Wowwo - diskuze k poskytovateli

K diskusím: Aventus; Capital Service; Creditstar; Delfin Group; Finitera; Finko; ID Finance; IDF Eurasia; IuteCredit; Lime Zaim; Mogo; StikCredit; Sun Finance; Wowwo;
Odpovědět
zbynhu
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 767
Kontaktovat uživatele:

Wowwo - diskuze k poskytovateli

Příspěvek od zbynhu » 22 zář 2020, 10:38

Wowwo – popis společnosti
Nebankovní společnost Wowwo byla založena v roce 2016 se sídlem v Istanbulu a působí ve více než 54 městech po celém Turecku. Společnost má po zemi přes 2000 partnerů, se kterými, na základě on-line systému, prodává ojeté vozy společně s jejich financováním. Společnost má velmi nízké procento defaultů a LTV se pohybuje na úrovních od 50 – 70%.

Wowwo působí od listopadu 2019 na platformě Mintos.

Wowwo – základní data
Rok založení: 2016
Podporované měny půjček: EUR
Průměrný roční výnos: 11 – 12,5%
Splatnost nabídek: 1 rok – 5 let
Buyback garance pro nabízené půjčky: ano
Nabídka zajištěných půjček: ano (auta)
ExploreP2P rating: 73
Mintos Rating: B
Web poskytovatele: https://wowwo.com/

Pro další informace o poskytovateli a přehled hodnocení poskytovatele dalšími investory přejděte na příslušnou stránku webu P2Ptrh.cz.
Líbí se vám tu? Podpořte rozvoj fóra ;)

gulliver
Silver pen
Silver pen
Reputace: 142
Kontaktovat uživatele:

Re: Wowwo - diskuze k poskytovateli

Příspěvek od gulliver » 21 říj 2020, 15:49

Zná někdo zdravotní stav Wowwo? Mě osobně, subjektivně, se zdá, že funguje docela dobře, na Mintosu mám cca polovinu portfólia jen wowwo (protože jsem pak už přestal investovat tak jsem další LO nekupoval). Tak snad to wowwo ustojí. By mě i zajímalo jak to wowwo zvládá ohledně neustale slábnoucí turecké liry.

zbynhu
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 21 říj 2020, 16:47

Výsledky (byť neauditované) za první polovinu roku 2020 měli velice solidní. A v té době už lira ztrácela.
ExploreP2P jim taky zdvihalo o pár bodíků rating.
Považuju je za jednoho z těch stabilnějších poskytovatelů - i proto, jaký mají byznys model. Mám v nich asi 8% portfolia.

Každopádně polovina portfolia (i když nevím, jak velkého) mi přijde hodně. Já mám nejvíc v Iute (asi 25%) a už se necítím uplně komfortně...

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 422
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 21 říj 2020, 17:37

...možná by se v těch zprávách mohlo najít info ohledně zajištění - alespoň co se obav ohledně kurzu liry týče.
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)

zbynhu
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 22 říj 2020, 17:45

Ohledně Wowwo se dnes na blogu Mintosu objevila tato zpráva komentující zasažení Covidem do jejich byznysu (zpráva je komentářem přímo od Wowwa):
Wowwo: “We have had zero loss due to Covid and we do not anticipate any losses going forward either”
“After a bright start to 2020, the introduction of a national shut-down in Turkey starting in March firmly put the brakes onto our sales. During March and April sales were negligible as people were not able to leave their homes and also they were apprehensive as to what the future had in store for them. However, as the shut-down ended in June, it became apparent that Wowwo had benefited from the market situation after the impact of Covid-19.

Since car production had stopped during the worldwide shut-downs, the supply of new cars in Turkey had dried up. People were hesitant to use public transport and consequently, the demand for used-cars increased drastically. Everyone wanted to buy a car, and due to the lack of new cars in the market, everyone was buying second-hand cars. Also, the prices of all vehicles were also increasing on a daily basis as limited supply and increased demand pushed up the prices of used cars by 30%.

Sales and revenues continue to increase since June.

Collections stagnated during the shut-down. People were afraid to part with their money. However, subsequently, collections have returned to normal and improved somewhat as our customers are fearful of losing their vehicle, resulting in them making sure that their payment plans are stringently adhered to. We are negotiating and buying back the vehicles of those customers unable to meet their payments due to their personal circumstances brought upon them by Covid. These vehicles are then resold to new customers. We do not give prolongations, extensions or moratoriums, so all payments plans continue as normal. We have had zero loss due to Covid and we do not anticipate any losses going forward either.

There are no moratoriums or restrictions still in place and there is unlikely to be any in the future as the Turkish government aims to keep the economy moving.

Our business and market conditions are reviewed on a continual basis and we are able to adapt quickly to as required. However, we have not made, or currently plan to make, any changes to our business as we do not feel the need to at the moment. Business is strong and continues as normal.
From reports, new cars will only become available in a limited number towards the end of the current year. Therefore, we anticipate sales and revenues to continue strongly until the end of the year, as well as the first quarter of 2021.”

Odpovědět