Portu

.
Finanční technlogie a P2P v ostatních oblastech mimo lending.
Odpovědět
Joshua
Administrátor
Silver pen
Silver pen
Reputace: 100
Kontaktovat uživatele:

Portu

Příspěvek od Joshua » 26 úno 2019, 08:48

Obrázek

Portu je robo-advisory platforma, pomocí které lze investovat do ETF za poplatek 1% ročně, který je automaticky strháván z portfolia každý měsíc. Jedná se o hybridní formu aktivního a pasivního investování. Převážně je investováno do nízkonákladových indexových fondů, nicméně v případě nutnosti může zasáhnout lidský faktor. Za platformou stojí česká investiční skupina WOOD & Company. Celý projekt vznikl v roce 2017, přičemž ostré spuštění nastalo v srpnu 2018.

Součástí registrace je dotazník, který slouží ke zjištění rizik, která chce investor podstoupit.

Portu je vhodné jako alternativa tradičních investičních nástrojů, jako jsou fondy. Výhodou je taktéž nízká časová náročnost, prakticky jen stačí pravidelně zasílat měsíční částku. Dále je tu český support a komunita. Možnost investovat do ETF, které byly u některých brokerů pozastaveny počátkem roku 2018. Hotovostní zůstatky jsou pojištěny do výše 100 tisíc EUR.

Nevýhodou je, že se investor připravuje zkušenosti a potenciální výnosy spojené s aktivní správou portfolia. Zkušenějšímu investorovi tato služba zkrátka nic nepřinese a je vhodná myslím spíše začínajícím. Taktéž se sluší uvést, že z oblasti robo-advisory existují i levnější služby, např. ETFmatic s polovičním poplatkem, nicméně v AJ. Otázkou jsou také poplatky (viz komentář Carhir).

Na Portu nejsem aktivní a výše zmíněné informace jsem z části převzal z recenze od Finlord a komentářů. Tedy je uvádím jako zdroj.

V komentářích jsem také narazil na zajímavé čtení o investování do indexů.
http://www.vltavafund.com/cz/dopisy-akc ... nvestovani

Carhir
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 70
Kontaktovat uživatele:

Re: Portu

Příspěvek od Carhir » 26 úno 2019, 14:17

v komentářích u Finlordí recenze si také můžeš přečíst několik poznámek k nákladům na této platformě - ono se to jako low cost sice tváří, 1% poplatek vypadá lákavě ale to rozhodně není vše co platíš (a docela mě štve že tě platforma v tomto dojmu nechává :shock: ). Ve zkratce:
- v 1% není TER jednotivých etf
- pokud ti vyjde nižší rizikovová třída tak do portfolia se ti vecpou dluhopisy reprezentované také podílovým fondem od Wood & Co s TER 1% (!)
- v tomto 1% též není měnové zajištění

P2P_Ronie
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 14
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 26 úno 2019, 15:46

Každopádně jsem si to zkusil založit a zatím mi to přijde fajn (aspoň, jak píšeš, pro začátečníky). Je to přehledné, poměrně flexibilní. Dobrý nástroj pro pravidelné investování, aspoň než se člověk více rozkouká/vzdělá, aby si nakupoval sám.

Líbí se mi i to, že se dá založit více portfolií v rámci jednoho účtu (takže mám svoje "spoření" s investičním horizontem na 30 let a rizikovou kategorií 10, a dále jsem založil ještě pro dceru s kratším investičním horizontem a s nižší rizikovostí).

Online založení proběhlo rychle a bez problémů. Poplatky zatím nevím - využil jsem odkazu (a teď ještě někoho dalšího pozval), takže mám 6 měsíců zdarma.

vyvar z ovaru
Silver pen
Silver pen
Reputace: 139
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 27 úno 2019, 12:19

Si rikam proc investovat do Portu, kterej je tak trochu fondem fondu (indexu) a nekupovat si to stejny sam s poplatkem 0,1%? A zase problemovy prodej ala klasicke fondy, kdy zadam odprodej a muzu se jen modlit, ze dalsi den/dny, kdy se bude prodej realizovat, nespadnou trhy o 20% dolu.

eNaia
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od eNaia » 27 úno 2019, 13:19

Prijde mi to jako dobra alternativa k podilovym fondum, ktere ted vsechny banky tlaci vrchem spodem.

jimmy052
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jimmy052 » 01 bře 2019, 23:41

btw na portu jsem zavítal v době korekce, takže je to aktuálně OK. Uvidíme až tam bude více hufnáglů co to semnou udělá. Každopádně z poklesu jsem veselý....teda většinou...

Tomas
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas » 04 bře 2019, 15:40

P2P_Ronie píše:
26 úno 2019, 15:46
Každopádně jsem si to zkusil založit a zatím mi to přijde fajn (aspoň, jak píšeš, pro začátečníky). Je to přehledné, poměrně flexibilní. Dobrý nástroj pro pravidelné investování, aspoň než se člověk více rozkouká/vzdělá, aby si nakupoval sám.

Líbí se mi i to, že se dá založit více portfolií v rámci jednoho účtu (takže mám svoje "spoření" s investičním horizontem na 30 let a rizikovou kategorií 10, a dále jsem založil ještě pro dceru s kratším investičním horizontem a s nižší rizikovostí).

Online založení proběhlo rychle a bez problémů. Poplatky zatím nevím - využil jsem odkazu (a teď ještě někoho dalšího pozval), takže mám 6 měsíců zdarma.
Chci se zeptat, jak je to s tím založením pro dceru? Je to na vaše jméno nebo to jde i jakože na ni? Chci právě taky něco založit dceři, není plnoletá. Díky za odpověď

P2P_Ronie
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 04 bře 2019, 17:19

Tomas píše:
04 bře 2019, 15:40
Chci se zeptat, jak je to s tím založením pro dceru? Je to na vaše jméno nebo to jde i jakože na ni? Chci právě taky něco založit dceři, není plnoletá. Díky za odpověď
Jsem to možná nenapsal úplně přesně. Založil jsem to "pro" dceru, ale na svém profilu :-) To znamená, že je to na moje jméno, na mém účtu, já to můžu vybrat/nakládat s tím. Ale mám to odděleno od zbývajících prostředků a je to myšleno právě pro dceru.

Jednoduše v rámci svého účtu, kde jsem měl svoje portfolio "spoření" s rizikovým profilem 10 a investičním horizontem 30 let, jsem dal vytvořit druhé portfolio, jehož název odpovídá jménu dcery. Toto portfolio jsem trochu upravil (snížil rizikovost profilu z 10 na 8, snížil investiční horizont). Obě portfolia teď vidím v celkovém přehledu, ale jsou oddělená s odlišnou skladbou investičních instrumentů. Každé má vlastní VS a pro každé mám jiný trvalý příkaz na zasílání peněz.

Snad to pomohlo :-)

Odpovědět