Zbynhovy P2P postřehy

Místo, kde si může každý investor založit svůj deník. Možnost získávat zpětnou vazbu nebo inspirovat ostatní.
Odpovědět
zbynhu
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 693
Kontaktovat uživatele:

Zbynhovy P2P postřehy

Příspěvek od zbynhu » 16 srp 2019, 23:58

Aby tu v sekci nestrašil "vetřelec" Gogo sám, rozhodl jsem se založit také vlastní vlákno, které naopak budu zaměřovat čistě na P2P/P2B investice.
Ačkoliv je tento druh investování velmi turbulentní a i výnosy v rámci platformy se mohou během pár týdnu výrazně změnit, tak sám usiluji o jakousi stabilitu, kde bych se o investice staral jen v případě, že se mi chce si o nějaké drobné desetinky zvýšit výnos a mám na to čas (a chuť). Zatím mě investice touto formou vyloženě baví, ale celému procesu věnuji neadekvátně mnoho času (včetně pročítání a přispívání na p2pforum) téměř hodinu denně.

Příspěvky zde neplánuju striktně v nějakém pravidelném časovém intervalu, spíš dle vývoje portfolia a třeba v případě jeho výraznější změny. Když by někoho zajímalo něco, co jsem tady opomněl zmínit, tak určitě napište, diskuzi se nebráním;)

V P2P/P2B mám aktuálně 28% prostředků, cílem je držet tyto investice mezi 25-30%.
Výše investovaných prostředků je ale samozřejmě odvislá také od výnosů, takže nyní, když Mintos razantně výnosově padá, zvažuji pár % bodů srazit a přesunout do akcií.
Také přemýšlím nad redukcí portfolia na Mintosu a vyváženější diverzifikaci mezi ostatními platformami.

Na poli P2P/P2B investování jsem aktivní:
  • Mintos EUR - cca 80% mých P2P investic - mým cílem je zde výnos alespoň 12% p.a. a délka splatnosti do 24M
  • Bondster CZK - cca 10% - investice zde plánuji mírně navýšit pouze v případě, že bude dostatek krátkodobých CZK půjček
  • Mintos RUB - 5% - jednorázově zainvestováno cca před rokem a od té doby držím, výnosy okolo 18% a investuji téměř vše do Kviku
  • Mintos CZK - 3% - zde jsem již provedl velkou redukci, dle možná zlikviduji kompletně - výnos je oproti EUR nižší o 5+% a když vezmu v potaz riziko platformy, tak raději budu "riskovat" za 12% p.a. v EUR než za 7% v CZK
  • Peerberry - zde jsem zatím investoval pouze zkušební obnos, ale líbí se mi, jak se platforma rozvíjí a plánuji navýšit
  • Fundlift - jsem zde velmi opatrný a nyní projekty pečlivě vybírám s tím, že investuji po menších částkách, nakoupeno mám v projektech: Patron, Right Power, Broumov, Zebra Group, Zvíkov II, Nafigate II
  • Upvest - zde mě zlákala opravdu parádní dokumentace každého projektu, podíl mám zatím jen ve dvou, ale pokud se objeví něco dalšího rozumného, tak rád budu pokračovat

Vyzkoušel jsem také:
  • Zonky - moje první zkušenost s P2P s malou zkušební částkou, již skoro 2 roky provádím exit… Když vše půjde velmi dobře, tak skončím na svých se ztrátou hromady času. Na druhou stranu jsem díky Zonky nabral spoustu zkušeností, takže ok.
  • Roger (Investaukce) - Vyzkoušeno asi 5 aukcí, 2 jsem vyhrál. Kvůli časové náročnosti, ručním převodům peněz a výslednému nízkému % zisku jsem vyhodnotil jako platformu se špatným poměrem práce (čas)/zisk a již zde nejsem aktivní.
  • Robocash - Na platformu jsem se registroval poměrně brzy po jejím spuštění, líbila se mi její jednoduchost a solidní výnosy, bohužel obrovské procento půjček zde padalo do prodlení a proto jsem ji opustil. Nyní zvažuji postupný návrat a využití jako diverzifikace od Mintosu.
Zvažuji zřízení účtu na:
  • Estateguru - na platformu se nese řada pozitivních ohlasů a jako diverzifikace může vyhovovat

Protože naprostá většina mých investic na P2P spadá pod Mintos, tak uvádím blíže rozbor mého portfolia:
Mintos.jpg
Mintos.jpg (96.04 KiB) Zobrazeno 4237 x
Při rozhodování do kterého poskytovatele investovat používám několik kritérií (řadím dle subjektivní důležitosti): V Mintos EUR mám pak rozložení mezi poskytovateli takovéto:
Mintos2.jpg
Mintos2.jpg (74.83 KiB) Zobrazeno 4236 x
Komentář k aktuálním pozicím jednotlivých poskytovatelů:
  • Banknote - i přes výkupy stále stále dokupuji - nyní <36M, >12% (max. do výše portfolia 15%)
  • Capital Service - kvůli snížení ratingu a problémům Aforti (také z Polska) nechávám vyklesat - zatím na 10% portfolia, aktivně neodprodávám
  • Creditstar - nakupuji pouze příležitostně (nadbytek nealokovaných prostředků), odrazuje mě extrémní míra okamžitých výkupů zpět (jaký má pak smysl emitovat dlouhodobé půjčky?)
  • Credius - zastoupení v ptf bych rád navýšil až na cca 8 %, ale aktuálně od nich akceptuji min. 13% výnos a tyto půjčky už nejsou
  • ExpressCredit - nechávám vyklesat na max. 1% ptf, aktivně ale neodprodávám
  • Getbucks - nechávám vyklesat na max. 3% ptf, aktivně neodprodávám, Getbucks má nejlepší platební morálku v celém mém portfoliu (přes 98% current)
  • ID Finance - nakupuji 12% kazašské půjčky, váhu v ptf plánuji klidně až 15%
  • IuteCredit - aktuálně probíhají výkupy, ale po konsolidaci situace bych rád Iute navýšil až na 15% ptf, podmínkou je alespoň 12% výnos, což aktuální nabídka nenabízí
  • Kredit Pintar - s výší zastoupení v mém ptf jsem spokojený, plánuju udržovat na této úrovni
  • Lime Zaim - rád bych navýšil na 3% ptf, ale půjčky nebývají k dispozici
  • Metrokredit - chtěl jsem udržovat okolo 3% ptf, ale nyní, když jdou úroky dolů nové nenakupuji (pod 14% zde nejdu)
  • Mogo - zastoupení mi vystoupalo nahoru ve chvíli, když jsem neodolal 16% nabídce, po výkupech klesá, nakupovat budu až do 15% ptf v případě, že budou 12% půjčky se splatností do 36M
  • Monego - pozůstatek cashback akce, snižuji na 1% ptf
  • Novaloans - jednoho z novějších poskytovatelů přikupuji do výše 3% ptf za 12,5% výnos se splatností cca 3M
  • Varks - můj oblíbený poskytovatel krátkodobých půjček mi nyní vydatně klesá, cílem je max. 8% ptf, ale s výnosem alespoň 13%, což je nyní nedosažitelné.
  • Capitalia, Cashwagon, Extra Finance, Kredo, Kuki, Lendo, Mozipo, Peachy, Sebo, Tengo, Tigo, Vizia, Watu, Alexcredit a další - příležitostné nákupy dle aktuální nabídky (zajímají mě až v momentě, kdy je jejich nabídka o cca 2% vyšší než u společností výše), hlídám si, aby jejich zastoupení nestouplo nad 1% od každého poskytovatele
  • Aasa, Aforti - nenakupuji, dobíhají nějaké drobky (a v případě Aforti snad zdárně doběhnou:))
Líbí se vám tu? Podpořte rozvoj fóra ;)

zbynhu
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Re: Zbynhovy P2P postřehy

Příspěvek od zbynhu » 17 říj 2019, 08:43

Po neskutečně rychlých dvou měsících jsem se opět odhodlal aktualizovat svůj místní občasník.

Jednoznačně nejturbulentnější za uběhlé období se ukázal Mintos, kde došlo k razantnímu poklesu výnosů a snadno (rozuměj přes AI) sehnatelné půjčky už jsou jen s výnosem okolo 10%.

Důležité je uvažovat v tom smyslu, že riziko, když například Varks emitoval až 16% půjčky a teď 10% je zcela stejné. Chce se mi riskovat celá částka za daleko nižší výnos?
graf.jpg
graf.jpg (81.9 KiB) Zobrazeno 4012 x
Celkem se aktuálně v EUR pohybuju s výnosem lehce pod 12%, což je ještě vcelku přijatelné. Horší je, že trend je neustále klesající a také to, že jsem musel navzdory svým původním předpokladům navýšit například Getbucks, který se stále sem tam objeví za krásných 14%.
Rozlozenix.jpg
Rozlozenix.jpg (83.15 KiB) Zobrazeno 4010 x
tabulkax.jpg
tabulkax.jpg (127.65 KiB) Zobrazeno 4010 x
Co se týče investované částky, tu jsem lehce snížil, když redukuji část druhého mnou spravovaného portfolia. Podařilo se mi směnit nějaká EURa na CZK s kurzem přes 25,80, takže jsem ve výsledku lehce vydělal i na směně.
Dalším faktorem, který mě nyní ovlivňuje je z mého pohledu nedostatečné řešení situace s Aforti (ačkoliv sám v něm téměř nic nemám) a nakopla mě i Janova etuda s verifikací.

Nicméně jsem trpělivý a nehodlám dělat unáhlené závěry. Výnos je stále poblíž mnou stanovené hranice 12%, koule se hezky nabaluje a navíc věřím, že před Vánoci se situace pro investory zase zlepší a výnosy poskočí.

zbynhu
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Exit Getbucks

Příspěvek od zbynhu » 18 pro 2019, 11:08

Ve jen stručnosti shrnu svoje dnešní rozhodnutí na Mintosu:

Dnes jsem se totiž po dlouhých měsících, kdy to s Getbucks a jejich finančními výsledky šlo do kopru a kdy jsem se jich nechtěl vzdát kvůli luxusnímu 14% výnosu a dobré platební morálce dlužníků, rozhodl kompletně prodat jejich zastoupení v portfoliu.
Šlo o krásných 3500 EUR a s výjimkou nějakých 39 EUR se mi vše prodalo obratem. Jsem rád. Na další nervy s nimi už bych neměl.

V poslední době se totiž ukázalo, že to, jak platí dlužníci zase takový význam nemá.
Spousta půjček GB se mi také ukazovala v pending payments a to není dobrý signál.
A poslední kapkou byl update v ratingu explorep2p:
GB.jpg
GB.jpg (48.86 KiB) Zobrazeno 3786 x
Za nějaké 2% navíc se takový risk nevyplatí.

Uvolněné peníze dávám z části do Cashwagon (12%), z části přesunu na platformu Lendermarket (tzn. Creditstar 12%) a z části navýším Mogo na Mintosu (11%).

jejinka
Gold pen
Gold pen
Reputace: 482
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 18 pro 2019, 11:44

U toho Mogo pozor na to, že úročení v prodlení mají nastaveno pro různé země různě. Ale to ty asi víš. Nevím proč, zařadila jsem si tě jako investora do těch nejpofidérnějších LO jen kvůli 1% navíc :oops:

zbynhu
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 18 pro 2019, 13:09

jejinka píše:
18 pro 2019, 11:44
U toho Mogo pozor na to, že úročení v prodlení mají nastaveno pro různé země různě. Ale to ty asi víš. Nevím proč, zařadila jsem si tě jako investora do těch nejpofidérnějších LO jen kvůli 1% navíc :oops:
Jj, o tom vím. Byť se podle toho teda neřídím. Protože to většinou jsou dlouhodobější půjčky, tak ten vliv neúročení té drobné splátky beru jako zanedbatelný.
A to já pár pofidérních investic určitě taky v ptf mám, třeba toho Cashwagonu mám taky už dost a není to žádná extra třída. Ale vnímám ten trend, že jdou na nové trhy (Vietnam), s tím jsou spojená rizika a náklady. Já sám vnímám potenciál JV Asie pro půjčky hodně vysoko a tak v nich mám víc, protože věřím, že porostou. To samé třeba Kredit Pintar.
Na druhou stranu, kdo ví, co schválí třeba centrální banka Indonésie... Druhé Kosovo hrozí ve spoustě zemí.

zbynhu
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 13 úno 2020, 21:32

Po delší odmlce se mi zase podařilo najít chvilku na sesumírování mého působení v p2p / p2b od posledního příspěvku.

Procentuální zastoupení mých prostředků v p2p / p2b mi od srpna loňského roku mírně kleslo na 26,5% a i nadále plánuji jeho pozvolné klesání. Něco vybírat jsem měl v plánu i nyní v únoru, ale bohužel koruna v posledních dnech výrazněji posílila, a tak jsem přesměrování investic odložil na dobu lepšího kurzu (ano, nejsem po hříchu na kurzové výkyvy nijak zajištěný, mám co zlepšovat).
V rámci jednotlivých platforem jsem na tom pak takto:
Rozlozeniptf.jpg
Rozlozeniptf.jpg (14.22 KiB) Zobrazeno 3557 x

Dominance Mintosu je obrovská, na druhou stranu platformě nejvíce věřím. Po problémech hned několika poskytovatelů na konci minulého roku a také poklesu výnosů se nyní vše stabilizovalo, Metrokredit je vyřešený, problematické Kosovo mi z portfolia postupně ubývá, a i ohledně Aforti je dle vyjádření Mintosu řešení na dohled.
Nezvládnuté tak ze strany Mintosu zůstává aktuálně pending payments, které je poskytovateli lehce zneužitelné a investorům nenápadně snižuje výnosy.
Na konci roku jsem nakonec provedl z říjnového příspěvku slibované – kompletně odprodal Creditstar na Mintosu, přidal k tomu nějaké další odkupy a vše převedl na novou platformu Lendermarket. Ta zatím šlape, jak má (více ve vláknu platformy nebo velmi brzy v recenzi na blogu www.hoopoo.cz). Lendermarket tak vlastně nahrazuje Robo.cash, se kterým jsem právě kvůli jeho jednoduchosti ze začátku počítal. Na rozdíl od něj však na Lendermarketu není žádný cash drag a i skupina stojící za portálem je pro mě důvěryhodnější.

A jak to u mě vypadá na Mintosu? Kromě zde již zmiňovaného zlikvidování portfolia Getbucks a přesunu Creditstar na jinou platformu jsem v poslední době značně snížil Capital Service, kde je dle mého na brzké problémy zaděláno. Naopak neredukuji Iute, které u mě zůstává i přes kosovské trable jedním z top poskytovatelů. V současnosti mám až moc Finka, ale to je bohužel dané jednak sloučením několika poskytovatelů pod jeden název, ale také cashback akcemi. Po jejich ukončení plánuji snížení zastoupení zejména ukrajinských půjček ve svém ptf.
Mintos.jpg
Mintos.jpg (27.03 KiB) Zobrazeno 3557 x
Mintos022020.jpg
Mintos022020.jpg (85.03 KiB) Zobrazeno 3557 x

A co mimo P2P? ČEZ, O2, Moneta, aneb začátek budování mého dividendového akciového rybníčku, zatím čistě z v rámci ČR a jedna menší investice na Upvestu, na víc zatím není volný cash…

zbynhu
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 13 kvě 2020, 11:55

Od mého posledního příspěvku v únoru uběhly sice "jen" 3 měsíce, ale situace se dokázala díky koronaviru otočit značně dramaticky. Podobně jako na akciové trhy začaly na P2P segment doléhat masivní výběry investorů, některé platformy se začaly otřásat v základech a pár poskytovatelů to již zřejmě nerozdýchá.
Dobrou zprávou je, že podobná situace je jako stvořená pro skutečný zátěžový test platforem a pokud to nyní ustojí, tak mají nakročeno ke světlým zítřkům.

Mintos, ač přes obrovský pokles měsíčně proinvestovaných prostředků (únor 317,2M EUR, březen 158,4M EUR, duben 44,8M EUR - dle https://www.p2p-banking.com/), prokazuje nyní určitou stabilizaci a zdá se, že ačkoliv zdaleka ne bez problémů, tak se mu přeci jen daří vylepšovat komunikaci směrem k investorům a zdokonalovat procesy. Ke ztrátám investorů v některých případech zcela jistě dojde, ale snaha Mintosu o jejich minimalizaci je poměrně věrohodná. Také stabilita platformy samotné se zdá být správně (leč někdy nepopulárně) podpořena řadou kroků - snížením počtu zaměstnanců, zavedením poplatku na sekundárním trhu, zastavením příjmu nových poskytovatelů,…

Já jsem se po nějakém vyhodnocovacím období rozhodl, že peníze zatím z Mintosu stahovat nebudu a všechny splácené prostředky jsem reinvestoval, zejména na sekundárním trhu se slevami a do poskytovatelů, u kterých mám vyšší důvěru (Mogo, Delphin, Iute, Wowwo, se slevami nad 10% i IDF Eurasia). Kromě čestné výjimky Cashwagon Vietnam se nyní taky snažím vyhýbat krátkodobým půjčkám do 3 měsíců.
Mintos.jpg
Mintos.jpg (65.63 KiB) Zobrazeno 3012 x

Vlna defaultů / suspendací poskytovatelů byla poměrně vydatná, celkově se mi ale daří se problémovým poskytovatelům vyhýbat. Tedy s jednou výjimkou - Varks. Zde jsem při nákupech v rámci cash back akce spoléhal právě na onu krátkodobost půjček a domněnce, že snad při potížích a doposud relativně solidních reportovaných číslech vše tak rychle nepůjde. Inu, omyl. A tak už teď nezbývá jen doufat ve schopnosti Mintosu a postupné splácení například podle šablony kosovského Iute.

Druhou platformou, která krizi zatím zvládá bez větších potíží, je Peerberry. Mám tam sice stále jen vstupní vklad, ale splácení je zde nejlepší ze všech platforem, nevymýšlejí žádné podrazy typu prodlužování půjček či jejich úmyslného padání do zpoždění (a to bez ohledu na skutečný stav splácení). Za mě palec nahoru. Přemýšlel bych i o tom, sem postupně převést nějaké prostředky, které chci stáhnout z Lendermarketu, ale nemůžu si pomoct a odrazuje mě zpracování autoinvestu a absence podrobnějších statistik.
PB.jpg
PB.jpg (14.13 KiB) Zobrazeno 3012 x

O poznání hůř si vede Lendermarket. Tak, jak jsem byl ze začátku z platformy nadšený, tak musím nyní konstatovat, že vystřízlivění je rychlé. Platforma směrem k investorům téměř nekomunikuje, aktuálně mám 99% půjček v prodlení a jako bonus navíc nyní jednostranně zavedli prodlužování půjček, u kterých měla být vyplacena BBG. To, že by se mezi těmi stovkami půjček, ve kterých tam mám zainvestováno, nenašel jediný včas splácející poctivec, je nesmysl sám o sobě a je tak víc a víc zřejmé, že platforma prostě financuje Credistar Group, a to bez přímého vztahu ke konkrétním půjčkám a jejich dlužníkům. Když si k tomu připočteme, že Creditstar má v červnu splácet dluhopisy a Lendermarket je vlastně spravován lidmi z Creditstaru, takže opora v platformě pro investora nijaká, tak máme vymalováno. Stahuju zde postupně vše, co se vrací, ale jsou to kapky a ještě nějaký čas to potrvá. Takže tady nezbývá než doufat, že to platforma alespoň do doby, než se stáhnu, ustojí.
LM.jpg
LM.jpg (13 KiB) Zobrazeno 3012 x

Dále zmíním Bondster. Bondster, který, jakožto česká platforma, má mé sympatie. Leč bohužel, situaci zatím nezvládá moc dobře. Likvidní rezerva již není likvidní rezervou, podmínky se také jednostranně mění a peníze jsou zadržovány déle, než by měly. K tomu chybějící komunikace ve smyslu postavení se problémům čelem. Na Bondsteru jsem naštěstí pouze v CZK, naprostou většinou u poskytovatele ACEMA, kterému věřím, že krizi ustojí. Výstup z půjček stejně díky absenci SM není možný a spoustu půjček tam mám mnohaletých. Takže zde vlastně není moc co řešit. Stopl jsem autoinvest, splátky jistin a úroků zatím stahuju, ale nebráním se je v budoucnu přesměrovat do úvěrů zajištěných nemovitostí od ACEMY.

Závěrem ještě krátce k Upvestu - úspěšně mi byla splacena investice do Rezidence Javor, naopak jsem investoval do projektu bytového domu v Holešovičkách. Na platformě je příležitostí pomálu, ale musím smeknout před dokumentací, respektive analýzou k nim a i následným pravidelným reportům.

jejinka
Gold pen
Gold pen
Reputace: 482
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 13 kvě 2020, 12:06

Na všech platformách jsem také. Peerberry a Aventus je spolu s vybranými LO na Mintosu cílem navyšování investic.

K Bondsteru bych jen doplnila, že aspoň se po úvodním informačním vakuu rozhýbali k nějaké komunikaci a udržují vcelku aktuální přehled opatření i podpory zavedených v jednotlivých zemích a zveřejňují komunikace s poskytovateli. Takže není to nakonec vůbec špatné.

barahir
Silver pen
Silver pen
Reputace: 131
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od barahir » 22 kvě 2020, 10:07

zbynhu píše:
13 kvě 2020, 11:55
...se nyní taky snažím vyhýbat krátkodobým půjčkám do 3 měsíců.
Můžeš rozvést, proč? Mně se naopak krátkodobé půjčky v krizi osvědčily, dobře se jich zbavuje, něco se dá vysedět a rychle (do měsíce) jsem se díky SM zbavil většiny rizikových poskytovatelů.
Samozřejmě, pokud jde poskytovatel do defaultu ze dne na den, jako Varks, tak nenaděláš nic.

zbynhu
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 22 kvě 2020, 10:38

barahir píše:
22 kvě 2020, 10:07
zbynhu píše:
13 kvě 2020, 11:55
...se nyní taky snažím vyhýbat krátkodobým půjčkám do 3 měsíců.
Můžeš rozvést, proč? Mně se naopak krátkodobé půjčky v krizi osvědčily, dobře se jich zbavuje, něco se dá vysedět a rychle (do měsíce) jsem se díky SM zbavil většiny rizikových poskytovatelů.
Samozřejmě, pokud jde poskytovatel do defaultu ze dne na den, jako Varks, tak nenaděláš nic.
Jasně, těch důvodů je víc.
  • Primárně jde o vliv neúročené grace period a neúročených až 7 dní pending payment. Když pak toto rozpočítáš na půjčky, které mají splatnost jen jednotky dní, tak je výnos významně nižší.
  • Druhým důvodem je statistika, kdy u dlouhodobějších půjček se po několika prvních splátkách (kdy dojde k pročištění a uplatnění BBG) platební morálka dlužníků stabilizuje a hrozí menší riziko nesplácení.
  • Svou váhu má i kvalita nabídky a poskytovatelů. U dlouhodobějších půjček jsou poskytovatelé, kterým věřím víc.
  • No a poslední věcí je, že u dlouhodobé půjčky často dojde k jejímu splacení před konečným datem splatnosti, takže ona optická délka splatnosti je (většinou) jen jakýsi nejhorší scénář. Zatímco u krátkodobých půjček a nynější možnosti až šestinásobného prodloužení, tu likviditu stejně nemáš zajištěnou.

Odpovědět