Zdanění P2P investic.info

.
Zdanění P2P investic.
Odpovědět

Jak budete zdaňovat P2P, kdy nejste přímý účastník úvěrů, ale dostáváte určitou část, podíl z úroků?

Své příjmy budu zdaňovat podle § 8
15
9%
Své příjmy budu zdaňovat podle § 10
74
45%
X
9
6%
P2P příjmy nebudu zdaňovat
65
40%

Celkem hlasů: 163

doonio
Silver pen
Silver pen
Reputace: 161
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od doonio » 25 led 2019, 20:47

Velice zajímavý článek napsali kluci z finanční gramotnosti ohledně daní u nás "investorů", je to většinou jen o dividendách a prodejích CP, ale člověku to určitě pomůže se zorientovat:
https://www.investicnigramotnost.cz/wp- ... _verze.pdf

Já jen nerozumím jedné věci,my ti kdo mají v P2P víc než jen pár stivej, tak musí danit vždy..protože příjmy z P2P se počítaji do těch 100k CZK, a na Mintosu se třeba těch 100k protoči docela rychle. Je to tak? Navíc pokud má člověk i akcie,tak se placení dani nevyhne nikdy.
Aktivně využívám:
P2P: Mintos,Twino,EstateGuru,LinkedFinance
Převody do zahraničí: RoklenFx,Revolut
Broker: Degiro, Fio e-broker, plus500

romancik
Silver pen
Silver pen
Reputace: 77
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od romancik » 27 led 2019, 17:17

JPT píše:
24 led 2019, 10:42
Kdo má příjmy z P2P, tak to nemůže dělat zaměstnavatel. Maximálně se s nim domluvit, jestli by to neudělal nanečisto a pak si to podat sám. Mě se nechtělo platit za zpracování daní, když navíc se v P2P daňaři ani ještě nevyznají, tak jsem si to zkusil podle různých návodů udělat minule sám a zatim se nikdo neozval. Nevím, jestli bych to dělal v papírové podobě a ručně počítal, ale elektronicky přes formulář EPO to je podle mě jednoduché. To počítá samo a upozorňuje na chyby. https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idp ... stup.faces

Neni těch 30 tisíc celkově i se zaměstnáním ?
Těch 30 tisíc jsem právě myslel, že je pouze z toho jednoho "přivýdělku". A říkal jsem si, jestli je proto nutné je vůbec vykazovat, když toho limitu nedosáhnu.

Trochu se bojím, protože kromě zaměstnání bych měl mít nárok na spoustu slev (hypotéka, školka, děti, a další), tak abych nezapomněl a pak nebyl bit na tom, že jsem blbě vyplnil daňové přiznání. Není to jen o tom, vyplnit údaje o výdělku... A předpokládám, že nárok na tyhle slevy v tom výkazu z práce nebude. Že to dělají na fakturaci automaticky při vyplňování daňového přiznání za zaměstnance.

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Reputace: 106
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 27 led 2019, 17:56

Já to vůbec danit nebudu. Je to na cizím účtu, vůbec netuším jestli to někdy dostanu zpátky ty peníze, tak z mého pohledu ani nemám co danit.

PS: samozřejmě že až peníze vyberu (a přijdou mi na účet) můžeme se bavit o nějakém danění. Jestli teda budu mít nějaký zisk :D
Naposledy upravil(a) Flyboy dne 28 led 2019, 17:12, celkem upraveno 2 x.

JPT
Silver pen
Silver pen
Reputace: 85
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 27 led 2019, 18:35

romancik píše:
27 led 2019, 17:17
Těch 30 tisíc jsem právě myslel, že je pouze z toho jednoho "přivýdělku". A říkal jsem si, jestli je proto nutné je vůbec vykazovat, když toho limitu nedosáhnu.

Trochu se bojím, protože kromě zaměstnání bych měl mít nárok na spoustu slev (hypotéka, školka, děti, a další), tak abych nezapomněl a pak nebyl bit na tom, že jsem blbě vyplnil daňové přiznání. Není to jen o tom, vyplnit údaje o výdělku... A předpokládám, že nárok na tyhle slevy v tom výkazu z práce nebude. Že to dělají na fakturaci automaticky při vyplňování daňového přiznání za zaměstnance.
Když někdo žádá o slevy, tak musí zaměstnavatelovi doložit nějaké dokumenty k tomu a on to tam vyplní. Výkaz z práce bude jen to, kolik si tam člověk vydělal a ty slevy si pak musí zadat sám do přiznání a přiložit ty dokumenty k tomu přiznání.

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 28 led 2019, 17:16

Škoda, že si nemůžeme odečíst z daní i cestu do práce, jak si odečítají zaměstnanci v Německu ;)

doonio
Silver pen
Silver pen
Reputace: 161
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 30 led 2019, 21:19

Vy, co máte DEGIRO, máte taky v TaxReport všechny dividendy ze zahraničí přepočítání do CZK? Nevím jestli si mám dát tu práci a dohledávat u každé té dividendy, kolik že to bylo v té dané cizí měně (EUR,GBP,USD,SEK,...) a pak přepočítávat kurzem GFŘ pro 2018, a nebo to můžu napráskat rovnou v těch korunách co mě vyhodilo Degiro, hmm?
Aktivně využívám:
P2P: Mintos,Twino,EstateGuru,LinkedFinance
Převody do zahraničí: RoklenFx,Revolut
Broker: Degiro, Fio e-broker, plus500

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 261
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 31 led 2019, 15:00

Spravne bys to mel prepocitat podle jednotneho kurzu. Ja osobne sem se na to vybodl a do priznani jsem zapsal castku, kterou jsem v korunach od Degira obdrzel a ten jejich vypis jsem prilozil k priznani.

Jsem zvedavej jak ted bude koncipovany vypis, kdyz byla cast v korunach a prosinec v eurech. Jestli vypis uz bude zase prepocitany na eura nebo to bude rozdelene.

Btw jakou castku davam do priznani z prodeje akcii, kdyz akcie byly nakoupeny nasledovne: CZK prevedeny autofixem na dolary, za ne nakoupeny akcie, nasledne prodej v dolarech, ale autofx na eura. Do priznani budu davat dolarovy rozdil prepocitany jednotnym kurzem?

Stani
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stani » 31 led 2019, 17:50

JPT píše:
22 led 2019, 23:43
Já jsem se inspiroval článkem od Finlordů, ale oni daní průběžně roční úroky a já jsem si řekl, že to budu dělat jak Zonky, že si budu furt uplatňovat výdaje (do výše příjmů) co to pujde, a tím místo placení daní teď budu prachy investovat a vydělám si víc. Finlordi mi na to odpověděli, že se to tak dělat může, ale oni to dělají rači ročně.

Od Mintosu je to v mejlu na nic. Tak to asi funguje v cizině, že se daní jen úroky, když Mintos neposílá v přehledu nic víc. Čekal jsem, že mi dojde nějaký mega přehled a ono jen 3 řádky.

Když teda neposlali žádný přehled (psal jsem jim, že by se mohl dát stáhnout i ten souhrnný výpis, ale asi to neni priorita, jako různé věci v Zonky) tak jsem si stáhl roční výpis z účtu a zkusil jsem to nějak nastavit, aby se z výpisu udělal celkový součet všeho a spočítalo to všecky příjmy a všecky výdaje a povedlo se to. Tak jestli by o to byl zájem, tak to sem můžu hodit.
Já bych měl zájem, jen mám problém při sčítání těch políček, že vyjde nějaká částka, podobně jako na Zonky, která neodpovídá přímo úroku a nejde ji přímo zkontrolovat. Až při úplném vybrání všech peněz zjistím, jestli mi ty nárokované příjmy a výdaje, které jsem každý rok uplatňoval a nárokoval do určité výše sedí a odpovídá čistému úroku, který jsem na Zonky skutečně vydělal.

Zonky to naštěstí sčítá za mě, takže tam za těch třeba 6 let snad nebude chyba.

Obrázek

Tabulka statisícové cifry vs na Zonky reálně vyděláno 18 153 Kč. Jak si můžu zkontrolovat, že to Zonky nekoní?

Podle Finlord návodu mi ta moje tabulka vychází

Obrázek

Čistý výnos (obdržený úrok + výnos z úroku při odkoupení zpět)
10,76 + 2,67 = 13,43

Určení příjmů a výdajů - Sečíst příjmové položky ze splátek jistin

72,18 + 317,2 = 389,38

Z finlordu - Logicky je jasné, že tyto příjmy jistiny byly nejdříve výdaji (buď na primárním anebo sekundárním trhu)

Pokud k jistinám připočteme vypočtený čistý úrok, tak získáme příjem

389,38 + 13,43 = 402,81

Výsledek
402,81 - 389,38 = 13,43 - tuto částku poslal Mintos i na email, který odešle po vygenerování daňového přehledu v admin rozhraní.

Vychází to stejně, proč vůbec počítám? Abych to mohl danit podle paragrafu 10?

JPT
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 01 úno 2019, 16:33

Stani píše:
31 led 2019, 17:50

Já bych měl zájem, jen mám problém při sčítání těch políček, že vyjde nějaká částka, podobně jako na Zonky, která neodpovídá přímo úroku a nejde ji přímo zkontrolovat. Až při úplném vybrání všech peněz zjistím, jestli mi ty nárokované příjmy a výdaje, které jsem každý rok uplatňoval a nárokoval do určité výše sedí a odpovídá čistému úroku, který jsem na Zonky skutečně vydělal.

Zonky to naštěstí sčítá za mě, takže tam za těch třeba 6 let snad nebude chyba.

Obrázek
Tak já jsem tam měl od Zonky chybu. Jen teda 5 haléřů, ale je to k nepochopení, že ve výpisu za rok 2017 to vycházelo nějak a ve výpisu za rok 2018 se rok 2017 ukázal s rozdílem 5 haléřů. Psal jsem do Zonky a pak mě volali a že prej je to tak správně, že to tvrdili ajťáci, že jim to počítá dobře a rozdíl je tam kvůli tomu, že to neni ukončená investice, že je živá neboco a že mi to může vysvětlit na konkrétní půjče,ale na to jsem se vyprdnul. Přišlo mi, že ten co volal neví přesně o co mi jde a jen dostal info, že mi má říct, že jim to počítá dobře. Ale pokud už byly jednou poplatky zaplatěné, tak neni možné, aby to v jiný rok vypočítalo jinak a bylo to dobře. Navíc jsem to srovnával s peněženkou a ty částky poplatků se liší v každém roce oproti částkám z výpisu pro daně. Asi to nepočítá dny kdy proběhla transakce, ale počítají to nějak jinak. Asi až to oni zaúčtují do účetnictví nebo nevím.
Stani píše:
Tabulka statisícové cifry vs na Zonky reálně vyděláno 18 153 Kč. Jak si můžu zkontrolovat, že to Zonky nekoní?
Nevím asi pomocí Stonky ? Nebo z exportu dat ručně ? Já to nekontroluju.
Stani píše:
Podle Finlord návodu mi ta moje tabulka vychází

Obrázek

Čistý výnos (obdržený úrok + výnos z úroku při odkoupení zpět)
10,76 + 2,67 = 13,43

Určení příjmů a výdajů - Sečíst příjmové položky ze splátek jistin

72,18 + 317,2 = 389,38

Z finlordu - Logicky je jasné, že tyto příjmy jistiny byly nejdříve výdaji (buď na primárním anebo sekundárním trhu)

Pokud k jistinám připočteme vypočtený čistý úrok, tak získáme příjem

389,38 + 13,43 = 402,81

Výsledek
402,81 - 389,38 = 13,43 - tuto částku poslal Mintos i na email, který odešle po vygenerování daňového přehledu v admin rozhraní.

Vychází to stejně, proč vůbec počítám? Abych to mohl danit podle paragrafu 10?
Mintos by měl být v §10 a tam chtějí danit příjmy a můžeš si uplatnit výdaje. Pokud chceš každý rok danit ten roční výnos, tak bys to měl vypočítat jak Finlordi. Já to budu danit jak Zonky, že si dám výdaje stejné jak příjmy a tak to budu dělat do té doby až už nebudu mít žádné výdaje, které bych mohl uplatnit a až pak budu danit.

Finlordi tam ale asi nepočítají příjmy ze sekundáru a ta moje tabulka počítá všecky příjmy a výdaje. Ale asi nebude počítat se všema položkama, které Mintos nabízí, protože já jsem tam všecky neměl (směnná transakce a poplatek), tak by sis to tam musel doplnit, pokud bys to tam chtěl mít.

Tady je teda ta tabulka (vytvořena v LibreOffice), ale pokud by někomu nefungovala jak má, tak za to neručím:

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 01 úno 2019, 18:07

Na Zonky jsem se nedíval pár týdnů. A teď se dívám že brzy budu mít další zesplatněnou. 73 dní v prodlení a rating A+
Jak vám došly ty podklady pro daňové přiznání? Teď mi to ukazuje že mám 738Kč vyděláno, teď kdybych od toho odečetl 1x zesplatněných 200Kč a další skoro zespaltněných 200Kč. A to bych si odečetl, protože to beru tak že ty peníze už neuvidím. Tak bych měl jako zaplatit daň z 338? :lol:

Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 186
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Saraph » 05 úno 2019, 23:02

Tak přiznání poprvé podáno za pomoci přihlášení do datové schránky. ;) Doufám, že mě nikdo nebude mít potřebu kontaktovat. :lol:

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 06 úno 2019, 14:42

Ses nejakej moc aktivni. :lol:

GOGO7
Gold pen
Gold pen
Reputace: 329
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 06 úno 2019, 15:11

Doporučuji nezabývat se takovými přízemními věcmi jako jsou daně 8-)

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 06 úno 2019, 15:55

Alespon do 29. 3. :lol:

Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 186
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Saraph » 06 úno 2019, 16:02

No jó, když já už to musel řešit v práci a ono pak zrovna nebylo co dělat, tak jsem to rovnou nakousl a doma akorát doplnil konkrétní čísla od brokera. :)

Finlord
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 221
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Finlord » 07 úno 2019, 11:50

Hezký den, po dlouhých diskuzích jsme nakonec do nového roku přešli na zdaňování P2P dle §8 (doposud jsme používali §10). Zdanění dle §10 je sice akceptovatelné a pár daňových poradců uvedlo, že by to šlo. Ale §8 je pro P2P investice konzervativnější a přijatelný prakticky vždy:
https://finlord.cz/2019/02/zdaneni-vyno ... 0-%C2%A78/
Dluhopisy, akcie, fondy, forex, komodity, P2P, start-upy a finanční trhy jsou náš denní chléb :). Investujeme vlastní peníze a o našich zkušenostech píšeme na https://finlord.cz/
Twitter: https://twitter.com/FinlordCz

JPT
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 07 úno 2019, 16:42

A když by se to zdaňovalo v §8, tak bych vyplnil přílohu 3 pro zemi Lotyšsko a nebo bych musel rozpočítat a uvést všechny země odkud jsou prachy ?

tomaso1980
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 18
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tomaso1980 » 07 úno 2019, 21:14

Ona se musí vyplňovat příloha c.3 když jsem v zahraničí nic nedanil? Já myslel, že se to vyplňuje jen v případě, když chci daň zaplacenou v zahraničí započíst, respektive vyjmout...no vyplňování mě čeká za měsíc a půl....

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 248
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 07 úno 2019, 21:54

Docela (dost :o)) by mě zajímalo, jestli tu někdo neví, nebo aspoň nemá tušení, co se týče možné optimalizace daňového statutu. V podstatě by mě zajímalo, jestli můžu mít nějakou nákladovou stranu, ať už jako fyzická osoba-zaměstnanec, respektive jako osoba bez zdanitelných příjmů, respektive jestli je možné mít nějakou živnost na "obchodování na kapitálových trzích s vlastními prostředky" (cizí prostředky jsou mimo diskuzi - jednak je na to potřeba mít nějaké papíry (spíš wagon papírů) a hlavně o toto vůbec nestojím).

Protože když se na to tak podívám, tak určitou časovou náročnost tyto aktivity mají (tedy jedná se o soustavnou činnost za účelem výdělku), a hmotné náklady koneckonců taky (HW, SW, konektivita, ...). A i kdyby to mělo znamenat nějaký nízký paušál resp. reálné náklady, tak by to za pokus možná i stálo. A to obzvlášť v případě, že by člověk nebyl zaměstnaný a musel ještě separé platit sociální a zdravotní pojištění.
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)
---
Mintos referral: www.mintos.com/cs/ref/8S41UT
---

JPT
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 08 úno 2019, 07:04

tomaso1980 píše:
07 úno 2019, 21:14
Ona se musí vyplňovat příloha c.3 když jsem v zahraničí nic nedanil? Já myslel, že se to vyplňuje jen v případě, když chci daň zaplacenou v zahraničí započíst, respektive vyjmout...no vyplňování mě čeká za měsíc a půl....
Nevím jestli se musí, ale já jsem to dělal minule podle nějakého návodu, kde bylo napsané, že se to má vyplnit pokud jsou příjmy ze zahraničí a když jsem daň v zahraničí neplatil, tak tam mám uvést že jsem zaplatil nulu.

Odpovědět