Rozložení investic

Témata, která se zabývají investováním v obecnější rovině.
Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 483
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení investic

Příspěvek od Jan » 21 bře 2021, 13:25

romancik píše:
21 bře 2021, 12:48
Zajímavé, já už teď investuji s tím výhledem, že v důchodu ten základ nechci "rozpouštět", protože stejně nevím, kolik let mě v důchodu čeká, ale to, že si chci vybírat pouze "dividendy" či zisk nad určitý základ, který bude přilepšením k důchodu. Ten zbytek co tam budu mít předpokládám, že zdědí mé děti. Ať už půjde o investice do akcií či nemovitostí. Určitě nebudu ve stáří prodávat akcie, nemovistosti a další investice, abych z toho prodeje si užíval. Chci je přenechat dětem. Jen se snažím i já vychovat děti ve skromnosti a nebudu jim říkat, že pokud se to daří tak jak chci, tak by třeba mohli pracovat jen na částečný úvazek, nebo možná vůbec (kromě správy investic)...

Možná jsem však více postižen výchovou. Naši šetřili celý život, žili jsme skromně, abych zjistil, že vlastně měli docela dost peněz a mohli si užívat. Přesto si raději vše dělali sami, než aby si to nechali zaplatit a pak na nic neměli čas. Když se tak pozoruji, dělám to podobně, i když se snažím přece jen chovat alespoň trochu jinak.
S výchovou/situací v rodině jsem to měl asi podobně. Pamatuju, že někdy v dětství jsme dostávali Vánoční dárky zabalené do novinového papíru. Netuším, jestli naši jen nechtěli utrácet nebo se balicí papír nedal sehnat, ale vzpomínám na to moc rád. Určitě to ničemu nevadilo.
A asi by bylo naivní si myslet, že se to na mě neprojevilo :o).

Jinak skoro jako nejobtížnější krok vnímám vychování potomstva tak, aby to využívalo rozumně - tedy na jednu stranu to nerozházelo za blbosti ale na druhou stranu aby neskončilo s tím, že je x-y-té nejbohatší, ale dohromady z toho nic nemělo... :o/
I když ono v dnešní době se dá si celkem zařídit příjemný život nehledě na finanční situaci. Tedy pokud není člověk úplný trouba. I když chápu, že pokud něčí metou je být in a nic jiného ji/ho nebaví, tak pak to může být těžký/nemožný. Ale ono stačí, aby člověka bavila práce (+-1/3 třetina života) a byla rozumně placená - což mi přijde jako takový základ. Protože trávit někde, kde to nesnáším, 1/3 života, to už pak snad nejde ani rozumně kompenzovat v těch zbývajících 2/3. A pak už je to hodné o náhodě/predispozicích - zdraví, rodina, .... kde to mnohdy moc ovlivnit nejde.
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)

P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Reputace: 368
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 21 bře 2021, 14:24

Ono vzdy bude asi zalezet na konkretni situaci 🙂

Za me asi idealni setup: vydelavam slusne, ziju relativne skromne, kus zivota chci "intenzivne investovat", abych drive mohl zvolnit a treba zmenit praci nebo pracovat na castecny uvazek. Mit vice casu na rodinu, ale i na sebe. V te dobe i dale investovat, ale jen v omezenem rozsahu. Napr. vybirat cast dividend jako prilepseni k zivotu a cast reinvestovat.

Duchod v drivejsim veku, kdy zdravi jeste slouzi. Vyuzit akumulovany majetek castecne pro sebe (napr. to cestovani / lepsi zivotni uroven na stary kolena). Ale zaroven doufat, ze jsem dobre vychoval deti - s pokorou a skromnosti, abych jim s cistym svedomim cast toho majetku prenechal. A vedel/doufal, ze to nerozfofrujou, ale navazou na to. Aby se mely lepe a zaroven treba zase pak na stary kolena cast (tentokrat uz vetsi - snehova koule) nechaly svym detem.

Nema asi smysl si cely zivot odpirat, sam z toho nic nemit a jeste to pak treba odkazat decku, u kteryho bude velka pravdepodobnost, ze to behem par let rozluftuje.
České akcie: ČEZ | Moneta | O2 | Komerčka | Kofola

Zahraniční akcie: INTC | R6C3.DE (Shell na Xetra) | BABA | KO | VZ | T | BAC | MSFT | ABBV | CVS | VOD | ATVI | SPCE | SSSS | SBSW

REITs: MPW | O

ETF: IQQQ.DE (voda) | Portu

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 483
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 21 bře 2021, 15:28

P2P_Ronie píše:
21 bře 2021, 14:24
Ono vzdy bude asi zalezet na konkretni situaci 🙂

Za me asi idealni setup: vydelavam slusne, ziju relativne skromne, kus zivota chci "intenzivne investovat", abych drive mohl zvolnit a treba zmenit praci nebo pracovat na castecny uvazek. Mit vice casu na rodinu, ale i na sebe. V te dobe i dale investovat, ale jen v omezenem rozsahu. Napr. vybirat cast dividend jako prilepseni k zivotu a cast reinvestovat.

Duchod v drivejsim veku, kdy zdravi jeste slouzi. Vyuzit akumulovany majetek castecne pro sebe (napr. to cestovani / lepsi zivotni uroven na stary kolena). Ale zaroven doufat, ze jsem dobre vychoval deti - s pokorou a skromnosti, abych jim s cistym svedomim cast toho majetku prenechal. A vedel/doufal, ze to nerozfofrujou, ale navazou na to. Aby se mely lepe a zaroven treba zase pak na stary kolena cast (tentokrat uz vetsi - snehova koule) nechaly svym detem.

Nema asi smysl si cely zivot odpirat, sam z toho nic nemit a jeste to pak treba odkazat decku, u kteryho bude velka pravdepodobnost, ze to behem par let rozluftuje.
Ano, je to individuální.
A jestli lze dosáhnout ideálu... těžko říct, spíš ne. Třeba budeš řemeslník, práce Tě bude bavit uspokojovat, slušně vyděláš, budeš svým pánem...ale stejně to (nejspíš) skončí při střetu se státní správou a jejími požadavky...

Pro někoho je sen nemuset nic dělat, pro jiného je to noční můra :o).

A konkrétně...
Osobně práce by mě bavila, i když tam jsou určité, spíš vnější, hnusy. Změnu bych uvažoval nejspíš kvůli lokaci/vztahům, ale u mě by to vzhledem k zaměření byl problém :o(. A jestli bych měl chuť začít dělat něco úplně jiného (a zahodit tak x-let zkušeností) - popravdě moc ne. Stejně tak ani netuším, jak s tím zvolněním - kdy. Pokud mě práce bude bavit, nebude k tomu moc důvod, nehledě na jistej pocit osobní odpovědnosti :o/ (byť kdybych koukal jen na sebe, tak odpadá (a asi by se žilo i jednodušeji)). A více času na sebe - tam to u mě snad ani není o množství, ale o možnosti říci si teď toto a pak tamto a ne 8-17 toto a 17-8 tamto (což taky kolikrát fakticky moc nejde).
Se zdravím je to ošemetný, u mě je už možná pozdě. Takže leda že dodejchám za lepších podmínek. I když, pokud to bude už jen fáze dodejchávání, tak pak je otázka, jestli to někomu nevěnovat, protože v danou chvíli je to asi skoro fuk (ale záleží na okolnostech)...
Dál nemá cenu podle mě moc koukat... (BTW - třeba Koukalová/Soukalová by mohla vyprávět, jak jedno blbé rozhodnutí může zničit investice v objemu "standardních" x-generací...)

P.S. Odkaž to na rozvoj fóra :o). Tou dobou zřejmě bezzubý zbynhu Tě jistě obdaří úsměvem :o). A Joshua si vzpomene, že vlastně má fórum :o).
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)

Ankor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 319
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 21 bře 2021, 20:57

Taky plánujeme základ neutratit a zanechat ho potomstvu, dividendy by nám měly stačit a dojná kráva se nezabíjí. Už teď jsme klukům v rámci diverzifikace zřídili účty, které už nabalují dividendy, takže budou mít něco do startu. Ale rozhodně to nebude tak, že jim dáme přístupové údaje a děj se vůle Boží, částky se budou přidělovat pěkně účelově. A po nás pak zdědí naše akcie a další cennosti a byt, takže se to aspoň rozloží v čase, a to už taky budou v podstatně rozumnějším věku.

Odpovědět