Dědění digitálních aktiv

.
Témata, která se zabývají investováním v obecnější rovině.
Odpovědět
Spirit
Reputace: 10
Kontaktovat uživatele:

Dědění digitálních aktiv

Příspěvek od Spirit » 21 lis 2018, 18:02

Nedávno jsem se zamyslel, jak by dopadli má digitální aktiva v případě mého úmrtí. Není to hezké téma, ale přeci, neřešili jste to někdo? Zatím bych to asi řešit nemusel, protože nevlastním zas tak podstatné částky. Ale předpokládám, že v průběhu času to bude růst a rád bych to měl nějak zabezpečené.

Dejme tomu, že mám nějaké peníze v různých p2p portálech, nějaké na burze, dokonce i trochu kryptoměn.
Co jsem pochopil, tak v současnosti to české právo nijak neřeší. Asi by má rodina o všechno přišla.

U notáře se dá uložit závěť, ale je otázka, jakým způsobem tam dodat různá digitální aktiva. Stačil by jen seznam portálů, kde mám majetek? Dostali by se pak k majetku dědicové?

Nebo bych musel do závěti vložit i přístupové údaje. Pak je ale otázka, zda nemohly být zneužity. Nechce se mi dávat moje hesla z dosahu.

zbynhu
Gold pen
Gold pen
Reputace: 325
Kontaktovat uživatele:

Re: Dědění digitálních aktiv

Příspěvek od zbynhu » 21 lis 2018, 18:40

Spirit píše:
21 lis 2018, 18:02
Nedávno jsem se zamyslel, jak by dopadli má digitální aktiva v případě mého úmrtí. Není to hezké téma, ale přeci, neřešili jste to někdo? Zatím bych to asi řešit nemusel, protože nevlastním zas tak podstatné částky. Ale předpokládám, že v průběhu času to bude růst a rád bych to měl nějak zabezpečené.

Dejme tomu, že mám nějaké peníze v různých p2p portálech, nějaké na burze, dokonce i trochu kryptoměn.
Co jsem pochopil, tak v současnosti to české právo nijak neřeší. Asi by má rodina o všechno přišla.

U notáře se dá uložit závěť, ale je otázka, jakým způsobem tam dodat různá digitální aktiva. Stačil by jen seznam portálů, kde mám majetek? Dostali by se pak k majetku dědicové?

Nebo bych musel do závěti vložit i přístupové údaje. Pak je ale otázka, zda nemohly být zneužity. Nechce se mi dávat moje hesla z dosahu.
Velmi zajímavé téma, také jsem už podobnou úvahou prošel.
Přidávám se k dotazu a snad se najde někdo erudovaný, kdo nám vše osvětlí.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 21 lis 2018, 18:47

Spirit píše:
21 lis 2018, 18:02

Nemyslím si, že by "digitální aktiva" měla být nějaká speciální třída. Prostě je to majetek, jako každý jiný. A záleží jen na vůli notáře, koho všeho osloví. Takže pokud se např. pozůstalí shodnou, že zemřelý měl jen účet v bance A, tak notář ani banku B (byť by byla význačná) obesílat nemusí (a zřejmě nebude). Takže spíš by byl problém, že by se to takto "ztratilo". Ale takto se může ztratit kdejaký majetek, ať už tuzemský, ale zejména zahraniční...
Pokud to bude zahrnuto do pozůstalosti, tak vypořádání pozůstalosti je soudní rozhodnutí a tam pak záleží, jak ho bude P2P platforma respektovat. Za normálních podmínek (a v normálních zemích) moc nevidím důvod k nějakým obstrukcím.

Takže jsem toho názoru, že to české právo řeší, v případě závěti by dle mého měl stačit výčet bank/P2P portálů/brokerů/rejstříků/katastrů/..., ale od toho je koneckonců notář placený, aby toto věděl. Ale jinak si myslím, že hlavní je to, aby o tom věděli dědicové.
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)
---
Mintos referral: www.mintos.com/cs/ref/8S41UT
---

Boží mlýn
Silver pen
Silver pen
Reputace: 66
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Boží mlýn » 21 lis 2018, 18:59

Nejlepší napsat do šuplíku na papír "mám investice na platformě XY". Pozůstalí jej najdou :mrgreen:

Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 248
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Joshua » 21 lis 2018, 19:33

Díky za otevření dobrého tématu. Kromě investic a dalšího majetku je otázka, co třeba s účtem na FB a celkově digitální stopou. Bohužel, jeden můj spolužák ze střední před 3 lety zemřel a doposud má svůj účet na Facebooku a jednou za rok mi přijde upozornění, abych mu popřál k narozeninám, což není nic hezkého...

Už jsem se nad tím párkrát přemýšlel a napadlo mě jedno možné řešení, ale není úplně elegantní. Když jsem si hrál s peněženkou Trezor, tak disponuje i možností uschovat si hesla a další přístupové údaje. Teoreticky stačí všechno zabezpečit jedním heslem, které by šlo dotyčnému spolu s hardwarovou peněženkou předat. HW peněženku a heslo lze předat odděleně. Například existují služby, které pošlou jednou za určité období email a když na něj ani následná upozornění nereagujete kliknutím či verifikací, přijde předem navolené osobě emailem zpráva o úmrtí.

Je to ale takové improvizované... Nedávno jsem se na toto téma vyptával notářky a poradila mi pouze pronájem bezpečnostní schránky v bance. Jenže nechat povalovat papír s heslama mimo domov se mi úplně nechce.

KarlosV
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od KarlosV » 21 lis 2018, 22:38

Co se FB týká, tak ten na to myslí... přesněji dává vám moznost na to myslet dokud můžete :)Obrázek

Sent from my SM-A320FL using Tapatalk

Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 186
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Saraph » 22 lis 2018, 08:22

U akciového brokera by tohle neměl být problém? Tedy konkrétně u českého. Dědic by ale musel vědět, který broker to je. U P2P platforem, hlavně těch zahraničních, tam by problém být mohl.

JPT
Silver pen
Silver pen
Reputace: 91
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 24 lis 2018, 19:11

Nám myslim notář našel po dědovi nějaké pole nebo něco i po více letech. Teoreticky, když by si prostudoval historii účtu v bance, tak by se dalo najít kam člověk posílal peníze a když se třeba trvalý příkaz jmenuje např. "pravidelné investice" a nebo nějaká šablona nějak, tak by se mohl dopídit, kde všude jinde člověku leží peníze.

Boží mlýn
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Boží mlýn » 25 lis 2018, 16:47

Přesně kvůli velkému bratrovi nepíšu k transakcím už pár let vůbec nic. Už jen ten pocit, když se bance "neobvyklá" transakce jeví podezřelá a musíte doložit zdroj peněz a účel platby, přestože jde o vaše úspory, není nijak příjemná záležitost. Nehledě pak na možnost finančáku si "kdykoliv" cokoliv z banky vytáhnout, v případě libovolného "podezření".

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 280
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 26 lis 2018, 12:20

Kolegovi prisly zdanene penize z fondu a obratem uz mel obsilku od financaku, ze pravdepodobne nedolozil veskere prijmy a ze ma udelat dodatecne opravne danove priznani. Takze musel dokladat, ze penize opravdu prisly uz zdanene. By me zajimalo jak se o tom vlastne financak tak rychle dozvedel. Nebo uz banky vyssi prijmy na ucet reportuji automaticky?

zbynhu
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 28 lis 2018, 18:40

Včera jsem psal na podporu Mintosu, jaký je proces v případě úmrtí investora.
Konkrétní dotazy jsem vznesl na to, zda jsou v takovém případě investice automaticky ukončeny a peníze převedeny na investorský účet - nebo zda investice běží dá a dojde k přepsání jména vlastníka investorského účtu na dědice (to by v případě více dědiců ale mohlo být komplikované).
Dále jaké dokumenty musí dědic doložit a zda stačí tyto dokumenty mít v lokálním jazyce nebo jen nutná ENG.

Myslím, že je dotaz poněkud zaskočil, protože běžně podpora odpovídá do druhého dne a dnes mi stále odpověď nepřišla :D
Dám pak vědět.

zbynhu
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 29 lis 2018, 14:14

Tak dnes dorazila odpověď, moc nadšený z ní ale nejsem.

Mintos v případě úmrtí investora žádné půjčky zpět nevykupuje, vše tedy běží dál, dle zainvestování.
Dále odpovídají obecné průpovídky, že respektují závěť a příslušné zákony.
Dědic prý získá přístup k účtu (na koho ale bude vedený neuvádí) a ten bude moct spravovat.
Pokud by bylo dědiců více, tak Mintos vyčká na jejich usnesení, komu má přístupy udělit.
A příslušné dokumenty jsou si schopni nechat přeložit i z lokálního jazyka.

Z praktického hlediska z toho tedy vyplývá, že nejjednodušší je mít toto pořešené předem a někoho o svém účtu na Mintosu informovat, ideálně s informací, kde nalezne přihlašovací údaje. Při případném úmrtí investora nemá Mintos moc šancí toto zjistit a tudíž určená osoba může portfolio rozprodat/převést daleko rychleji přes investorem poskytnuté údaje než to hnát ofiko cestou.

Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Joshua » 29 lis 2018, 15:14

Zbynhu: Díky za zajímavé informace ze strany Mintosu. Je to zajímavý pohled, jak k tomu P2P platformy přistupují.

Před chvilkou mi přišlo podnětné oznámení: Při dědickém řízení opatrně, aby se nejednalo o trestný čin. Poskytnutí informace o virtuálním majetku je jedna věc, ale nakládání s ním druhá.

zbynhu
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zbynhu » 29 lis 2018, 15:25

Joshua píše:
29 lis 2018, 15:14
Před chvilkou mi přišlo podnětné oznámení: Při dědickém řízení opatrně, aby se nejednalo o trestný čin. Poskytnutí informace o virtuálním majetku je jedna věc, ale nakládání s ním druhá.
Hahá, tak to poněkud odporuje mému pragmatickému uvažování. Ono už to tak ale s byrokracií bývá :lol:
Takže pokud by chtěl mít dědic vše košér, tak se nejdříve musí zabývat vyřízením všech legislativních dokumentů a teprve pak smí na peníze šáhnout a například upravit AI, který nefunguje...

Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Joshua » 29 lis 2018, 15:40

zbynhu píše:
29 lis 2018, 15:25
Joshua píše:
29 lis 2018, 15:14
Hahá, tak to poněkud odporuje mému pragmatickému uvažování. Ono už to tak ale s byrokracií bývá :lol:
Takže pokud by chtěl mít dědic vše košér, tak se nejdříve musí zabývat vyřízením všech legislativních dokumentů a teprve pak smí na peníze šáhnout a například upravit AI, který nefunguje...
Jasný no. Logika je jedna věc, byrokracie ta druhá. Realita je taková, že si člověk hledá nejčastěji cestičku někde mezi tím.

Boží mlýn
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Boží mlýn » 29 lis 2018, 16:32

Přijde mi to v pořádku. Pokud máte přístup k účtu v bance na třetí osobu, u niž majetek po její smrti dosud nebyl vypořádán, tak z něj také nemůžete (reálně ano) vyvést prostředky jen tak, byť s dobrým úmyslem; je nutné počkat na kroky notáře.

JPT
Silver pen
Silver pen
Reputace: 91
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 01 pro 2018, 15:51

Boží mlýn píše:
25 lis 2018, 16:47
Přesně kvůli velkému bratrovi nepíšu k transakcím už pár let vůbec nic. Už jen ten pocit, když se bance "neobvyklá" transakce jeví podezřelá a musíte doložit zdroj peněz a účel platby, přestože jde o vaše úspory, není nijak příjemná záležitost. Nehledě pak na možnost finančáku si "kdykoliv" cokoliv z banky vytáhnout, v případě libovolného "podezření".
Tak já mám třeba trvalý příkaz na ING konto na fondy a pak další různé příkazy a šablony, tak je nepraktické to pojmenovávat nějak šifrovaně a pak to luštit. Stejně když bude mít finančák podezření, tak si vyžádá výpis z účtu a podle čísel úštu zistí kam jsem to posílal. Roklen třeba chtěl účel transakce, že jinak ji neprovede, tak jsem tam napsal "na invesice". Šak stejně mám prachy jen z práce legálně, tak když bude mít finančák podežení, tak ať si to spočítá, jestli to vychází nebo ne.

Martinus
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 102
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 07 srp 2019, 15:38

sice už je to starší téma, ale protože jsem to zažil, zemřel mi bratr, a protože byl vdovec, tak jediní pozůstalí jsou jeho nezletilé děti 3 a 7 let, notář, co to vyřizuje na to sere z vysoka - ostatně mohou si dělat prakticky co chtějí a jsou nepostižitelní. Bratr pracoval částečně v Anglii, dalo se předpokládat, že má nějaké peníze tam, nebo jinde po světě....odpověď notáře (na předložené "tipy", kde by se mohl majetek nacházet): pokud nezletilí nepředloží smlouvu s bankou, danou společností atd, tak se ani nebudou pokoušet danou instituci oslovit....mimochodem to stejné udělal s bankami v ČR, oslovil jen nějaké, na zbytek se vysral....omlouvám se za to, že to popisuji tak jak to je, slušná slova použít nelze...první co ho zajímalo byla jeho odměna...mimochodem setkal jsem se také s tím, že jiný notář vůbec neosloví dědice i když je zná....pak po 3 letech od ukončení dědického řízení máte smůlu....takže na výše uvedené téma dám jedno doporučení - vlastnoručně sepsaná závěť uložená v registru závětí....jinak to může být pěkně v péčku....pokud tedy vám není jedno, co se s vašimi investicemi po smrti stane...
Mimochodem věděli jste, že mrtví v ČR musí platit daně? resp. podávat daňové přiznání i po smrti a to ne jednou ale i několikrát....pro stát a účely daní jste mrtvý až ve chvíli kdy notář uzavře dědické řízení, což pár let může trvat, do té doby musíte jako zemřelý podávat daňová přiznání...což je v případě nezletilců naprostá bomba, když pak finančák vyměřuje pokuty atd. atd....ale to je již jiné téma, jen kdyby to někoho zajímalo..

Odpovědět