Bitcoin


Vše o kryptoměnách a alternativních investicích.
Odpovědět
Drmla
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1217
Registrován: 05 říj 2020, 20:03
Reputace: 423
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitcoin

Příspěvek od Drmla » 06 kvě 2021, 13:47

Žádný krypto nemám. Přesto jen tak po očku sleduju ceny, abych se udržoval ve stavu permanentní nasranosti, že jsem všechno 2019 se ztrátou prodal. :roll: Každopádně, před nějakým časem jsem tu někde psal, že před koncem bull marketu přijde rally na altech. Kdosi mi to tu rozmlouval. OK, vím prd. Ale zdá se mi, že rally na altech je právě v běhu. Dominance BTC padá. Já bych být vámi volil pomalu exit, aspoň částečný.

Uživatelský avatar
Insider
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 84
Registrován: 11 říj 2020, 20:17
Reputace: 119
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitcoin

Příspěvek od Insider » 06 kvě 2021, 14:18

Ještě se chvíli svezu na vlnce. Ale už jsem většinu prostředků (tak 2/3) vybral, pro klidné spaní a jistý výsledek. Ne jako před cca 3 lety. :lol:

Dnes například ADA (Cardano) s 20 % nárůstem za den, to se moc na akciích nestává.

Ale líbil se mi příspěvek jednoho crypto tradera. "Do lodi sice už pomalu teče, ale na palubě se zatím zběsile tančí." :lol:
Quidquid latine dictum sit, altum videtur

Pro nově příchozí jsem sepsal užitečné informace v článku Průvodce začínajícího investora. V případě zájmu je k dispozici v sekci Investiční deníky.

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 344
Registrován: 13 dub 2020, 15:47
Reputace: 210
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitcoin

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 06 kvě 2021, 16:54

Drmla píše:
06 kvě 2021, 13:47
Žádný krypto nemám. Přesto jen tak po očku sleduju ceny, abych se udržoval ve stavu permanentní nasranosti, že jsem všechno 2019 se ztrátou prodal. :roll: Každopádně, před nějakým časem jsem tu někde psal, že před koncem bull marketu přijde rally na altech. Kdosi mi to tu rozmlouval. OK, vím prd. Ale zdá se mi, že rally na altech je právě v běhu. Dominance BTC padá. Já bych být vámi volil pomalu exit, aspoň částečný.
Me se libi jak kazdy kdo nekdy prodal BTC a uz se k nemu "vcas" nevratil je temer bez vyjimky nastaveny na bearish sentiment, jako by to byla vina toho BTC;) Diskuze jsou plna tehle prispevku a nikdy se tam nedoctu "neodhadl jsem spravne potencial, nevedel jsem o tom dost atp". Tady vidim alespon naznak sebereflexe, ale ja bych se asi nepoustel do nejakych predikci "kdyz to po ocku sleduju". Hledani nejakych podobnosti s minulym cyklem je podle me dost kratkozrake, protoze tam hlavni roli hrala nezralost, nizka likvidita, podvodne ICO, nedostacujici zabezpeceni a infrastruktura a mohl bych pokracovat dale.
Dneska by kazdy mel videt, ze jsme nekde uplne jinde a ikdyz se psychologie lidi moc nemeni, neverim ze by tahle jizda mela koncit 4x od minuleho ATH. Kdyz se podivam kolik se zapojilo penez z Wall street a kolik jich teprve ceka na konkretni regulace a ETF, tak bych se nejake bezvyznamne alt season fakt neobaval.
Vybirat zisky a v klidu spat je dobry napad, jen pak mnohdy prichazi vycitky s predcasnym odprodejem.

entik
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 216
Registrován: 05 srp 2020, 12:00
Reputace: 150
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitcoin

Příspěvek od entik » 06 kvě 2021, 21:50

Já mám v tomhle celkem schízu, na jednu stranu si říkám to co @Victor Nettoyeur - v tomhle cyklu se z Bitcoinu stáva plnohodnotný asset. Kupa velkých firem už do toho naskočila, další kupa ma prachy stranou a čeká, co se s tou první kupou stane. Pokud do toho nehodí vidle nějakej regulátor, tak do toho skočí taky. Tj za mě tam potenciál pro další růst určitě je, prostě tentokrát to je jiné - nedá se očekávat podobná panika drobných investorů jako minule a teda takovej brutální pád, max nějaká (větší) korekce. No a pak se ozve to druhé já, které se chichotá a říká jasný, tentokrát to bude jiné, kde už jsem to jen slyšel ... :)

Uživatelský avatar
Kingswood
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1359
Registrován: 28 zář 2020, 12:52
Reputace: 1971
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitcoin

Příspěvek od Kingswood » 07 kvě 2021, 14:19

Já vám pánové můžu říct za sebe že na tu cenu seru. Neprodal jsem nic minule, nebudu prodávat ani teď.

V praxi to totiž vypadá úplně stejně jako s Dogecoinem, což je zatí jediný coin který jsem kdy prodal. Měl jsem jich asi 800ks, který jsem někde vytočil zadarmo na nějakém webu v roce 2017 a prodal jsem je letos asi za 800 korun (respektive otočil jsem je do bitcoinu). Člověka ale nenapadne, že zrovna na Dogecoinu bude někdo manipulovat trhem a vyžene to na 10x...

U těch altů se to prodává ještě docela snadno, protože je to aspoň za co prodat - za bitcoin. Takhle se hodlám ještě zbavit litecoinu, až nadejde čas, kdy budu mít pocit, že to má smysl. A cardana za ether pokud klapne 2.0 někdy.

Ale abych prodával bitcoin, tak to jsme od toho ještě kurva daleko. Mnohem radši budu sedět na bitcoinu, než ho prodat a pak se snažil vymyslet, kam to dát jinam. Zaplaťpánbůh za něj, protože v komoditách jsem navezenej přes těžbu už slušně (hodlám tam ale ještě něco poslat v rámci pravidelnýho měsíčního nakupování) a u normálních akcií mám hodně velkej problém cokoliv koupit, protože buď to míří rychlým tempem do období temna (IBM, Intel a 99% všeho co stojí P/E pod 15) a nebo to naopak stojí tolik, že z toho v životě nedostanu nic zpátky. Výjimkou je tak akorát Čína a tam zas nevidím pořádně co nakupuju.
Bitcoin má aspoň 5% výnos na úroku v custody. Kam se hrabou dluhopisy a cash...
https://www.investicni.blog/
Osobní akciové portfolio 31.12.
Funds = WVAL 12%
Tech = INTC 10%, PLTR 7%
Energy = ČEZ 8%, FANG 7%
Consumer = AD 5%, CELH 5%, DIS 7%, GAW.L 5%
Other= SLG 26%, SLG.PRI 8%

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 344
Registrován: 13 dub 2020, 15:47
Reputace: 210
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitcoin

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 07 kvě 2021, 15:28

Nejvetsim problemem BTC je, ze ho stale vetsina lidi vnima pouze jako spekulaci a zdanlive rychlou/snadnou cestu k "vydelani" penez. Ti stastnejsi se svezou na nejake vlnce a exituji se ziskem, ktery si zaslouzi a v horsim pripade koupi lambo a v tom mene horsim to uklidi do nejake "mene" rizikoveho aktiva. Budto predpokladaji, ze dokazou casovat trh nebo nezvladnou volatilitu, ktera je tu obrovska a nutne vyzaduje silnou naturu nebo notnou davku vedomosti a jistoty. Sam na sobe pozoruju, ze v mem prvnim bear marketu jsem si rikal co vsechno jsem za ten papirovy zisk mohl koupit a dnes je to k smichu, protoze to bylo zanedbatelne s tim co na tom mam dneska. Potiz je v tom, jak je pekne popsano vyse, ze neni kam exitovat. Budto do fiatu, proti kteremu je BTC top uchovatel hodnoty nebo do rizikovych akcii, ktere jsou budto napalene nebo podprumerne (zde mam ve staji oba prasive kone IBM/INTC, stejne tak black box BABA/TCEHY a jsem s tim zatim v pohode;).
Muj rizikovy profil je asi dost odlisny od vetsiny zdejsich investoru (nepocitam strelce a tradery) takze BTC dela podstatnou cast meho ptf, ale je to vec kterou sleduju na denni bazi, stejne jako vetsinu firem, kde ctu kvartalni vysledovky a zasadni zpravy o akvizicich, odkupech, aktivite insideru atp. Kdyz vidim jak se to prostredi hrozne posunulo, kdy zasadni hraci pretahuji do svych rad ex regulatory, top management tech nejvetsich bankovnich domu (naposledy ex komisare SEC, CFTC, zrovna dneska presel ex CFO Bridgewater k NYDIG), ziskavaji financovani od nejvetsich investicnich bank, ktere se aktivne do tohoto prostredi (pod natlakem svych klientu) zapojuji v poskytovani custody, trading desku, nabidky derivatu a spoustu jinych sluzeb, na kterych jim doposud utikal zisk tak uz se vazne nebojim, ze by nejaky demokraticky stat mohl prijit a rekl "tak koncime".
Ty nejvetsi zasahy od regulatoru teprve prijdou, ale ve finale si ty nejvetsi ryby, ktere maji primy kanal k politikum opravdu nenechaji narusit business. Takze BTC v budoucnu pravdepodobne nebude nastrojem kryptoanarchistu a prostredek k prani penez, podporovani terorismu:)) a s tim ja osobne vazne nemam problem. Vlastnim to jako velmi nadejny nastroj k financni svobode, at uz na zaklade zisku nebo jeho decentralizovane povaze. Pravdepodobne cast zisku driv nebo pozdeji vyberu, minimalne veskery vklad aby se mi lepe spalo, ale predtim si budu muset udelat domaci ukol a presne vedet co s tim udelam, tzn vybrat pro me mnohem dulezitejsi vzacny statek nebo vice konzervativni investice.

Uživatelský avatar
Sumo
Příspěvky: 18
Registrován: 26 říj 2020, 08:24
Reputace: 26
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitcoin

Příspěvek od Sumo » 07 kvě 2021, 16:06

Asi budu za blba, ale jako co ho mám vidět? Prakticky se s ním platit nedá, ať už poplatkama, rychlostí či propustností. Plus měna by měla být volatilní co nejméně, páč když půjde nahoru, nebudou s ní chtít lidi platit(proč bych ji používal, když bude mít zítra větší hodnotu) a když půjde dolu, tak to zase nebude chtít přijímat prodejce.

Jako uchovatel hodnoty moc nevím. Když bych koupil v 12/17 tak bych na to uchování čekal "jen" 3 roky a kousal si u toho nehty. A jistota že to vyleze teda moc nebyla.

Ale jako spekulace a vezení se na letadle je to super a sám v tom letím. Jen doufám že mi ta tulipánová cibulka nezůstane jako poslednímu.

Drmla
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1217
Registrován: 05 říj 2020, 20:03
Reputace: 423
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitcoin

Příspěvek od Drmla » 07 kvě 2021, 16:25

Přesně. Vymyslelo see kolem toho spoustu sofistikovaných teorií, jak v kryptu najít nějakou reálnou hodnotu. Všechno mi to přijde jako pohádky. Ve skutečnosti je to bullshit, totální hovadina k ničemu. Dokážu se na to dívat snad jen jako na sběratelský "předmět", moderní variace na céčka.

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 344
Registrován: 13 dub 2020, 15:47
Reputace: 210
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitcoin

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 07 kvě 2021, 16:49

Mozna pomuze vyrok sefa FED: "It's essentially a substitute for gold" a SEC: "Bitcoin is a digital, scarce store of value”. Platit se tim da, at uz pres LN nebo pres prostrednika v podobe platebni karty, pro platby s mensi prioritou klidne pouziju prvni vrtsvu, ale hlavne nemam duvod jako prvni utracet sound money, kdyz tu mam vladou naprogramovane ke znehodnoceni fiat penize. Dnes je jen velmi malo lidi, kteri na tom jen papirove vydelali obrovsky ranec a nikdy BTC neutratili, takze jde jen o tom jakou to ma pro ne hodnotu. Pro vas ocividne moc velkou ne a ja sam nebudu nikomu rikat co si ma o BTC myslet, pokud to vidite takhle, tak je vas postoj k tomu logicky.

Uživatelský avatar
Sumo
Příspěvky: 18
Registrován: 26 říj 2020, 08:24
Reputace: 26
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitcoin

Příspěvek od Sumo » 07 kvě 2021, 20:16

Ale já přeci neříkám že na tom nejde vydělat ranec. To se vydělalo i na těch tupilánech, překupníci na LP, sběratelských předmětech a dalších věcech co se teď zdá lidem úsměvná.

Jen jsem se ptal co to tedy je pokud né spekulace že ne najdou další co to budou chtít a tím cena poroste? A myslel jsem to vážně. Snažím se pochopit v čem je to tam super oproti jiným x krypto. V čem je ta super výhoda co vydrží extrémně dlouho. A to že byl první bych řekl že nestačí. A často dopadnu, tak že tomu nerozumím a že to nepochopím. Přitom si jak tupec nepřipadám(k když tupec si to neuvědomí).

Na jednu stranu říkáš že se tím platit dá, ale musíš tam mít něco jiného, jinak by jsi musel díky poplatku síti kupovat fakt ve velkém aby jsi byl na rozumných %. Takto mohu také kreditkou a po x dnech ji vyrovnat a BTC k tomu nepotřebuji. To mi příjde už x desítek let starý princip.

Jestli to nebude hnáno právě touhou na tom něco trhnout, když se o tom píše všude. Než nějakým reálným využitím. A pokud nad tím potřebuji x vrstev, páč se to používat prakticky nedá, tak nakonec na poslední vrstva bude právě ten fiat.

Fiat, jakožto ten co se používá teď je vymyšlen aby se prachy točily. To že to jejich hodnotu snižuje je jeho podstata. Pokud by naopak hodnota rostla, asi by si lidi stěžovali ještě více. Ale o této jeho vlastnosti všichni ví a je do jisté míry predikovatelná, ale zda mi BTC skočí za rok o 200% nahoru či 60% dolu je loterka a asi bych v tom důchod mít nechtěl.

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 344
Registrován: 13 dub 2020, 15:47
Reputace: 210
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitcoin

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 07 kvě 2021, 21:00

Nerad bych se tu poustel do nejakeho slovickareni co je a neni spekulaci. Bitcoin beru jako token k siti, kde se daji jen velmi tezko cenzurovat transakce a platis za to poplatek, ktery si sam urcis (tento tyden byla treba poslana 1mld usd v BTC za 1usd). Muzes se na to divat jako kdyby si mel moznost jako early adopter zpenezit protokol TCP/IP. Na BTC je oproti jinym projektum nejlepe zabezpecena transakcni sit, je zde nejsilnejsi koncentrace vyvojaru a sitoveho efektu.
Bitcoin jako sit a digitalni token neberu jako nahradu bankovniho systemu, tohle je za meho zivota malo pravdepodobne. V lepsim pripade to bude pouzivano jako alterantiva, ktera bude vladou tolerovana. Ve statech, kde je hyperinflace je to jedna z mala moznosti jak si uchovat uspory, aniz by ses musel obavat statu nebo bank, s realnym pouzitim k denni potrebe je to horsi (viz treba nyni Turecko, pripadne Indie, Cina) ale pokud chces s veskerym svym bohatstvim opustit stat, tak ti staci si to prevest na BTC a zapamatovat (napsat si) par slov jako seed.
Pokud vazne stojis se o tom dozvedet vic nez jen z par radku nekde na foru, tak ti muzu doporucit knizky a podcasty, ale vazne nemam potrebu ti cokoliv rozmlouvat.

Uživatelský avatar
Kingswood
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1359
Registrován: 28 zář 2020, 12:52
Reputace: 1971
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitcoin

Příspěvek od Kingswood » 09 kvě 2021, 11:53

Zakladni konkurencni vyhodou bitcoinu proti zbytku je:
A) Sitovy efekt. Pocet uzivatelu hraje roli, jinak by faceboo a euro nebyl lepsi aktivum nez MeWe a norska koruna.
B) Bezpecnost site, ktera je rovna objemu vypocetniho vykonu, ktery na ni zajistuje transakce. Pokud chci mit v necem uchovatel hodnoty, potrebuju si byt co nejvice jisty, ze utok na asset bude stat co nejvic penez. V tomto nema bitcin ani zdaleka konkurenci a je to mimochodem naprosto legitimni a vazna kritika proof of stake systemu.

Jinak souhlasimv podstate se vsim, co zde napsal Victor.
https://www.investicni.blog/
Osobní akciové portfolio 31.12.
Funds = WVAL 12%
Tech = INTC 10%, PLTR 7%
Energy = ČEZ 8%, FANG 7%
Consumer = AD 5%, CELH 5%, DIS 7%, GAW.L 5%
Other= SLG 26%, SLG.PRI 8%

entik
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 216
Registrován: 05 srp 2020, 12:00
Reputace: 150
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitcoin

Příspěvek od entik » 19 kvě 2021, 15:02

Dobrej sešup na krypto, teď už je ta správná panika, dalších 20% dole během pulhodinky. Ja už jsem pod svejma nákupníma cenama, takže prodávat je pozdě a už jen sedím a koukám, kam až to poletí. Jako správnej krypto bull spíš přemýšlím, odkud odklonit peníze a koupit víc, za tuhle cenu to je jak zadarmo :) a že bude delší bear market nevěřím. Jak jste na tom vy?

Drmla
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1217
Registrován: 05 říj 2020, 20:03
Reputace: 423
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitcoin

Příspěvek od Drmla » 19 kvě 2021, 15:13

Já viz. výše můj příspěvek. Asi tolik k tomu, že "tentokrát je to jinak".

kokoska
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 436
Registrován: 17 úno 2021, 21:29
Reputace: 189
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitcoin

Příspěvek od kokoska » 19 kvě 2021, 15:14

Koupil jsem trochu na 42k...

pavelotb2016
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 583
Registrován: 08 dub 2018, 13:37
Reputace: 113
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitcoin

Příspěvek od pavelotb2016 » 19 kvě 2021, 15:14

Uff, institucni stoplosy, margin caly…to je vyplach. Svrbi mne ruce…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Martinus
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1329
Registrován: 09 říj 2018, 15:26
Reputace: 882
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitcoin

Příspěvek od Martinus » 19 kvě 2021, 15:33

pavelotb2016 píše:
19 kvě 2021, 15:14
Uff, institucni stoplosy, margin caly…to je vyplach. Svrbi mne ruce…


Sent from my iPhone using Tapatalk
ty jo ale lítá to strašně, to stíháš?, tam změna za pár minut o 10%...to bych se bál, že se kousne internet o vteřinu a je to...:)

entik
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 216
Registrován: 05 srp 2020, 12:00
Reputace: 150
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitcoin

Příspěvek od entik » 19 kvě 2021, 15:42

Martinus píše:
19 kvě 2021, 15:33
ty jo ale lítá to strašně, to stíháš?, tam změna za pár minut o 10%...to bych se bál, že se kousne internet o vteřinu a je to...:)
Revolut jsem přesvědčoval k nákupu asi 5 minut, pořád že error, nakonec to koupil někde cca v polovině snažení (podle ceny), i když pořád zarytě tvrdil, že to neprošlo. Kraken web se pro jistotu odpojil hned na začátku. Teď mít tak nějaký VIP přístup na nějakou směnárnu a nachystaný trading algoritmus, to by byla paráda. Třeba cena ADA lítá klidně o 5% i mezi jednotlivejma obchodama :)

pavelotb2016
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 583
Registrován: 08 dub 2018, 13:37
Reputace: 113
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitcoin

Příspěvek od pavelotb2016 » 19 kvě 2021, 15:46

Pravda, Revolut se mi startoval asi 30 vterin a polovina grafiky chybela…takze nic a uz to povyskocilo…dno na -30% je pryc…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Martinus
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1329
Registrován: 09 říj 2018, 15:26
Reputace: 882
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitcoin

Příspěvek od Martinus » 19 kvě 2021, 16:01

tam je na houby, že ti velký ještě i vidí ty objednávky, stoplosy a vymetají to nahoru dolů, jak se jim zachce mašinama s umělou inteligencí...s tím není šance bojovat, radši pracky pryč...:)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 hostů