Akciové trhy

Vše co se týká akcií, ETF a fondů.
Odpovědět
romancik
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Mintos - investoři

Příspěvek od romancik » 01 lis 2018, 14:48

Díky moc za podrobnou radu. Vím, o tom Fiu jsem to tu už někde čet, možná někdy před měsícem. Jen se nemůžu dokopat k tomu to risknout. Krom toho na rodinném účtu teď mám asi jen 100 tisíc a ty si tam chci nechat. Sice máme ještě peníze i jinde na účtech, ale to bych už musel překecat i manželku :-)

Horší je, že stále mám málo času a nemůžu se dokopat k tomu, pořádně prostudovat nějakou dostupnou literaturu (případně jít do nějakého toho placeného kurzu). Stále si taky říkám, jestli to odpovídá té vynaložené námaze. Pokud zisk z Mintosu je 10% a nemusím tam až zase tolik nic znát (i s tím rizikem, že někdo přesane splácet), je pro mě stále ve vzduchu otázka, kolik si jsem schopen vydělat na těch akciích, jestli bych jako amatér nevydělával zhruba stejně, jen s mnohem větším úsilím. Stále totiž váhám, jestli to mám zkoušet. Protože ty akcie mi příjdou více rizikové, než celý Mintos.

Ale tahle diskuze už je asi spíše do jiného vlákna.

GOGO7
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 46
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 01 lis 2018, 14:58

Tak mě připadá třeba bezpečnější koupit si podíl ve firmě jako je třeba ČEZ než dát peníze třeba do půjčky přes Kuki :lol: . Kam ty prachy dám bych si rozmyslel, zvlášť když nemám moc na rozdávání. GL :
P.S. Za úplně největší riziko bych považoval nedostatek finančního vzdělání, což myslím samozřejmě všeobecně, ne osobně..

vyvar z ovaru
Silver pen
Silver pen
Reputace: 101
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 01 lis 2018, 15:26

romancik: ono je taky dulezity si predem rict, co by sis vlastne od nakupu akcii a jejich zhodnocovani sliboval. Zda chces kupovat primarne rustove, drzet kratce, drzet dlouho, dividendove, zda akcie "linejsich, ale jistejsich" megakorporaci a nebo spis mensi firmy, ktere muzou rychle rust, pripadne kombinaci vseho moznyho... je toho spousta. A i podle vzoleneho typu to pak zere cas. Pokud mas treba dividendove tituly velkych firem na dlouhodobe drzeni, tak v podstate nemusis nic sledovat, ale pokud drzis spekulativni biotech firmy a doufas ve 100% zhodnoceni za rok, tak je nutne to sledovat skoro kazdy den a hlidat co se kde sustne.

Je potreba mit nejaky cil a tomu uzpusobit strategii. Nebo cilu vic - nejaky kratkodoby v horizontu treba peti let, co bys rad dosahl a pak obecnejsi, ktery naprojektujes treba az do tvyho duchodu.

Dulezity je ten prvni krok - zalozit si ucet, vyzkouset par nakupu, podivat se obcas jak se to chova a taky jak se chovas ty, co to s tebou dela, kdyz je tvoje portfolio -10% napr. Aby se ti pak nestalo, ze jsi v minusu a mas kvuli tomu spatne spani.

JPT
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 21
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 01 lis 2018, 15:35

GOGO7 píše:
01 lis 2018, 14:58
Tak mě připadá třeba bezpečnější koupit si podíl ve firmě jako je třeba ČEZ než dát peníze třeba do půjčky přes Kuki :lol: .
Nevím jak je to s cizíma akciema, ale u českých jsem četl, že můžou velcí akcionáři nějak vytěsnit malé (nebo jak se tomu říká?) Že jim prostě odkoupí akcie za nějakou směšnou cenu. To mi přijde trošku divné a od té doby co jsem to četl, jsem si říkal, že asi do českých akcií nemá cenu investovat. Sice Mintos dělá vpodstatě to samé, že si odkoupí dobře úročené půjčky, ale u těch akcií mi to přijde divné.

GOGO7
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 01 lis 2018, 16:08

K vytěsnění minoritních akcionářů samozřejmě čas od času dochází a nejen u nás. Naposledy ovládnutí Unipetrolu polským PKN Orlen nebo ovládnutí České spořitelny ze strany rakouské Erste. Jde pak samozřejmě o cenu nabídnutou minoritním akcionářům za odkup jejich akcií.
Vůbec neříkám, že česká burza je se svými několika málo tituly zrovna ideální, třeba na amerických burzách je na výběr desítky tisíc společností. Jak jsem psal, pro začátečníka mi ale připadá vhodnější začít zkoušet investovat na domácí burze a v Kč. Vytěsnění minoritních akcionářů třeba u ČEZ nebo KB či Erste momentálně nehrozí. Jde přece o to, vůbec se naučit obchodovat na burze.
Samozřejmě, že je investování do akcií rizikové, investování do P2P také. Vyšší výnos - vyšší riziko. Když o tom tak přemýšlím, tak mi příjde bezpečnější obchodovat s akciemi seriózních firem jako Coca-cola nebo Komerční banka s tím, že na platformě on-line sám okamžitě rozhoduju, zda akcie prodám nebo koupím, než když někam někomu na něco pošlu peníze a pak se časem dozvím, že poskytovatel zkrachoval a prachy jsou v nenávratnu. GL :D

Booboo
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Booboo » 01 lis 2018, 20:20

GOGO7 píše:
01 lis 2018, 16:08
K vytěsnění minoritních akcionářů samozřejmě čas od času dochází a nejen u nás. Naposledy ovládnutí Unipetrolu polským PKN Orlen nebo ovládnutí České spořitelny ze strany rakouské Erste. Jde pak samozřejmě o cenu nabídnutou minoritním akcionářům za odkup jejich akcií.
Vůbec neříkám, že česká burza je se svými několika málo tituly zrovna ideální, třeba na amerických burzách je na výběr desítky tisíc společností. Jak jsem psal, pro začátečníka mi ale připadá vhodnější začít zkoušet investovat na domácí burze a v Kč. Vytěsnění minoritních akcionářů třeba u ČEZ nebo KB či Erste momentálně nehrozí. Jde přece o to, vůbec se naučit obchodovat na burze.
Samozřejmě, že je investování do akcií rizikové, investování do P2P také. Vyšší výnos - vyšší riziko. Když o tom tak přemýšlím, tak mi příjde bezpečnější obchodovat s akciemi seriózních firem jako Coca-cola nebo Komerční banka s tím, že na platformě on-line sám okamžitě rozhoduju, zda akcie prodám nebo koupím, než když někam někomu na něco pošlu peníze a pak se časem dozvím, že poskytovatel zkrachoval a prachy jsou v nenávratnu. GL :D
Pri čítaní tohoto príspevku som si spomenul na MF global v roku 2011?
Neviem ako to dopadlo, ale nevyzeralo dobre.
https://www.e15.cz/byznys/finance-a-ban ... bal-713156
https://archiv.ihned.cz/c1-53559970-kra ... tove-burzy
Tiež si myslím že P2P su rizikovejšie ako invest. do akcii seriózních firem jako Coca-cola.
Dnes som prezeral Poskytovateľov zistil so že Kuki Pl, Bino a asi aj Simbo su vlastne to isté. Diverzifikácia ako hrom? :)
Dôležité je že títo noví poskytovatelia maju managerov s 10 ročnou praxou v obore. :lol:

GOGO7
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 01 lis 2018, 20:47

Krach MF Global v roce 2011, mimo jiných důvodů i v důsledku finanční krize, byl velký malér. Jednalo se o velkého brokera zaměřeného především na obchody se složitými deriváty, případně i dluhopisy, nebyl to vyloženě obchodník s akciemi. Celá story zde:https://en.wikipedia.org/wiki/MF_Global.
Pokud jde o případný krach nějákého brokera, tak na investora do akcií to v podstatě nemá žádný vliv, protože ten své nakoupené akciové podíly ve firmách drží samozřejmě dál. Akcie jsou vedeny u depozitáře, nejsou majetkem brokera, který jen plní pokyny investora - nakupuje/prodává. Nedávno ukončil u nás činnost Brokerjet. Akcie investorů se pak převedly na jiné brokery, podle pokynů investorů.

GOGO7
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Re: Akciové trhy

Příspěvek od GOGO7 » 05 lis 2018, 14:11

Zajímavý medvědí pohled na akciové trhy: https://www.patria.cz/zpravodajstvi/397 ... dveda.html ;)

vyvar z ovaru
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 06 lis 2018, 23:11

Včelky se dnes proletely skoro az na Mesic. :)

VCEL leads the way today as the best performing small cap stock, closing up 44.28%.

VCEL 16.65 5.11 44.28    Vericel Corporation   Yahoo Finance.png
VCEL 16.65 5.11 44.28 Vericel Corporation Yahoo Finance.png (39.25 KiB) Zobrazeno 231 x

Džura
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Džura » 07 lis 2018, 19:23

Já už si sestavil "wish list" akcií. Jen mě mrzí, že než jsem uvolnil Eura z Mintosu, tak po korekci vyskočily nahoru a teď se mi je kupovat nechce. Navíc to začíná vypadat na zpomalení, tak přemýšlím jestli není lepší chvíli sedět s penězi na spořáku.
Co týká půjček tak u nás v regionu se nejspíš začne příští rok propouštět a pokud to bude celorepublikové, tak to možná bude zajímavé. A v takovém případě se mi i 9% zdá málo.

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 07 lis 2018, 20:07

Džura píše:
07 lis 2018, 19:23
Já už si sestavil "wish list" akcií. Jen mě mrzí, že než jsem uvolnil Eura z Mintosu, tak po korekci vyskočily nahoru a teď se mi je kupovat nechce. Navíc to začíná vypadat na zpomalení, tak přemýšlím jestli není lepší chvíli sedět s penězi na spořáku.
Co týká půjček tak u nás v regionu se nejspíš začne příští rok propouštět a pokud to bude celorepublikové, tak to možná bude zajímavé. A v takovém případě se mi i 9% zdá málo.
Jen tak pro zajímavost, jaké akcie máš na tom wish listu, že bych zkontroloval jestli je mám? ;)

Džura
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Džura » 07 lis 2018, 20:19

Zatím mám hotový EUR:
ALV, ABI, BBVA, BAS, BMW, DTE, FME nebo FRE, MUV2, RDSA, SAN, UNA

Až se rozhodnu pro USD, tak mám vyhlídlé ETF dividendových aristokratů a zbytek musím přebrat. Vím, že určitě v něm bude JNJ a MMM.

Edit: EUR a USD rozděluji podle toho v jaké měně vyplácí dividendu, protože jiné měny řešit nechci. Takže v USD určitě budou i nějaké britské akcie apod.

mailo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mailo » 08 lis 2018, 06:49

´Kterých 30 firem vygenerovalo nejvíce hodnoty pro akcionáře? Bessembinder udělal tabulku. Na prvním místě je společnost Exxon Mobile, která vygenerovala hodnotu 940 miliard dolarů. Na druhém místě se pak nachází Apple s vygenerovanou hodnotou 677 miliard.´
akci.png
akci.png (766.08 KiB) Zobrazeno 209 x
zdroj finlord, dostupný z: https://finlord.cz/2017/03/akciove-inde ... ive-akcie/

Booboo
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Booboo » 08 lis 2018, 09:42

Džura píše:
07 lis 2018, 19:23
Tiež to tak vidím.
Presun z Mintosu na akcie.
Dnes som kúpil prvé DAI (Daimler AG) za 51,99 eura.
Uvažujem nad -Bayer AG, a z USA - AT&T.
#S-GE - General Electric Corporation je vo veľkom prepade?
Tiež čakám na ďalší pokles možno aj príde. :P

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 08 lis 2018, 09:59

Já asi počkám s nákupem dalších akcií na kriizi. Stopnul jsem si všechny investice tohoto typu i nákupy fondů. Je lepší těch pár procent oželet, než pak nadávat, že mi to o 40% spadlo

vyvar z ovaru
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 08 lis 2018, 10:49

Co kdyz krize prijde treba az za pet let? Nebude ti lito uslych zisku?
Myslim si, ze pokud si clovek da tu praci a najde si solidni spolecnosti, ktere jsou schopny krizi odolavat a nakoupi je ve vhodny cas, kdy nejsou predrazene, tak urcite spatne neudela.

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 08 lis 2018, 11:44

To asi jo, ale já už něco v akcicíh mám, tak to nepotřebuju hrotit a kupovat další když se očekává pokles. Navíc mi něco říká, že v následujích měsících budu potřebovat nějaké peníze na jiné věci.

doonio
Silver pen
Silver pen
Reputace: 72
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 10 lis 2018, 19:07

Flyboy píše:
08 lis 2018, 09:59
Já asi počkám s nákupem dalších akcií na kriizi. Stopnul jsem si všechny investice tohoto typu i nákupy fondů. Je lepší těch pár procent oželet, než pak nadávat, že mi to o 40% spadlo
Ono to může spadnout, ale taky to může o dalších 40% povyskočit.

Zajímavý článek o tom "čekání na Godota":
https://www.investicniweb.cz/o-sezeni-n ... avou-dobu/
Aktivně využívám:
P2P: Mintos,Twino,EstateGuru,LinkedFinance
Převody do zahraničí: RoklenFx,Revolut
Broker: Degiro, Fio e-broker, plus500

LuckyLuke
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 138
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LuckyLuke » 10 lis 2018, 20:52

Našel jsem tam i rozhovor s panem Hájkem (Top Stocks), taky zajímavé:

https://www.investicniweb.cz/video-inve ... nu-na-dno/

vyvar z ovaru
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 12 lis 2018, 15:47

doonio píše:
18 zář 2018, 14:27
No super, jen tak dále (myslím ten LB). Koupil jsi něco, aby jsi podpořil prodeje?
Já si zobnul při propadech po Q2, ale nákupku mám na 30$, a ono to vyklesalo až na 26$, nicméně držím a jsem zvědav co předvede managment.
Hezky to jede. Uz budes v peknym plusu. :)

Odpovědět