Z Gogova investičního deníčku

.
Místo, kde si může každý investor založit svůj deník. Možnost získávat zpětnou vazbu nebo inspirovat ostatní.
Odpovědět
GOGO7
Silver pen
Silver pen
Reputace: 146
Kontaktovat uživatele:

Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od GOGO7 » 14 srp 2019, 07:56

Tak já to teda zkusím. No jo, ale jak začít, ehm..

Milý deníčku :D
Nechci tady přehnaně exhibovat, ale asi bych měl v úvodu trošku objasnit, co tady na fóru P2P ten akciový parazit GOGO vlastně pohledává.
Psal se rok 2008 a finanční krize byla v plném proudu. Ale já jsem měl trošku jiné starosti. Můj zájem o přírodu, cestování a fotografování mě přivedl až na indonézskou část Nové Guneje - Irian Jaya, kde jsem si po pádu do rokle zlomil nohu - bércovou kost. V naprosté divočině mi první ošetření poskytli domorodí lidožrouti - jednalo se o kus větve ovázané špinavým hadrem. Poté, co jsem přežil prvotní ošetření, byl jsem dopraven do v místní nemocnice, kde mi zasádrovali až do pasu sice správnou nohu /pravou/, ovšem naprosto křivě. Po mém krkolomném leteckém transportu do Prahy, kdy při mezipřistání mě přidělená dvěstěkilová černoška zapoměla na vozíku se sádrou do pasu na letišti v Londýně v salónku a 50ti kilový Ind mě následně s vozíkem honil po ranwei za téměř již odlétajícím letadlem ČSA do Prahy, jsem byl v nemocnici Bulovka operován.
Po úspěšné operaci /věhlasný profesor Dungl - operoval třeba Klause/, jsem se pak, jakožto víceméně nepohybivý totálně nudil doma řadu měsíců. Sledoval jsem ovšem, co se kolem děje. S investováním jsem měl do té doby vesměs negativní zkušenosti. Měl jsem předtím pár podílových fondů, kde jsem zjistil, že manageři vůbec netuší, jaké akcie ten který fond obsahuje. Mě naopak firmy ve fondech zajímaly, managery zajímaly hlavně provize za prodej. Konstatoval jsem, že ač laik, toho vím možná víc než ti manageři.
Můj zájem o akcie se stupňoval. Ceny akcií se hluboko propadaly. Říkal jsem si, že musím něco dělat, abych levně nakoupil. A zkusil jsem demo účet u FIO. A hrál jsem si s tím a snažil se všestraně vzdělávat. Pak reálný účet a nákup Erste a ČEZ. Pak účet u Interactive Brokers na zahraniční akcie a první nákupy. Totálně jsem tomu propadl. Jak jsem nechodil, od monitoru jsem se skoro nehnul. Bylo taky na co koukat. Akcie létaly nahoru dolů, třeba i o 10% za den. Prostě od té doby jsem akciím propadl. Jako správný dobrodruh jsem u toho ovšem nezůstal. Chtěl jsem vyzkoušet úplně všechno. Forex, futures, CFD, dokonce i pyramidové Hyip ;)

Už jsem vás asi unavil dostatečně a slibuju, že příště už to bude /pokud bude zájem/, spíš ke konkrétním akciím :)
Naposledy upravil(a) GOGO7 dne 15 srp 2019, 19:51, celkem upraveno 1 x.

Fra_P2P
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Gogova investičního deníčku

Příspěvek od Fra_P2P » 14 srp 2019, 12:05

Skvělé. Těším se na pokračování.

GOGO7
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 14 srp 2019, 16:49

Díky moc všem. Jen doufám, že důvěru ve mě vloženou nezklamete :lol: .Já se zase budu těšit, že tady snad brzo přibydou další deníky ;)

GOGO7
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 14 srp 2019, 18:17

Stručně a v rychlosti:
Akciové trhy jsou v těchto dnech velice neklidné. Aktuálně americké burzy - 3%, to už je opravdu hodně.
Jediný kdo tomu vzdoruje, jsou firmy vázané na zlato a stříbro, ať už těžaři - u mě EXK, GORO, IAG,
nebo obchodníci - WPM /stříbro/ nebo třeba Franco-Nevada /FNV/.
Podrobnosti k těm firmám dodám.
A další odolný segment jsou vodárny jako silně defenzivní tituly. U mě Aqua America /WTR/ nebo třeba American water works /AWK/.

GOGO7
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 15 srp 2019, 11:19

Po včerejším masakru cen akcií především na burzách v USA je zřejmé, že není špatné držet v portfoliu i nějáké akcie přes drahé kovy, které oproti padajícím akciím jiných firem naopak rostly.
A jelikož má zlato a stříbro téměř každý rád, můžeme si na něj trošku posvítit 8-)
I když jsem počátek zlaté horečky zaspal, teď už v ptf pár titulů mám. Jsou to jednak "špinaví" kopáči se svými doly, jednak noblesní obchodníci s motýlky ve svých kancelářích.
Pokud jde o první skupinu těžařů - miners - patří tam třeba Endeavour silver /EXK/ se svými stříbrnými doly v Mexiku a Chile.
IAG - Iamgold, má své zlaté doly různě po severní i jižní Americe a v západní Africe.
Kdo raději vsadí na větší zlaté ryby, toho mohou zaujmout největší světoví těžaři zlata Barrick gold /GOLD/ nebo Newmont Goldcorp corp. /NEM/.
Z těch velkých ryb se ale momentálně dávají největší šance na rychlý růst Agnico Eagle mines /AEM/ a také Kinross Gold Corp. /KGC/,která má doly třeba taky v Rusku.
Jde samozřejmě vesměs o kanadské firmy, které této oblasti dominují spolu s Austrálií /tam jsou akcie trošku hůř dostupné/ a Jihoafrickou republikou, kde bych si na stabilitu a ekonomický růst osobně moc nevsadil.

Nejsem sice příznivcem ETF, ale u některých komodit celkem dávají smysl. Kdo chce do zlata investovat přes ETF, má k dispozici ETF na těžaře - GDX, nebo jenom na juniory těžaře, provádějící zatím jen průzkum ložisek - GDXJ. Dále lze pomocí ETF v podstatě kopírovat futures - světové ceny zlata pomocí GLD. U stříbra se ETF jmenuje SLV. Jsou i odvážní drsňáci /zdravím doonio ;) /, kteří používají i páková ETF, násobící růsty i poklesy cen třeba na trojnásobek.

Závěrem bych se zmínil o těch obchodnících s drahými kovy. U zlata jsou to "royalty" firmy, založené na tom, že investují do dolů a pak dostávají část zlaté produkce - příklady Franco-Nevada a Royal Gold.
Moje nejoblíbenější firma je ale Wheaton precious metals corp./WPM/. Firmu založil v roce 2004 zázračný hoch kanadského důlního průmyslu Nolan Watson ve věku 26 let. https://en.wikipedia.org/wiki/Nolan_Watson. Přemluvil pár investorů a založil veleúspěšnou firmu Silver Wheaton. Firma má specifický byznys model. Investuje do zlatých dolů, většinou už od fáze průzkumu. Při produkci pak vykupuje za zlomek světové ceny stříbro, které je u zlatých dolů bráno jako vedlejší produkt. Stříbro pak Wheaton za slušný peníz dále prodává. Byznys probíhá na základě smluv s jednotlivými těžaři - v současnosti má smlouvy s 15ti těžaři.
Tento úspěšný model se pak Nolan pokusil zopakovat se svojí další firmou Sandstorm Gold /SAND/, to už je ale jiná story :)

Odpovědět