ETF (Exchange-Traded Fund)


Informace o zahraničních akciích.
Odpovědět
GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od GOGO7 » 24 bře 2019, 08:00

Podle mě je pro každého zásadní, jaký má vztah k investování. Jestli chce mít vše pod vlastní kontrolou, nebo správu svých financí svěří někomu cizímu. Portu podle toho, co jsem se zatím dozvěděl nevypadá špatně. Je to ale správce aktiv, něco jako fond.
Jelikož osobně nejsem příznivcem fondů a jejich poplatkové politiky je jasné, co bych poradil.
Aktivní osobní obchodování s akciemi ovšem vyžaduje podle mě hlavně splnění 2 podmínek - zájem a čas.
Já beru obchodování s akciemi už jako svého koníčka. Rozhoduješ se sám co koupíš, kdy to koupíš, kolik toho koupíš, kdy to prodáš, kolik prodáš atd.Tvoje pokyny jsou většinou vyřízeny ve vteřině . Jsi prostě svým pánem a nejsi odkázán na to, že nějáký často "odborník" za tebe hospodaří s tvými penězi a ty se pak pomalu dostáváš ke svým vlastním penězům, ze kterých ti je odečítán minimálně poplatek "za správu". Správci aktiv sledují především své zájmy, podstatně méně už tvoje zájmy.
Ty mu za to platíš a pak často nadáváš, jak mizerně tvé peníze obhospodařuje.
Pokud tomu chceš věnovat čas a investování do akcií tě opravdu zajímá, mělo by být tvé rozhodnutí jednoznačné. GL :)

Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od Booboo » 24 bře 2019, 09:18

Absolutne súhlasím s GOGO7 ohľadne porovnania správca vs. vlastná investícia.
Iba by som upozornil, že nie každý vydrží spravovať otvorenú pozíciu dlhodobo (Roky).
Ja to napríklad nedokážem (akonáhle vidím dosť veľký zisk, tak ho vyberiem a často sa pripravím o následný a ešte väčší). :)
Preto na dlhodobé investície som si vybral správcu kde mesačne vkladám a pri väčšom prepade aj niečo navyše jednorázovo.
Pri investíciach je dôležité aby investor poznal svoje reakcie na pohyb trhu.
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od GOGO7 » 24 bře 2019, 09:53

Pokud jde o dlouhodobé držení akcií, nemám s tím problém. Akcie na FIO jsem koupil proto, aby mi každoročně platily dividendy.
Občasné výkyvy trhu mě tak nechávají klidným. Akcie ČEZ držím už 10 let, akcie Monety asi 3 roky.
Zahraniční akcie na Degiro ale většinou držím mnohem kratší dobu..

Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od Booboo » 24 bře 2019, 11:38

GOGO7 píše:
24 bře 2019, 09:53
Pokud jde o dlouhodobé držení akcií, nemám s tím problém. Akcie na FIO jsem koupil proto, aby mi každoročně platily dividendy.
Občasné výkyvy trhu mě tak nechávají klidným. Akcie ČEZ držím už 10 let, akcie Monety asi 3 roky.
Zahraniční akcie na Degiro ale většinou držím mnohem kratší dobu..
Ja som sa predtým viac venoval akciovým indexom a tam som si osvojil (tu nedočkavosť) skorý výber.
Teraz som začal robiť akcie a ostal som prekvapený. Zdá sa že investovať do akcii je zaujímavejšie.
Pohyby na akciach a akciových indexoch sú dosť rozdielne. :idea:
S dividendami sa len zoznamujem.
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od vyvar z ovaru » 24 bře 2019, 20:33

Aliverex: vidim to podobne jako GOGO7. Jeste bych pripsal (dle myho) ne uplne nedulezitou vec a to, ze na Portu nemas absolutni kontrolu nad nakupni a prodejni cenou. Zadas prikaz a vzdy trva nejakou dobu (vetsionou 1-2 dny) nez se nakup/prodej vyporada, ceny v te chvili uz muzou byt odlisne. Portu v sobe zahrnuje nekolik ETF, urcite je lepsi varianta si to nakupovat sam. Krom realtime vyporadani usetris dlouhodobe i na poplatcich. 1% z milionu uz neni mala castka a kdyz to vynasobis 10 lety...

Aliverex
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 43
Registrován: 18 úno 2019, 20:30
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od Aliverex » 24 bře 2019, 21:17

Úplně původně jsem chtěl začít zkusit investovat do akcií přes FIO s CZ akciema kvůli dividendám a držet je dlouhodobě. Tím pádem bych nemusel vůbec řešit daně.
Přes Degiro bych ale zase mohl nakupovat např. USA akcie ale, když jsem si četl články na zdanění dividend nebo případném prodeji akcií se ziskem, tak v tom mam úplnej guláš a radši jsem byl pro FIO, kde to nemusím řešit.
Pak jsem našel Portu, kde zase si navolim stupeň rizika (10) kde se jedou akciové ETF a posílám měsíčně danou částku, kterou si stanovím a nestarám se o to.
Tak proto jsem byl zmatenej co tedy vybrat.

Jinak všem děkuju všem za rady :)

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1213
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 602
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od doonio » 25 bře 2019, 08:23

To danění je jen taková třešnička na dortu, rozhodně by to nemělo na tom ztroskotat proč neinvestovat do zahraničních titulů s dividendou...Na internetu už je fůra článku, pěkně popsaných, namátkou:
https://finlord.cz/2018/03/zdaneni-vyno ... formulare/
https://www.investicnigramotnost.cz/dan ... -rok-2018/

Jako FO si všechny zaplacené daně dáš zápočtem a hotovo, je to jen piplačka vše přepočítat kurzem GFŘ, ale není to zas tak strašné. (včera jsem to já úspěšně odeslal na FÚ :-D

Jak říkal vývar, proč platit 1% když Portu nedělá nic jiného, než že to dává do podobných aktiv, které si můžeš nakoupit na burze sám a za poloviční poplatek, což se za těch 10let už potom projeví.
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

eNaia
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 102
Registrován: 11 led 2018, 20:35
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od eNaia » 27 bře 2019, 14:07

vyvar z ovaru píše:
24 bře 2019, 20:33
Aliverex: vidim to podobne jako GOGO7. Jeste bych pripsal (dle myho) ne uplne nedulezitou vec a to, ze na Portu nemas absolutni kontrolu nad nakupni a prodejni cenou. Zadas prikaz a vzdy trva nejakou dobu (vetsionou 1-2 dny) nez se nakup/prodej vyporada, ceny v te chvili uz muzou byt odlisne. Portu v sobe zahrnuje nekolik ETF, urcite je lepsi varianta si to nakupovat sam. Krom realtime vyporadani usetris dlouhodobe i na poplatcich. 1% z milionu uz neni mala castka a kdyz to vynasobis 10 lety...
Portu nakupuje pouze ve stredy. Aspon zatim. Prodej nevim.

pfolio
Příspěvky: 7
Registrován: 07 kvě 2019, 09:34
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od pfolio » 09 kvě 2019, 07:48

Z Portu jsem momentálně vybral peníze, nákup a prodej je zpravidla v obchodní dny (středa). Celkově jsem byl se službou spokojený.

Portu přidává určitě nějakou hodnotu:
- reinvestice dividend
- nejpohodlnější investování do akcií co jsem zatím vyzkoušel (prostě jen pravidelná platba z banky a nic nemusíte řešit) -> šetří čas
- kupuje frakce akcií (pokud chcete investovat 1000 CZK měsíčně nic moc lepšího není)
- časem bych čekal gliding (ze 100% akciového portfolia přejít na 80% akcie a 20% dluhopisy nebo podobně zadáním jednoho příkazu)
- zajištění měnového rizika (nejsem přesvědčen o jeho hodnotě pro dlouhodobé investování), když tak zpětně letmo koukám na výpisy po půl roce na portu, cca 4 měsíce to dopadlo pozitivně a 2 měsíce v minusu, celkově možná o pár korun navýšené portfolio, provádí se to ale s velmi malou částkou, takže bych čekal max + 0.5% měsíčně (zatím mi to ale nepřijde úplně přehledně komunikované).

Je to služba hlavně pro dlouhodobé investory, časování trhu neprovádí. Pořád celkem nová tak věřím, že časem toho nabídne více i nějakou poplatkovou strukturu kdy třeba od 1 milionu nebudete platit 1%. Doporučuji ji lidem, co chtějí investovat tak 1000 - 1500 czk měsíčně, potom tam ta hodnota v investování do frakcí je.

Každopádně se mi poplatek 1% + TER všech ETFek zdál dost a příjmy v CZK už mi nechodili proto momentálně investuji měsíčně něco přes ETFmatic (v podstatě levnější portu v EUR) a většinu peněz do VANGUARD FTSE AW (IE00B3RBWM25)
přes Degiro (poplatek TER 0.25%, nákupním a prodejním poplatkům se u tohoto ETF na degiru vyhnete https://www.degiro.cz/data/pdf/cs/sezna ... platku.pdf).

Zatím nevidím moc rozdíl mezi investicí do globálně diverzifikovaného ETF (akcie celého světa) vs Robo advisory které jen kupují více ETFek (skoro vždy kolem 55-60% US akcie atd.) aby z toho poskládali často něco velmi podobného indexu sledující celý svět.

0.25% fee u jednoho ETF mi přijde poměrně dost, vzhledem k tomu, že existují ETF na americké akcie s ročním poplatkem 0.03%

Snažil jsem se ty poplatky srovnat na jednom místě: https://pfolio.cz/srovnani-etf/

Investovat chci prakticky doživotně.

Víte o něčem levnějším pro nákup celosvětových akcií v ČR / EU?
Zkušenosti s vlastními investicemi sdílím na https://pfolio.cz/

Uživatelský avatar
Skejwi
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 413
Registrován: 03 zář 2016, 15:31
Reputace: 722
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od Skejwi » 09 kvě 2019, 08:09

Hezký srovnání, díky. Nejlevnější na MSCI World jsem našel za 0,12%, dostupný z ČR, na S&P 500 pak asi 0,06%. Výběr ETF zahrnuje ale víc faktorů jako velikost fondu, distribuce příjmů, daňová průhlednost atd. Můžeš použít nějaký screener ETFek, třeba justETF.
O svých investicích píšu na skejwin.cz, kde také zveřejňuju svoje portfolio.

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1213
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 602
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od doonio » 09 kvě 2019, 08:17

pfolio píše:
09 kvě 2019, 07:48
Víte o něčem levnějším pro nákup celosvětových akcií v ČR / EU?
Degiro mi příjde na ETF nejlevnější, některé jdou úplně zdarma, jak jsi sám dal příklad, ostatní stojí 2€.
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

pfolio
Příspěvky: 7
Registrován: 07 kvě 2019, 09:34
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od pfolio » 09 kvě 2019, 08:24

Nejlevnější na MSCI World jsem našel za 0,12%, dostupný z ČR
Lyxor UCITS ETF MSCI World u Monety? a nejsou tam jiné poplatky (nákup, prodej...)?
Zkušenosti s vlastními investicemi sdílím na https://pfolio.cz/

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od GOGO7 » 09 kvě 2019, 08:46

Zajímavý článek k ETF: https://www.investujeme.cz/clanky/zakla ... investici/. Věděli jste třeba, že existují tzv. syntetické ETF, u kterých je v portfoliu koš náhradních cenných papírů? Takže ETF je třeba na americký index a přitom drží koš swapů na japonský jen. Fyzické ETF drží koš akcií indexu, syntetické ETF nikoli. Rozeznat je není jednoduché.
Já si radši koupím podíl v konkrétní firmě, než abych kupoval takovéto umělé produkty, se kterými se nyní roztrhl pytel a které mají především zvýšit zisky finančních institucí. Přitom investor často ani neví, co vlastně kupuje. Trošku mi to připomíná situaci kolem roku 2008, kdy banky a investiční společnosti v touze po zisku vymýšlely stále nové produkty, tehdy často ve formě balíčků na hypotéky. Jak to skončilo, víme. Přemíry nejrůznějších fyzických a syntetických ETF případně ETN už si začínají finanční analytici všímat a přichází i první varování.

Uživatelský avatar
Skejwi
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 413
Registrován: 03 zář 2016, 15:31
Reputace: 722
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od Skejwi » 09 kvě 2019, 09:03

pfolio píše:
09 kvě 2019, 08:24
Nejlevnější na MSCI World jsem našel za 0,12%, dostupný z ČR
Lyxor UCITS ETF MSCI World u Monety? a nejsou tam jiné poplatky (nákup, prodej...)?
Moneta? Jo, já myslím Lyxor Core MSCI World (DR) UCITS ETF. Dá se to koupit např. na Degiru. V seznamu bez poplatku to ale asi nebude. Ale třeba při nákupu za 2000 EUR tam vychází jednorázový poplatek za nákup na 0,13%, což je určitě lepší než kupovat ETF s TER 0,25% za 0% nákupní poplatek. :) Ale jak jsem říkal, člověk by měl zohledňovat i další parametry, třeba i typ replikace, o kterém mluví GOGO7. Pro dlouhodobé investory má nejvíc předností ta Full physical replication. Na justETF je typ replikace uvedený jasně, stejně jako je to povinně uvedené v prospektech.
O svých investicích píšu na skejwin.cz, kde také zveřejňuju svoje portfolio.

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1509
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 990
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od Joshua » 09 kvě 2019, 09:16

Někde jsem zahlédl tento odkaz, podobná služba jako Portu, údajně by měla být ještě levnější (0,48% poplatek ročně) a pochopitelně v angličtině. Ale nezkoušel jsem, tak bez záruky.

https://etfmatic.com

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2138
Registrován: 04 pro 2017, 20:08
Reputace: 1025
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od GOGO7 » 09 kvě 2019, 09:31

Skejwi - běžný investor se hlavně zajímá o to, aby ETF co nejlevněji a nejrychleji nakoupil. Dost pochybuju, že by se pídil po prospektu konkrétního ETF a zda prospekt obsahuje případně syntetickou replikaci - což stejně většině lidí nic neříká ;)

pfolio
Příspěvky: 7
Registrován: 07 kvě 2019, 09:34
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od pfolio » 09 kvě 2019, 09:47

Moneta? Jo, já myslím Lyxor Core MSCI World (DR) UCITS ETF. Dá se to koupit např. na Degiru. V seznamu bez poplatku to ale asi nebude. Ale třeba při nákupu za 2000 EUR tam vychází jednorázový poplatek za nákup na 0,13%, což je určitě lepší než kupovat ETF s TER 0,25% za 0% nákupní poplatek. :) Ale jak jsem říkal, člověk by měl zohledňovat i další parametry, třeba i typ replikace, o kterém mluví GOGO7. Pro dlouhodobé investory má nejvíc předností ta Full physical replication. Na justETF je typ replikace uvedený jasně, stejně jako je to povinně uvedené v prospektech.
Máš pravdu, že to od určité částky vyjde líp.

Vyšlo mi při 1000 eur investici: 0.238% nákup (0.12% TER, prodej většího množství už asi může být kolem 0.04%)
Při 2000 eur investici: 0.138% nákup
Zkušenosti s vlastními investicemi sdílím na https://pfolio.cz/

Uživatelský avatar
Skejwi
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 413
Registrován: 03 zář 2016, 15:31
Reputace: 722
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od Skejwi » 09 kvě 2019, 10:06

pfolio: Hlavně ten poplatek za nákup zaplatíš jednou na začátku, pak to desetiletí držíš, takže impakt na výsledný výnos se rychle zmenšuje. TER je mrcha, žere ti výkonnost každý rok a nezmenšuje se.

GOGO7: No, souhlas. :)
O svých investicích píšu na skejwin.cz, kde také zveřejňuju svoje portfolio.

Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od Booboo » 09 kvě 2019, 10:40

Porovnanie : Roboporadca či broker? Ako sa rozhodnúť
https://www.papucovyinvestor.sk/robopor ... rozhodnut/
Čo sa týka poplatkov, tak to autor zhrnul takto:
Zhrnutie
Broker je dlhodobo lacnejší ako roboporadca, ale v začiatkoch, obzvlášť pri nízkych sumách investícií, môžu byť náklady brokera privysoké. Roboporadca umožňuje začať aj s málom, ale pri prekročení určitej hodnoty portfólia je v porovnaní s brokerom drahý. Vyrátaj si podľa výšky a frekvencie investovania, pri akej sume sa Ti to „láme“. Vždy môžeš začať s roboporadcom a následne, po dosiahnutí kritického objemu investície, presedlať na brokera.
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: ETF (Exchange-Traded Fund)

Příspěvek od JPT » 09 kvě 2019, 11:16

Skejwi píše:
09 kvě 2019, 08:09
Můžeš použít nějaký screener ETFek, třeba justETF.
Existuje i nějaký jiný screener pro UCITS ETF, kde by se daly třeba i porovnávat korelace ? Nebo to si lidi musí počítat sami ?
GOGO7 píše:
09 kvě 2019, 08:46
Věděli jste třeba, že existují tzv. syntetické ETF, u kterých je v portfoliu koš náhradních cenných papírů? Takže ETF je třeba na americký index a přitom drží koš swapů na japonský jen. Fyzické ETF drží koš akcií indexu, syntetické ETF nikoli. Rozeznat je není jednoduché.
Na Justetf.com se to rozlišuje a zatim to vždycky sedělo s prospektem.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti