Upvest - daně


Jak na zdanění našich investic. Nejen P2P.
Odpovědět
Uživatelský avatar
zbynhu
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1165
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 598
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Upvest - daně

Příspěvek od zbynhu » 27 bře 2020, 08:53

Na podnět kolegy jsem se rozhodl připravit krátký postup, jak na danění výnosů z participací na platformě Upvest.

Platforma sama ve FAQ poměrně detailně problematiku zdanění rozvádí:
Jak zdanit příjmy z participace?
Jelikož při investování prostřednictvím platformy dochází ke zvýšení majetku investora, podléhají příjmy z těchto investic zdanění. Níže uvádíme postup zdanění pro českého daňového rezidenta fyzickou osobu, pro kterého se jedná o příležitostný příjem a tato jeho činnost nenaplňuje znaky podnikání a tyto investice nemá vloženy ve svém obchodním majetku.

Zdanění příjmů z investic prostřednictvím participací podléhá zdanění v rámci § 10 (ostatní příjmy) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“). S ohledem na stanovisko Generálního finančního ředitelství ze dne 19.10.2017 by příjmy z participací na úvěrech měly být zdaněny podle ustanovení § 10 odst. 1 písm. b) ZDP za následujících podmínek. Základem daně je dle ustanovení § 10 odst. 4 ZDP příjem z participace dosažený v daném zdaňovacím období, snížený o výdaje na jeho dosažení a to do výše, která ještě nebyla uplatněna v předchozích zdaňovacích obdobích.

V § 10 nejsou výdaje vázány na časovou souvislost se zdaňovacím obdobím, kdy byly vynaloženy, ale jsou vázány k příjmu (tj. roku kdy došlo ke zvýšení majetku). Vzhledem k tomu, že jednotlivé participace generují stejný druh příjmů lze následně kompenzovat výdaje a příjmy mezi jednotlivými participacemi v rámci jednoho zdaňovacího období. Výdaje je možno uplatňovat pouze do částek neuplatněných v předchozích zdaňovacích obdobích a případnou ztrátu není možné převádět do dalšího zdaňovacího období.

V případě příjmů investora společnosti upvest s.r.o. je základem daně tedy celý příjem obdržený z participace v daném zdaňovacím období (tj. vše, co obdržím) snížený o částku poskytnutých prostředků na danou participaci a o výši souvisejícího poplatku, a to pouze do výše, která ještě nebyla v předchozích zdaňovacích obdobích uplatněna. Ke zdanitelnému příjmu přitom dochází v okamžiku připsání na účet investora, tj. v okamžiku, kdy s těmito prostředky může investor dále nakládat (vybrat, dál investovat nebo ponechat na účtu).

Prosím vezměte na vědomí, že společnost upvest, s.r.o. neposkytuje daňové poradenství a výše uvedené informace jsou pouze informativní a nezávazné. Každý investor má povinnost sám podat daňové přiznání a to do 1. dubna následujícího roku. O daňových aspektech participací se případně poraďte se svým daňovým poradcem.
Jednoduchý příklad:
V roce 2018 jsem investoval do Upvest projektu 20.000,- CZK.
V roce 2018 jsem obdržel z této participace úroky 1.000,- CZK.
Do daňového přiznání v roce 2018 tedy uvedu:
  • výnosy 1.000,- CZK,
  • náklady do výše výnosů 1.000,- CZK
  • do "tabulky" si poznačím, že u výdajů na další období si můžu uplatnit ještě 19.000,- CZK
  • samotná daň bude 0,- CZK


V roce 2019 jsem z této participace získal opět 1.000,- CZK na úrocích a také dostal zpět celý vklad. Pro zjednodušení jsem do žádného jiného projektu neinvestoval.
Do daňového přiznání v roce 2019 tedy uvedu:
  • výnosy 1.000,- CZK za připsané úroky + 20.000,- CZK splacená jistina = celkem 21.000,- CZK
  • náklady 19.000,- CZK uplatnitelné z minulého období
  • Daň bude vycházet z rozdílů výnosů a nákladů: 21.000,- CZK - 19.000,- CZK = 2.000,- CZK (při 15% zdanění tedy zaplatím 300,- CZK)
Upvest_priklad_danove_tabulky.jpg
Upvest_priklad_danove_tabulky.jpg (231.48 KiB) Zobrazeno 984 x

Dotaz také padl na to, jakým způsobem si můžu do svých nákladů zahrnout poplatky účtované platformou.
Zde je však nutné vycházet z toho, že Upvest investorům posílá výnosy již očištěné o poplatky, tudíž je investoři řešit nemusí.
Jaké poplatky si upvest účtuje?
Upvest si účtuje poplatek za poskytování platebních služeb. Tento poplatek platí pouze investoři, kteří drží platné (dosud neukončené) participace. Je vyjádřen v procentech z výše investice, účtuje se ročně, ale je hrazen pouze z výnosů. Upvest si tento poplatek účtuje za procesování plateb ve vztahu ke konkrétní participaci a správu elektronického platebního systému.

Hodnota čistého výnosu je uváděna již po odečtení tohoto poplatku.
Šikovný je pak výpis všech výnosů, který jednoduše shrnuje veškeré investorovi výnosy za uplynulý rok.
Ten rozesílá Upvest začátkem března.
Upvest_dane.jpg
Upvest_dane.jpg (257.23 KiB) Zobrazeno 988 x
Na základě zpětné vazby je možno první post editovat. Neváhejte nám dát vědět.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti