Investování všeobecně


Témata, která se zabývají investováním v obecnější rovině.
Odpovědět
GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování všeobecně

Příspěvek od GOGO7 » 05 úno 2020, 10:10


Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování všeobecně

Příspěvek od vyvar z ovaru » 05 úno 2020, 10:15

Pocitat se mi to nechce, ale pocitej s tim, ze prakticky kazdy nakup na tom grafu bude na konci v tom sedmem roku v plusu (krome rekneme treba 4 nakupu). Takze ve vysledku muze byt treba na dvojnasobku vlozene castky. Oproti teda nejakym 8% z divi?

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování všeobecně

Příspěvek od GOGO7 » 05 úno 2020, 10:25

Počítat se mi to nechce ;) , ale hrubá dividenda na SP je pouhých 1.7%.
https://finviz.com/quote.ashx?t=SPY

FLa

Re: Investování všeobecně

Příspěvek od FLa » 05 úno 2020, 10:31

Ja jsem to spocital. 2,1% prumerny rocni zisk v tom grafu.
Zkousel jsem najit praci od lidi z Vanguardu, kde porovnavali jednorazove a pravidelne investice. Ale nemohu to dohledat. Vim jen, ze dosli k podobnemu zaveru. Jednorazova investice vetsinou porazi pravidelnou. A cim delsi obdobi, tim vetsi sance pro jednorazovou.

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování všeobecně

Příspěvek od JPT » 05 úno 2020, 10:36

FLa píše:
05 úno 2020, 00:29
GOGO7 píše:
04 úno 2020, 22:17
Nejlepší je naučit se obchodovat a neinvestovat pravidelně ale podle situace. Nakupovat při propadech.
Nejaky zdroj, studie, vyzkum? Kde by bylo, ze nejlepsi je casovat trh a ne pravidelne investice?
Tak určitě je nejlepší nakupovat na dně, ale to uplné dno asi nikdo netrefí. Takže za mě prostě nakupovat při nějakém větším poklesu. Článek (analýzu) jsem si vzpoměl jen tento http://skejwin.cz/jak-investovat-balik-penez/ kde se píše že je lepší investovat jednorázově.
Až s překvapivou přesvědčivostí historie ukazuje, že jednorázový vstup do dlouhodobých (>20 let) diverzifikovaných akciových pozic je v drtivé většině případů výnosnější.
To samé jsem viděl i v nějakém jiném článku na nějakém finančním webu, ale to se mi už nechce hledat.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování všeobecně

Příspěvek od GOGO7 » 05 úno 2020, 10:39

Osobně je mi úplně jedno, jestli se má investovat jednorázově nebo pravidelně. Investuju podle toho, jaké příležitosti trh aktuálně nabízí. A vůbec si nemůžu stěžovat 8-)

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování všeobecně

Příspěvek od vyvar z ovaru » 05 úno 2020, 10:41

Skejwin pocita s 20 letym investicnim horizontem. 7 let je moc kratka doba na to naprat to tam jednorazove. Protoze nikdo nedokaze trh casovat, tak se klidne muze stat, ze se trefi hodne spatne. Jestli s tim nemate problem, tak fajn, ale je potreba na tuhle variantu upozornit.

jejinka
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1718
Registrován: 25 led 2019, 13:16
Reputace: 483
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování všeobecně

Příspěvek od jejinka » 05 úno 2020, 11:37

Jestli GOGO neměl namysli časování trhu, tak jsem to blbě pochopila. Ale i z toho následného komentáře mi to pořád vychází, že se o časování trhu bavil.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování všeobecně

Příspěvek od GOGO7 » 05 úno 2020, 11:45

Myslel jsem to tak, že čekám na příležitosti. Bez jasnovidecké licence nikdo není schopen spolehlivě časovat trh :) . Většinou jen čekám, třeba měsíce. A pak koupím za den x akcií, jako při nedávném výprodeji.
Prostě čekám na šanci. Myslím, že to asi děláš stejně - Tesla ;)
Naposledy upravil(a) GOGO7 dne 05 úno 2020, 12:01, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1299
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování všeobecně

Příspěvek od P2P_Ronie » 05 úno 2020, 11:46

Ja v tom teda taky citim drobny rozdil. Gogo necasuje trh, ale kupuje vhodne pozice bez ohledu na to, v jake fazi se trh nachazi. Trh je treba drahy, ale konkretni akcie ma dobrou valuaci, tak ji koupi. Neceka na propad trhu.
CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | EVO | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

jejinka
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1718
Registrován: 25 led 2019, 13:16
Reputace: 483
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování všeobecně

Příspěvek od jejinka » 05 úno 2020, 12:22

GOGO7 píše:
05 úno 2020, 11:45
Myslel jsem to tak, že čekám na příležitosti. Bez jasnovidecké licence nikdo není schopen spolehlivě časovat trh :) . Většinou jen čekám, třeba měsíce. A pak koupím za den x akcií, jako při nedávném výprodeji.
Prostě čekám na šanci. Myslím, že to asi děláš stejně - Tesla ;)
Jasně, asi chápu a vůbec nerozporuji, že ti tvůj model vynáší. Jenom bez dalších informací netuším, jestli máš super strategii aplikovatelnou pro každého nebo šestý smysl ;)

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování všeobecně

Příspěvek od GOGO7 » 05 úno 2020, 13:29

Nevidím na tom nic zvláštního, že si člověk po těch letech na akciovém trhu vypěstuje určitý cit pro situace a má jistou míru intuice, to se myslím časem přihodí každému. Spoléhat jen na intuici by ale bylo dost málo. Něco jsem taky o investování do akcií psal do deníčku 8-)
Naposledy upravil(a) GOGO7 dne 05 úno 2020, 13:50, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování všeobecně

Příspěvek od Saraph » 05 úno 2020, 13:30

kari píše:
30 srp 2018, 16:58
Nevím kam tento dotaz nejlíp vložit, tak to zkusím sem. Jak se stavíte k P2P půjčkám vs dluhopisy? Já to beru v podstatě tak, že když investuji do půjček například od Moga, tak to je, jako bych si kupoval jeho dluhopisy. Je to blbej přístup? Myslíte si, že jsou třeba P2P půjčky míň rizikový?
Není to špatně, naopak, dluhopisy jsou z tradičních aktiv asi to nejbližší P2P půjčkám. Firma si půjčí peníze od investora a použije je na provoz svých půjček. Investor zase dostává „kupony“ v podobě splátek od půjčujícího, s jedinou vyjímkou, že pokud je nedostane v očekávané datum, není to proto, že by ta firma měla problém. Kdyby tedy nebyly půjčky kryté BBG, byl by dluhopis bezpečnější než investice do P2P půjčky, ale takhle je to v podstatě to samé.

Uživatelský avatar
Carhir
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1184
Registrován: 16 bře 2018, 16:36
Reputace: 1172
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování všeobecně

Příspěvek od Carhir » 05 úno 2020, 14:18

Saraph píše:
05 úno 2020, 13:30
kari píše:
30 srp 2018, 16:58
Nevím kam tento dotaz nejlíp vložit, tak to zkusím sem. Jak se stavíte k P2P půjčkám vs dluhopisy? Já to beru v podstatě tak, že když investuji do půjček například od Moga, tak to je, jako bych si kupoval jeho dluhopisy. Je to blbej přístup? Myslíte si, že jsou třeba P2P půjčky míň rizikový?
Není to špatně, naopak, dluhopisy jsou z tradičních aktiv asi to nejbližší P2P půjčkám. Firma si půjčí peníze od investora a použije je na provoz svých půjček. Investor zase dostává „kupony“ v podobě splátek od půjčujícího, s jedinou vyjímkou, že pokud je nedostane v očekávané datum, není to proto, že by ta firma měla problém. Kdyby tedy nebyly půjčky kryté BBG, byl by dluhopis bezpečnější než investice do P2P půjčky, ale takhle je to v podstatě to samé.
P2P půjčky mají jednu velkou výhodu proti firemním dluhopisům co jsou nabízeny na našem trhu - likviditu. Dluhopisu se před splatností prakticky nemáš možnost zbavit.

Uživatelský avatar
Skejwi
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 413
Registrován: 03 zář 2016, 15:31
Reputace: 722
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování všeobecně

Příspěvek od Skejwi » 05 úno 2020, 16:50

K těm diskuzím o obecném časování trhu (tedy ne nutně to, co myslel GOGO) existuje hodně analýz nad historickými daty. Jednu takovou jsem si pro vlastní účely udělal i já. Závěry jsou, že
  • Při delším investičním horizontu (20 let) vede strategie postupných pravidelných nákupů (třeba v průběhu 3 let) namísto jednorázové investici balíku peněz ke statisticky věrohodné podvýkonnosti.
  • Pravidelné rozinvestování balíku peněz nepřináší oproti jednorázové investici téměř žádnou ochranu proti delším a dramatičtějším obdobím nevýkonnosti (tedy to, čeho se všichni bojíme). Ty kráké, spojené s krizemi trvajícími řádově roky, zahlazuje spíš dostatečně dlouhý investiční horizont, než samotné ředění investice v čase.
  • Zainvestovat naráz větší množství peněz vyžaduje velkou sebekontrolu (před i po obchodu) a z vlastní zkušenosti to není dvakrát dobrý pocit; nakonec jsem zkonvergoval stejně k alespoň částečnému rozdělení investované částky, prostě kvůli psychologii
Touhle tématikou se zabývá intenzivněji třeba Nick Maggiulli. Poměrně doporučuji třeba tyto články (některé závislosti jsem si pro zábavu sám přepočítal a docházíme ke kvalitativně podobným závěrům): The cost of waiting, Just keep buying a Why market timing can be so appealing.
O svých investicích píšu na skejwin.cz, kde také zveřejňuju svoje portfolio.

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1509
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 990
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování všeobecně

Příspěvek od Joshua » 12 úno 2020, 21:37

Už se tady sešlo dost příspěvků k tématu obchodování s měn. Vše jsem přesunul sem:
viewtopic.php?f=51&t=220&start=20

andrej.novakov
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 376
Registrován: 17 srp 2019, 22:11
Reputace: 183
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování všeobecně

Příspěvek od andrej.novakov » 25 říj 2020, 19:08

Asi je to trochu obecná otázka, ale už jsem se chtěl zeptat delší dobu. Jaká se v současnosti vaše obecná strategie ve financích? Já to vnímám strašně rozporuplně. Dává mi smysl stahovat z P2P, protože se dá uvažovat, že výhledově dojde k ukončení uměle držené zaměstnanosti / různých podpor, vzroste nezaměstnanost, tedy i podíl "non-performing loans", což se musí odrazit na výnosech z P2P. Podobně s P2B: u řady podniků lze očekávat krach, včetně těch zombie firem, co už existují jen díky různým covid-podporám. Na druhou stranu akcie? I tam bych očekával pokles, protože lidi budou mít míň peněz, což se odrazí ve výnosech firem, "agregátní poptávce".. Připadá mi, že svět můžou čekat v blízké době spousta průserů, co můžou akciový trh poslat dolů - válečné konflikty, obchodní války (USA v Čína ale i Evropa).. Co jiného? Sedět na penězích nebo se spolehnout na spořicí účty? Když inflace překračuje 3 %? Zlato? To mi přijde, že se chová iracionálně, navzdory nějaké přicházející krizi snad jeho cena nijak výrazně neroste... Kryptoměny? To vnímám spíš jako hazard, kde jsou fluktuace výrazné a taktéž iracionální. Tak co sakra teď dělat?? :-)

Uživatelský avatar
Insider
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 84
Registrován: 11 říj 2020, 20:17
Reputace: 119
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování všeobecně

Příspěvek od Insider » 26 říj 2020, 11:44

andrej.novakov píše:
25 říj 2020, 19:08
Asi je to trochu obecná otázka, ale už jsem se chtěl zeptat delší dobu. Jaká se v současnosti vaše obecná strategie ve financích? Já to vnímám strašně rozporuplně. Dává mi smysl stahovat z P2P, protože se dá uvažovat, že výhledově dojde k ukončení uměle držené zaměstnanosti / různých podpor, vzroste nezaměstnanost, tedy i podíl "non-performing loans", což se musí odrazit na výnosech z P2P. Podobně s P2B: u řady podniků lze očekávat krach, včetně těch zombie firem, co už existují jen díky různým covid-podporám. Na druhou stranu akcie? I tam bych očekával pokles, protože lidi budou mít míň peněz, což se odrazí ve výnosech firem, "agregátní poptávce".. Připadá mi, že svět můžou čekat v blízké době spousta průserů, co můžou akciový trh poslat dolů - válečné konflikty, obchodní války (USA v Čína ale i Evropa).. Co jiného? Sedět na penězích nebo se spolehnout na spořicí účty? Když inflace překračuje 3 %? Zlato? To mi přijde, že se chová iracionálně, navzdory nějaké přicházející krizi snad jeho cena nijak výrazně neroste... Kryptoměny? To vnímám spíš jako hazard, kde jsou fluktuace výrazné a taktéž iracionální. Tak co sakra teď dělat?? :-)
Já třeba držím něco v cashi a pravidelně kupuju, dle mého názoru, podceněné akcie (například naposledy banky na BCPP), tam už se snad nestane nějaký velký výplach, naopak růst bude asi také velmi pozvolný. Cash držím z důvodu obav ve "W" formaci, na druhou stranu se hodně píše, že před volbami jde trh spíše nahoru, a navíc je hodně vytištěných peněz, které se musí někam vložit. Takže jsem na vážkách, ale investuji pravidelně. Chtěl bych si odkládat tak 30 % cashe pro případ nějakého propadu (to držím na spořícím účtu). Až se situaci kolem pandemie a voleb uklidní, snížím tu částku na 15-20 % (mimochodem na volatilitu trhu sleduji index VIX). Co se týče ostatních investic, tak jsem držel fyzické stříbro, ale už jsem víc jak půlku prodal, když byl graf letos v maximu. Každý měsíc hodím na Zonky malou sumu, abych byl zařazen do slosování. V kryptoměnách už jsem většinu prodal, čekám až to klesne. Tam to vždycky sleduju a nakupuji/prodávám na určitých úrovních. Některé coiny se hezky dají tradovat, ale na tyhle hrátky mám vymezený jen malý rozpočet. Takže toliko asi za mě. Hlavně si myslím, že se teď dají sehnat některé akciové tituly za rozumnou cenu, takže nějaký velký podíl cashe bych nedržel.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur

Pro nově příchozí jsem sepsal užitečné informace v článku Průvodce začínajícího investora. V případě zájmu je k dispozici v sekci Investiční deníky.

Chichi43
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 769
Registrován: 03 bře 2018, 12:05
Reputace: 342
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování všeobecně

Příspěvek od Chichi43 » 12 črc 2022, 18:02

Kam nyní investovat? vypadá to že vše je nyní špatná investice.
akcie jak český tak zahraniční půjdou dolů. Nemovitostní platformy narazí na prasknutí realitní bubliny. Zlato i stříbro půjdou dolů.
Firemní dluhopisy je cesta jak ztratit peníze. A na státní dluhopisy se smrtelník nedostane. Nakonec budeme muset využít spořící účty za 5,5%-6%

neleh
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 676
Registrován: 28 úno 2022, 15:53
Reputace: 300
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování všeobecně

Příspěvek od neleh » 12 črc 2022, 18:25

Pokud si myslíš, že všechno půjde dolů, tak vlastně cash má z tvého pohledu nejlepší výkonnost. Já jasná volba. Úplně to vyhráli ti s protiinfláčema.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů