Ankor má vůbec dnes šťastný den coby majitelka této vesmírné rakety - https://finviz.com/quote.ashx?t=SPCE. ;)
Naposledy upravil(a) GOGO7 dne 14 úno 2020, 22:43, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět