Články, které vás zaujaly

.
Knihy, filmy, kurzy a školení, odkazy na zajímavé články.
Odpovědět
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 179
Kontaktovat uživatele:

Re: Články, které vás zaujaly

Příspěvek od Joshua » 26 čer 2019, 10:32

Odemykám k přečtení dva články na Ihned.cz, třeba to pro někoho bude zajímavé.

Revolut, Twisto či Hello Bank. Finanční společnosti se předhánějí ve výhodných kurzech pro platby v zahraničí.
https://byznys.ihned.cz/c7-66597010-qgp ... 062c2fa17c

Mobilní banky jsou pro ty tradiční stále většími konkurenty. Jen Revolut má v Česku již 80 tisíc klientů.
https://byznys.ihned.cz/c7-66596820-qgp ... 8c09141f4c

Skejwi
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 34
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Skejwi » 26 čer 2019, 10:48

Kdyby vás zajímalo, jak rozkládám svoje investice pro dlouhodobý horizont, napsal jsem o tom další článek.
O svých investicích píšu na skejwin.cz, kde také zveřejňuju svoje portfolio.

Booboo
Silver pen
Silver pen
Reputace: 47
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Booboo » 27 čer 2019, 18:28

Skejwi píše:
26 čer 2019, 10:48
Kdyby vás zajímalo, jak rozkládám svoje investice pro dlouhodobý horizont, napsal jsem o tom další článek.
Pekný investičný plán : odhadujem že na 80% by to mohlo fungovať. :)

Zakknot
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 16
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zakknot » 05 črc 2019, 21:24

Skejwi píše:
Ahoj, podíval jsem se na to, a mám z toho pocit že to není dotažené do konce. Jinak přeji úspěch :)

Zde jsou některé poznámky:
1/ Investiční plán je zajímavě rozložený, ale fungoval by pouze za ideálních podmínek. Chybí mi tam příprava na horší časy a různé scénáře, které by se mohli naplnit a jak by si v takových situacích postupoval. (Např. viz tvé rozložení portfolia do Českých dluhopisů s vysokým výnosem. V případě, že by dlužník nesplácel, budeš se muset aktivně zapojit do vymáhacího procesu, což ti ukrojí značnou část volného času).

2/ Je dobře, že plán je určený pro dlouhodobý výhled (u tebe až do důchodu), ale jak je známo, dnešní svět se mění příliš rychle, a předpokládám že budeš muset svoji strategii aktualizovat každé cca 3 roky, případně zcela menit zamereni za 10 let, vzhledem k tomu jak rychle se meni digitalni svět.

3/ Konec práce v zaměstnaneckém poměru. Málokdo ze zamestnancu si to uvedomuje, ale jako zamestnanci mame celou radu výhod, kterých se budes muset vztát pokud pracovní poměr ukončíš, stejným poměrem ti vznikne řada nových závazků a povinností. Například se z tebe stane Osoba samostatně výdělečně činná a budeš se sám muset starat o správné vyplácení záloh na zdravotní a sociální pojištění.

4/ Nejsem si jistý, jestli jsi do výpočtů zahrnul inflaci a to s tím, že se může vyvíjet progresivně a nemusi byt stabilni jako dnes. Vzhledem k aktualnímu Brexitu, obchodní válce dvou nejvetsich svetovych ekonomik, je tu celá řada rizik které je dobré mít na vědomí, jelikoz muzou znacne ovlivnit celý douhodobý plán. (PS ted jsem si vsiml ze si psal o inflaci a zvysujicim se najmu, sam jsi z Prahy tak vis jaka je ted situace a jak rychle se najmy zvysuji :D nekde je to i 10% rocne, s tim jak prijizdi stale vice zahranicnich pracovniku kteri se tu chteji usadit, stejne tak roste dan z nemovitosti, nemluvě o energiích a podobně)

5/ Psychologie, Jak už je dávno známé. Lidská spotřeba se zvyšuje se zvyšujícími se příjmy. Stejne tak me zaujalo, že tvým cílem je získat Volný čas, a pasivní příjem a financni jistoty jsou druhorade. V takovem pripade kdyz ale prestanes se zamestnanim, a zacnes se venovat jiným zájmům, tak samozrejme kazdy zájem neni bezplatny a nove zajmy budou znamenat nové výdaje.

6/ Lokalita, toto téma platí pro všechny, protože jsem tu na foru jeste nevidel ze by to nekdo zminoval. V pripade, ze dosahnes dostatecnych pasivnich prijmu, jestli jsi uvazoval o zmene Ceske republika za zemi s nižšími výdaji na zivot. Jelikoz neplanujes deti, predpokladam ze te v tomto ohledu nic nebrání a neváže ke konkretnimu místu. (stejne tak existuji zeme s nizsimi naklada a zaroven nizsimi danemi, i v rámci EU.)

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 234
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 06 črc 2019, 11:05

Zakknot píše:
05 črc 2019, 21:24
Skejwi píše:
Ahoj, podíval jsem se na to, a mám z toho pocit že to není dotažené do konce. Jinak přeji úspěch :)
...
6/ Lokalita, toto téma platí pro všechny, protože jsem tu na foru jeste nevidel ze by to nekdo zminoval. V pripade, ze dosahnes dostatecnych pasivnich prijmu, jestli jsi uvazoval o zmene Ceske republika za zemi s nižšími výdaji na zivot. Jelikoz neplanujes deti, predpokladam ze te v tomto ohledu nic nebrání a neváže ke konkretnimu místu. (stejne tak existuji zeme s nizsimi naklada a zaroven nizsimi danemi, i v rámci EU.)
Nechceš rozvést bod 6.? Docela by mě to zajímalo.
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)
---
Mintos referral: www.mintos.com/cs/ref/8S41UT
---

Booboo
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Booboo » 06 črc 2019, 12:24

Súhlasím s bodom 2/
2/ Je dobře, že plán je určený pro dlouhodobý výhled (u tebe až do důchodu), ale jak je známo, dnešní svět se mění příliš rychle, a předpokládám že budeš muset svoji strategii aktualizovat každé cca 3 roky, případně zcela menit zamereni za 10 let, vzhledem k tomu jak rychle se meni digitalni svět.
Body 3/, 5/ sa dajú do kalkulácie výdavkov pomerne dobre spočítať. (Samozrejme každý podľa svojich priorít)

Ale aj napriek tomu považujem tento investičný plán za zmysluplný a pri určitej modifikácii je to dobrý návod ako na to. ;)

Skejwi
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 34
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Skejwi » 06 črc 2019, 13:25

Zakknot píše:
Zde jsou některé poznámky:
1/ Investiční plán je zajímavě rozložený, ale fungoval by pouze za ideálních podmínek. Chybí mi tam příprava na horší časy a různé scénáře, které by se mohli naplnit a jak by si v takových situacích postupoval. (Např. viz tvé rozložení portfolia do Českých dluhopisů s vysokým výnosem. V případě, že by dlužník nesplácel, budeš se muset aktivně zapojit do vymáhacího procesu, což ti ukrojí značnou část volného času).

3/ Konec práce v zaměstnaneckém poměru. Málokdo ze zamestnancu si to uvedomuje, ale jako zamestnanci mame celou radu výhod, kterých se budes muset vztát pokud pracovní poměr ukončíš, stejným poměrem ti vznikne řada nových závazků a povinností. Například se z tebe stane Osoba samostatně výdělečně činná a budeš se sám muset starat o správné vyplácení záloh na zdravotní a sociální pojištění.

4/ Nejsem si jistý, jestli jsi do výpočtů zahrnul inflaci a to s tím, že se může vyvíjet progresivně a nemusi byt stabilni jako dnes. Vzhledem k aktualnímu Brexitu, obchodní válce dvou nejvetsich svetovych ekonomik, je tu celá řada rizik které je dobré mít na vědomí, jelikoz muzou znacne ovlivnit celý douhodobý plán. (PS ted jsem si vsiml ze si psal o inflaci a zvysujicim se najmu, sam jsi z Prahy tak vis jaka je ted situace a jak rychle se najmy zvysuji :D nekde je to i 10% rocne, s tim jak prijizdi stale vice zahranicnich pracovniku kteri se tu chteji usadit, stejne tak roste dan z nemovitosti, nemluvě o energiích a podobně)

5/ Psychologie, Jak už je dávno známé. Lidská spotřeba se zvyšuje se zvyšujícími se příjmy. Stejne tak me zaujalo, že tvým cílem je získat Volný čas, a pasivní příjem a financni jistoty jsou druhorade. V takovem pripade kdyz ale prestanes se zamestnanim, a zacnes se venovat jiným zájmům, tak samozrejme kazdy zájem neni bezplatny a nove zajmy budou znamenat nové výdaje.

Díky za obsáhlý koment. :) V investičním plánu neřeším úplně všechna východiska našeho života, to už by byl spíš román :D

ad 1/ V dlouhodobém horizontu považuju riziko akcií za poměrně odhadnutelné na základě historických vývojů, které jsem taky v některých článcích reportoval. Pokud půjde o standardní krizi, u akcií máme strategii dokupovat, u P2P podrobnou a častou kontrolu finančního zdraví nebankovek. Pokud dojde k neschopnosti splácet u dlužníků, dojde k tomu podle mě se zpožděním oproti krizi na trzích a zpomalení globální ekonomiky. Dluhopisů míníme mít jen marginální množství, takže strategii tady moc nepromýšlíme. V případě nějaké hluboké a epochální krize budeme řešit jiné problémy, než ty finanční.

ad 2/ Jsme připravení strategii aktualizovat, ale nemyslím, že to bude třeba dělat tak často. Kromě P2P, jehož budoucnost je nejistá a neprověřená, nevidím moc důvod k velkým změnám. Maximálně když se změní naše preference. A nebo s ohledem na klimatickou změnu. Ta svět promění zcela jistě. A o ní přemýšlíme velmi intenzivně... :|

ad 3/ S tímhle počítáme.

ad 4/ Inflace je zahrnutá v samotném konceptu investování, hlavní cíl je boj s inflací. Historická zkušenost říká, že s inflací nejlépe bojují právě dynamická aktiva jako akcie, jelikož jejich výnosy (tržby) z principu inflaci sledují (inflaci tvoří mj. ceny produktů). Ale máš pravdu, že čím vyšší bude inflace, tím bude vše těžší. Typicky se nám bude rozkládat to spotřební portfolio.

ad 5/ My jsme vůči utrácení celkem rezistivní a finanční plánování máme až moc skromné, říkají kamarádi ;)

ad 6/ My intenzivně přemýšlíme, že po odchodu do důchodu opustíme Prahu. Nejen nutně z důvodu vyšších výdajů, ale prostě z potřeby trochu většího klidu. Zatím jsme ale na Mater Urbium vázáni prací i kamarády. Pokud jde o lokalitu, napadají nás České Budějovice, které máme rádi a které se umisťují vysoko v hodnocení kvality života v ČR. O regionech mimo ČR nepřemýšlíme z důvodu finančních (to bychom asi volili Irsko, Španělsko - Kanáry, Polsko, Řecko nebo Bulharsko), ale spíš kvůli politickému prostředí. Následky klimatické krize můžou přinést hodně nepříjemné změny a Česko k nim zrovna dvakrát imunní není. V tomhle směru by náš exit probíhal do západní Evropy a Skandinávie (pokud to nebude dramatické), nebo USA/Kanada (pokud to bude dramatické). Mít většinu majetku v nehmotných aktivech a EUR/USD je pak samozřejmě výhodné. Tyhle eventuality tvoří jádro našich investičních plánování a odpovídá to vlastně i na bod 1/.
O svých investicích píšu na skejwin.cz, kde také zveřejňuju svoje portfolio.

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 226
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 08 črc 2019, 15:25

Zakknot píše:
3/ Například se z tebe stane Osoba samostatně výdělečně činná a budeš se sám muset starat o správné vyplácení záloh na zdravotní a sociální pojištění.
Pokud opusti zamestnanecky proces, tak se z nej stane OBZP - Osoba bez zdanitelnych prijmu. Tedy pokud nezacne podnikat.

Zakknot
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 16
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zakknot » 08 črc 2019, 22:35

vyvar z ovaru píše:
08 črc 2019, 15:25
Zakknot píše:
3/ Například se z tebe stane Osoba samostatně výdělečně činná a budeš se sám muset starat o správné vyplácení záloh na zdravotní a sociální pojištění.
Pokud opusti zamestnanecky proces, tak se z nej stane OBZP - Osoba bez zdanitelnych prijmu. Tedy pokud nezacne podnikat.
viz tento clanek: https://www.cnb.cz/export/sites/cnb/cs/ ... NB_573.pdf

ČNB na poskytovatele P2P pujcek (přímých) nahlizi jako na OSVC /podnikatele z toho duvodu ,ze jejich prijmy nejsou jednorazove, ale pravidelne

Citace zprávy:
Pravidelnost ani velký rozsah nejsou uvedeny jako znaky podnikání, nicméně dle názoru správního orgánu
v daném případě jednoznačně potvrzují závěr, že se o podnikání jedná.
64. Správní orgán k povaze činnosti účastníka řízení uvádí, že byla prokazatelně činností
podnikatelskou s primárním účelem zisku, bez ohledu na striktní právní regulaci
v předmětné oblasti podnikání. Účastník řízení své podnikání v oblasti poskytování
spotřebitelských úvěrů založil na neoprávněném jednání, které je předmětem tohoto
správního řízení. Tato skutečnost zvyšuje závažnost jednání účastníka řízení.
25. Z výše uvedeného vyplývá, že společnost XXXX provozuje
platformu tzv. peer-to-peer (P2P) půjček (dále též jen „Portál“), kdy jako administrátor
(a poskytovatel platebních služeb malého rozsahu) vystupuje jako místo, kde se střetává
nabídka s poptávkou. Ze vzorového znění smlouvy o zápůjčce pak vyplývá, že
poskytovatelem zápůjček je investor (účastník řízení),

P2P_Ronie
Silver pen
Silver pen
Reputace: 83
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 08 črc 2019, 23:11

Takze nas jeste zacnou popotahovat, ze nemame opravneni k poskytovani pujcek? 🙂 na to se schvalne pak podivam. Byt chapu, ze u participaci tyou Zonky by to nemel byt problem.

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 09 črc 2019, 11:38

Zakknot: diky za upresneni, tohle jsem nevedel. Vim, ze nekteri lide, kteri cerpaji dividendy z akcii jsou OBZP, tak jsem spatne predpokladal, ze to lze i s investicemi do P2P.

Booboo
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Booboo » 09 črc 2019, 13:40

vyvar z ovaru píše:
08 črc 2019, 15:25
Zakknot píše:
V tejto téme som sa nejako stratil.
Ak niekto skončí pracovný pomer, tak sa stane OBZP - Osoba bez zdanitelnych prijmu. Tedy pokud nezacne podnikat.

Potom sa nižie spomína :od Zakknot -
ČNB na poskytovatele P2P pujcek (přímých) nahlizi jako na OSVC /podnikatele z toho duvodu ,ze jejich prijmy nejsou jednorazove, ale pravidelne.

Investor na P2P predsa nie je poskytovateľ P2P pôžičiek, tak podľa mňa sa ho ten nález ČNB netýka.
Ak som to zle pochopil tak ma prosím opravte. :?:

Carhir
Silver pen
Silver pen
Reputace: 148
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 09 črc 2019, 17:41

O tom jak se dnes krade sofistikovaněji:
https://www.youtube.com/watch?v=Usu9z0feHug

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 11 črc 2019, 12:35

Zajimavej clanek na Roklenu: Společnost dosáhla bodu zlomu. Investory čeká deset obtížných let
https://roklen24.cz/a/SQP5m/spolecnost- ... iznych-let

Carhir
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 18 črc 2019, 11:04

https://www.cnb.cz/cs/verejnost/servis- ... j-a-setri/

Z působení Michla v ČNB mám dobrý pocit.

marek.k
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 11
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od marek.k » 18 črc 2019, 14:05

Carhir píše:
18 črc 2019, 11:04

ten samý Aleš Michl, který se vyjadřoval o akciích firmy StoneMorPartners? ..."protože věřím vedení a rozumím tomu, co dělají. Navíc dividenda 10,8 % je kouzelná"...
v roce 2016 jedna akcie 30 $, nyní 1,96 $. v roce 2016 stačilo projít základní informace o firmě a i neodborník jako já poznal, že firma platí dividendy z vypůjčených peněz. takže pokud věřil vedení a navíc rozuměl tomu, co vedení dělá, tak je trubka.
z Michla jsem měl dobrý pocit...

Carhir
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carhir » 18 črc 2019, 14:37

marek.k píše:
18 črc 2019, 14:05
Carhir píše:
18 črc 2019, 11:04

ten samý Aleš Michl, který se vyjadřoval o akciích firmy StoneMorPartners? ..."protože věřím vedení a rozumím tomu, co dělají. Navíc dividenda 10,8 % je kouzelná"...
v roce 2016 jedna akcie 30 $, nyní 1,96 $. v roce 2016 stačilo projít základní informace o firmě a i neodborník jako já poznal, že firma platí dividendy z vypůjčených peněz. takže pokud věřil vedení a navíc rozuměl tomu, co vedení dělá, tak je trubka.
z Michla jsem měl dobrý pocit...
Ano, přiznávám, tento zaručený akciový tip byl pořádná rána vedle a myslím že ho to dodnes budí ze spaní :)

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Reputace: 254
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 18 črc 2019, 18:10

No mě se hlavně dost eticky příčilo, že Michl tehdy doporučoval lidem kupovat a držet akcie hrobníka STON na dividendy do důchodu, to se mi zdálo poměrně nechutné a doporučil jsem mu ať si koupí raději nějáké veselejší akcie, třeba pěstitelů
marihuany 8-)

marek.k
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 11
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od marek.k » 18 črc 2019, 20:59

GOGO7 píše:
18 črc 2019, 18:10
No mě se hlavně dost eticky příčilo, že Michl tehdy doporučoval lidem kupovat a držet akcie hrobníka STON na dividendy do důchodu, to se mi zdálo poměrně nechutné a doporučil jsem mu ať si koupí raději nějáké veselejší akcie, třeba pěstitelů
marihuany 8-)
v tom bych neviděl problém. lidi budou umírat pořád, je to byznys (byť pro někoho možná neetický) a většinou sázka na jistotu. stejně jako spotřební zboží atd.
mě spíše děsí jeho dřívější doporučování braku a nynější působení ve fci poradce a nyní člena bankovní rady. snad se poučil a nedoporučuje nám (republice) brak stále.
ale samozřejmě uznávám, že se mimořádně dobře čte, poslouchá a má většinou dobré názory

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Reputace: 254
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 19 črc 2019, 08:53

Otázka vkusu. Měl bych trošku problém ukládat si peníze na důchod do výrobce rakví a správce krematorií.
Sázka na jistotu? Za 3 roky propad ceny akcií cca o 95%. Zdá se, že tento byznys investory zas tak moc nepřitahuje ;)
Aleš Michl je především makroekonom a v bankovní radě ČNB podle mě odvádí zatím dobrou práci. Určitě lepší, než jako akciový analytik..

Odpovědět