Riskantní dluhopisy


Vše, co se týká dluhopisů a podílových fondů.
Odpovědět
Kozacek
Příspěvky: 6
Registrován: 28 črc 2020, 16:59
Reputace: 1
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Riskantní dluhopisy

Příspěvek od Kozacek » 31 srp 2021, 20:33

Zdravím, je tu mezi vámi někdo, kdo by investoval do rizikových korporátních dluhopisů a společnost pak např. šla do konkurzu a peníze mu nebyly vráceny? Na webu rizikovedluhopisy.cz je takových kauz popsáno mnoho ale sám s tím nemám zkušenost. Zajímalo by mě, jestli jste třeba před tím měli nějaké varovné signály, jestli vám volali obchodníci apod. Prostě proč jste do toho šli. Díky :o)

Uživatelský avatar
FraK
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1901
Registrován: 27 lis 2018, 22:01
Reputace: 1404
Kontaktovat uživatele:

Re: Riskantní dluhopisy

Příspěvek od FraK » 01 zář 2021, 05:52

Vetsinu dluhopisu obchodovanych mimo burzu bych neoznacil za rizikove, ale za podvodne (cest vyjimkam).

Nastesti/bohuzel s nimi nemam zadnou osobni zkusenost a jejich nakup bych nikdy nikomu nedoporucil.

Pokud uz nekdo do toho jde, tak bych aspon proveril hodnoceni dluznika u Bisnode, Creditcheck apod. A dluhopis koupil, pokud bych znal vyrobky (sluzby) dane firmy, majitele a rating byl aspon na B+. Tedy, ze firma relativne dobre hospodari a stejne bych si jeste bokem zvazil pomer ciziho a vlastniho kapitalu dane firmy, cf a kladny hv. A i tak bych hodne diverzifikoval.

A k te otazce: Kdyz mi podvodnik nevrati penize, tak co mohu ocekavat? Jak bych neocekaval nic.
Zkušenosti:
P2P (P2B): Mintos, Zonky, Ronda, Bondster, Investown, Upvest, FinGOOD, Roger, Nafirmy, Robocash, PeerBerry, Lendermarket, Afranga, Esketit, Lande, EstateGuru, Roier
Broker: FIO, Interactive, LYNX, eToro, Degiro, Revolut

Drmla
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1217
Registrován: 05 říj 2020, 20:03
Reputace: 423
Kontaktovat uživatele:

Re: Riskantní dluhopisy

Příspěvek od Drmla » 01 zář 2021, 10:17

Já to vůbec tak špatně nevidím. Mám několik investic v dluhopisech a všechny jsou bez problémů spláceny, některé už splaceny, nikde se nerýsuje problém. Štěstím bych to nenazval, protože mnoho dluhopisů jsem taky zavrhnul po letmém DD a některé z nich defaultovaly, což tak trochu i zahřeje, když vidím, že jsem to odhadl dobře. Napadá mě z hlavy zoot, bejbynet, weber, které mi byly aktivně nabízeny.

IMHO se tomu stačí aspoň trochu věnovat, projít si výkazy, být kritický k podnikatelskému záměru a když se mi cokoliv nezdá, tak nepřivírat oči, ale jít jinam.

Uživatelský avatar
FraK
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1901
Registrován: 27 lis 2018, 22:01
Reputace: 1404
Kontaktovat uživatele:

Re: Riskantní dluhopisy

Příspěvek od FraK » 01 zář 2021, 11:10

Jak jsem psal - čest výjimkám a pokud znám produkt/business plán a věřím mu, znám majitele a věřím mu, vyjde mi pozitivní DD, tak asi proč ne, ale přijde mi to hodně práce.

Na druhou stranu si můžu nakoupit dluhopisy přes burzu (která tam každého Bártu nebo Mičklu nepustí), popř. na P2P platformě, která už udělá nějaké primární síto a hlavní ukazatele mi pěkně naservíruje.

Je to každého věc. Já bych do toho nešel, pokud bych k tomu neměl nějaký extra důvod.

Pro mě to nejsou riskantní dluhopisy, ale ve většině případů podvodné dluhopisy.

Asi si dneska večer pustím Vlka z Wall Streetu. Leonardo tam exceluje :-))
Zkušenosti:
P2P (P2B): Mintos, Zonky, Ronda, Bondster, Investown, Upvest, FinGOOD, Roger, Nafirmy, Robocash, PeerBerry, Lendermarket, Afranga, Esketit, Lande, EstateGuru, Roier
Broker: FIO, Interactive, LYNX, eToro, Degiro, Revolut

Drmla
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1217
Registrován: 05 říj 2020, 20:03
Reputace: 423
Kontaktovat uživatele:

Re: Riskantní dluhopisy

Příspěvek od Drmla » 01 zář 2021, 11:55

Ale jo, já si jenom nemyslím, že jsou to z většiny podvodný dluhopisy. Jsou to dluhopisy často, jak se říká, "prašivý", že ty firmy za moc nestojí, ale kdyby to byl podvod, tak naservírují vymyšlený čísla a ještě vymyšlenější podnikatelský plány a to je imho výjimka. Běžně bývá přikrášlený výhled, ale historická čísla buď sedí nebo nejsou k dispozici, pokud nejsou, tak pryč od toho.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů