Kingswooduv les řáholec... (především akcie)

Místo, kde si může každý investor založit svůj deník. Možnost získávat zpětnou vazbu nebo inspirovat ostatní.
Odpovědět
Victor Nettoyeur
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 66
Kontaktovat uživatele:

Re: Kingswooduv les řáholec... (především akcie)

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 27 kvě 2021, 19:58

Diky za odkaz na podcast, mam ho ve spotify v oblibenych ale malokdy se k tomu dostanu, temer vzdy dostane prednost nekdo z krypta;) Tady ta frekvence jednou za mesic se da zvladnout lepe https://www.youtube.com/channel/UCDXTQ8 ... QxA/videos
Dalio s BTC potesil, cekal jsem od nej ze se do toho vice ponori az v pripade schvaleni ETF, ale mozna mu CFO otevrel svym odchodem k NYDIG oci;) Uvidime jestli pak prida pripadne neco do potfolia Bridgewater, pochopil jsem ho tak, ze neco malo na hrani koupil jen pro sebe.
Jinak CSCO se me mnohem vice libilo s yieldem lehce pod 4%, ale i dnes je to jedna z relativne slusne nacenenych akcii, zvlast pokud v budoucnu budou klast duraz na soft a jeho predplatne, protoze tam budem na zcela jinych marzich nez s hdw. Mozna, ze ta stara dot.com generace nad nima zlomila hul, kdyz se ani po 20 letech nedostali na breakeven a tem mladym to prijde nuda a radeji to vrazi do PLTR nebo SNOW.

Kingswood
Silver pen
Silver pen
Reputace: 576
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 27 kvě 2021, 22:00

Ja jsem koukal asi dve hodiny pred spanim na jejich zaznam z Cisco Live vikendu a 90% casu dostal software. Dokonce i webex mel vic prostoru nez hw prvky. Ten odklon je tam dobre videt. A vsechno tlacej jako SaaS, takze marze pujde nahoru (ne ze by ji meli ted spatnou :) ).
Trochu me mrzi, ze jsem tohle neodhalil pred tim, nez jsem koupil Intel, protoze mi to prijde lepsi, Intel ma precijen downside, protoze technologicky zaostal. Cisco nebude mit problem s odbytem, takze i kdyby ta firma dal nikam nerostla, who cares. Amazon z nich asi nikdy nebude, ale je to stabilni solidni firma, ktera je z nejakyho duvodu za levno. Asi jako ten Lockheed.
Osobní portfolio (31.5.2021)
Fidelity podil. fondy = 18% World LU1400167216
ETF = 7% WVAL + 8% FLXC + 1,5% XLPE
Akcie = 7% ČEZ + 2,5% MONET + 8% POLY + 3% GAZP, GMKN + 2% LMT, INTC + 1,5% CDR
Crypto = 23% BTC + 8% ETH + 4% ADA + 2,5% LTC

Kingswood
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 02 čer 2021, 20:43

Výsledky a zhodnocení portfolia za 5/2021:

Dáme zhodnocení května ne? A jedná se pro mě o dost zajímavý měsíc, protože se kvůli propadu na kryptu jedná o první měsíc, kdy i klesla čistá hodnota mého majetku.
01) 18,39% Fidelity Mutual Funds - World Fund LU1400167216 (OER 1,5%, CZK hedged)
02) 06,78% ETF - SPDR MSCI World Value (WVAL, Euronexxt Amsterdam, TER 0,25%)
03) 07,91% ETF - Franklin Templeton FTSE China (FLXC, Xetra, TER 0,19%)
04) 01,55% ETF - Xtrackers LPX Private Equity (XLPE, Xetra, TER 0,70% swap)
05) 02,23% Akcie - Lockheed Martin (LMT, New York)
06) 02,00% Akcie - Intel (INTC, New Yowk)
07) 07,45% Akcie - ČEZ (BAACEZ, Praha)
08) 02,51% Akcie - Moneta (BAAGECBA, Praha)
09) 03,11% Akcie - Gazprom (GAZP, Moskva)
10) 08,32% Akcie - Polymetal (POLY, Moskva)
11) 03,15% Akcie - Norilsk Nickel (GMKN, Moskva)
12) 01,34% Akcie - CD Projekt Red (CDR, Varšava)
13) 18,53% Krypto - Bitcoin
14) 08,06% Krypto - Ethereum
15) 05,12% Krypto - Cardano
16) 02,40% Krypto - Litecoin
17) 01,06% Hotovost u brokera (CZK,EUR,RUB,PLN)
Celková situace trhu:
Květen makroekonomicky přinesl několik věcí. Prvním z nich je zastavení růstu na akciích. SP500 šel v podstatě do strany, celosvětový akciový trh šel mírně nahoru, ale pouze v eurech. Výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů sedí stále na úrovni mezi 1,6 a 1,7% a trochu mi to celé připadá jako ticho před bouří. Taky jsme v americe poprvé viděli větší volatilitu směrem dolů, a to když data z trhu práce dokázala negativně překvapit investory. Mimo akciové trhy byla situace ještě zajímavější. Inflace se i nadále podepisuje na cenách komodit. Nahoru šly jak průmyslové kovy, tak ropa a konečně se vzpamatovalo i zlato. Naopak na poli kryptoměn došlo po velkém růstu a delší konsolidaci ke kapitulaci a jsme de facto s bitcoinem o pár měsíců zpět.

Vnitřní hodnota akcií v MSCI All Countries World ETF, které beru jako benchmark, klesla po přepočtu do korun za květen o -1,04% a od ledna tak vzrostla o stále velmi dobrých 9,52%. Koruna vůči euru dál znatelně posílila, konkrétně o 1,68%, přičemž se nedá čekat nějaký brzký zvrat (zvlášť pokud by došlo k navýšení sazeb ČNB již v červnu) a znovu navíc oslabil i dolar, který ztratil proti koruně 2,66%.
Níže opět graf porovnání výkonnosti portfolia bez kryptoměn vs. benchmark. Portoflio je zpět nad indexem a tentokrát i s velmi slušným náskokem. Asi jen dodám, že i přes katastrofální výplach na bitcoinu by portfolio s kryptoměnami pořád hodně daleko předběhlo tržní index. Jedná se ale o úplně jiný asset, takže ho dále dávám stranou.

Graf.png
Graf.png (300.82 KiB) Zobrazeno 473 x

1) 18,39% Fidelity Mutual Funds - World Fund - Podílový fond skončil na nule (+0,05%) a zásluhou je opět měnové zajištění. Zatím držím, víceméně k němu není moc co říci. Do května fond vstupoval s podváženou Amerikou a nadváženou EU+UK. Prim v něm i nadále hrají Technologie, Finance a Health Care (hlavní pozice Google, Amazon, Microsoft a Apple, dále JP Moragan, ASML nebo třeba Unitedhealth Group a HCA Healthcare). Pozici dále držím a v dohledné době to určitě nebudu měnit, daně mi za to nestojí.
2) 06,87% ETF - SPDR MSCI World Value - Další stálice portfolia, za květen -0,53%. Koncem května proběhla rebalance indexu a tím také fondu, která ale nebyla tak výrazná, jak jsem čekal. Z fondu k 31.5.2021 vypadl Apple, který byl do té doby na prvním místě, zbytek top10 v podstatě zůstal a top 3 je aktuálně Intel, AT&T a Cisco. Z větších pozic nad 1% podle mě do fondu přibyl pouze Verizon. I nadále platí silné podvážení USA a velký podíl Japonska, což mi v podstatě vyhovuje, protože vnímám i nadále americký trh ve valné většině sektorů mnohem dražší než jinde. Fond i nadále uspokojivě rostě, aktuálně má již v oběhu 1,4mil akcií. Díky rebalanci se opět zlevnily vnitřní statistiky, takže aktuálně má ETFko P/B 1,25, P/E fwd 11,02 a yield 3,02%. V červnu možná budu přikupovat, v aktuální situaci to dává smysl.
3) 07,91% ETF - Franklin FTSE China - na čínských ETF jsem se rozhodl udělat kompletní rotaci pozice. V dubnu jsem objevil, že můžu snížit TER u iShares, nicméně v květnu jsem procházel všechny dostupné etfka na čínské firmy a objevil fond od Franklin Templeton, což je sice velký provozovatel podílových fondů, ale na poli ETF je spíš na okraji. Jejich ETFko je založené na indexu od FTSE, to se ale vyjma většího množství small caps od MSCI China neliší. Důvodem pro přestup byl pro mě opravdu dobrý TER 0,19% a navíc fakt, že moje čínské investice byly ve ztrátě. Mám tím pádem zrealizovanou docela slušnou ztrátu, kterou případně můžu krýt některé letošní zisky. Při rotaci do nového fondu jsem i mírně pozici v Číně navýšil. Čína za květen odepsala dalších 3,12%, nicméně je pravděpodobné, že jsme se v květnu konečně dotkli dna. Markoekonomicky je Čína první zemí, která utahuje měnovou politiku, yuan výrazně posílil a čínské HDP i nadále výrazně roste. Čínské indexy se od začátku roku v podstatě nikam nehly a jsou YTD v koruně na -0,39%, naorzdíl od tržeb čínských firem, které rostou. To také znamená, že aktuální P/E čínského indexu je okolo 16. Pokud jsem na nějaký trh bullish, je jím právě Čína. Nicméně vyjma CDR je právě toto jediná pozice, která je reálně v červených číslech (zhruba o -4%).
4) 01,55% ETF - Xtrackers LPX Private Equity Swap - růst na Private Equity se po rychlém růstu zastavil a za květen LPX odepsalo -0,27%. Private Equity si ale drží vysokou proftabilitu a nízkou cenu a dá se čekat, že i nadále budou překonávat trh, pokud jako celek poroste. Od začátku roku přidalo ETFko 25,62%.
5) 02,21% Akcie - Lockheed Martin - Lockheed si mírně dáchnul, za květen odepsal v korunách -2,24%, na konci května byl ale ex-date na kvartální dividendu. Fundamentálně se na akcii nic moc nemění, objednávky F-35 i ostatní vojenské techniky se navyšují (příští rok by se mělo vyrobit 170ks F35), firma má obrovský backlog a jediným rizikem je cena vstupů a kurz USD.
5) 02,00% Akcie - Intel - Nově otevřená pozice v květnu, opět se mi podařilo trefit krátkodobé dno na 54 USD. Smysl vstupu do pozice byl poměrně jednoduchý - mikroprocesory jsou a budou nedostatkovým zbožím, dochází k deglobalizaci strategických odvětví a Intel je jeden ze tří producentů čipů, který je schopen pokročilou technologií něco vyrobit a jako jediný vyrábí pořádně v USA. Nacenění hluboko pod P/E 15 vnímám jako jednu z největších příležitostí na současném americkém trhu, obzvlášť v době, kdy Čína čím dál častěji vojensky manévruje v okolí Taiwanu.
6) 07,45% Akcie - ČEZ - u ČEZu se tempo růstu trochu zpomalilo, i tak přidal krásných 4,42% v květnu a s YTD 21,55% se jedná o nejlepší stock v mém portfoliu. Výsledky hospodaření nikoho nepřekvapili. Mě osobně ale pozitivně překvapila zveřejněná dividenda ve výši 52 Kč, čekal jsem že nám dají míň. Ex date pro dividendu bude koncem června, pak je možné čekat mírný pokles. Pozici budu letos s nejvyšší pravděpodobností navyšovat.
7) 02,51% Akcie - Moneta - zatímco ČEZ je ukázkový, tak Moneta je na odstřel. Mám nastavené příkazy na prodej na úrovni 79,20 a zatím se mi podařilo zlikvidovat čtvrtinu pozice s tím, že bych jí rád prodal celou. Peníze pak pravděpodobně přesunu právě do ČEZu. Na Komerčce, kterou jsem zmiňoval v minulém reportu mi samozřejmě mezitím ujel vlak.
8) 03,11% Akcie - Gazprom - Gazprom se v YTD výkonnosti těsně dotahuje na ČEZ, +13,17% výnos za květen mluví za vše. Hospodářské výsledky za uplynulý rok a 1Q2021 skončili poměrně slušně a je znatelný návrat k ziskovosti. P/E je u Gazpromu stále celkem legračně nízké, ziskovost roste a narozdíl od západních ropných společností nehrozí u Gazpromu nějaká aktivistická hujerovina jako nedávno u Exxon a Shell. Akcii navíc pomohlo stažení sankcí na NordStream 2. Z mých ruských pozic je nejpravděpodobnější reinvestice dividend právě sem.
9) 08,32% Akcie - Polymetal - Po měsících čekání se konečně zvedlo zlato a akcie Polymetalu šly nahoru taky. Unce se obchoduje někde na hranici 1900 USD, Polymetal ale neroste tolik kolik by dle mého osobního názoru měl. Loňská průměrná prodejní cena zlata v Poly byla 1750 USD, pod tuto hranici jsme se letos moc nepodívali. Těžba je celkem stabilní a jediné, co by mohlo negativně ovlivnit zisky firmy je jednak silný rubl (to se zatím neděje) a inflace na kapitálových investicích do POX-2 (k tomu skutečně dochází ve zvýšené míře). Nicméně očekávám velmi podobnou dividendu jako za loňský rok, což by mělo být někde na úrovni 6% p.a. Pokud chce někdo expozici vůči zlatu s takto dobrým výnosem a dobrou akcionářskou strukturou, pak jen velmi těžko najde něco lepšího. Výnos za květen +11,56% bez dividendy (kterou stále nemám připsanou), od začátku roku ale nula a tím pádem potenciál pro růst vnmám pořád slušný, za předpokladu že nezačne klesat zlato. Vzhledem k velikosti pozice přikupovat nehodlám.
10) 03,15% Akcie - Norilsk Nickel - Jeden ze dvou zaplavených dolů již běží na plný výkon, u druhého se čeká obnovení plné těžby koncem tohoto měsíce. Ceny kovů jsou stále vysoko, valuace GMKN jsou na úrovni vyšších jednotek P/E, což pokud se udrží ceny kovů, je podobná sranda jako u Gazpromu. Firma před několika dny vydala výroční zprávu, kterou nemám ještě dostatečně celou pročtenou, takže detailnější povídání na téma Norilsk Nickl bude spíše jindy. Ex date obří dividendy koncem května je mimochodem takřka okamžitě vykoupený zpět, takže vlak nezastavuje. Za květen +2,12%. Ze tří ruských stocků je Nickel aktuálně podle mě nejméně atraktivní, ale k prodeji mám hodně daleko.
11) 01,34% Akcie - CD Projekt Red - mrtvola neoslnila výsledky za první kvartál, vyhlášená dividenda 5zl na akcii taky neni něco, z čeho by si investoři měli sednout na zadek. Ale v průběhu května se zdá, že jsme několikrát otestovali dno na 150zl za akcii a pravděpodobně se skutečně už o moc níž nepůjde (i když tohle jsem říkal už na 200zl). Otázkou tak spíš je, jestli není akcie na nákup, protože případný obrat trendu může přinést celkem slušné rychlé zisky, nicméně na tuhle ruletu si asi zvyšovat sázku nebudu. Za květen -3,07%.
12) 18,53% Krypto - Bitcoin - S Bitcoinem byla v květnu legrace. Ačkoliv jsem se snažil na dvakrát dokoupit dip, tak, aby se mi pozice procentuálně moc nepohla, tak propad byl příliš silný. Z 23% podílu jsem klesl nad 18. Měsíční ztráta hodnoty byla u bitcoinu za květen krásných -37,35%, YTD je ale stále 23,08%. Zajímavé bylo sledovat reakci okolí. Kamarád, kterého beru jako sondu kdy se nováčci pustí na poslední chvíli do krypta, volal, jestli bych mu něco nekoupil. Na spekulaci na tři měsíce. Vzhledem k tomu, že se nám to ale nevrátilo zatím zpátky, tak si úplně nejsem jistý, jestli pokus o koupi dokonal a nebo se vylekal a zůstal nocoinerem. V kryptu obecně jsem udělal po dvou vlnách nákupů v květnu trochu čistku. Aktuálně se má věc tak, že jednu polovinu bitcoinu, což tak nějak odpovídá mému vkladu, mám u sebe. Druhou polovinu úročenou v custody. A co se altcoinů týče, ty jsou aktuálně úročené všechny. Člověk má alespoň pocit že to něco dělá.
13) 08,42% Krypto - Ethereum - Zatímco bitcoin zahučel impozantně, tak u etherea jsme jen odřízli parabolickou špičku, protože květnový pokles o -7,87% beru v podstatě jako legraci. Ethereum nemám v úmyslu snižovat ani navyšovat, držím ho tak nějak přiměřeně tomu, abych s ním byl spokojen. Momentálně se do něj dost montují někteří institucionální investoři, tak uvidíme, co bude. Zisk od nákupu mám na úrovni necelých 1000%, takže je mi reálně úplně jedno, kam ethereum cenové půjde, ale čekám na ETH 2.0 ostrou verzi a deflační monetární politiku.
14) 04,07% Krypto - Cardano - Ne všechno krypto na tom bylo zle. Cardano sice taky odřízlo parabolický vrchol, přesto je ale v květnu v zisku a to o +21,14%. Prvním důvodem je to, že narozdíl od proof of work kryptoměn nežere proud (aneb ekofašounský fud kolem btc) a navíc byl nasazen testnet smartcontractového update Alonso. Pokud projde do ostré verze ještě tento rok, jak je v plánu, pak se domnívám, že Cardano může udělat hodně velkou raketu na úkor etherea a je to můj hedge právě proti pádu etherea. DeFi služby by se začly částečně přesouvat sem, protože pokud je aktuálně pro DeFi protokoly na ethereu nějaký problém, pak je to propustnost sítě a poplatky.
12) 03,48% Krypto - Litecoin - Litecoin zahučel -33,54% a dalo se to čekat. Prodejní příležitosti jsem před propadem nevyužil, byl jsem moc hamty. Naštěstí se ustálil někde kolem 0,005 LTC za BTC, což je o nějakých pár procent výš, než za kolik jsem ho kupoval a pozice je proti bitcoinu zatím v plusu.

Výkonnost a volatilita jednotlivých složek portfolia (opět bez kryptoměn) za období od 1.1.2021. ČEZ se i nadále drží na suverénně nejlepší pozici v poměru výnos/volatilita.
Sharpe.png
Sharpe.png (245.4 KiB) Zobrazeno 473 x
Rychle ještě nahlédnu na portfolio přítelkyně, které je stále stejně monotónní.
V květnu jsme dokupovali bitcoin (bohužel příliš brzy za nákupku okolo 37tis EUR). A ze tří fondů EM Value, který mi přišel nejvíc zbitý a zároveň je podle mě z té trojice nejvíc zajímavý složením (doporučuji na něj kouknout, je to dost unikátní produkt, i když TER nepatří mezi nejnižší). Aktuální rozložení ke konci května:

IS3S - iShares World Value - 23,0%
IS3R - iShares World Momentum - 14,9%
5MVL - iShares EM Value - 27,9%
Bitcoin - 33,4%

Ze všech čtyř pozic byl v plusu po přepočtu do korun o 0,48% World Value. EM Value odepsal necelé 2% a Momentum přes 4%. Bitcoin pochopitelně katastrofa. Všechny tři fondy prošli rebalancí na konci května. Zajímavá změna je především na Momentum fondu, kde odpadly některé techy a objevil se v top 10 JPM, Dinsey a BRK. Uvidím dle situace až přijde pravidelný vklad, ale asi budu nakupovat právě momentum, což mi jednak díky aktuálnímu tlaku na cenu i díky rebalanci uvnitř etf přijde jako správné načasování.

Plány na 06/2021:
V červnu se doufám zbavím Monety, finance z ní skončí opět na BCPP. Dále bude potřeba reinvestovat některé z dividend. Z nových pozic na mě aktuálně bliká Cisco, kde jsem skutečně nenašel důvod, proč je akcie tak levná jak je. Kromě Cisca mě zatím stále zajímá Rusko, kde je mraky firem na velmi levných valuacích (což je ale ptořeba brát s ohledem na relativně dost inflační rubl). Belugu jsem zmiňoval minule, další dva adepti je operátor telefonní a datové infrastruktury Mobile Telesystems a železniční nákladní přepravce Globaltrans.
Červen ale na investice moc plodný měsíc nebude. krypta mám aktuálně hodně, takže další rychlý "buy the dip" zřejmě nebude a akcie nejspíš počkají na letní prázdniny. Hodlám tento měsíc raději zainvestovat do svojí příčetnosti a odsvištět někam na dovolenou k moři.
[/quote]

Kingswood
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 10 čer 2021, 16:32

Tak nějaký ten týden je pryč, tak dáme aktuality k portfoliu:

- Dividenda z Polymetalu konečně dorazila, nezdaněná v plné výši. Odvod v ČR bude 15%, tím pádem to vychází lépe než u ostatních akcií obchodovaných v Rusku, kde přijde sraženo 15% a do přiznání jde dalších 5%.
IBKR navíc u toho ruského listingu Polymetalu uvádí na reportech, že dividenda byla ve skutečnosti vyšší a daň byla sražena v Rusku. Buď tam mají chybu a nebo je dividenda na ruském listingu řešená jinak, v obou případech to aktuálně vytváří situaci, že by doplatek daně byl jen 5%... Tak jako tak, nemůžu si z tohohle pohledu Polymetal vynachválit. Aktuálně cena sklouzla zpět pod 1700 rublů (na druhou stranu ale docela posílil kurz rublu).
Dividenda přišla konvertovaná do rublu, koncem června má dorazit ještě Norilsk. Kam to reinvestovat zatím vybráno nemam. Na novou pozici je to málo a z toho co držím se mi to do ničeho dát úplně nechce.

- CDR vyplatilo taky dividendu, vzhledem k tomu, že mám poplatky 10 USD měsíčně tak jako tak, tak za ni možná hodně neefektivně nakoupím zpátky CDR. Cena se stabilizovala.

- Moneta se prodala celá za 79,20, momentálně mám peníze z Monety na limitním příkazu na ČEZ za 620 a přemýšlím, za kolik jsem ČEZ ochotný koupit před ex-date.

- Dneska jsem udělal nový nákup. Původně jsem chtěl otevřít pozici v CSCO, ale Pager mě nahlodal s těma loděma takovým způsobem, že jsem si začal zjišťovat víc (bylo to blízko k nákladním vlakům, které jsem obhlížel v Rusku a Polsku už v minulosti) a celé odvětví vození kontejnerů po vodě je strašně zajímavý byznys.

Na moři plují v podstatě tři druhy nákladních lodí - ty na kontejnery, tankery a dry bulk lodě na sypký náklad jako ruda nebo obilí. Kontejnery jsou ze všech tří nejvíc stabilní byznys, ale i zde dochází k poměrně častým bankrotům firem. Celé kontejnerové odvětví se dá rozdělit na tři kategorie firem: non-operating owners (NOO) což jsou defacto firmy podobné REITům - nakoupí od loděnic lodě a ty pak pronajímají přepravcům. Přepravci (liners/carriers) pak leasnuté lodě používají pro přepravu nákladu pro nějaké logistické firmy, patří sem např. Hapag Loyd nebo Maersk. Poslední kategorií firem jsou firmy které přepravcům leasují vybavení, a to především kontejnery. Do výroby samotných lodí přímo investovat nejde, loděnice bývají součástí nějakých industriální konglomerátů.

Kontejnerová přeprava má ještě jedno zajímavé specifikum. Celý trh s přepravci je neskutečně koncentrovaný a top 10 firem má naprosto drtivou většinu celkového trhu. A ani jedna z těchto firem není listovaná na americké burze. Tedy až do letošního února, kdy udělal IPO 75 let starý izraelský námořní přepravce ZIM, který je v žebříčku s podílem 1,7% na desátém místě a s tržní kapitalizací 5md USD je to stále smallcap.
Kontejnery právě prochází dost turbulentní dobou. Nejsou kontejnery jako takové (díky čistým vývozům z Číny jich je v Číně nedostatek), covid dost zasekal přístavy díky odstávkám a výpadkům a navíc díky problémům NOO s insolvencí není ani dostatek lodí. Vlivem tohohle ale i kvůli jiným faktorům (odložená spotřeba která teď letí vzhůru, fiskální stimuly atd.) je prostě příliš malá kapacita pro přepravu zboží a cena přepravy kontejnerů na některých trasách (především Čína - USA) vypadá jak graf bitcoinu. NOOs se sice chytají a z nových zisků objednávají nové lodě, ale ty se neobjeví dřív než v roce 2023.

A teď k ZIM, které jsou mojí novou pozicí. Akcie při IPO stála 15 USD, její aktuální cena po třech měsících obchodování je 45 USD. ZIM zveřejnil výsledky za 1Q2021, EPS za kvartál je 5,25 USD, pokud by takhle vypadaly i zbylé kvartály v roce (a Q2 rozhodně takto vypadat bude), pak je jejich P/E ratio 2. ZIM se kromě toho, že je jako jediný listovaný v USA (to by nehrálo moc roli, ale Američani moc neumí investovat jinde a u small capu to tím pádem může natahat další lidi) má ještě několik jiných hodně specifických charakteristik. Předně - vozí jenom kontejnery a to především na trase Čína - USA a Čína - zbytek JV Asie, tj. tam, kde je teď největší přetlak poptávky nad nabídkou. Dál - narozdíl od ostatních přepravců nemá ve vlastnictví jedinou loď. Ostatní si část lodí provozují samy a část mají v leasu, ZIM leasuje 100% flotily. Kromě toho se naprostou majoritu kontraktů snaží tlačit s krátkou durací a tím může jednak pružně reagovat na situaci na trhu, ale i obchodovat za cenu velmi blízkou spotovým cenám za přepravu. A poslední výhoda - specializují se částečně i na software pro logistiku a jsou tím pádem i takový startup v logistickém IT. Nevýhodou ZIMu je to, že to je izraelská firma a dividenda bude srážená 25% a díky krátkým kontraktům i totální nepredikovatelnost dlouhodobého cash flow. Kromě toho poměrně velkou část podílu ve firmě drží Danaos a Deustche Bank, tj. subjekty které nabyly podíl během restrukturalizace firmy, kterou si ZIM prošel. A hrozí, že své současné podíly vyhodí současní akcionáři na trh a shodí cenu.

Nákupní cena byla při dnešní otevíračce 45USD za akcii, velikost pozice je okolo 2%. Horizont nemám úplně pevně daný, v srpnu je exdate na dividendu za 2020, což je k nákupní ceně aktuálně 4,5%. Příští rok bude dividenda podle dividendové politiky (30-50% EPS) minimálně 4,5 USD, pokud ale situace na přepravě vydrží ještě nějakou dobu a výplatní poměr bude nad 30%, tak se bavíme o dvouciferném yieldu, firma navíc nabrala takový objem hotovosti, že může momentálně i někoho koupit. Sám jsem zvědavý kam se to vyvine a držím klukům palce :)

Kingswood
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 18 čer 2021, 15:22

Jenom sit u odložím článek z Bridgewater na téma geografické a sektorové rozložení trhu a jeho citlivost na sazby a růst.
https://www.bridgewater.com/weighing-th ... ty-markets

Plus stručný komentář k FEDu ze středy ve vztahu k mému portfoliu.
FED v podstatě deklaroval dvě věci. Dočasná povaha inflace stále platí a vidíme sílící ekonomický růst a myslíme si, že budeme zvyšovat sazby dříve (2023 místo 2024). K snížení objemu odkupu bondů zatím nešlo a není ani náznak toho, že k němu dojde.
Ačkoliv je podle mě výše uvedený komentář FEDu naprosto bezobsažný, tak trh zareagoval poměrně silně. Sazba na 10y dluhopisech nejprve vyskočila na 1,57% a posílil dolar, oboji v kontextu očekávání dřívějšího utažení monetární politiky, což by vedlo k ůrstu zisku na dolarových bondech a posílení dolaru. SIlnější dolar rovněž znamená logicky výprodej na komoditách.
Včera se ale situace otočila, sazba klesla zpět a momentálně je plus minus tam kde byla před FEDem. Nadále ale posiluje dolar a oslabují komodity, což už považuju za nesmysl a nevidím důvod proč by se dolar neměl vrátit tam kde byl.

Druhým aspektem je charakter inflace. V tomto týdnu zveřeněná inflace produkčních cen v USA je meziročně nad 6%, výrobní ceny jsou přitom předstihovm ukazatelem pro spotřebitelskou inflaci (logicky). Ačkoliv ceny komodit začli klesat (dřevo je níže výrazně a klesají i kovy a zemědělské plodiny), tak se stále bavíme o cenách desítky až stovky procent nad tím, kde byly loni. Problém s nabídkou je jak na trhu práce, tak na logistických řetězcích a i v tvrdých komoditách potřebných pro infrastrukturní obnovu, kterou spustili programy pro zelenou planetu.
Zásadní myšlenkou z mojí strany je to, že zezelenání ekonomiky nevede k vyšší efektivitě práce. Tím pouze sanujeme škody z externalit toho, že od průmyslové revoluce využíváme zdroj energie, který má své náklady v podobě klimatických škod posunuty hodně daleko do budoucnosti. Pokud k tomu přidám všechny ostatní současné faktory (deglobalizace výrobního řetězce, osložená spotřeba, zvýšení monetární zásoby, levný dluh, zvyšování socialistických nálad a přerozdělování atd.), tak opravdu nevidím deflační technologický pokrok, který by všechny tyto inflační tlaky dokázal vyrovnat.

Pokud vnímám stav ekonomiky správně, pak aby mohla inflace na USD klesnout, tak musí buď FED začít jako první utahovat monetární politiku nebo bude dolar nadále oslabovat, což bude dál zdražovat komodity a pomáhat rozvojovým zemím, odkud USA ve velkém dovážejí. A ani jedna varianta není dobrá pro americký akciový index jako celek.

Odpovědět