Upvest - zkušenosti investorů

web: www.upvest.cz
zbynhu
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 731
Kontaktovat uživatele:

Re: Upvest - zkušenosti investorů

Příspěvek od zbynhu » 02 čer 2020, 07:36

Jackob.Fish píše:
01 čer 2020, 19:31
Hello,
jak se vám za aktuální situace jeví investice přes Upvest?
Riziko do zajištěné investice s LTV 43%?
vs
Výsnos 6,01% (pro členy klubu).

https://app.upvest.cz/teaser/7

Děkuji za názory
Nakonec jsem se rozhodl do projektu něco málo investovat.
Ber to ale s rezervou, protože jsem analýzu tentokrát neměl čas číst pořádně a příležitost k tomu budu mít asi až zpětně, vzhledem k tomu, že se projekt profinancovává poměrně rychle.

Jako jedno z největších rizik beru ranou fázi celého projektu.
Kdybych už neměl investováno v druhém nabízeném projektu Holešovičky (kde už probíhá stavební realizace), tak bych upřednostnil za 5,5% investici tam.
Líbí se vám tu? Podpořte rozvoj fóra ;)

slonik
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 94
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od slonik » 03 čer 2020, 20:58

Točnou jsem propásl, škoda. Tak alespoň Holešovičky. Protože si na Upvest nezainvestované peníze nedržím, musel jsem si je tam převést. Přijde mi, že zpracování plateb ještě zrychlili (už jsem to jednou chválil).

Od okamžiku zadání platebního příkazu (okamžitá platba) do připsání peněz na investorský účet Upvest uběhly přibližně 3 minuty. To je mezi platformami myslím absolutní rekord a kdybych to před chvílí neviděl na vlastní oči, tak bych tomu asi nevěřil.

Gixian
Silver pen
Silver pen
Reputace: 151
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 04 čer 2020, 00:08

Jj, dával jsem taky celkem pozdě odpoledne "instantní platbu" z banky, a když jsem vzal mobil do ruky cca po hodině, tak už tam byl mail že platba připsána. Jako chápu, že hodina není takovej extrém jako 3 minuty, ale i tak mi to přišlo HODNĚ rychlý. ;)

Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 558
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Joshua » 08 črc 2020, 08:49

Komerční banka (KB Smart Solutions) vstupuje do Upvestu s podílem 19%. Komerční banka bude spolupracovat při shánění developerů a časem patrně poskytne i investory z řad klientů.

Odemykám:
https://vikend.ihned.cz/c7-66787420-qgp ... 43d4389e5b

zbynhu
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 22 črc 2020, 07:10

Včera byl úspěšně splacen Projekt Prvního Pluku.

A aktuální nabídka Šumavská Tower se dostala do druhé třetiny crowfundingu, vybráno je zatím 22M ze 60M.
Sumavska_Tower.jpg
Sumavska_Tower.jpg (84.89 KiB) Zobrazeno 1909 x

MonikaHoskova
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MonikaHoskova » 22 črc 2020, 13:18

:oops: Je to celé dost jinak než se to tváří! :oops:

Upvest se snaží vvyvolat dojem, že investujete do nemovitostí. Developerský projekt NENÍ nemovitost, ale pouze firma s ručením omezeným - jak jinak. To znamená, že investujete do firmy, která možná postaví a možná nepostaví slíbenou nemovitost.

Upřímně jsem dost zklamaná, jak se Upvest snaží nalákat nezkušené investory, kteří si myslí, že investují do nemovitostí. Ergo v současné době, kdy šance, že nějaký projekt zkrachuje je obrovská.

Přeji všem hodně štěstí, ale vydělat 5% a riskovat 100% mi přijde absurdní.

jkjk
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 61
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jkjk » 22 črc 2020, 13:48

MonikaHoskova píše:
22 črc 2020, 13:18

Upvest se snaží vvyvolat dojem, že investujete do nemovitostí. Developerský projekt NENÍ nemovitost, ale pouze firma s ručením omezeným - jak jinak. To znamená, že investujete do firmy, která možná postaví a možná nepostaví slíbenou nemovitost.

Upřímně jsem dost zklamaná, jak se Upvest snaží nalákat nezkušené investory, kteří si myslí, že investují do nemovitostí. Ergo v současné době, kdy šance, že nějaký projekt zkrachuje je obrovská.

Využití SPV na každý projekt je v tomhle businessu zcela standardní. Konkrétní právní konstrukce je u každého projektu dost podrobně popsána. Každá investice je překvapivě spojena s nějakým rizikem ;)

prochy
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od prochy » 23 črc 2020, 23:41

MonikaHoskova píše:

Musím s Vámi nesouhlasit. Pokud si i nezkušený investor přečte všechny dostupné informace k projektu, tak bude přesně vědět do čeho investuje a je pouze na něm jak si riziko vyhodnotí. A možnost ztráty celé investice podstupujete všude.

pager
Silver pen
Silver pen
Reputace: 192
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pager » 24 črc 2020, 12:23

jkjk píše:
22 črc 2020, 13:48
Využití SPV na každý projekt je v tomhle businessu zcela standardní. Konkrétní právní konstrukce je u každého projektu dost podrobně popsána. Každá investice je překvapivě spojena s nějakým rizikem ;)
Jo je to tak, zeptejte se jakehokoliv stavare/developera, na kazdy projekt se zaklada samostatna s.r.o.. Nekdy se zalozi i samostatne s.r.o. na ruzne faze nebo bloky jednoho projektu. Premyslim, jak by se investovalo do nemovitosti, ktera jeste neexistuje.

A jeste dodam, ze nekdy to muze byt o dost vic netransparentni nez v takovychto pripadech. Hledal jsem byt, na jedne prohlidce u dokoncovane novostavby jsem se potkal s clovekem, ktery se mi predstavil jako majitel/jednatel. Byl to Cech a predtim jsem si v obchodnim rejstriku nasel, ze jedinym jednatelem firmy je nejaky Rumun, podle data narozeni min. o 20 let starsi. Tak jsem se ptal a pry ze to je "kolega", dal jsem nevyzvidal. Ani o jednom se nedalo nic zjistit, ale nemovitost pekna. Mno, na te nemovitosti byla zastava od banky a uschovni ucet taky u te same banky Unicredit, takze jsem si rekl ok jdu do toho. Provedl jsem platbu; sli jsme s panem jednatelem podepsat kupni smlouvu na postu, on tam privedl toho sveho kolegu, ktery vypadal spis jako bezdomovec, ten se podepsal misto nej, smlouva hotova. Smlouva byla poslana bance, banka ok, a ja se objevil v katastru jako majitel. Takze jsem koupil byt tim, ze jsem poslal penize eserocku buhvi koho a ponekud prekvapive vse fungovalo a byt je velice hezky; oproti tomu Upvest celkem v pohode.

petrvolny
ownerP2P
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrvolny » 04 srp 2020, 13:28

MonikaHoskova píše:

Dobrý den, dovolím si reagovat na Váš příspěvek i za Upvest.

Pokud pro Vás naše komunikace byla zavádějící, tak nás to samozřejmě velmi mrzí, protože se snažíme být v naší komunikaci přesní a vyvarovat se zavádějících formulací a líbivých termínů. Když si otevřete Upvest.cz, tak hlavní nadpis je “Investiční crowdfunding” a hned v první větě / podnadpisu vysvětlujeme, že se jedná o “Investice do nemovitostí formou participace na dluhovém financování konkrétních developerských projektů”. Každopádně zkusím revidovat naši stávající komunikaci v online inzerci, kde by se heslo “Investice do nemovitostí” mohlo vyskytovat bez potřebného kontextu. Takže díky za zpětnou vazbu a podnět ke zlepšení.

Co se týká problematiky projektových společností a jejich financování: Jednou z výhodou tzv. SPV (Special Purpose Vehicle), tedy projektových společností, je mimo jiné i oddělení rizik daného projektu od případných ostatních projektů developera (více o SPV třeba na https://www.investopedia.com/terms/s/spv.asp). Financující subjekty, jako je banka nebo Upvest pak půjčují entitě, jejíž jediná činnost je realizace daného projektu. Celý projekt je pak z finančního i právního hlediska lépe kontrolovatelný a uchopitelný.
To, že se jedná zpravidla o s.r.o. není z hlediska ručení takový problém, protože u nemovitostních projektů se u dluhového financování ručí zejména danou nemovitostí (tedy zřízením zástavního práva k dané nemovitosti), kterou má společnost v majetku. Restrikce na nakládání s peněžními prostředky v takové společnosti a třeba i podmínky čerpání úvěrů jsou pak řešeny smluvně.

V Upvestu poskytujeme více typů úvěrů s různým rizikovým profilem. Někdy je úvěr Upvestu v tzv. seniorní pozici, což znamená, že je splácen přednostně před všemi ostatními závazky a zpravidla je s ním spojena i vyšší míra zajištění včetně zástavního práva k nemovitosti (např. projekty Točná, Domy Malvazinky, Rezidence Javor, Bytový dům V Holešovičkách, Prvního pluku).

Jindy Upvest poskytuje tzv. mezaninové financování, což je juniorní dluh zpravidla podřízený bankovnímu financování, ale nadřízený výplatám do vlastního kapitálu developera, tedy dané společnosti. V tomto případě je většina zajišťovacích mechanismů využita bankou jakožto seniorním věřitelem, takže zajištění dluhu Upvestu je v tomto případě z povahy postavení v kapitálové struktuře slabší. Nicméně i tohoto typu úvěrů se o nějakou formu zajištění v Upvestu snažíme, např. zpravidla necháváme přistupovat osobu developera k dluhu. Je ale třeba si ke každému projektu prostudovat důkladnou investiční analýzu, kde případné investory podrobně s daným zajištěním seznamujeme.

Více k tématu zajišťovacích mechanismů si můžete přčist v jednom z našich blog postů: https://blog.upvest.cz/2019/formy-zajis ... h-vyuziti/

Vyhodnocení poměru rizika a výnosu plynoucích z participací na úvěrových smlouvách pro developerské projekty na naší platformě necháváme na Vás a rozumíme, že Vás naše nabídka nemusela oslovit.
Pokud se nám některý ze základních aspektů námi nabízených participací na financování nemovitostních projektů nepodařilo vysvětlit k vaší spokojenosti, tak je správně, že jste se rozhodla našich služeb nevyužít. Určitě preferujeme, když naši investoři rozumí principům a hlavním atributům naší nabídky a jsou tedy schopni zvážit riziko takové investice.

Pokud budete mít jakékoliv doplňující dotazy, tak je tu moc rádi zodpovíme. Pokud byste preferovala přímý kontakt, tak mi můžete napsat na petr.volny@upvest.cz. Rád se Vašim dotazům a připomínkám budu věnovat.
Zástupce platformy Upvest

Carhir
Silver pen
Silver pen
Reputace: 337
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 04 srp 2020, 19:12

Pane Volný nechcete si prosím jako vedlejšák vzít do učení pana Musila z Fundliftu - předměty komunikace a dobré mravy? 8-)

zbynhu
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 10 srp 2020, 21:49

Přepis obsáhlého rozhovoru s Petrem Volným právě teď na blogu Hoopoo:
https://hoopoo.cz/rozhovor-s-petrem-vol ... my-upvest/.

Anebo trocha selfproma nikdy neuškodí :D

slonik
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 94
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od slonik » 11 srp 2020, 12:08

MonikaHoskova píše:
...
Také si dovolím nesouhlasit - již na titulce je uvedeno "formou participace na dluhovém financování konkrétních developerských projektů". Nejsem nikterak protřelý investor, ale vždy jsem věděl a vím, že z mé investice je financován developerský projekt.

Váš dojem, že se investuje do s.r.o., která možná ani nic nepostaví, je zcela mylný - investuje se do projektu na jehož realizaci byla založena s.r.o. (velmi častý postup u developerských projektů), půjčka bývá zajištěna zástavním právem k budované nemovitosti.

Riziko jeho potenciálního krachu existuje vždy a lze se s ním seznámit v podrobně zpracovaných podkladech. Ty se vyplatí si vždy přečíst - Upvest přeci jen není portál pro P2P spotřebitelské půjčky a spodní limit pro investici tak není 100-200 korun, ale částka mnohem vyšší. Rizika jsou vždy jasně uvedena. Naznačujete, že je to vodění investorů za nos. Nepřipadám si tak.

petrvolny
ownerP2P
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrvolny » 12 srp 2020, 14:25

Dobrý den,

v Upvestu si velmi ceníme zpětné vazby, kterou od vás na tomto fóru dostáváme. Pokud jste našimi klienty, moc by nám pomohlo, kdybyste vyplnili následující dotazník a volně odpověděli na dvě otázky, co se vám na Upvestu líbí nebo naopak nelíbí.

Rádi bychom některé z vás poté kontaktovali a poprosili o svolení umístit vaší krátkou “recenzi” přímo na stránkách upvest.cz. Předem díky moc za spolupráci.

Dotazník najdete na https://forms.gle/rMPE3qBVWbH4Fesj8
Zástupce platformy Upvest

Seno
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 45
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Seno » 13 srp 2020, 06:28

Včera jsem zakládal účet. Vše proběhlo rychle a jednoduše. Oveření dokladů za hodinu, připsaná první platba cca pod 2 hodinách.

Snad nezklamou mou důvěru :D :)

andrej.novakov
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 20
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andrej.novakov » 07 zář 2020, 13:38

Dnes přišel mail o možnosti investovat do projektu Točná. 20 minut po obdržení mailu bylo "vyprodáno". Stihl jsem si tam poslat prachy pomocí okamžité platby, do několika minut byly na účtě. Tato platforma se mi začíná velmi líbit. Jen je škoda, že projektů moc není.

jkjk
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 61
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jkjk » 07 zář 2020, 14:13

Někdy jsou ty projekty hodně rychle pryč, zrovna tohle byla 3. tranše o objemu pouhých 256 tis. Kč. Třeba Šumavská Tower z poslední doby tam při objemu 60 mil. Kč (!) samozřejmě visela mnohem déle.

Odpovědět