Majkov dennik

Místo, kde si může každý investor založit svůj deník. Možnost získávat zpětnou vazbu nebo inspirovat ostatní.
Odpovědět
majko
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Majkov dennik

Příspěvek od majko » 06 dub 2021, 14:26

[POST #1]

Tento denník som vytvoril z dôvodu aby som trackoval môj progres ohľadom investícii, dával moje aktuálne myšlienky na papier a mohol sa k nim časom vrátiť. Moja myšlienka je že v rámci môjho portofilio review, na začiatku každého mesiaca napíšem krátky report kde zhrniem čo sa stalo za posledný mesiac, ako to ovplyvňuje moje porfólio a ako na to budem následne reagovať.
Kedže som začínajúci investor, úvahy ktoré budem uvádzať môžu byť nepresné avšak mali by sa formovať časom k lepšiemu.

Základné údaje ku dňu 6.4.2021:

Založenie invest. účtu: 12.08.2019 (20 mesiacov)
Prvý nákup: 11.09.2019 Nákup TSLA 246,74/akciu
Aktuálne platformy: FIO SK, IBRK
Aktuálne tituly: APPL - 3%, ARKK - 5%, ARKG, ARKQ, ARKW, ENPH - 5%, NIO, SPCE - 4%, TSLA - 74%, XPEV
[AKCIE] aktualny výnos (vybrany): +73%
[AKCIE] aktualny stav porfolia: +100.13%
[AKCIE] celkovo Σ = +173%
[CRYPTO]: N/A
Naposledy upravil(a) majko dne 06 dub 2021, 15:16, celkem upraveno 1 x.
Another random guy on the internet.

Wladass
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Re: Majkov dennicek

Příspěvek od Wladass » 06 dub 2021, 14:59

Ok, píšu si :D
Zajímám se o investiční alkohol a živí mě prodej domén.

majko
Kontaktovat uživatele:

[POST #2 ] [6.4.2021]

Příspěvek od majko » 06 dub 2021, 20:16

[POST #2 ] [6.4.2021]

Background

Pre pochopenie môjho aktuálneho portfólia je potrebné pochopiť, že som technologický nadšenec, geek. To bola jedna z motivácii prečo som si vybral navazné sektory do ktorích som vložil moje prvé investície. Vybral som si hlavne APPL ako sázka na "istotu" a k tomu som priložil viac riskantú investíciu do ešte celkom neznámej spoločnosti Tesla, ktorá ma očarila svojou víziou, leadrom a produktami, ktoré boli neobyčajne designovo a hlavne konštrukčne jedinečné. Moja dôvera ma viedla ku pomerne pravidelnému investovaniu po menších čiastkach, čo sa s odstupom času ukázalo ako dobré rozhodnutie.

Risk-Reward zamyslenie

Po určitom čase sa som sa dokonco citovo naviazal na tieto firmy čo mi dosť rozlepilo oči aj s neustálym vzdelávaním.
Akosi mi nevadilo že TSLA rastie príliš rýchlo, kvôli tomu po cca roku už zaberala viac ako 95% môjho porfólia a po tom čo som zistil že PE ratio aj s ďalšími ukazovateľmi v súčasnej chvíli extrémne nadhodnocujú cenu firmy, mi začalo rapídne vŕtať v hlave či sa chcem naozaj tak veľmi slepo fixovať na jedného koňa a tým vystavovať moje investície nadmernému riziku.

Pochopil som že táto situácia je celkom štandardná pre klasíckeho retail zákazníka ako som ja, so zmenou v tom že to je často spojené s "chamtivosťou" (čo úplne nebol môj problém) ale každopádne stále to bola chyba. Moja exit stratégia bola od počiatku čas, kedy Tesla dosiahne posledný stupeň automomnosti a po svete začne behať ich robotaxi flotila čo v mojich očiach môže byť 3-5 rokov.

Pochopenie situácie mi zhoršilo spánok a povedal som si že keď to nieje už pre mňa komfortné mal by som stratégiu upraviť a brať profit po ceste čo som začal postupne aplikovať po miernom drope na konci Februara 2021.

Nová = lepšia

Nová stratégia, ktorú vytváram a validujem posledný mesiac je určená pre mňa - malého retailového investora, ktorý neplánuje dlhodobo tráviť 40+ hodín mesačne, sledovania mojich stockpicking titulov, mikro-makro ekonómie a množstvo ďalších zdrojov a analýz, ktoré su nevyhnutné pre zníženie rizika a neprerobenie slipov.

Diverzifikácia, ETFka, inv. komunity, makro novinky/ekonomika/vzdelávanie

4 výrazy, ktoré vystihujú na čo sa akuálne zameriavam najviac.

Aby som získal lepší prehľad o tom kde všade mám peniaze stiahol som si excel template od môjho kamaráta zo Singapuru - trackuje môj aktuálny net worth, výdavky ... ako aj predpokladané projekcie do nasledujúceho roka.

Vylepšil som ho o môj mesačný investičný "report" z ktorého budem sharovať grafy a údaje sem.

Takto by mal aktuálne vyzerať môj dlhodobý ciel. Kladený dôraz na diverzifikáciu a balanc medzi riskom a konzervou. Časom by som tam chcel pridať aj iné assety ako dlhopisy prípadne nehnuteľnosti no zatiaľ to pre mňa nieje výhodné takže som to tam ani nedával. Rozumiem že nie vždy bude možné dokupovať to čo mi chýba (nafúknutý growth market...), skôr budem investovať do toho čo je aktuálne za rozumné ceny a dovažovať/rebalancovať cez výpredaje.

Screenshot 2021-04-06 at 19.28.31.png
Screenshot 2021-04-06 at 19.28.31.png (123.42 KiB) Zobrazeno 382 x
Pre vysvetlenie, prikladám aj tikre:

[20%] CASH
——
[20%] BTC
[4%] ETHER
[1%] ALTY
——
[16%] ZLATO - iShares Physical Gold ETC (EGLN)
[3%
] STRIEBRO - iShares Physical Silver ETC (ISLN)
——
[16%] VALUE ETF - SPDR MSCI World Value (WVAL)
[8%] DEVELOPMENT ETF - Ishares core em IMI (EMIM)
[5%] MOMENTUM ETF - Ishares World Momentum (IWMO)
[2%] SPECULATIVE ETF - ARK group, TBD.
[5%] STOCKS - TESLA, ENPHASE

Aktuálny stav portfólia:
Screenshot 2021-04-06 at 20.03.33.png
Screenshot 2021-04-06 at 20.03.33.png (67.48 KiB) Zobrazeno 382 x

Ukázané koľko percent mi chýba dostať sa do ideálneho pomeru (plusová os prebytok, mínusová nedostatok):
Screenshot 2021-04-06 at 20.06.01.png
Screenshot 2021-04-06 at 20.06.01.png (68.53 KiB) Zobrazeno 382 x
Už nasledujúce dni príde prvý malý nákup na ETFka hlavne WVAL, EMIM, EGLN, ISLN. Po malých častiach. Konzistentne. Nečasovať trh. Dlhodobo.
Zároveň si chcem osahať tento mesiac IBRK kde som nový klient, podám report 8-)

Kingswood
Silver pen
Silver pen
Reputace: 488
Kontaktovat uživatele:

Re: Majkov dennik

Příspěvek od Kingswood » 06 dub 2021, 20:42

Predpokladam, ze budes z discordu, takze se ted vnitrne snazim si te vnitrne priradit k nicku na discordu, pokud tam jsi aktivni :) sance ze by existoval clovek co ma bitcoin a zaroven vytahl z talonu wval mi prijde limitne blizici se nule :)
Kazdopadne u TSLA gratuluju, ackoliv to treba nebyla nejvic racionalni drzet teslu takhle dlouho, tak to rozhodne bylo extremne vynosne rozhodnuti. Zaroven souhlasim, ze v soucasne dobe je risk/reward pomer uz dost vycerpany a clovek muze mnohem vic ztratit nez ziskat.
A davam palec nahoru za trojkombinaci world value/momentum + EM. Sice na tom nenatocis tolik co na Tesle, ale melo by ti to zarucit klidne spani ;)

Osobne nemam moc co vytknout, asi jen ze ja osobne mam nizsi objem zlata ve prospech BTC, ale tohle je hodne subjektivni preference.
Hodne stesti v investovani a jdu si tvoje vlakno zazalozkovat :)
Osobní portfolio (31.3.2021)
Fidelity podil. fondy = 19% World LU1400167216
ETF = 7% WVAL + 7% XCS6 + 1,5% XLPE
Akcie = 7% ČEZ + 4% MONET + 6% POLY + 3% GAZP + 3% GMKN + 2,4% LMT + 1,5% CDR
Crypto = 24% BTC + 6,5% ETH + 4% ADA + 3% LTC

majko
Kontaktovat uživatele:

Re: Majkov dennik

Příspěvek od majko » 09 dub 2021, 17:44

Ano discord, zabudol som samozrejme dat credit @Kingswood za super typ na etfko WVAL. Odporucam aj jeho sekciu o pasívnom investovaní, ktorá mi pomohla trochu sa zorientovať. Jedina vec ktorá ma aktuálne desí je volume akym sa traduje na Amsterdam burze, snáď sa to časom zlepší alebo to presuniem na LSE... :D

Samozrejme to ze nevytocim 400% za rok na diverzifikovanom porftofliu s tym pocitam :D
Ako hovorí Dominik Stroukal "Moja investičná stratégia je kludný spánok" a tam by som sa chcel časom dostať.

Moje prvé investičné kroky boli dlhodobo NEudržatelné, bolo to skôr "hranie sa" za nejaké prvé peniaze, ktoré som si popri VŠ zarobil.
"Ruleta" vyšla, pekne sa zhodnotila a je čas začať investovanie brať trochu vážnejšie na longterm udržatelnosť:)

Odpovědět