Kingswooduv les řáholec... (především akcie)

Místo, kde si může každý investor založit svůj deník. Možnost získávat zpětnou vazbu nebo inspirovat ostatní.
Odpovědět
Victor Nettoyeur
Silver pen
Silver pen
Reputace: 132
Kontaktovat uživatele:

Re: Kingswooduv les řáholec... (především akcie)

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 10 led 2022, 13:57

Gixian píše:
10 led 2022, 00:26
Spíš se ale chci zeptat, jak moc researche jsi tomu HUTu věnoval když sis ho vybral nad jeho konkurencí (věci jako MARA, BITF, RIOT, nebo teď občas hypovaný SDIG) - omlouvám se jestli jsi to tu už psal a já to minul, ale zajímalo by mě nějaké shrnutí, proč tvoje volba padla zrovna na ten HUT.
Po ocku ty farmy chvilku sleduju, uz jen treba kvuli tomu co bylo zmineno, da se to brat jako "BTC na paku" s tim, ze spoluvlastnis realny biz a ne sadu cisel nekde na netu;)
Tim jak byl tedkom pretlak levnych penez, spousta VC nevi kam to nalit, tak si muzou ty farmy dovolit "kartelove" drzet basu a zasadne snizit dostupnost novych BTC na OTC (pripomina mi to napr OPEC:). Otazkou pak je jak se dlouhodobe rozhodnou ziskavat ten novy kapital pro navysovani hashrate az FED zacne s utahovani a zvysovanim sazeb. Specialne u Hut 8 se mi libi, ze jsou uz nejakou dobu v zisku a pritom k tomu ani nepotrebovali tolik redit stavajici akcionare. To se bohuzel neda rict treba o MARA a jejich podil bych si vazne nekoupil.
Obrázek

Namor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 715
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Namor » 11 led 2022, 15:58

Rad bych se zeptal na preferovany SPDR MSCI World Value UCITS ETF, ktery me inspiroval k hlubsimu zkoumani. Mam stejny nazor na rustove prilezitosti, tj. ze firmy s aktualne velmi vysokym P/E budou mit problem s dalsim/dlouhodobym rustem.
Kdyz jsem se podival na dalsi value ETF, tak jsem narazil i na:
Xtrackers MSCI World Value Factor UCITS ETF 1C
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 2#overview
iShares Edge MSCI World Value Factor UCITS ETF
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 9#exposure

V cem je SPDR pro Tebe koncepcne odlisny/lepsi. Zdalo se mi, ze skladba jednotlivych pozic/regionu si je u vsem trech ETF dost podobna. Ted nemam na mysli burzy, velikost ci TER - jde mi o filozofii indexu a vyberu jednotlivych pozic do indexu. Diky.
Svoji cestu investičním světem popisuji v investičním deníku: viewtopic.php?f=58&t=693

Kingswood
Gold pen
Gold pen
Reputace: 928
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 11 led 2022, 18:05

SPDR jako jediný používá MSCI Value Exposure Select.
Zbytek má index z rodiny MSCI Enhanced Value.

Metodologie prvního je zde: https://www.msci.com/eqb/methodology/me ... onstituent.

Pointa je v rovnici výpočtu z-score (bodování jednotlivých titulů). 2/3 jsou value kriteria (P/B aspol) a 1/3 jsou quality kriteria (debt to equity atd). Jedná se tím pádem o hybrid mezi value a quality fondem. Proto ho uprednostnuju.
Osobní portfolio 31.12.
Fidelity funds = World 14%
ETF = 6% WVAL, 5% FLXC, 1% FLXK, 1% XLPE
Průmysl = 10% ZIM, 7% ČEZ, 2% FLNG, 1,5% LMT, 3% INTC
Těžba = 5% POLY, 3% GAZP, 2% GMKN
Gaming = 4% (1337, CDR)
Crypto = 25% BTC, 10% Alt, 1% HUT

doonio
Gold pen
Gold pen
Reputace: 420
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 11 led 2022, 19:07

Kingswood píše:
09 led 2022, 21:23
Akcie - Razer - Razer mi na jednu stranu dělá fundamentální radost, protože ta firma neskutečně roste a má do budoucna skvělý potenciál a na druhou stranu mě nehorázně sere jednak chování trhu (firma je naceněna opravdu levně) a za druhé související naprosto logické pokusy ji stáhnout z burzy a koupit privátně za nízkou cenu. Nabídka odkupu je za 2,82 HKD, cena akcie se i tak naprosto nepochopitelně pohybuje s obrovským discountem okolo 2,3HKD. Deadline pro odkup byl prodloužen do července 2022, takže na nějakou dobu jsou to zamčené peníze, ale kde jinde dostanete skoro 20% zisk při odkupu a nebo v tom druhém případě možnost držet levně firmu, která rostě parabolicky na zisku a nedělá byznysově skoro žádné chyby.
Jaktože je ten reálný kurz tak vzdálený od toho, za kolik se to bude vykopovat. To přece kdyby zjistili nějací roboti, tak už tamb ěží arbitráž, né?
Ta nabídka je již na stole a je jasná, tzn. v Jul22 se prostě všem kdo má akcie odprodají za 2,82HKD? Nebo mi něco uniká, chtěl jsem prodat hned jak prošel ten prodej do soukromých rukou, ale pak když to bylo za 2,6 jsem si říkal, však oni mě stejně budou muset vyplatit za 2,82...tak nechápu aktuální pricing.
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Kingswood
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 11 led 2022, 21:08

Hele já to nechápu taky.
Neprošlo to zatím hlasováním. Kdo a jak na tom hlasování hlasuje netuším, protože neznám zákony z HK. Informace na IR sekci razeru veškeré žádné, akorát tam neustále skáče trading notice, že credit suisse hýbe se svojí pozicí.

Beru to následovně:
1) firma se odkoupí, pak dostanu 2,82HKD letos (zatím je datum na Jul2022 nejpozději) a hotovo
2) firma zůstane na burze, což považuju za lepší variantu.

Kdo to prodává fakt nevím. A proč, to už vůbec. Naopak si říkám, že se do toho ještě trochu navezu, ale teď není volná cash, takže to začnu řešit teprve až nějaká bude.
Osobní portfolio 31.12.
Gaming = 4% (1337, CDR)

volnicko
Reputace: 10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od volnicko » 12 led 2022, 11:28

Zrejme tam jsou nejake detaily, ktere my nevidime a investori, co drzi tuto cenu ano. Zrejme nejaka varianta toho, ze z obchodu nakonec sejde? Zastavi to regulator, zastavi to akcionari, odstoupi investor...
.
.
Pro srovnani. Treba Zynga se ted taky obchoduje s discountem. Ten je zrejme dan tim, ze 2/3 vyplaty jsou v akciich TTWO... Tedy je sance, ze vysledna cena nebude takova, jak byla oznamena. U jistych dealu obvykle byva discount dost maly.

felis
Reputace: 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od felis » 13 led 2022, 16:33

Ohledně toho Razeru, teď možná (asi) plácám, ale nemůže to mít něco společného s poplatky u brokera? Pokud by byl nějaký fixní poplatek za administraci toho odkupu navázaný na jeden kus akcie (tzn. ne nějaké procento z ceny), pak by se možná spíše vyplatilo se jí zbavit i pod odkupní cenou, pokud by byl ten poplatek vyšší než je teď ten rozdíl. I kdyby ten poplatek byl nízký, vzhledem k ceně akcie by to v tomto případě bylo citelné.
Ale díval jsem se do ceníku u svého brokera (Degiro) a tam jsem takovýto poplatek nenašel, takže možná plácám úplně...

P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Reputace: 483
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 13 led 2022, 17:09

Pokud by vás zajímalo, posílám zase menší informativní shrnutí. AMD/Xilinx, Intel/Hynix a v posledním odstavci též zmínka o Razeru.

Some hedge funds are hoping that China’s SAMR will approve AMD’s (NASDAQ: AMD) USD 64.2bn share for share acquisition of Xilinx (NASDAQ: XLNX) prior to the one-year expiry of the deal’s US antitrust clearance on 11 January 2022. The theory being that SAMR is satisfied with the remedies extracted from the deal parties and keen to lock them in without the further delay that a new HSR refiling would incur. The Flash has no firm evidence to corroborate this belief but did hear a few days ago - from a source not directly involved in the deal - that there was talk the Chinese regulatory review was close to being wrapped up. On 17 December, we reported that SAMR was still market testing remedies. That report followed earlier media reports that suggested the deal was on track for clearance in December. On 30 December, the deal parties said conversations with “regulators” were progressing productively and that while they had previously expected the deal to secure all approvals by end of 2021 it was now expected to close in 1Q22. Unconfirmed rumours in the market suggest that these regulators include the NDRC, which has given its blessing to the deal. The deal’s next termination date is 26 January, which is extendable to 26 April. The deal spread stands at 17%.

Other deals exposed to SAMR reviews that are being closely watched include GlobalWafers [TPE:6488] acquisition of Siltronic AG [ETR:WAF] and the Bain Capital-led consortium’s planned JPY 2,181 tender offer for a 46.62% stake in Hitachi Metals [TYO:5486]. Both deal spreads have tightened in recent weeks partly on the back of SAMR’s 22 December approval of SK Hynix’s [KRX:000660] USD 9bn acquisition of the NAND memory and storage business of Intel [NASDAQ:INTC]. However, The Flash views the clearance of that deal largely irrelevant to the progress of the other deal reviews. One reason for this is that the conditional clearance was signed on Sunday (19 December) but not announced until Wednesday (22 December). Normally SAMR announces conditional approvals on the same day it signs off on them. It seems the clearance was deliberately timed to set a positive tone for the high-level strategic talks on 23 December between the deputy foreign ministers of South Korea and China - the first such meeting in four years. Regardless, as things stand The Flash has no firm view on exactly when these two deals can expect to get wrapped up. Siltronic/GlobalWafers, which remains subject to an FDI review by Germany’s BMWi, has a 31 January end date. What happens if that date is breached was discussed in our 9 December report. Our most recent articles on the Hitachi Metals deal (30 November, 1 December) suggest that the completion of Bain’s acquisition is largely a matter of time.

Meanwhile, SAMR’s Christmas Eve announcement that it was reviewing the take-private of Hong Kong-listed gaming peripherals company Razer Inc [HKG:1337] as a simple case was encouraging as it showed the antitrust filing process was underway just three weeks after the 2 December deal announcement. The company is being bought out by Chairman and CEO Min-Liang Tan and his co-founder, non-executive director Lim Kaling, with the backing of private equity firm CVC Asia Pacific. Together, the two co-founders currently own 56.77%. Aside from China’s SAMR, the HKD 24.7bn (USD 3.17bn) IEV deal also needs to notify or file with antitrust authorities in Bulgaria, Cyprus, Denmark, Germany, Poland, Romania, and the US, although The Flash is hearing that all of these are viewed as technical filings only. There appears to be no business overlap and while it is possible that some of these regulators would take the opportunity to come back with questions as they review the transaction, one source said it is difficult to see how there could be an issue. Indeed, The Flash suspects that the spread is hovering around 18% for reasons to do with the shareholder vote. The blocking stake amounts to 4.28% of the share capital and the HKD 2.82 per share offer price is well below the IPO price of HKD 3.88 from November 2017. With less than 5% of the share capital in the hands of institutions (4.47%, according to Eikon), Razer has a relatively large portion of retail shareholders. Those tend to be more emotional about their investment decisions and will need to be convinced of the merits of a deal at HKD 2.82 shortly after a November media report suggested the buyers were prepared to pay as much as HKD 4
CZ: ČEZ | Moneta | KB | Kofola | CTP

Zahraniční: INTC | BABA | KO | VZ | BAC | ABBV | CVS | IBE1.DE | VOD | HK.9888 | FB | ATVI | FLOW | ACOMO | PHOR | SSSS | SBSW | PRX.AS | SOFI | TIBN

REITs: MPW | O

ETF: IQQQ.DE | Portu

Kingswood
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 13 led 2022, 17:26

OK, takže pokud to chápu správně, tak je obava, že ten okdup neprojde přes hlasování, protože 2,82HKD budou minoritní akcionáři považovat za příliš malou částku. To by mi upřímně nevadilo, protože to je skutečně málo.
Osobní portfolio 31.12.
Gaming = 4% (1337, CDR)

Kingswood
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 18 led 2022, 16:01

Dneska jsem to nevydrzel a presunul nejake dalsi penize na brokera a koupil dalsi akcie polymetalu, cimz jsem si na nem dost vyrazne zredukoval prumernou nakupni cenu. Jsem zvedavej co se v Rusku bude dit v momentu, kdy skutecne nekdo prekroci hranici, nektere ceny akcii v Moskve nedavaji vubec zadnej smysl, at uz budou sankce v EU/USA jakekoliv. Vyhybal bych se bankam, ale komoditni akcie opravdu nebudou mit problem s odbytem v Asii. Nemluve o tom, ze pripadna valka skoro urcite zvedne cenu ropy a dost pravdepodobne i zlata.

No nic, tim je pro me leden nejspis ukoncen, vymetl jsem vsechny kouty, na dalsi nakupy bych musel neco prodavat. Zhavy adept je pochopitelne Razer, ale ten vnimam v soucasne dobe jako docela bezpecne zaparkovane penize. A pripadne CDR, ktere od toho dneska nebylo daleko.
Osobní portfolio 31.12.
Gaming = 4% (1337, CDR)

Kingswood
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 20 led 2022, 10:17

Ok, rok 2022 je zjevně plný překvaení, takže pro vás mám pěknou analytiku mého portfolia (bez krypta). Data jsou k aktuálnímu dni a podstatné je, že nástroj umí rozložit nejen etfka ale i podílový fond. Data trochu zkresluje, že některé firmy mají sídla v daňových rájích nebo že swap neumí nástroj rozložit, ale je to víceméně přesné. Přeji příjemnou zábavu.

morningstarreport20220120090318.pdf
(93.28 KiB) Staženo 119 x

PS: přidávám tip na zajímavý macro podcast z poslední doby - We Study Billionaires - BT061: Global Macro Investing 1Q2022 w/ Luke Gromen. tlDr - Amerika poslední dekádu vyváží dolary tím, že zahraniční investoři nakupují americké technologické akcie (růst z 2T na 12T USD za psoledních 12 let). Pokud dojde k rotaci z growth do value, může to znamenat odliv kapitálu z USA (kde skoro žádná value není) a tím výrazný pokles dolaru.
Naposledy upravil(a) Kingswood dne 20 led 2022, 15:00, celkem upraveno 1 x.
Osobní portfolio 31.12.
Gaming = 4% (1337, CDR)

FraK
Gold pen
Gold pen
Reputace: 271
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FraK » 20 led 2022, 12:50

Kingswood píše:
18 led 2022, 16:01
Vyhybal bych se bankam, ale komoditni akcie opravdu nebudou mit problem s odbytem v Asii. Nemluve o tom, ze pripadna valka skoro urcite zvedne cenu ropy a dost pravdepodobne i zlata.
Asi máš pravdu, ale já na to nemám nervy...Třeba se ta situace vyřeší/uklidní a pak se rychle vrátím. Jasně zaplatím za to prémii, ale zase se mi teď bude lépe spát :-))
Zkušenosti:
P2P (P2B): Mintos, Zonky, Ronda, Bondster, Investown, Upvest, FinGOOD, Roger, Nafirmy, Robocash, PeerBerry, Lendermarket, Afranga, Esketit
Broker: FIO, eToro, Degiro, Revolut, LYNX, Interactive

Namor
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Namor » 20 led 2022, 15:35

Rád bych se zeptal na Tvůj názor na měnově zajištěná ETF, protože jsem si všiml, že Tvůj Fidelity fond je jištěn do CZK.

Vybral jsem jeden ilustrativní/konkrétní případ dvou stejných ETF (správce, TER, index....), kde jeden z nich je hedgován do EUR:
etf.JPG
etf.JPG (27.01 KiB) Zobrazeno 502 x
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 00BRKWGL70
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 00B3YCGJ38

Obě grafické hodnoty jsou vyjádřeny v EUR. Jejich výkonnost se lišila a moje vysvětlení je, že rozdíl je způsoben cenou toho zajišťování. Nebo jsem něco špatně pochopil? Jinými slovy mají měnově jištěná ETF pro českého investora na dlouhodobou držbu smysl? Zaměřuji se na USD-EUR, protože přímo měnově jištěná ETF do CZK samozřejmě neexistují. Díky.
chart.jpg
chart.jpg (32.02 KiB) Zobrazeno 502 x
Svoji cestu investičním světem popisuji v investičním deníku: viewtopic.php?f=58&t=693

Kingswood
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 20 led 2022, 17:43

Cena zajisteni samozrejme hraje roli, ale to by bylo videt v TER, ktere je v obou pripadech fakticky stejne, takze v tebou dotazovanem scenari je cena zajisteni zanedbatelna.
Reknu to hodne zjednodusene na prikladu toho fondu co mam ja.
Kupoval jem menove zajisteny fond s hedge do CZK v dobe, kdy kurz EUR/CZK byl 28 a kurz USD/CZK byl 25. Tim ze jsem otevrel pozici s hedge do koruny rikam, ze si myslim, ze dolar/euro/cokoliv jineho z ceho se sklada ten fond bude vuci hedgovane mene (korune) oslabovat a chci aby mi fond pohyb toho kurzu kompenzoval (to jakym zpusobem se fond zajisti nechme momentalne stranou).
Mel jsem tehdy pochopitelne pravdu.

A ted na prikladu tech dvou ETF co jsi poslal.
Prvni je dolarovy index bez zajisteni. Druhy je dolarovy index se zajistenim do EUR. Dneska je kurz EUR/USD cca 1,135. Jinak receno, vezmes svych 1000 EUR, za ty nakoupis dolarova aktiva v prepoctu za 1135 USD. vazujme ze vynos aktiv ve fondu je za 1 rok 0%. Ale kurz se pohne:
1) dolar oslabi a kurz bude 1,2 - po prodeji aktiv ve fondu, i kdyz jejich hodnota bude 1135 USD, se ti vrati 946 USD.
2) dolar posili na kurz 1,0 - po prodeji aktiv dostanes 1135 EUR.
3) hedgovany fond - nezavisle na tom, kam se pohl kurz, pri prodeji dostanes zpatky 1000 euro protoze vyplata se bude smenovat stejnym kurzem jakym jsi do toho vlezl.

Tohle je zjednodusene, protoze realne se hedge uzavira tusim na kvartaly a pak se v tech fondech rolluje dopredu. Stejne tak ETFko si prepocitava hodnotu pozic ve fondu do meny, ve ktere se obchoduje online, takze treba u tech SP500 indexu vidis cenu v EURech hned a ne az pri prodeji atd. Ale pro obecne pochopeni jak to funguje by to melo stacit.

Na tvem grafu - cerveny je nehdgovany fond, modry je hedgovany. Pokud nehedgovany fond rostl vice nez hedgovany, melo by to podle variant nahore byt tak, ze plati moznost 2) - tj. dolar posilil vuci euru a tim padem tvoje dolarova nehedgovana pozice tezila z kurzoveho zisku.
Takze schvalne - kurz ECB k 20.1.2021 byl 1,2101 a k dnesnimu dni je 1,1338 tj. skutečně dolar posílil a to o 10,56%. A to tak skoro odpovídá rozdílu výkonnosti za poslední rok mezi těma dvěma fondy.

PS jestli to ma smyl pouzivat neb ne, by melo logicky vyjit z toho, kdy se na hedge da vydelat. U men rozvijejicich se zemi, ktere maji tendenci rust rychleji (dohanet zapad) se da cekat ze domaci mena bude posilovat. Koruna je dobry priklad, dekady dozadu stal dolar 40? Takze korunove zajisteni smysl ma, zvlast v krizi kdy se kurz propadne. Dlouhodobe to ale vytvari zbytecne naklady navic a riziko oslabovani men je lepsi resit diverzifikaci, nez timhle.
Osobní portfolio 31.12.
Gaming = 4% (1337, CDR)

Radek
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radek » 20 led 2022, 21:21

Prosím Tě, ten Morningstar máš předplacený, nebo jsi to zadal v rámci 14 denního trialu? Jsem si nabouchal ptf do toho jejich Instant X-Ray a celkem jsem překvapený, P/E 11,43; P/B 1,83; ROE 26,9; 5yr EPS gr. 9,83%. Ten investment style matrix máme hodně podobný :)
Free účet tam mám dlouho, ale o tomhle jsem nevěděl, díky za tip!

doonio
Gold pen
Gold pen
Reputace: 420
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 22 led 2022, 11:31

Kingswood píše:
10 led 2022, 11:23
Co se HUT týče - vybra jsem si je proto, že měli a věřím že stále mají nejlepší poměr mezi tím kolik stojí akcie a kolik ta akcie představuje BTC v jejich custody. Jsou známí tím, že co natěží, tak dávají do sejfu a sedí na tom. Zároveň mi vyhovuje nová CEO a i lokalita kde těží, jak a za kolik, ale to jsem nijak do důsledku nesledoval jinde. Ještě si pamatuju že když jsem se díval dříve po ostatních těžařích, tak mi na některých vadilo, že utrácí peníze na krávoviny místo aby se soustředili n to, že mají být jako firma v zisku. Koho se to přesně týkalo netuším, ale díval jsem se na Riot a Bitfarm, tak to musí být jeden z nich. Pokud udělá někdo větší rozbor aktuální valuace u těžařů, budu jedině rád, nejsem emotivně fixovaný na HUT. ALe když jsem hledal já, tak HUT byl první, tkerý mi dával smysl z hlediska výnosu byznysu jako takového.
Tak jsem si včera taky uzobnul zkušební vzorek na 5.3$ a při další cestě na jih (někteří věští sešup BTC až k 20k $) budu dále akumulovat. Přemýšlím že i případně nějaký spekulativní nákup přes opce by nebyl k zahození, pokud bychom se fakt k těm 20k doklouzali, ale to je jen čistý kalkul. V každém případě díky za tip!
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Namor
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Namor » 22 led 2022, 13:05

Rád bych se zeptal na srovnání cen Bitcoinu a ETN, jež má BTC jako podkladové aktivum
Výsledky mého zkoumání mi pořád nedávají smysl, ale třeba dělám někde chybu či jsem chybně pochopil princip ETN.

Konkrétně srovnávám ETN CoinShares Physical Bitcoin (GB00BLD4ZL17), jež se obchoduje na XETRA za EUR a dá se koupit na Degiro:
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... arch#chart
a cenu BTC v EUR.
Princip chování ETN je graficky v animaci hezky zobrazen na webu Coinshares:
https://coinshares.com/etps/physical/bitcoin#bitcoin
etn1.JPG
etn1.JPG (37.14 KiB) Zobrazeno 235 x
Z toho jsem pochopil, že když nakupuji podíl ETN, tak ho vždy kupuji od Liquidity provider/Coinshares. Ti za to koupí nové BTC. Stejně naopak při prodeji. Můj podíl koupí Liquidity provider/Coinshares a prodá BTC. Samozřejmě nějak koupě a prodeje párují, aby stále BTC nekupovali/prodávali ale nenastane případ, že kupuji podíl napřímo od nějakého jiného investora.
Základ mé úvahy: Dle toho mechanismu je cena ETN čistě definována cenou BTC a poptávka/prodeje podílů nemají vliv na cenu, která je výhradně opřena o BTC. Jinými slovy, pokud by se nahrnulo hodně zájemců o koupi, tak se jen koupí více BTC. Samotný zájem nešponuje cenu podílu nahoru.

Srovnání procentuálních změn ceny
Do tabulky jsem si dal změny cen v EUR v procentech – platné k 21. 01. 2022
srovnani.JPG
srovnani.JPG (23.59 KiB) Zobrazeno 235 x
Z tabulky mi ale vychází ETN jako aktivum, jež nereflektuje reálné změny cen BTC. Vychází mi, že je vždy "předražené" – viz delta.

Děkuji předem crypro expertům za názor. Vysvětlení mi pomůže vyhodnotit můj zájem koupit BTC přes ETN.

Kingswood
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 22 led 2022, 21:32

abych se priznal nikdy jsem nezkousel kontrolovat, jestli cena etn reflektuje 1:1 cenu bitcoinu ale mela by.
princip fungovani je stejny jako u etf na akcie tj.
pokud se cena etn odchyli od ceny podkladvoveho aktiva, tak poskytovatel likvidity udela arbitraz (tj bud je etn podhodnocene a pak si koupi podilove listy a ty vemeni za podkladove aktiva ktere pak muze se ziskem prodat a nebonaopak, pokud je nadhodnoceno, tak si vymenou za podkladove aktiva emituje dalsi podilove listy a ty pusti s profitem na trh).
Proc nesedi ve tvem vypoctu cena ETN a BTC nevim, jedine c me napada je, ze ETNka jsou zradna protoze se narozdil od bitcoinu neobchoduji24/7. V podkladovych papirech ETN by melo jit nekde snad zjistit, jaky maji tracking error, ktery by se nemel moc lisit od ceny bitcoinu o moc vis nez je jejich annual fee za spravu.
Osobní portfolio 31.12.
Gaming = 4% (1337, CDR)

Namor
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Namor » 22 led 2022, 22:22

Kingswood píše:
22 led 2022, 21:32
abych se priznal nikdy jsem nezkousel kontrolovat, jestli cena etn reflektuje 1:1 cenu bitcoinu ale mela by.
princip fungovani je stejny jako u etf na akcie tj.
pokud se cena etn odchyli od ceny podkladvoveho aktiva, tak poskytovatel likvidity udela arbitraz (tj bud je etn podhodnocene a pak si koupi podilove listy a ty vemeni za podkladove aktiva ktere pak muze se ziskem prodat a nebonaopak, pokud je nadhodnoceno, tak si vymenou za podkladove aktiva emituje dalsi podilove listy a ty pusti s profitem na trh).
Proc nesedi ve tvem vypoctu cena ETN a BTC nevim, jedine c me napada je, ze ETNka jsou zradna protoze se narozdil od bitcoinu neobchoduji24/7. V podkladovych papirech ETN by melo jit nekde snad zjistit, jaky maji tracking error, ktery by se nemel moc lisit od ceny bitcoinu o moc vis nez je jejich annual fee za spravu.
Časový posun mě napadl také - např. obchodování USA vers. EU atd. Určitě nenakoupí bitcoiny okamžitě atd. Proto jsem více nezkoumal kratší časové intervaly, ale spíše ty delší - rok, 6 měsíců by dle mého neměly tolik lítat. Budu hledat tracking error, ale nikde jsem ho nenašel.

Odpovědět