Daně - obecná diskuze

Jak na zdanění našich investic. Nejen P2P.
K diskusím: akcie; Bondster; Mintos; Upvest; Zonky
Odpovědět

Jak budete zdaňovat P2P, kdy nejste přímý účastník úvěrů, ale dostáváte určitou část, podíl z úroků?

Své příjmy budu zdaňovat podle § 8
26
12%
Své příjmy budu zdaňovat podle § 10
100
46%
X
14
6%
P2P příjmy nebudu zdaňovat
76
35%
 
Celkem hlasů: 216

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Saraph » 23 úno 2018, 19:14

doonio píše:Né každý tu čte i jiná témata, tak to dám i sem. Článek o tom jak se daní Zonky:
https://navodyprolidi.blogspot.cz/2018/ ... edene.html
Pěkný návod. Jen jsem ti upravil odkaz, aby ukazoval na konkrétní článek a ne na hlavní stránku blogu (současně je návod posledním příspěvkem, tak to na první pohled vyjde na stejno).

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Články, které vás zaujaly

Příspěvek od vyvar z ovaru » 26 úno 2018, 09:51

Mne to prijde divny s tim zapocitanim reinvestic do ztrat. Pokud bych takhle danil treba Mintos, tak jsem neustale v zaporu, protoze objem investic vzdy prevysi zisk.

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Články, které vás zaujaly

Příspěvek od Saraph » 26 úno 2018, 10:53

vyvar z ovaru píše:Mne to prijde divny s tim zapocitanim reinvestic do ztrat. Pokud bych takhle danil treba Mintos, tak jsem neustale v zaporu, protoze objem investic vzdy prevysi zisk.
No to je právě ten princip, že budeš daně platit až za to, co skutečně vybereš. Přeci jen, ty peníze jsou někde v Lotyšsku a my můžeme maximálně tak věřit, že se nám někdy vrátí. Pro finanční úřad jsi nijak nezbohatl, dokud se ti nevrátí do České republiky. Finančáku to nakonec vyjde na stejno, protože jednou je stejně vybereš (pokud tě s těmi všemi penězi na Mintosu nesrazí tramvaj). Mintos (a ostatní P2P platformy) rozhodně nevidím ve stejném světle jako akciového brokera, kde člověk vyloženě vlastní podíly na firmách, navíc je jeho kapitál pojištěný dalšímy orgány.

Co když se po Mintosu zítra jen zapráší? Budeš po finančáku požadovat své peníze zpět? Investor musí ochraňovat své zisky, a to i před finančním úřadem.

Uživatelský avatar
zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2609
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 2249
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od zbynhu » 26 úno 2018, 12:59

Teoretická otázka - pokud využiju zmíněný postup a vláda mezitím zvýší daň - např. na 19%. Logicky pak na tom pozdějším (odloženém) zdanění ztratím, protože již budu danit vyšším procentem, že?
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od vyvar z ovaru » 26 úno 2018, 15:16

Tak jsem si to ted nahrubo spocital. Pokud bych danil zpusobem z webu navodyprolidi, tak jsem v minusu a do pristiho roku si mohu prenest ztratu 380 000 Kc. Pokud budu danit podle Finlordu (https://finlord.cz/2017/01/jak-na-zdane ... -investic/) je muj zisk 26 903 Kc. Varianta z navodu pro lidi se mi libi, ale nemam v ni uplne duveru, potreboval bych, kdyby ji opravdu nekdo z financaku oficialne odsouhlasil, ze takhle to lze.

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Saraph » 26 úno 2018, 18:12

zbynhu píše:Teoretická otázka - pokud využiju zmíněný postup a vláda mezitím zvýší daň - např. na 19%. Logicky pak na tom pozdějším (odloženém) zdanění ztratím, protože již budu danit vyšším procentem, že?
No ty si přenášíš jen výdaje - základ daně se počítá „na místě“. Bude to tak, jak říkáš.

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1507
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 988
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Joshua » 28 úno 2018, 21:32

Tak mě napadá.. co s položkou campaign rewards u Mintos? Případně jinými refferal odměnami u dalších portálů?

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Saraph » 28 úno 2018, 22:11

Joshua píše:Tak mě napadá.. co s položkou campaign rewards u Mintos? Případně jinými refferal odměnami u dalších portálů?
Brát ji prostě úplně stejně jako úrok.

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Saraph » 05 bře 2018, 16:12

Finlordi dnes vydali nový článek o danění: https://finlord.cz/2018/03/zdaneni-vyno ... formulare/

Uživatelský avatar
Finlord
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 202
Registrován: 08 črc 2016, 13:19
Reputace: 233
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Finlord » 05 bře 2018, 16:40

Saraph píše:
Joshua píše:Tak mě napadá.. co s položkou campaign rewards u Mintos? Případně jinými refferal odměnami u dalších portálů?
Brát ji prostě úplně stejně jako úrok.
Referral odměny a campaign rewards bereme spíše jako ostatní příjmy (tedy §10). Jako úrok by to bylo v §8. Ono to v konečném důsledku vyjde daňově stejně (v obou případech se to zdaní 15 %), ale ať v je v daňovém přiznání pořádek :)
Dluhopisy, akcie, fondy, forex, komodity, P2P, start-upy a finanční trhy jsou náš denní chléb :). Investujeme vlastní peníze a o našich zkušenostech píšeme na https://finlord.cz/
Twitter: https://twitter.com/FinlordCz

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Saraph » 05 bře 2018, 21:43

Finlord píše:
Saraph píše:
Joshua píše:Tak mě napadá.. co s položkou campaign rewards u Mintos? Případně jinými refferal odměnami u dalších portálů?
Brát ji prostě úplně stejně jako úrok.
Referral odměny a campaign rewards bereme spíše jako ostatní příjmy (tedy §10). Jako úrok by to bylo v §8. Ono to v konečném důsledku vyjde daňově stejně (v obou případech se to zdaní 15 %), ale ať v je v daňovém přiznání pořádek :)
Když už pořádek, tak bych se rozhodl, pod který paragraf dát celou jednu platformu. Mít něco z Mintosu v §8 a něco v §10, to mi připadá kontraproduktivní jak pro investora, tak pro FÚ.

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1177
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 428
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od JPT » 06 bře 2018, 15:47

Tak pořádek v tom bude asi, když to bude tam kde to patří. Úroky na Melounu jsou §8, ale bonusy vyplacené Melounem dám do §10, protože ten bunus nepochází z úroků, ale od firmy jako zvýhonění atp..
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

kapu
Příspěvky: 5
Registrován: 24 srp 2017, 15:25
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od kapu » 08 bře 2018, 23:24

vyvar z ovaru píše:Tak jsem si to ted nahrubo spocital. Pokud bych danil zpusobem z webu navodyprolidi, tak jsem v minusu a do pristiho roku si mohu prenest ztratu 380 000 Kc. Pokud budu danit podle Finlordu (https://finlord.cz/2017/01/jak-na-zdane ... -investic/) je muj zisk 26 903 Kc. Varianta z navodu pro lidi se mi libi, ale nemam v ni uplne duveru, potreboval bych, kdyby ji opravdu nekdo z financaku oficialne odsouhlasil, ze takhle to lze.
No taky se mi ta varianta s převodem líbí. Na FAQ Zonky (https://zonky.cz/otazky-a-odpovedi-investor#odpoved26) je vyjádření GFŘ - podle mě to odpovídá. Ale rád bych měl i nějaké ofiko potvrzení.

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Saraph » 09 bře 2018, 14:48

Vyplňoval tu někdo DP a je zaměstnaný na hlavní pracovní poměr? Zajímalo by mě, jestli je potřeba do přiznání něco vyplňovat, nebo jen přidat nějaké potvrzení od účetní jako přílohu.

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5474
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1112
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Jan » 09 bře 2018, 15:09

Saraph píše:Vyplňoval tu někdo DP a je zaměstnaný na hlavní pracovní poměr? Zajímalo by mě, jestli je potřeba do přiznání něco vyplňovat, nebo jen přidat nějaké potvrzení od účetní jako přílohu.
Toto čeká zřejmě mě.
Pokud se nepletu, je tam na to kolonka (nebo víc) a přiložíš papír od zaměstnavatele.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1177
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 428
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od JPT » 09 bře 2018, 15:17

Přiložit od zaměstnavatele "Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň a daňové zvýhodnění" a vyplnit z toho asi všecko co tam je vyplňené (ještě jsem to nepodával).
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1212
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 601
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od doonio » 14 bře 2018, 17:44

Tak já se konečně odhodlal a zašel za tou mojí účetní, chvíli to vypadalo, že budu poučovat já ji, ale nějak jsme to zvládli. U účetních ty P2P ještě moc zažité nejsou co jsem tak koukal, takže díky @finlord za jejich poslední článek, i profíci z řad účetních potřebují někdy pomoct.Tabulku níže, jsem předložil účetní, ona to nadatlovala do příslušných řádků v DaP a teď už je to na cestě na FÚ, tak uvidíme.
dane2017.png
dane2017.png (27.75 KiB) Zobrazeno 10957 x
vyvar z ovaru píše:Tak jsem si to ted nahrubo spocital. Pokud bych danil zpusobem z webu navodyprolidi, tak jsem v minusu a do pristiho roku si mohu prenest ztratu 380 000 Kc. Pokud budu danit podle Finlordu (https://finlord.cz/2017/01/jak-na-zdane ... -investic/) je muj zisk 26 903 Kc. Varianta z navodu pro lidi se mi libi, ale nemam v ni uplne duveru, potreboval bych, kdyby ji opravdu nekdo z financaku oficialne odsouhlasil, ze takhle to lze.
Tato varianta se mi taky líbí, ale ani moje účetni mi k tomu nebyla schopna říct ANO/NE, sama tomu moc nerozuměla těmto P2P. Příjde mi ujetý platit nějakou daň, i když jsem z platformy nic nevybral. Co když celá platforma padne za rok? Kdo mi vrátí zaplacenou daň? Se můžu potom s tímto DaP leda tak vytřít *****
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od vyvar z ovaru » 14 bře 2018, 20:55

doonio píše: Co když celá platforma padne za rok? Kdo mi vrátí zaplacenou daň? Se můžu potom s tímto DaP leda tak vytřít *****
Ja se nakonec z tohoto duvodu rozhodl, ze budu danit opravdu az realne vybrane zisky.

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Saraph » 14 bře 2018, 22:24

vyvar z ovaru píše:
doonio píše: Co když celá platforma padne za rok? Kdo mi vrátí zaplacenou daň? Se můžu potom s tímto DaP leda tak vytřít *****
Ja se nakonec z tohoto duvodu rozhodl, ze budu danit opravdu az realne vybrane zisky.
Tohle jsem říkal od začátku, ovšem nyní budu příjmy a výdaje brát i z toho, co na P2P mám. Když člověk přesouvá přebývající ztrátu do dalších roků, nakonec to stejně tak vyjde - zisk má až tehdy, kdy přestane na nějakou dobu všechno reinvestovat.

Z trochu jiného soudku: pokud mám u akciového brokera maržový účet a třeba 10-15 % aktiv na mém účtu je financováno z peněz vypůjčených od brokera (nákup na marži/páku), z této půjčky platím brokerovi úrok. Je možné si tento mnou zaplacený úrok započíst do jakýchkoli výdajů?

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5474
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1112
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Jan » 14 bře 2018, 22:40

Saraph píše:
vyvar z ovaru píše:
doonio píše: Co když celá platforma padne za rok? Kdo mi vrátí zaplacenou daň? Se můžu potom s tímto DaP leda tak vytřít *****
Ja se nakonec z tohoto duvodu rozhodl, ze budu danit opravdu az realne vybrane zisky.
Tohle jsem říkal od začátku, ovšem nyní budu příjmy a výdaje brát i z toho, co na P2P mám. Když člověk přesouvá přebývající ztrátu do dalších roků, nakonec to stejně tak vyjde - zisk má až tehdy, kdy přestane na nějakou dobu všechno reinvestovat.

Z trochu jiného soudku: pokud mám u akciového brokera maržový účet a třeba 10-15 % aktiv na mém účtu je financováno z peněz vypůjčených od brokera (nákup na marži/páku), z této půjčky platím brokerovi úrok. Je možné si tento mnou zaplacený úrok započíst do jakýchkoli výdajů?
Můj laický názor je, že ano. Jsou to náklady prokazatelně vynaložené pro docílení zisku.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti