Kingswooduv les řáholec... (především akcie)


Místo, kde si může každý investor založit svůj deník. Možnost získávat zpětnou vazbu nebo inspirovat ostatní.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kingswood
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 139
Registrován: 28 zář 2020, 12:52
Reputace: 191
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Kingswooduv les řáholec... (především akcie)

Příspěvek od Kingswood » 17 lis 2020, 22:37

Jsem objevil svatý grál, prostor kde se můžu vypsat :) Tímto děkuji adminům (Joshuovi) za existenci této sekce. K různým jiným tématům (soukromé koníčky) píšu blogy, ale na investování se mi speciální web zakládat nechtělo a tohle je naprosto ideální kompromis!

Jen na úvod, relevantní osobní údaje pokud by chtěl někdo z toho co sem napíšu dělat nějaké závěry. Jsem ročník 1988 a mám ekonomické vysokoškolské vzdělání. Pracuji od školy v private equity - tj. správa soukromého majetku bohatých klientů, kde působím oficiálně jako projektový manažer a finanční analytik, nicméně jsem holka pro všechno co je zrovna potřeba :D Tj. nejsem úplně mimo obor financí, ale neživím se analýzou kapitálových trhů, tak to berte vždy s rozumem a zdravým odstupem.

A teď k tomu co se mi honí hlavou.

Vzhledem k tomu, že v roce 2018 jsem konečně zbastlil hypotéku na novostavbu v Praze (to je taky dobrá story, pokud by chtěl někdo náhled, jak vypadalo shánění bytu v Praze a jeho financování můžu se rozepsat) a od té doby v ní v podstatě jen topím hotovost na vnitřní vybavení. Na nějaké menší investice šly peníze vždycky (hlavně podílové fondy kvůli nízkému objemu a v roce 2017 jsem si prožil bitcoinovou manii), ale až letošní rok jsem byl poprvé schopný vytáhnout z kapsy větší objem peněz díky ročním bonusům za 2019 a začít na vážno investovat. Horizont mám stejný jako většina - tj. dokud bude zdraví sloužit.

Osud tomu asi chtěl, že jsem naštěstí postupoval ve správném pořadí, takže zatímco byt prošel krizí bez ztráty kytičky, tak těch pár korun co jsem měl zainvestováno ve fondech sice zahučelo, ale proti tomu jsem v březnu přilil polovinu veškeré své hotovosti do fondů a částečně i do krypta, druhá půlka pak šla až později a to ještě částečně. Jakmile se trh vzpamatoval, tak jsem z investic ubral a raěji si dovybavil byt dalšími základními věcmi co chyběly.
Obě dvě varianty se zatím ukazují jako dobrý nápad. Podílové fondy i když mají vyšší poplatky než ETF mají zajištěné měnové riziko a kurz koruny od té doby výrazně posiluje. Kryptoměny letos opět posilují na hodnoty, o kterých se akciím nesnilo.

To jen na úvod a teď konkrétně.

1) První investice do zahraničí přes brokera:
Jo trvalo to, základním kamenem úrazu byl kurz eura. Už někdy na jaře jsem otevíral Fio, kde mám investice do ČR, ale do zahraničí jsem v cizí měně investovat nechtěl a doposud raději používal buď podílové fondy a nebo za eura nakupoval krypto. Až nyní v listopadu kdy se kurz zase vrátil pod 26,50 jsem vyměnil nějakou naspořenou hotovost a poslal ji do čínského akciového ETF a disruptivních technologií.
To první vychází z mého chladnokrevného kalkulu, nebo spíš obavy, že nás Asie začne ve velkém válcovat. Máme ve firmě majetek v Asii a často tam jezdím (naposledy letošní březen v době covidu...) a mentalita místních je holt jiná (ačkoliv přímo s Čínou zkušenosti nemám, ale v Asii je stejně většina věcí odtamtud, nebo z Japonska / Indie). Běžní lidé jsou tam prostě skromnější a bohužel si musím přiznat, že mají alespoň v mých očích větší šanci svět v budoucích letech táhnout ku předu.
To druhé ETF je spíš guilty pleasure. Zásadně nevěřím na aktivní investování a možnost vydělávat lépe než trh, protože nikdo není chytřejší než Mr. Market, ale zlomek svého portfolia dedikuji na tyhle technologické začínající bubliny bez zisků a s velmi nejistou budoucností. Co kdyžs e pletu a bude to mít smysl :)

2) Fascinující dejavu na bitcoinu.
První bitcoin jsem si koupil někdy v říjnu 2017, krátce po tom, co jsem se o něm dozvěděl od kamaráda, právníka specializujícího se na IT, který v bitcoinu jede se 100% důvěrou bez jakékoliv diverzifikace. Dávalo a vlastně i dává mi to smysl do dneška, nicméně díky velmi zajímavému období 4. čtvrtletí 2017 jsem si prožil některé věci, kterými by si měl asi projít každý, do té doby asi jinak nepochopí, i když mu všichni včetně vlastního vzdělání říkají opak. Jen namátkou - fear of missing out, daytrading, utkvělá představa že jsem určitě chytřejší než trh, testování nervů při poklesech... Naštěstí jsem poslechl intuici a základní pravidlo - do volatilních věcí nikdy neinvestovat víc než člověk může ztratit... Na druhou stranu, bohužel, po vystřízlivění a vyklesání do táhlého dna, jsem už neudržel morálku a nepřikupoval tak, jak byl původní záměr. Dneska to mohlo vypadat jinak :)
Což mě přivádí k současnému stavu. Na kryptoměnách jsem opět v plusu, poslední investice byly někdy v květnu a v září. Oproti minulému raketovému růstu se nedějí dvě věci - o bitcoinu se nemluví v hospodách a mediích - tj. zájem veřejnosti je výrazně nižší. A není pořádně jasné odkud se peníze do trhu lijí a hlavně jestli mají spekulativní a nebo dlouhodobý potenciál. Nicméně, pokud se dá čekat podobný vývoj jako v minulosti, tak se růst někde kolem 20tis USD asi zastaví a bude nějakou delší dobu konsolidovat. Výrazná bublina by měla dorazit až později a pravděpodobně i v mnohem větším objemu, zatím je totiž až podezřele ticho.

3) Minimalismus, konzumní radost a udržitelný život
Už pár let se snažím přejít k minimalistickému způsobu života, alespoň v osobní spotřebě. V některých věcech to šlo snadno (oblečení, bydlení...), v některých hůř (koníčky). Poslední měsíc mě zastavilo tělo, když mi oznámilo, že způsob mého stravování je vhodný způsob jak nezatížit český důchodový systém.
Hlavní pointou je, že až když to člověk začne řešit, tak zjistí, jak moc věcí je vlastně v životě zbytečných a začne se k tomu minimalismu přiklánět čím dál více. První výhodou je, že se zvýší množství peněz na investice. Druhou, že člověku k pokrytí svých potřeb stačí méně. Kombinací obou je výrazně rychlejší dosažení nezávislosti a finanční svobody a více času pro sebe a blízké :) (a objektivně samozřejmě nižší ekologický dopad na okolí).
Nevýhodou pak to, že si nejde dělat uměle radost dopaminem z nákupu, ale je potřeba štěstí hledat aktivně a za levno, což je kupodivu docela dost náočná mentální operace, na kterou mě za život nikdo moc nepřipravil.

V tomhle ohledu mě nepřestává udivovat množství lidí v okolí, kteří ačkoliv zcela evidentně žijí více než důstojným způsobem života (a to i na evropské poměry), tak stejně nejsou schopni snížit svůj standard blahobytu ve prospěch investic do svého finančního zázemí. To je jediný důvod, proč existují mladí lidé s průměrným pražským příjmem a stavem úspor ve výši 25tis korun... Přitom si stačí nekoupit tenisky, protože jich mám doma už 40.
Osobní portfolio (31.10.2020)
Fidelity podil. fondy = 41% World LU1400167216 + 20% Global Demographics - LU1961889083
Akcie = 15% ČEZ + 6% Moneta
Crypto = 13% BTC + 4% ETH
+ NAV nemovitost, cash, collectibles

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1227
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 565
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Kingswooduv les řáholec... (především akcie)

Příspěvek od Joshua » 18 lis 2020, 10:44

Říkal jsem si, jestli tě někdy uvidíme v této sekci :-). Super.

Mě by strašně zajímal tvůj pohled na kryptoměny. V podpisu vidím, že BTC + ETH tvoří 17% portfolia, což není úplně málo. Jak ke kryptu vlastně přistupuješ? Je to něco, na čem se chceš svézt, nebo to vnímáš jako budoucnost? Já jsem nedávno četl takovou zajímavou teorii, že spousta lidí řeší downside riziko, ale úplně se nezabývá upside rizikem, tj. třeba malou potenciální šancí, že část jejich majetku se zněkolikanásobí. A že možná dává pro někoho smysl mít 80% v určité jistotě a 20% vsadit výrazně agresivněji. Tak si říkám, jestli tohle není třeba i tvůj přístup.

Já osobně třeba nevím jak ke kryptu přistupovat. Mám v něm nějakou drobnější částku, ale trochu mě na tom odrazuje ta chamtivost. Kolikrát čtu tendenční články, kde lidi vidí BTC na milionu dolarů a říkám si jestli přání není otcem myšlenky a jak by to se světem dopadlo, kdyby tato predikce skutečně vyšla.

Uživatelský avatar
Kingswood
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 139
Registrován: 28 zář 2020, 12:52
Reputace: 191
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kingswooduv les řáholec... (především akcie)

Příspěvek od Kingswood » 18 lis 2020, 13:11

Díky...
no zrovna včera jsem měl se známými diskuzi na téma bitcoin :)

Nejsem informatik, takže se sice snažím chápat uživatelsky, co se tam děje (různé rizika spojené s držením a architekturou sítě, jak o coiny nepřijít, jak je používat pro placení, možnosti budoucí úpravy kódu apod) a principy na kterých je to postavené, ale plavu po povrchu a spíš mě zajímá ekonomická stránka, do které vidím víc. Hloubka blockchainu a především technologie těch upgradů nebo aplikací postavených na blockchainu jde mimo moje chápání. Držím jen bitcoin a pak etehreum, kde mě zajímá vývoj blockchainu s ověřováním na principu proof of stake místo proof of work. Všechno ostatní ignoruju.

Bitcoin vnímám ze tří pohledů:
1) Jako jednoznačnou ochranu proti inflaci.
Obdobně jako zlato, pokud by došlo k inflačnímu scénáři, tak bitcoin bude zažívat úžasné období a dá se čekat, že by v takovém případě stagnovaly akcie (minimálně z pohledu indexu jako celkového trhu; indiviuální tituly se můžou přelévat nahoru/dolu). Na druhou stranu, narozdíl od inflačních dluhopisů, si bitcoin poradí i s nespotřebitelskou inflací. Výtěžnost z hektaru půdy je úplně jinde než před sto lety a výtěžnost a efektivita v produkci jak potravin, tak strojů, oblečení nebo stavebních materiálů půjde se zlepšujícími se technologiemi nahoru i nadále (stačí se podívat např. na vertikální pěstování zeleniny v holandsku s AI řízenou zálivkou). To ovlivňuje spotřebitelskou inflaci, která je součtem protichůdných vlivů - deflační pokrok v technologiích a efektivitě a inflační momentární politikou. Nespotřebitelské statky, jako půda nebo akcie, vzdělání - to všechno v čase roste výrazně více než je oficiální spotřebitelská inflace a právě tohle podchytává bitcoin. Z tohoto pohledu je k bitcoinu jedinou alternativou půda (nepraktické) a zlato. Na druhou stranu, jen na základě tohoto aspektu cena bitcoinu neporoste nad inflaci.

2) Jako diverzifikace rizika.
Jedná se o nekorelující aktivum, tj. pokud jdou akcie nahoru / dolu, tak to zatím nic neřekne o ceně bitcoinu (letošn březen byl trochu vyjímka, ale týkalo se to i zlata - nicméně přiznávám, že pokud jsem měl někdy blízko k tomu opustit investování do krypto, bylo to po současném pádu btc a akcií v březnu). Čím více nekorelujících aktiv v portfoliu tím je jeho volatilita jako celku nižší. Navíc bitcoin je vystaven úplně jiným rizikům než akcie nebo dluhopisy. Např. tolik omýlané pojištění brokerských účtů na 20k EUR. Bitcoin má majitel možnost držet sám, v hardware peněžence. Při dodržení nějakých zásad (které nejsou triviální a specializují se na to jak advokáti tak IT security - např. bezpečné uložení v případě požáru, řešení postoupení bezpečnostních klíčů v případě smrti apod.) se jedná o nejbezpečnjší způsob úschovy aktiv při současném krytí inflace (myšleno ne z pohledu valuace, ale z pohledu rizika ztráty nebo krádeže).

3) Spekulační aspekt
Nejsem spekulant, takže tohle mě zajímá ze všeho nejmíň, ale nelze to opomenout, protože jinak bych držel zlato. Pokud dojde k širší adopci bitcoinu jako digitálního aktiva na úrovni zlata (o měně zatím ani neuvažuji, to by byla úplně jiná story a nepředpkládám ani reálnou šanci že by se tak stalo), tak růst valuace by byl v řádech, nikoliv procentech. Potenciální zhodnocení je tím pádem vysoké, samozřejmě s velmi vysokým rizikem, že hodnota bude nula. Jedná se o obrovské risk premium za early adpoter status. Nemám ale exitovou strategii, abnormální růst ignoruji a pokud poroste cena BTC rychleji než zbytku portfolia, tak jak se děje teď tak je to pro mě akorát dobrá zpráva v tom, že můžu alokovat všechny budoucí úspory jinam.

Jinak 17% v kryptu samozřejmě vypadá jako hodně, je mi "teprve 32" takže se nebavíme o závratných nominálech, víc peněz můžu ztratit tím, že si zbořím auto. Zároveň mají kryptoměny v mém případě vysoké zhodnocení, takže to neodpovídá ani poměru, kterým jsem do nich investoval. Mým cílem je mít 15% - 20% v protiinflačních aktivech. TIPS (inflační bondy) nedržím a ani je nejspíš nechci, se zlatem koketuji v podobě Barrick Gold a ostatních zlatých dolů ale nákup jsem zatím neudělal, takže logicky vychází v podstatě vše na kryptoměny.

Mimochodem, někde jsem viděl výpočet, že v případě důvěry v bitcoin a jeho budoucí rozšíření pro mainstream je rozumná alokace do 5%, v případě nedůvěry v rozšíření ale důvěru v mechanismus 1-2%, v případě nedůvěry v bitcoin a očekávání jeho pádu na nulu - 0%. Přijde mi to jako velmi rozumné, za předpokladu že má pak člověk v portfoliu i něco jiného jako pojistku proti inflaci.
Osobní portfolio (31.10.2020)
Fidelity podil. fondy = 41% World LU1400167216 + 20% Global Demographics - LU1961889083
Akcie = 15% ČEZ + 6% Moneta
Crypto = 13% BTC + 4% ETH
+ NAV nemovitost, cash, collectibles

Uživatelský avatar
Kingswood
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 139
Registrován: 28 zář 2020, 12:52
Reputace: 191
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kingswooduv les řáholec... (především akcie)

Příspěvek od Kingswood » 19 lis 2020, 16:52

Asi tady budu teď trochu spamovat, listopad je po delší době trochu volnější pro mě, takže mám zas trochu čas na jiné věci než jen práci...

honí se mi toho hlavou trochu víc, nicméně rád bych se zaměřil na zdroje informací k investicím. Budu rád když pak někdo nadhodí nějaké kvalitní alternativy. Níže je přehled toho co se snažím alespoň občas poslouchat / sledovat a co má podle mě jak pro investování tak obecně pro život nějaký validní obsah.

Podcasty:
Jen na úvod - pokud někdo neví o co jde - jedná se o analogii k youtube, akorát v tomto případě se jedná o mluvené slovo on demand. Podcasty jsem objevil zhruba někdy na začátku roku. Změnila se mi výrazně životní situace, protože jsem jednak začal chodit do práce pěšky (shodou okolností navíc víc něž půlka přes park) a potřeboval jsem zaplnit 45 minut chůze nějakou činností a po přestěhování kanclu do bohužel větší vzdálenosti, jsem musel část chůze nahradit MHD aby čas zůstal podobný, nicméně prostor pro podcasty se nezměnil. Dodnes jsou pro mě jednoznačně nejoblíbenějším způsobem získávání informací a to z několika důvodů. Nejsou promořené reklamou (zatím), mají výrazně vyšší procento kvalitního obsahu než youtube , i přes to jsem se postupně proklikal asi 90% obsahu, který podle mě nestál za čas a ani jej zde neuvádím.

Níže uvádím seznam kanálů co odebírám (názvy dle Apple Podcast):

The Rational Reminder - (AJ - Kanada) úžasný podcast od Bena Felixe, spoustu informací o faktorech jsem objevil u něj a fakticky jsem se o to začal zajímat kvůli němu. Díly obvykle rozvádějí nějakou hypotézu a na základě různých studií hledají odpověď - např. "jaký je vliv prezidentských voleb na akciové trhy?" nebo "je možné vydělávat na daytradingu"? ne vše je úplně relevantní, podcast je primárně určen pro kanadské publikum a některé díly se věnují specifikům kanadského penzijního systému a daní apod. Stejně tak trh s ETF je pro Kanadu jiný než pro EU.
The Long View by Morningstar - (AJ - USA) výrazně kratší než předchozí podcast a obvykle s výrazně menší hloubkou, přesto v závislosti na tom kdo je hostem, občas obsahují naprosto dokonalé díly, jako včerejší diskuzi s Larry Swedroem.
FYI - For Your Innovation - (AJ - USA) začal jsem ho sledovat poměrně nedávno, ejště nemám ucelený názoor. jedná se o podcast od aktivních ETF fondů od ARK Invest. Z toho vychází i zaměření - diskutují hodně disruptivní technologie, nicméně informace mi přijdou často dost nespecificky povrchní a nejsem si úplně jistý, jestli má přidanou hodnotu, ale zatí mu dávám šanci.
Freakonomics Radio - (AJ - USA) nejedná se o investiční podcast, ale zaměřuje se na ekonomické dopady na život a to často v otázkách, kterým se nikdo nevěnuje. (namátkou - Why are cities still so expensive?; Doeas anyone really know what socialism is? Is economic growth wrong goal?) atd. Podáno často humornou formou ale opět, skvělí hosté, postaveno na datech a rozumné diskuzi.
Insider (ČJ) - asi v současnosti nejlepší český podcast (alespoň z těch co řeší společenská temata). Podcast moderují Tomáš Jirsa a Michal Půr z info.cz. Vzhledem k moderátorům je to dost pravicově orientované, nicméně dávají prostor i lidem s jiným názorem a občas se tam objeví opravdu zajímaví lidé z politiky i byznysu a jsou konfrontovaní na zajímavých tematech. Extrémně doporučuji!
Vinohradská 12 (ČJ) - dlouholetý zpravodajský podcast od Českého rozhlasu. Vysoce kvalitní tvorba s prostřihy, každý díl se věnuje aktuální zpravodajské události. Dřiv jsem hltal více, dneska už tolik ne, čas je omezený, ale odebírám stále a v případě zajímavého tématu si to milerád pustím :)

Youtube:
netřeba příliš představovat, snažím se youtube minimalizovat, počítače mám dost v prácii, ale i tak, je tam dobrý obsah, který se mi vyplatilo sledovat. Na druhou stranu na youtube je poměrně dost obsahu, které je především dobré nesledovat a na některé lidi jsem vyloženě alergicky, nicméně negativní reklamu jim dělat nebudu...
Rational Reminder (AJ - Kanda) - pokud někdo enchce podcast, je na youtube záznam s videem, video je víceméně statický obraz na mluvící osoby, ale někomu může být youtube platforma symaptičtější, tak zmiňuji i zde.
Patrick Boyle (AJ - UK) je pro mě trochu záhada, jak je možné, že má tento člověk tak nízkou popularitu (která ale velmi rychle roste). Patrcik je bývalý hedge fund manager a lektor, jeho youtube je svatý grál finanční teorie. Jeho videa mají extrémně vysokou edukativní hodnotu o tom, jak a proč fungují finanční instrumenty (včetně dost pokročilých derivátů a jejich použití - opce, warranty, atd). Spousta z materiálu, který má publikovaný daleko přesahuje moje vlastní znalosti a postupně to u něj doháním. Tohle je opravdu obsah, za který se buď platí při pořízení učebnice a nebo na placených přednáškách....
Expertní tržní výhled (ČJ) jedná se víceméně o komentář pondělí ráno k uplynulému a nadcházejícímu burzovnímu týdnu. Kromě Petra Novotného, který je s investičním webem spojen neodmyslitelně, tam vystupuje vždy někdo z Wood and Company. Především díly s Filipem Kejlou na mě působí velmi lidsky a obsahují i poměrně specifický humor (občas :) ). Autoři se snaží mluvit spíše o makroekonomických a globálních věcech, které trhy ovlivňují a přidat občasné komentáře výsledků. Nicméně diváci samozřejmě pokládají klasické dotazy typu co si myslíte o akcie XY... Podle mě nejspíš nejlepší obsah k obchodování na burzách. Upozorňuji že je nutné si filtrovat věci, kde jsou podnikatelské záměry W&C jako například nedávné IPO Pilulky...
Bitcoinovej kanál (ČJ) - český youtube o kryptoměnách s pravidelným obsahem. Pokud někdo vůbec nemá páru co je bitcoin, je tam dobrá serie videií, která to vysvětluje. Moderátor je sympatický moravan s dobrým smyslem pro humor, což je důvod proč jsem schopný na to koukat. Na kanálu jsou dva formáty videí - kratší z průběhu týdne, kde jsou novinky z krypto, což je vemi dobrý a stručný obsah ale doplněný mandatorním a úplně debilním koukáním do grafu, z kterého samozřejmě soudný člověk nemůže vyčíst nic jiného než "možná to půjde nahoru, možná dolu"... V neděli od osmi večer má life streamy s hosty, kam chodí mimojiné ti nejlepší co v české kryptoměnové komunitě jsou a to jak z řad vývojářů tak ekonomů. Některé díly jsou legendární, doporučuji buď teď poslední s Markem palatinem a nebo naopak někdy z dob covidu Daniela Stroukala... Na druhoustranu, už se tam objevilo i několik dost divných osob, takže je potřeba filtorvat.
Ranní komentář s XTB (ČJ) - nějak jsem si navykl poslouchat tohle, ale v poslední době vynechávám čím dál víc. Jedná se o zhruba 20min s komentáři o bruzách s Jaroslavem Brychtou z XTB, úvodních 10 minut je celkem slušné shrnutí předchozího dne, včetně vizuálního koukání do Bloomberg terminálu. Na druhou stranu následuje sekce s odpovídáním na dotazy diváků. Její kvalita by se dala popsat asi následovně: 90% lidí se ptá na stockpick tip od svého taxikáře na obskurní akcii, ke které moderátor nemá co říct, protože o ní nikdy neslyšel. Zbylých 10% je to stejné dokola - ropa, intel apod." Především dotazová sekce mě extrémně přestává bavit a obvykle ji už vypínám (nejen proto, že neprovozuji stockpick, ale málokdy se lidi ptají na něco normálního).
Povídání o trzích (ČJ, SJ) opět na kanálu z XTB, frekvence je zhruba jednou za 2-3 týdny. Kromě Jardy je tam několik dalších analytiků z XTB a zatímco ranní povídání je obvykle o ničem, tady se komentují výsledky firem nebo aktuální události. Kluci nemají ve všem stejný názor, takže si člověk občas vyslechne argumenty z různých stran. Opravdu vysoce kvalitní obsah - alespoň za mě, nicméně opět spíše pro lidi, které provozují stockpick.

Web / aplikace:
Akcie - iOS podle mě zatím stále nejspolehlivější základní apka na sledování hdontoy různých tickerů. najde to jak ČR trh tak evropská ETFka, nenajde mi to ale evropské podílové fondy. Je to postavené na paltformě yahoo finance, kam to dá pro více informací prolink, což je za mě ok. Chybí mi trochu více možností nastavení, co má obrazovka ukazovat bez toho, že bych na daný titul klikal a koukal na detail, nicméně spolehlivost a absence debilních reklam je obrovské plus. Zkoušel jsem i Investing.com appku a ta je pro mé potřeby výrazně horší.
seekingalpha.com po zaplacení placeného přístupu asi velmi dobrý zdroj informaci o jednotlivých titulech, nicméně po přístupu do IBKR web platformy to ztratilo smysl, informací je tam víc a zdarma.
finviz.com velmi dobrý screener, ale jen na americký akciový trh, pokud by znal někdo něco podobného na EU a Asii, prosím se s tím.
justetf.com další skvělý screener, tentokrát na EU etfka. občas divně řadí některá etf do kategorií, ale jinak nic lepšího neznám.
bogleheads.org web obsahuje anglické forum zabývající se pasivním investováním (ostatně web se jmenuje po John C. Bogleovi, zakladateli Vanguard Group). Forum obsahuje i non-us sekci, kde je celkem dost evropanů- Spousta lidí tam je extrémně konzervativních, je třeba s tím počítat předem :)

A to je asi vše, budu rád, když někdo nadhodí nějaké vlastní zdroje, o kterých nemám ani ponětí že existují :)
Osobní portfolio (31.10.2020)
Fidelity podil. fondy = 41% World LU1400167216 + 20% Global Demographics - LU1961889083
Akcie = 15% ČEZ + 6% Moneta
Crypto = 13% BTC + 4% ETH
+ NAV nemovitost, cash, collectibles

Victor Nettoyeur
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 99
Registrován: 13 dub 2020, 15:47
Reputace: 33
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Kingswooduv les řáholec... (především akcie)

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 20 lis 2020, 12:53

Netusim jak to u investicnich deniku chodi, takze se ti nehodlam do prispevku prilis vmesovat. Jsem velmi rad, ze sdilime stejny pohled na bitcoin, takze ti nahodim jen nejake zdroje pro rozsireni obzoru + neco malo i k akciim:
Podcasty: The Pomp podcast, Stephan Livera podcast, Tales from the Crypt, Kryptokec (CZ), Unchained/Unconfirmed, What Bitcoin did; Acquired, The hidden forces, Invest like the best, We study billionaires
Ytb: Stansberry Research, Kitco NEWS, Bridgewater Associates, The Plain Bagel, Ale's World of Stocks, Dave Lee on Investing, Aswath Damodaran, FASTgraphs, ppcian, Andrei Jikh, Joseph Carlson, Mark Moss, Bitcoin - Investícia do budúcnosti BFI (SK)

Uživatelský avatar
Kingswood
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 139
Registrován: 28 zář 2020, 12:52
Reputace: 191
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kingswooduv les řáholec... (především akcie)

Příspěvek od Kingswood » 20 lis 2020, 17:20

Taky netusim jak to tu chodi s deniky, ale klidne sem piste cokoliv, beru to jako takove off-topic pokec na to co me zrovna zajima.
Diky za tipy, neco z toho znam, ale o nekterych slysim poprve, tak si to projdu :)

//Normálka vlákno je tvé. Rozhodni si jak si s ním naložíš. Kdykoliv napiš, kdybys chtěl něco promazat. Více případně v informačním postu. Joshua
Osobní portfolio (31.10.2020)
Fidelity podil. fondy = 41% World LU1400167216 + 20% Global Demographics - LU1961889083
Akcie = 15% ČEZ + 6% Moneta
Crypto = 13% BTC + 4% ETH
+ NAV nemovitost, cash, collectibles

Uživatelský avatar
Kingswood
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 139
Registrován: 28 zář 2020, 12:52
Reputace: 191
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kingswooduv les řáholec... (především akcie)

Příspěvek od Kingswood » 23 lis 2020, 14:24

Jsem se rozhodl, že tu budu psát pravidelně kdy a jak nakupuji a pravidelně nějaké shrnutí výkonnosti (jednou na přelomu měsíce protože to si vedu vlastní záznamy a pak někdy cca v půlce měsíce, kdy vychází fact sheety k podílovým fondům a zjistím, co se v nich dělo s pozicemi. to taky znamená, že jakmile se podílových fondů zbavím, tak ubude spamu :) ).
Pro ostatní je to dobrá zpráva v tom, že nebudu tolik prudit se svým portfoliem v jiných vláknech :D
A kromě toho, sem budu nadále házet novinky nebo dojmy a pocity.

V listopadu (psal jsem to už několikrát) jsem kupoval Čínu a disruptivní technologie. Interactive brokers ma skvělý report systém v platformě, takže se jedná o toto:
Securities.jpg
Securities.jpg (95.12 KiB) Zobrazeno 55 x
Konkrétní nákupy jsou zde, objem v nominálu jsem smazal abyste nepřišli na to, jak tam mám málo :D, ale vidíte tam datum a cenu. Nicméně je to poměrně podstatné alespoň v relativní velikosti. Jednalo se o nákup relativně odpovídající 1-2 měsíčnímu objemu. 68% šlo na XCS6 a 32% na UNIC. Celkové podíly v portfoliu budou vidět až budu zpracovávat listopad jako celek.
Trades.jpg
Trades.jpg (124.07 KiB) Zobrazeno 55 x
S oběma jsem spokojen, myslím, že jsem udělal poměrně správné rozhodnutí. UNIC je spíš hračka a nehodlám tam cpát nějak příliš horentní sumy, ale baví mě si pak dohledávat ty firmy v indexu - je tam mraky midcap věcí o kterých jsem v životě neslyšel a je to pro mě mentálně uspokojující investice. Index teď v listopadu mimochodem prochází rebalancí.
Čína je super nová oblast, výkonnost teď opravdu hodně závisí na tom, jak se vyvrbí celá záležitost kolem Jacka Ma a Alibaby, nicméně přes to, jak turbulentní situací to prochází, tak se index od nákupu zatím drží dobře.

Teď k tomu bleskovému zpravodajství:

Dnešní expertní tržní výhled (viz nahoře moje zdroje info) byla zse legrace s Filipem, na konci ukázali, že spustí placené webináře. Tak trochu jsem něco podobného čekal, jen jsem zvědavý jaká se na tom objeví cena. Vzhledem k tomu, v jaké formě to bude, by se mohlo jednat o poměrně nízkou částku odpovídající délce zábavy (asi jako když si člověk kdysi pučil film v půjčovně). Pokud to napálí, tak budu zklamán... Už jen proto, že jak tu často opakuji, časování trhů a stockpick podle mého názoru v retail objemech nefunguje a na minimalizaci rizik a asset allocation se tam moc nedozvím... Ale nepochybuji o tom, že to bude rozhodně zábavně strávený čas, tak snad tomu cena bude odpovídat.

Krypto mě začíná zas budit ze spaní :D Nebudu si tu hrát na nějakého významného analytika, ale podstatné jsou pro mě zásadně asi tři otázky:
1) Za jak dlouho stihnou skolektovat těch cca 0,5mil etherů na spuštění ethereum 2.0 s proof of stake? Nějaký ether vlastním a proof of stake je pro mě jediný důvod proč mě tahle měna zajímá, tak doufám, že se to teď kardinálně neposere.
2) Jaký je vlastně aktuální objem bitcoinu v oběhu? Ví se, že poměrně dost krypta je ztracených na adresách bez přístupu, spekuluje se, že sám Satoshi si vzal přístup ke svým adresám do hrobu apod. Likvidní objem v síti je poměrně zásadní otázka z hlediska nabídky BTC, asi bych si to měl někde zkusit najít, zjistit to půjde.
3) Kdo v současnosti táhne poptávku? Na trhu je několik subjektů, které údajně skupují z trhu víc, než co se stíhá nově natěžit - Greyscale Trust (který už vlastní asi 3% veškerého celkového objemu) už je v této pozici údajně delší dobu, ale teď k nim přibyl prý ještě Paypal... V kombinaci s odpovědí na předchozí bod bychom se moli nepříjemně brzy dostat do velkého problému s nedostatečnou nabídkou a cena vyskočit na nějaké opravdu kuriozní hodnoty... V situaci nízké inflace v BTC a raketového růstu nebude mít nikdo moc chuť prodávat a čichám čichám bublinu tentokrát ale opravdu absurdních rozměrů.

Na bogleheads se našel Rakušan, který kupuje akcie tesly na dluh... kuriozní čtenářský kroužek a uvažování lidí investujících do této akcie mě nepřestává udivovat.
Osobní portfolio (31.10.2020)
Fidelity podil. fondy = 41% World LU1400167216 + 20% Global Demographics - LU1961889083
Akcie = 15% ČEZ + 6% Moneta
Crypto = 13% BTC + 4% ETH
+ NAV nemovitost, cash, collectibles

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 671
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 257
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kingswooduv les řáholec... (především akcie)

Příspěvek od P2P_Ronie » 23 lis 2020, 21:42

K te nabidce BTC se mi libil graf Google trends. Cena skoro jak v roce 2017, ale zajem ze strany retailu asi o 90% nizsi. Muze to naznacovat, ze zatim o BTC neni zajem mezi prostym lidem, tahnou to smart money a zatim jeste nejsme v bubline jakoze bubline :)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti