Z Gogova investičního deníčku

.
Místo, kde si může každý investor založit svůj deník. Možnost získávat zpětnou vazbu nebo inspirovat ostatní.
Odpovědět
GOGO7
Gold pen
Gold pen
Reputace: 261
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od GOGO7 » 08 říj 2019, 14:31

Ještě k registraci na Degiro přes link uvedený výše. Zaregistrovat se můžete kdykoli. Obchodovat pak začnete, až se to naučíte :)

Martinus
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 71
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 08 říj 2019, 16:51

ještě k tomu učení: nemá smysl si zkusit vlítnout do nějakého simulátoru? asi jich bude více, jen jsem narazil na www.investopedia.com, zdálo se mi to poměrně jednoduché...dostaneš 100k v doláčích a můžeš začít experimentovat, připojit se k nějaké hře, či skupině, nebo založit vlastní....jestli by nestálo za to těch pár začátečníků tady někam do nějaké takové skupiny/hry nasměrovat a vidělo by se....každopádně by se tomu musel pověnovat někdo kdo více než já starý němčinář ovládá angličtinu...:) :D

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 232
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 08 říj 2019, 17:03

Martinus: ja treba kamaradum pro zacatek rikam uplne jednoduse at si udelaji fiktivni nakupy a zanesou si to do spravce portfolia na yahoo, stahnou apku a obcas sleduji co se s tim deje. Nasledne clovek zjisti, ze vetsina mela dost zkresleny predstavy (vysoky zisky za par dnu), jini jsou prekvapeni, ze jejich akcie spadla o 20%, prestoze to byla jistota. Ve vysledku je pak opravdu minimum, ktery projde timhle jednoduchym filtrem a zacne se vzdelavat a investovat.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 08 říj 2019, 17:13

Někteří brokeři mají nebo měli demo účty pro začátečníky, na kterých je možno obchodování procvičovat - Zmíním FIO, XTB /ne na akcie ale jen na podklady, tzv CFD/ nebo Saxo bank. Jde ale o brokery, kteří pak v reálu mají hodně vysoké poplatky na zahraniční akcie. Degiro je právě oproti nim velice nízkonákladový broker. Nakonec z hlediska psychiky investora nic nenahradí skutečné obchodování s reálným účtem. Co zkusit si pro začátek koupit jen několik různých akcií kvalitních firem celkem třeba za 5.000 Kč? Např. McDonalds, Visa, Delta Airlines, Shell, Coca-Cola. Člověk pak vidí reálně vývoj své investice v čase, začnou se mu připisovat dividendy atd. Skutečné obchodování s vlastními, ne fiktivními penězi nic nenahradí, člověk pozná sám sebe :)

Martinus
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 71
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 08 říj 2019, 17:47

vyvar z ovaru píše:
08 říj 2019, 17:03
Martinus: ja treba kamaradum pro zacatek rikam uplne jednoduse at si udelaji fiktivni nakupy a zanesou si to do spravce portfolia na yahoo, stahnou apku a obcas sleduji co se s tim deje. Nasledne clovek zjisti, ze vetsina mela dost zkresleny predstavy (vysoky zisky za par dnu), jini jsou prekvapeni, ze jejich akcie spadla o 20%, prestoze to byla jistota. Ve vysledku je pak opravdu minimum, ktery projde timhle jednoduchym filtrem a zacne se vzdelavat a investovat.
jasně, chápu, tak to já zase takový přizdisráč nejsem, byť na začátku, prostě jsem po základní úvaze na Degiru něco nakoupil...zatím jen ETF a akcie teprve přijdou postupně...to chce opravdu jak píšeš trochu studovat, přijdou mi na začátek ETF trochu jednodušší v tom, že to nebude tak lítat nahoru dolu a nebudu tolik vyplašenej...podle mě čím déle se investuje, tím lépe se snáší nějaké výkyvy, je jasný jak píšeš, že když někdo nabere tutovku 1 akcii byť fiktivně a za měsíc je -20%, tak je v péčku a už nikdy investovat nebude...

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 08 říj 2019, 18:49

K tomu bych jen poznamenal, že správný akciový investor naprostou většinu času jen čeká na svoji příležitost a nedělá nic. Nenakupuje a "sedí si na rukou". A pak koupí od toho nešťastníka ve správnou dobu a po provedené rychlé analýze tu akcie, která se o těch 20% propadla. Propady cen obvykle představují pro trpělivého investora ty nejlepší příležitosti na zisk. Nakupuje s discountem v akci 8-)
Buffett: Největším uměním investora je nedělat nic.
Sám B. a využití jeho času - 80% studuju a čtu a 20% přemýšlím /rozumí se o investicích/. Výjimečně, když se objeví vynikající příležitost, tak něco koupím.
Je třeba mít naplněný účet, studovat a připravovat se na příležitosti, které určitě přijdou. Dobré je dát si vybrané akcie na watchlist, sledovat a čekat. Vždycky se mi vybavuje jaguár číhající na kořist :)

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 08 říj 2019, 19:53

Ja takhle zacinal. Nakupoval jsem na Degiro nizkonakladove ETF, v te dobe jsem ani neuvazoval, ze bych kupoval akcie, ale to se brzy zmenilo, protoze ETF nebylo uplne to, co bych chtel. Zahy jsem zjistil, ze mi daleko vic vyhovuje vlastnit konkretni, mnou vybrane, spolecnosti. Druha radost byla (a stale je) z prichozich dividend a jejich reinvestice. Tohle mi u ETF chybelo. Vetsina mych nakupu je po 500 dolarech, takze moje zoo je vetsinou v nakupni hodnote 500/1000/1500 dolaru. Diky nizkym poplatkum u Degira nemam ani problem koupit z dividend treba jen 2 kusy JNJ, kdyz se naskytne dobra cena.

Zacina to vypadat, ze Gogovo vlakno bude brzy nejzhavejsi na celym P2P foru. :lol:

Ankor
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: RE: Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od Ankor » 09 říj 2019, 00:54

vyvar z ovaru píše:Jen pro info - je mozny udelat zdarma prevod hned.
Jak se můžou peníze převést hned zdarma? To platí jen pro první převod? Protože manuální je asi za 10 USD, pokud se nepletu.

Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 179
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Joshua » 09 říj 2019, 08:17

vyvar z ovaru píše:
08 říj 2019, 19:53
Zacina to vypadat, ze Gogovo vlakno bude brzy nejzhavejsi na celym P2P foru. :lol:
Já jsem za to rád, hnedka ze dvou důvodů. Jednak se tento formát zjevně osvědčil. A potom si i třeba víc lidí uvědomí, že P2P není všechno a že vzdělání nekončí u toho, jak nastavit AI. Což je třeba stádium, které zrovna překonávám já. Ještě jsem si říkal, že časem by nebylo od věci někam Gogův seriál zkopírovat bez komentářů a mít ho k dispozici i v čisté podobě.

S těmi ETF jsem se taky chystal začít a měli to být mé první roky na trzích. Hned na nový rok, kdy jsem se rozhoupal, tak je na Degiro deaktivovali :-D.

Ankor
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 09 říj 2019, 08:25

No ale to je vlastně dobře, ne? Takhle si vybereš jen to, co opravdu chceš, a nebudeš z toho mít IaA.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 09 říj 2019, 09:36

https://www.degiro.cz/?tap_a=57057-b04f ... xtlink_hp2

Registrovat na Degiro se můžete hned teď, obchodovat pak můžete začít později, až se toho tady naučíte víc :)
Anebo tam pošlete pár peněz na účet a kupte si cvičně několik svých prvních akcií a uvidíte, jak vás to začne bavit.
Kupte si třeba jeany /LEVI/, tričko /AEO/, boty /NKE/ a k tomu pivo /BUD/ nebo Coca-colu /KO/ :D

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 09 říj 2019, 10:33

Než se pustíme do detailnějšího průzkumu stránek www.finviz.com, což je všeobecně uznávaný nástroj pro hodnocení akcií, které
má investor ve svém hledáčku, zmíním ještě pár souvisejících záležitostí:

Insideři
---------
To jsou osoby z vrcholného managementu, počínaje CEO firmy, kteří pochopitelně vědí o firmě a její současné situaci nejvíce. Nikdo jiný neví do detailu to, co se ve firmě děje. A proto je dobrý nápad insidery velmi pozorně sledovat. Když ředitel firmy začne v masivním měřítku nakupovat akcie firmy kterou řídí, je to potvrzení toho, že firmě věří do budoucna a že je ochoten riskovat své vlastní peníze, které do firmy vkládá. Je proto dobré sledovat buy těchto insiderů, nejlépe tak od objemu cca 1mio USD, Musí jít ale o skutečné peníze, ne o nějáký opční program apod. Nákup velkého balíku akcií firmy znamená, že ředitel jde to toho s vámi. To je vždy dobré znamení.
A kde ty nákupy insiderů uvidíte? No samozřejmě v našem oblíbeném www.finviz.com. Všeobecné nákupy/prodeje insiderů uvidíte na horní liště v kolonce "Insider". Pokud vás zajímá, jak nakupují insideři u vašeho konkrétního titulu, vepíšete ticker a ve spodní části uvidíte údaje o insider buy/sell. Prodeje insiderů investory zas tak moc nezajímají. Ředitel k tomu může mít nejrůznější důvody, třeba si chce koupit nutně nové ferrari :) Prodeje převažjí, trhy jsou vysoko, o to víc jsou cennější velké nákupy insiderů..

Guru a vyplatí se někoho sledovat?
------------------------------------------
Velkou většinu tzv.guru se vůbec nevyplatí sledovat. Buď jsou to lidi, jejichž věhlas je založen na každoročním předpovídání katastrof, nebo to jsou lidi kteří radí a doporučují, jsou ale z tohoto důvodu placeni různými zainteresovanými institucemi - fondy, bankami, brokery, samotnými společnostmi. Sami přitom většinou ale vůbec neobchodují, případně na trzích přišli o majetek. Na trzích tito lidé způsobují jen neustálý šum, kdy emocionálně slabší investoři v reakci na tyto "předpovědi" okamžitě začnou vše prodávat. Říká se jim "slabé ruce".
Jsou ale skutečné, časem prověřené hvězdy, kteří dlouhá léta a úspěšně obchodují. Označením guru se intenzivně brání.
Jsou to prostě zkušení, prověření, úspěšní obchodníci, které je dobré sledovat / i když ne bezmyšlenkovitě napodobovat/.
A kdo je v čele? No samozřejmě Warren Buffett /průměr 23% po dobu 54 let/
Nebo třeba J.Greenblatt /průměrná úspěšnost 45% po dobu 19 let/, G.Soros /29% po dobu 34let/ D.Eichhorn /20% po 17 let/
a několik dalších.
Pak jsou tzv. aktivističtí investoři, v čele s Carlem Icahnem. Jejich cílem je většinou agresivním způsobem firmu ovládnout,
dosadit své lidi a firmu řídit za účelem dosahování lepších výsledků a vyšších zisků.
V souvislosti s insidery a guru je třeba zmínit další výborné stránky na akcie a to je www.gurufocus.com.
Naposledy upravil(a) GOGO7 dne 09 říj 2019, 10:56, celkem upraveno 2 x.

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Re: RE: Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od vyvar z ovaru » 09 říj 2019, 10:44

Ankor píše:
09 říj 2019, 00:54
Jak se můžou peníze převést hned zdarma? To platí jen pro první převod? Protože manuální je asi za 10 USD, pokud se nepletu.
Na uvodni strance kliknes nahore na Vlozit/vybrat penize, dole zvolis tlacitko Prevod men a pak uz jen v roletce z CZK do EUR a mas vymeneno. Prevod je zdarma, tech 10 euro plati pro ostatni meny. Stale plati, ze prevody mezi czk a eur jsou zdarma (maji to uvedeno i v ceniku sluzeb).

Ankor
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 09 říj 2019, 10:46

Ach ták, no to je skvělá zpráva! Moc děkuju :)

P2P_Ronie
Silver pen
Silver pen
Reputace: 83
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 09 říj 2019, 14:45

GOGO7 píše:
09 říj 2019, 10:33
Než se pustíme do detailnějšího průzkumu stránek www.finviz.com, což je všeobecně uznávaný nástroj pro hodnocení akcií, které
má investor ve svém hledáčku, zmíním ještě pár souvisejících záležitostí:
Diky moc za dalsi pekne shrnuti. Weby znam, ale obas premyslim nad jednou veci - jestli se na nekterem z tehle ci podobnych webu vyplati placena verze. Zda to ma skutecne nejakou pridanou hodnotu. Za me si myslim, ze ne. Zejmena pro me osobne v tech objemech, co mam. Ale treba mi neco unika. Jaky na to mas nazor?

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 09 říj 2019, 15:00

Žádné placené verze v současné době nemám a nevadí mi to. To hlavní je v neplacených verzích. A shrnul jsi to přesně - placená verze je spíš pro ty velké obchodníky, pro institucionální investory, fondy, banky. Jen výjimečně se placená verze vyplatí, ale v minulosti jsem něco předplaceného měl. Mám třeba rád stránky zacks.com, tam jsou myslím kvalitní odborníci :)

Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 179
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Joshua » 09 říj 2019, 16:04

Dovolím si tu v souvislosti s finviz.com zaspamovat tvorbou od finančního negramoty na toto téma.

https://www.youtube.com/channel/UCONCp7 ... 1TXVvhzzaw

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 10 říj 2019, 07:27

Mno, pokud se vám po shlédnutí instruktážních videí protáčejí panenky případně při pohledu na ta kvanta nejrůznější údajů, dat a indikátorů jdou na vás mdloby - a já se vám ani nedivím - tak mám pro vás dobrou zprávu. Není třeba se hroutit, protože naprostou většinu těch údajů vůbec používat nebudete. A už vůbec ne při začátcích vašeho obchodování na zahraničních trzích. Takže klídek 8-) .
Za chvíli si řekneme, jak vám k rychlému posouzení kvality společnosti velmi dobře poslouží jen několik málo vybraných klíčových údajů :)

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 10 říj 2019, 08:03

Ještě bych znovu shrnul, co vlastně hledáme: Hledáme silnou zdravou firmu, a to za dobrou cenu. Chceme se vyhnout bankrotářům bojujícím o přežití, s velkými finančními problémy.
Když naši vytouženou kvalitní firmu hledáme, měl by pro nás být naprosto srozumitelný její byznys, předmět a fungování podnikání. Naší snahou je zjistit, nakolik je firma hodnotná a posoudit perspektivy jejího dalšího vývoje.
Firma by měla mít stabilní nebo ještě lépe trvale rostoucí tržby a zisky. Měla by také mít oproti dalším firmám z oboru nějakou konkurenční výhodu, nejlépe být leadrem ve svém segmentu. Napadá mě třeba firma Nike.

Při hledání kvalitní společnosti použijeme screening. Jelikož akciové trhy ve světě jsou po cca 11 letech už opravdu vysoko,
mohou být i údaje zjištěné screeningem o něco vyšší, než za obvyklých "průměrných" okolností. Tato pravidla ovšem v zásadě platí.

Rychlý screening, kdy v podstatě ihned oddělíte zrno od plev je založen na následujících údajích, které vidíte u konkrétního titulu na finviz.com:
Ukazatel P/E - price to earnings ratio. Ukazatel říká, jaký násobek zisku platíme za akcie společnosti. Zjednodušeně, kolik dolarů jsme ochotni zaplatit za 1 dolar zisku, v očekávání růstu zisků do budoucna. Předpokládáme, že zisky firmy dál porostou a my si je v ceně akcie "předplácíme". Čím vyšší je PE, tím je akcie pro investora dražší. Doporučuje se zaměřit pokud možno na akcie s PE nižším než 15 /viz údaje finviz pro konkrétní společnost/. Je dobré kupovat akcie s nižším PE, i když očekáváme výrazný růst zisků. Trošku se tomu vymyká oblast módních titulů z oblasti technologií, kde očekávání budoucích zisků je často velmi vysoké a investoři jsou ochotni za akcie platit vysoké násobky budoucích zisků. Třeba Facebook nebo Microsoft s PE kolem 30 jsou v tomto segmentu ještě dost při zemi.
Ukazatel P/B - price to book. Jedná se o poměr ceny k účetní hodnotě na akcii. Účetní hodnota majetku firmy je rozíl mezi aktivy a pasivy. Účetní hodnota představuje v podstatě peníze, které by firmě zbyly po rozprodeji aktiv a vyrovnání všech závazků.
P/B by nemělo být větší než 1,5. Pokud se společnost obchoduje pod svoji účetní hodnotu /PB nižší než 1/ a přitom dlouhodobě dosahuje slušných zisků, měla by to být pro vás dobrá koupě. Ale co když se firmě nedaří? Dával jsem tady v minulosti příklad se společností vlastnící desítky tankerů /TDW/. Společnosti, zaměřené na transport ropy se dlouhodobě nedaří /obchodní válka s Čínou atd./. Má ale ty cenné tankery. Takže firma má aktuálně P/B 0,47. Má ale tzv.Current ratio 4.7 /o tom dál/. To v podstatě znamená že v případě bankrotu by zisk z prodeje tankerů skoro násobně převýšil závazky, které by firma musela zaplatit věřitelům.
P/B je taková záchytná kotva pro investory. Vysoké P/B opět znamená, že je akcie předražená.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 10 říj 2019, 10:16

Tak v tom screeningu firem a jejich akcií pokročíme. Udělali jsme hodnocení podle kritérií P/E a P/B.

Dividendy Ne každá společnost vyplácí svým akcionářům každoročně dividendy. Podle dividend se ale dá často poznat, jaký je vztah managementu společnosti k akcionářům. Je vždy velkou výhodou, když je management ochoten se dělit s akcionáři o zisky společnosti. Nejlepší je, pokud společnost vyplácí dividendy již řadu let a případně dividendy každoročně navyšuje. Je to většinou známka dobrého zdraví společnosti. Dividendovou politiku firmy je dobré sledovat a podívat se také aspoň 5 let /lépe 10 let/ zpátky do historie.

Debt to equity a Current ratio - Jde nám především o to, aby firma byla finančně zdravá. Čili aby především nebyla nezdravě předlužená. K tomu slouží ukazatel Debt to equity /poměr dluhu k vlastnímu kapitálu/. Společnost by měla být dostatečně likvidní, k tomu slouží ukazatel Current ratio /CR/ - jde o poměr mezi krátkodobými aktivy a krátkodobými pasivy. Aktiva jsou peníze, zásoby, pohledávky se splatností do 1 roku, čili do roka jsou zaměnitelné za hotovost. Pasiva jsou všechny závazky splatné do 1 roku. Pro zajištění likvidity společnosti je třeba, aby CR bylo alespoň 2.
Dluhy - je doporučováno, aby poměr dluhu k vlastnímu jmění nebyl vyšší než O,6. Dluhy mohou být samozřejmě společnosti při správném zainvestování i prospěšné, jde ale o to, aby jí nepřerostly přes hlavu. V případě ekonomických problémů ve světě by takové společnosti byly první na řadě :roll:. Některé firmy mají vyšší dluhy, koukám na Coca.colu, tam ale je vše vykompenzováno
slavnou značkou a konkurenčními výhodami oproti podobným firmám a netřeba se o KO bát. Poněkud vyšší dluhy mají třeba také
firmy z odvětví utility /výrobci elektřiny, vodárny atd./, tam je to ovšem dáno nutností masivně investovat a jsou důvody být tolerantnější při hodnocení.

Než probereme další kritéria, které by měla společnost splňovat, je třeba brát v úvahu fakt, že akciové trhy obecně jsou již po tolika letech růstu dnes celkově drahé. Takže pokud firma mírně nesplňuje 1 nebo 2 podmínky, není nutno to brát nějak dogmaticky a je třeba občas lehce přimhouřit očko ;) . Dnes není jednoduché najít opravdu dobrou firmu jako dobrou investici. Ale ty principy obecně platí.

Abychom uzavřeli těch 6 screeningových kriterií, zmíním v krátkosti /čas tlačí/ ještě zbylá dvě.

Zisky - revenue /tržby/, net profit, net cash, EPS /earnings per share/, to jsou věci které nás budou velice zajímat.
Společnost by měla být zisková. Stabilně a dlouhodobě. Ještě lepší je, když zisky trvale rostou.
K tomu se ale dostaneme podrobně až později.

MC - Market Capitalization tržní hodnota společnosti. Na trhu si můžete vybrat o micro caps s několika miliony dolarů majetku, až po Large Caps jako třeba Citigroup se 150 miliardami dolarů. Large Caps jsou ty od 10mld.USD výš.
Pro investora je jistější, když se zaměří na firmy s kapitalizací aspoň 500 mio USD - to jsou pořád ještě Small Caps /do 2mld. USD/.
Micro caps třeba já v portfoliu také mám, ale vyžadují mimořádnou obezřetnost.
Specialitou jsou právě banky a další finanční domy. Vzhledem k jejich zaměření a práci s úvěry nemohou splňovat kritérium přípustných dluhů a likvidity. U bank se obecně doporučuje velikost alespoň 5mld. dolarů.

Uff. Tož tak :)
Naposledy upravil(a) GOGO7 dne 10 říj 2019, 10:59, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět