Investice do drahých kovů

.
Vše o kryptoměnách a alternativních investicích.
Flyboy
Silver pen
Silver pen
Reputace: 104
Kontaktovat uživatele:

Re: Investice do drahých kovů

Příspěvek od Flyboy » 17 říj 2018, 12:23

GOGO7 píše:
17 říj 2018, 11:48
American Eagle je prostě ve světě nejrozšířenější a nejrespektovanější investiční mince. Další jsou třeba kanadský Maple Leaf, čínská Panda, australský Kangaroo atd..Prodáváš vlastně v minci obsaženou hodnotu stříbra. Těchto mincí je mnoho, kopírují cenu stříbra /nebo třeba zlata , platiny/. Naproti tomu pamětní mince jsou vydávány v omezených emisích k nějáké příležitosti a vzhledem ke své vzácnosti jsou zajímavé hlavně pro sběratele. V tom já vidím ten rozdíl.
U některých drahých kamenů prostě vítězí příroda nad člověkem. Vnitřní struktura těch kamenů je taková, že jí člověk není v současnosti schopen napodobit. Všechno co vytvoří matka příroda v laboratoři opravdu chemicky napodobit nelze, i když hlavně Rusové a Číňani makají ve stylu poručíme větru dešti co to dá. Většinou se ale ty jejich sklíčka dají oproti přírodním kamenům poznat pouhým okem :D
Tak a teď jsme konečně u toho problému, proč se tady hádáme. Aspoň co se týče těch stříbrných mincí. Kangaroo nebo Panda jsou sice také investiční mince, ale jsou považovány také za sběratelské. Jsou jich vydávány myslím jen 500 000 ročně a každý rok mají jiný motiv. A to je to o čem celou dobu mluvím. Je lepší koupit mince v omezené serii, třeba ty Pandy nebo Kangaroo, než nějaký American Eagle, kterých jsou desítky milionů. Nákupní cena je srovntelná a časem mají mnohem větší šanci na růst ceny, pač je spousta lidí sbírá. Takže když kupuji mince, zajímá mě nejen ten předpoklad, jestli poroste cena kovu, ale také to, jestli jsou ty mince vhodné pro sběratele a to takový American Eagle není ani omylem. Proč sázet jen na růst hodnoty kovu, když si můžu zároveň zdarma přisadit na to jeslti to bude mít i sběratelskou hodnout ;)
S těmi kameny jsi mě stále nepřesvědčil. Nesbírám to, nerozumím tomu, ale za svůj život jsem se naučil jedno "nikdy neříkej nikdy". Neuvěřím tedy tomu, že je něco tak "unikátní" že to nikdy nepůjde věrně napodobit. V současné době už to je jen o nákladech na vytvoření věrné kopie. Například u stříbrných mincí do 1Oz se padělky moc dělat nevyplatí. Určitě ne při současné ceně stříbra. U zlata se to už vyplatí a také se to běžně děje, dokud do toho nezačneš vrtat nebo nepoužiješ drahé přístroje, které to proskenují tak nepoznáš nic. U diamantů jsem četl nedávno článek, že jeden majitel významného klenotnictví varoval, že spadnou na 1/10 ceny protože on sám začal do šperků dávat kopie vyráběné novou metodou které jsou kvalitou srovnatelné s originálem a v budoucnu nikdo nebude vědět jestli se jedná o originál nebo o kopii. Zkusím ti najít ten článek. Takže hlavně netvrď že je něco v přírodě unikátní a lidé to v budoucnu nebudou schopni napodobit.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 248
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 17 říj 2018, 12:49

Flyboy píše:
17 říj 2018, 12:23
GOGO7 píše:
17 říj 2018, 11:48
American Eagle je prostě ve světě nejrozšířenější a nejrespektovanější investiční mince. Další jsou třeba kanadský Maple Leaf, čínská Panda, australský Kangaroo atd..Prodáváš vlastně v minci obsaženou hodnotu stříbra. Těchto mincí je mnoho, kopírují cenu stříbra /nebo třeba zlata , platiny/. Naproti tomu pamětní mince jsou vydávány v omezených emisích k nějáké příležitosti a vzhledem ke své vzácnosti jsou zajímavé hlavně pro sběratele. V tom já vidím ten rozdíl.
U některých drahých kamenů prostě vítězí příroda nad člověkem. Vnitřní struktura těch kamenů je taková, že jí člověk není v současnosti schopen napodobit. Všechno co vytvoří matka příroda v laboratoři opravdu chemicky napodobit nelze, i když hlavně Rusové a Číňani makají ve stylu poručíme větru dešti co to dá. Většinou se ale ty jejich sklíčka dají oproti přírodním kamenům poznat pouhým okem :D
Tak a teď jsme konečně u toho problému, proč se tady hádáme. Aspoň co se týče těch stříbrných mincí. Kangaroo nebo Panda jsou sice také investiční mince, ale jsou považovány také za sběratelské. Jsou jich vydávány myslím jen 500 000 ročně a každý rok mají jiný motiv. A to je to o čem celou dobu mluvím. Je lepší koupit mince v omezené serii, třeba ty Pandy nebo Kangaroo, než nějaký American Eagle, kterých jsou desítky milionů. Nákupní cena je srovntelná a časem mají mnohem větší šanci na růst ceny, pač je spousta lidí sbírá. Takže když kupuji mince, zajímá mě nejen ten předpoklad, jestli poroste cena kovu, ale také to, jestli jsou ty mince vhodné pro sběratele a to takový American Eagle není ani omylem. Proč sázet jen na růst hodnoty kovu, když si můžu zároveň zdarma přisadit na to jeslti to bude mít i sběratelskou hodnout ;)
S těmi kameny jsi mě stále nepřesvědčil. Nesbírám to, nerozumím tomu, ale za svůj život jsem se naučil jedno "nikdy neříkej nikdy". Neuvěřím tedy tomu, že je něco tak "unikátní" že to nikdy nepůjde věrně napodobit. V současné době už to je jen o nákladech na vytvoření věrné kopie. Například u stříbrných mincí do 1Oz se padělky moc dělat nevyplatí. Určitě ne při současné ceně stříbra. U zlata se to už vyplatí a také se to běžně děje, dokud do toho nezačneš vrtat nebo nepoužiješ drahé přístroje, které to proskenují tak nepoznáš nic. U diamantů jsem četl nedávno článek, že jeden majitel významného klenotnictví varoval, že spadnou na 1/10 ceny protože on sám začal do šperků dávat kopie vyráběné novou metodou které jsou kvalitou srovnatelné s originálem a v budoucnu nikdo nebude vědět jestli se jedná o originál nebo o kopii. Zkusím ti najít ten článek. Takže hlavně netvrď že je něco v přírodě unikátní a lidé to v budoucnu nebudou schopni napodobit.
Zajímavá diskuze.
Možná se přidám. Ale bylo by to delší a času není nazbyt.
Ale teď si dovolím jen jednu poznámku k aktuálnímu tématu. U mincí by se asi vyplatilo řešit "padělání" materiálu (což ve výsledku bude něco levnějšího se stejnou hustotou) ale druhá a zásadnější věc (která se týká sběratelské hodnoty) je, pokud by si někdo udělal razidlo a začal razit vlastní mince. Tam je pak otázka, jak poznat originál od kopie.
A ještě krátce naťuknu ty kameny. Tam to je defakto jen otázka, kolik peněz někdo vrazí do padělání a kolik naopak do analytiky. Někde jsem četl, že v Číně padělali nějaké historické artefakty (myslím, že to byla keramika). Pak se na to přišlo pomocí měření přirozené radiace, protože při výpalu se výrazně měnila. Na to v Číně zareagovali tak, že po výpalu padělky ozářili. Takže opět mohli vesele padělat. Na což se posléze opět přišlo na základě spektrálního rozložení záření (a pokud tam byly čáry, tak tím pádem i určení aktivního radionuklidu).
Takže do predikce co v budoucnu bude/nebude možná se pouštět nebudu. Je to jen otázka peněz, čas a úsilí - a to ovšem jak ve směru vývoje padělků tak i ve směru jejich detekce (v podstatě analogie dopingu).
A ještě malou poznámku, nicméně bez valné informační hodnoty. Kdysi kdesi jsem četl, že někdo vyráběl syntetické drahokamy, které na základě současné analytiky nešly rozlišit od pravých. Řešilo se to tak, že je něčím značkoval (myslím, že to byl nějaký prvek s luminiscencí, ale dost možná se pletu). Ale jak píšu, bez informace co to bylo za drahokam a dalších detailů to je spíše bezcenné.
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)
---
Mintos referral: www.mintos.com/cs/ref/8S41UT
---

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Reputace: 322
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 17 říj 2018, 12:53

Tak to já teda tvrdím, že jsou přírodní výtvory naprosto unikátní. Třeba ty austrálské opály jsou každý kus originál s neopakovatelnou a nenapodobitelnou kresbou. Dám příklad - asi před 5 lety byl trh zaplaven umělými syntetickými smaragdy prokazatelně laboratorně vyrobenými v Rusku. Vypadaly pěkně, sytě zeleně, ale měly jednu vadu. Byly dokonalé, bez kazu, symetrické, žádná nerovnost, žádná nečistota. Přitom každý smaragd je unikátní přírodní výtvor, který ovšem není dokonalý nikdy. Vždy obsahuje nějákou nečistotu, nerovnost, příměs minerálu atd. Dá se poznat, jestli je smaragd z Kolumbie nebo Brazilie nebo z Madagaskaru, jestli je z dolu Muso nebo Paraiba atd. atd. Takže každý kdo o tom něco ví poznal na první pohled, že "dokonalé" ruské smaragdy jsou falzifikáty z laboratoře. Zaplaťpámbů za rozmanitost, unikátnost a neopakovatelnost přírody ;)
P.S. Ohledně diamantů jsem svůj negativní názor už sdělil. Je jich moc a jsou předražené.
P.S.S. Panda, Kruger, Kangaroo, Eagle, kdo chce, ať si je sbírá a čeká na zhodnocení.
Radši bych měl doma tu českou Zlatou bullu sicilskou, kterých je odhadem pár set kusů..
Naposledy upravil(a) GOGO7 dne 17 říj 2018, 21:26, celkem upraveno 1 x.

Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 220
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Joshua » 18 říj 2018, 13:08

GOGO7, Flyboy

Rozumím oběma vašim pohledům. Oběma jsem dal +1, protože jsem si rád přečetl protikladné názory (oba s rozumnou argumentací). Investicemi do drahých kovů se nezabývám, proto mi to něco dalo. Hodně jste se ale odchýlili a je potřeba to promazat od borůvek až po genetiku :-). Máte tu soukromé zprávy, kde si to můžete vyjasnit.

Dál prosím jen k věci. Díky za pochopení.

//Vy jste dárci, člověk vás uskromní a vy mu za to hned dáváte plusy. Asi si tuhle práci admina zamiluji :-).

Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 220
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Joshua » 24 říj 2018, 22:29

Jsem co se týče mincí lajk. Ale je docela pecka nakoupit výroční dvacetikoruny ve třech sadách za 180 Kč a pak jednu z nich střelit na Aukru za 1000 Kč ještě ten samý den. Přitom to není bůhví co, každá mince má náklad 200 000 ks.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 25 říj 2018, 08:19

Sleduju to, lidi se zřejmě zbláznili. A stále další přihazují a ceny dál rostou, úplná mánie..

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 25 říj 2018, 10:29

Ti co to kupují nejspíš vůbec neví, že si můžou přijít do ČNB a dostanou to za nominální hodnotu :D

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 25 říj 2018, 10:37

Možná by teď v době téhle mánie nebylo špatné něco na Aukru nabídnout, kdo má nějáké starší české mince, třeba pamětní. Lidi úplně šílí a zaplatí majlant. Myslím, docela vhodná doba, což? ;)

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 25 říj 2018, 12:34

Já mám docela dost stříbrných starých mincí. Komunistické výroční jak byly ty 10,20,50,100,200Kč a pak i starší, tak 100-200 let staré. Ale moc se mi do toho nechce. moc peněz na tom určitě netrhnu a kvůli pár tisícům nebudu na Aukru šaškovat.
Ale psal jsem švagrovi aby mi v ČNB vzal ty dvacetikoruny až půjde kolem :D Sice to nikdy velkou cenu mít nebude a jsem si jist, že během pár týdnů toho bude na aukru stovky, ale nebudu podporovat překupníky.

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 260
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 25 říj 2018, 14:31

Numismatik: Čekat na mince v dlouhých frontách je pitomost, za 14 dní po nich neštěkne pes

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/zdene ... 251348_jgr :lol:

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 27 říj 2018, 14:14

Tak mi včera konečně přišly stříbrné mince a zlatý slitek co jsem si před 2-3 týdny Objednal. Když vidím jak cena kovů roste, docela lituji že jsem toho nekoupil víc, jenom co jsem na to čekal tak je cena o 5% vyšší :D

Vy kdo také trochu investujete do drahých kovů, třeba GOGO7. Potřeboval bych poradit jak to nejlépe uskladnit. Já všechny kovy nechávám zatím v bedně v podkroví :D Ale uvažuji jestli koupit trezor, ono hlavně stříbro časem může na vzduchu "stárnout" Máte někdo nějaké vzduchotěsné trezory nebo tak?

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 27 říj 2018, 14:22

Boží mlýn píše:
16 říj 2018, 14:35
Zrovna dnes mi přišla zálohová faktura na vznik Československa proof, dobrá náhoda :-) Škoda, že bude roky ležet mezi ostatními, tam, kde slunce nesvítí :D
Ty kupuješ všechny zlaté mince co vydává ČNB? Máš nějaké slevy, když si to objednáš předem? Teď vidím ten vznik Československa za 44 000Kč. Což se mi zdá docela hodně vzhledem k tomu že unce zlata stojí cca 29 000Kč
A teď se dívám, že příchod věrozvěstů Konstantina a Metoděje 2013 stojí jen 38 500 v proof. Nevíš kolik to stálo jako nové? Jestli také 44 000Kč, tak to moc dobré zhodnocení za 5 let není :lol:

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 248
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 27 říj 2018, 14:45

Flyboy píše:
27 říj 2018, 14:14
Tak mi včera konečně přišly stříbrné mince a zlatý slitek co jsem si před 2-3 týdny Objednal. Když vidím jak cena kovů roste, docela lituji že jsem toho nekoupil víc, jenom co jsem na to čekal tak je cena o 5% vyšší :D

Vy kdo také trochu investujete do drahých kovů, třeba GOGO7. Potřeboval bych poradit jak to nejlépe uskladnit. Já všechny kovy nechávám zatím v bedně v podkroví :D Ale uvažuji jestli koupit trezor, ono hlavně stříbro časem může na vzduchu "stárnout" Máte někdo nějaké vzduchotěsné trezory nebo tak?
Podle mě by měl stačit neděravý zipbag případně nějaká těsnící škatule se silikonovým těsněním. A pokud to chceš vytunit tak tam dát nějaký silikagel a případně aktivní uhlí (oboje funkční, ne staré). Ale numismatik nejsem, takže Ti na to třeba budou mít vlastní fígle. A vlastně stejně (nebo líp) by měla fungovat buď zábrusová prachovnice (zvlášť s máznutým zábrusem) nebo co se teď prodávají laboratorní lahve s těsněním.
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)
---
Mintos referral: www.mintos.com/cs/ref/8S41UT
---

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 27 říj 2018, 15:07

Zlato mám ve Fort Knox a stříbrňáky ve tmě a v tubě pod postelí. Adresu neprozradím :)
Ale vážně - o trezoru jsem uvažoval, ale zatím jsem se k tomu nedopracoval - hlavně toho zatím tak moc není. Nedával bych to ale nikdy do banky, mohli by mi to sebrat ;)

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 27 říj 2018, 15:19

GOGO7 píše:
27 říj 2018, 15:07
Zlato mám ve Fort Knox a stříbrňáky ve tmě a v tubě pod postelí. Adresu neprozradím :)
Ale vážně - o trezoru jsem uvažoval, ale zatím jsem se k tomu nedopracoval - hlavně toho zatím tak moc není. Nedával bych to ale nikdy do banky, mohli by mi to sebrat ;)
No já už toho mám docela hodně. Každý rok kupuji za 2-3K Euro.

Boží mlýn
Silver pen
Silver pen
Reputace: 66
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Boží mlýn » 29 říj 2018, 10:59

Flyboy píše:
27 říj 2018, 14:22
Boží mlýn píše:
16 říj 2018, 14:35
Zrovna dnes mi přišla zálohová faktura na vznik Československa proof, dobrá náhoda :-) Škoda, že bude roky ležet mezi ostatními, tam, kde slunce nesvítí :D
Ty kupuješ všechny zlaté mince co vydává ČNB? Máš nějaké slevy, když si to objednáš předem? Teď vidím ten vznik Československa za 44 000Kč. Což se mi zdá docela hodně vzhledem k tomu že unce zlata stojí cca 29 000Kč
A teď se dívám, že příchod věrozvěstů Konstantina a Metoděje 2013 stojí jen 38 500 v proof. Nevíš kolik to stálo jako nové? Jestli také 44 000Kč, tak to moc dobré zhodnocení za 5 let není :lol:
Všechny ne, jen mimořádnou ražbu :) nákupka je samozřejmě nižší, u mnoha obchodníků za cenu emise a přiřážky, která není nijak velká. Tady ta poslední mě vyšla na 59k za dva kusy. Jestli stojí teď 44, tak jednu prodám hned :lol:

Brocer
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Brocer » 31 říj 2018, 00:12

Flyboy píše:
13 říj 2018, 08:55
cyxyc píše:
12 říj 2018, 23:38
Promiň že neodpovídám na tvou otázku. Jen se chci zeptat, zda to stříbro nakupuješ normálně v Čr nebo někde jinde (kvůli DPH). Sice jsem hodně četl, že stříbro půjde nahoru, ale když vidím, že rozdíl mezi nákupní a výkupní cenou stříbrného odlitku je skoro 33% (v čr), tak to na mě nepůsobí moc lákavě.
Taky "doufám" že půjde nahoru, pač už toho mám hezkou hromádku :D Nevím přesně jak je to s DPH v ČR, já nakupuji v Německu a jen střírné mince, ty jsou tam od DPH osvobozeny. Je to sice jen můj osobní názor, ale myslím že obyčejné cihly a slitky se nevyplatí kupovat. I když pominu fakt, že zaplatíš DPH, cihla bude mít vždy jen cenu toho kovu, ale mince může mít časem i velkou sběratelskou hodnotu.
Kupuji převážně mince 1-10 uncí od mincovny Perth Mint. Jestli to je dobrá volba, uvidíme za 10 let ;)
Na výkupní ceny v obchodech se moc dívat nemůžeš. To bych bral jako úplně poslední možnost to prodat obchodníkovi, co tě oškube. V dnešní době můžeš cokoliv prodat na internetu někomu dalšímu.
PS: Pokud ti jde jen o ten kov, tak teď jsem se díval a nejlevnější 1 Oz mince se dají v tento okamžik koupit za 14,9 Euro což je cca 384Kč. Cena kovu na burze je 327Kč
V Německu je na Ag mince 7% a slitky 19% u nás na vše 21%. U sběratelských minci může narůst sběratelská hodnota, ovšem ty už na počátku mají vyšší cenu. Naopak investiční mince se kupuji za cenu Ag a ta se prakticky nemění. U kovu Ag,Au,Pt, Ir atd. cena hlavně kopiruje inflaci dolaru. Klesa dolar roste cena kovu a opačně, proto je to výhodne jako ochrana hodnoty. U stříbra je právě problém DPH, naopak zlato je od DPH osvobozeno, proto pro plátce DPH je dobré jak zlato tak stříbro pro neplátce je lepší jen zlato. Časem roste cena i dík tomu, že těchto kovů ubývá, ovšem zatím nehrozí nedostatek. Au a Ag budou neustále žádané, neboť jeho hlavní spotřeba je ve výrobě a tam budou potřeba i nadále.

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 31 říj 2018, 08:38

Dovolím si trošku polemizovat s názorem, že cena Au a Ag roste v důsledku snižujících se zásob. Dolů na zlato, stříbro a diamanty je všude po světě plno. Pokud cena na světových trzích klesne, těžařúm se těžba přestane dočasně vyplácet, některé nerentabilní doly zavřou, omezí průzkum nových ložisek, což vyvolá dojem, že těchto kovů je málo. Pak cena zase začne růst. Na cenu drahých kovů nemá vliv nedostatek nalezišť ale to, že se k těmto cenným kovům investoři uchylují v dobách nejistoty, jako k určité pojistce. Zlato bylo vždy v historii bráno jako svým způsobem druh platidla a je tomu tak i po ukončení tv. zlatého standardu v USA a zvlášť v době,kdy tištěné peníze nejsou kryty ničím jiným, než jen důvěrou lidí ve vládu a ekonomiku země. Za drahý kov používaný v průmyslu bych považoval stříbro, zlato jen výjimečně. Cenově vychází v současnosti lépe stříbro, nejlépe jako stříbrné mince. Jinak ale jak tady opakovaně píšu, těchto drahých kovů se nalézá stále dostatek. Daleko perspektivnější jsou drahé kameny s jediným nalezištěm a dolem na světě - australský černý opál, barmský jadeit atd. Tyto rarity porostou cenově vždy, neboť doly budou brzy vytěženy, na rozdíl od Au a Ag, které jsou závislé na psychice lidí ve vazbě na ekonomické cykly, krize atd ;)

KarlosV
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od KarlosV » 31 říj 2018, 09:03

Global silver demand in 2017, by purpose (in million ounces)
https://www.statista.com/statistics/253 ... y-purpose/

Sent from my SM-A300FU using Tapatalk

Brocer
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Brocer » 31 říj 2018, 11:44

GOGO7 píše:
31 říj 2018, 08:38
Dovolím si trošku polemizovat s názorem, že cena Au a Ag roste v důsledku snižujících se zásob. Dolů na zlato, stříbro a diamanty je všude po světě plno. Pokud cena na světových trzích klesne, těžařúm se těžba přestane dočasně vyplácet, některé nerentabilní doly zavřou, omezí průzkum nových ložisek, což vyvolá dojem, že těchto kovů je málo. Pak cena zase začne růst. Na cenu drahých kovů nemá vliv nedostatek nalezišť ale to, že se k těmto cenným kovům investoři uchylují v dobách nejistoty, jako k určité pojistce. Zlato bylo vždy v historii bráno jako svým způsobem druh platidla a je tomu tak i po ukončení tv. zlatého standardu v USA a zvlášť v době,kdy tištěné peníze nejsou kryty ničím jiným, než jen důvěrou lidí ve vládu a ekonomiku země. Za drahý kov používaný v průmyslu bych považoval stříbro, zlato jen výjimečně. Cenově vychází v současnosti lépe stříbro, nejlépe jako stříbrné mince. Jinak ale jak tady opakovaně píšu, těchto drahých kovů se nalézá stále dostatek. Daleko perspektivnější jsou drahé kameny s jediným nalezištěm a dolem na světě - australský černý opál, barmský jadeit atd. Tyto rarity porostou cenově vždy, neboť doly budou brzy vytěženy, na rozdíl od Au a Ag, které jsou závislé na psychice lidí ve vazbě na ekonomické cykly, krize atd ;)
Pokud bude úbytek kovu, jeho cena samozřejmě poroste, ale pokud jste dočetl celý příspěvek tak jsem napsal, že zatím nedostatek nehrozí. Zásob drahých kovů je neustále dost ovšem bude méně a méně dostupné což bude zvyšovat náklady, které s cenou úzce souvisí. V průmyslu není taková spotřeba Au a Ag jako ocele, ale také těchto kovů není tolik . Spotřeba drahých kovů se neustále zvyšuje a to dost rychle hlavně v oblastech elektroniky, lékařství apod.
Píšete, že stříbro je lepší v mincích. Pokud máte na mysli sběratelské mince potom ano, počítáte-li s nárustem sběratelské hodnoty, ale u těch je už na počátku vyšší cena. Investiční mince jsou hodnocené jen jako stříbro a žádnou přidanou sběratelskou hodnotu nebudou nikdy mít. Protože výroba mince je dražší než slitku tak se to projeví i v cenách. U Ag je pro neplátce problém 21% DPH, které zlato nemá.
V případě prodeje, DPH zpět nedostane. A že je Ag momentálně výhodnější než Au? Oba kovy jsou zhruba na stejných hodnotách jako před 9 lety a ani jeden není cenově výhodnější. A při změnách inflace reaguji prakticky skoro stejně.

Odpovědět