Daně - obecná diskuze

Jak na zdanění našich investic. Nejen P2P.
K diskusím: akcie; Bondster; Mintos; Upvest; Zonky
Odpovědět

Jak budete zdaňovat P2P, kdy nejste přímý účastník úvěrů, ale dostáváte určitou část, podíl z úroků?

Své příjmy budu zdaňovat podle § 8
26
12%
Své příjmy budu zdaňovat podle § 10
100
46%
X
14
6%
P2P příjmy nebudu zdaňovat
76
35%
 
Celkem hlasů: 216

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od sollar » 17 led 2017, 22:17

Díky anybodyelse ;)
V prvním postu jsem těch 6000kč omylem smáznul, ale už jsem to tam zas dal.

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1177
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 428
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od JPT » 18 led 2017, 06:52

sollar píše: Dílčím základem je příjem z úvěrů, půjček nebo zápůjček, snížený případně o zaplacený úrok z částek použitých na poskytnutí zápůjčky nebo úvěru, a to až do výše příjmu.
Jiné výdaje nelze uplatnit. Nelze uplatnit ani případnou ztrátu.
Asi to teda nechápu. Co se teda daní ? Nedaní se teda jen úroky, když je základ daně příjem ? Když pujčím např. 100 000 Kč a vrátí se mi 109 000 Kč, tak mám příjem 109 000 Kč a to je základ daně ? A můžu si to snížit o úrok 9 000Kč ? Jsem z toho daněk :-(
sollar píše: Přitom se posuzují jednotlivé případy zápůjček a úvěrů.
Takže se teda nedaní úroky toho roku pokud v něm ta půjčka nebyla splacená celá, ale až celá půjčka třeba za 5 let?
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

anybodyelse
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 51
Registrován: 14 črc 2016, 15:34
Reputace: 15
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od anybodyelse » 18 led 2017, 08:48

nejsem odborník na daně, ale daní se úroky, takže veškeré úroky, které jsi v tom roce vydělal.

pokud půjčím 100k CZK a na úroku dostanu zpět 9k CZK, potom musím v daňovém přiznání zapsat 9k CZK jako příjem podle § 8 a ten zdanit 15%.

ve skutečnosti budeš mít těch půjček asi víc, některé celé zaplacené, některé jen částečně, co je ale podstatné, kolik ti přišlo na úrocích zpět.

Pokud se jedná o Mintos, byl tady návod, jak tu sumu zjistit. SavingStrem i Twino to mají podobně. Zonky by měli do konce ledna poslat podklady k daním, s jinými platformami zkušenost nemám.

Uživatelský avatar
Finlord
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 202
Registrován: 08 črc 2016, 13:19
Reputace: 233
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně!!!

Příspěvek od Finlord » 18 led 2017, 11:50

sollar píše:
JPT píše:
sollar píše:[
Zdroj:
To je článek z 25. března 2016 a od 1.12.2016 to musí všichni v ČR dělat jak Zonky (jako participace) a Mintos neni v ČR a jediný kdo to dělal před 1.12.2016 jako Zonky byl myslím jen Zonky, tak si myslím, že Zonky bude § 10 a ostatní § 8 a od 1.12.2016 všichni v ČR § 10.
Tyto zdroje tu jsou záměrně ,protože nahlížejí na P2P investice jako příjem z úvěrů. Když čtu starší smlouvy od Benefi, tak jsou uzavřeny mezi Benefi a dlužníkem.
Od 1.12.2016 vešel v platnost nový zákon o poskytování a zprostředkování spotřebitelských úvěrů ,který neupravuje podmínky zdanění ,ale poskytování úvěrů.
Ještě zopakuji co se píše v §8 - "úroky a jiné výnosy z poskytnutých úvěrů nebo zápůjček" Nepíše se ,kdo a jak půjčuje.
Podle par.10 by to vypadalo asi takto: Investor investuje u investiční společnosti finance, která mu deklaruje určitý zisk. Tato společnost investuje do dluhopisů nebo půjček . Příjem řádně zdaní a zisk rozdělí mezi investory.
Jelikož Zonky si příjem z úroků nedaní,jen přerozděluje půjčky, jde o podíl na půjčkách(to jsou ty jiné výnosy).
Jednoduchá otázka: Z čeho máte přijem na P2P platformách.?
a) múj příjem,podíl je z úroků - zdanit §8
b) můj příjem nějak nesouvisí s úroky - zdanit §10

Proč daní Zonky podle §10? Protože tvrdí ,že podíl na půjčkách není §8 - "úroky a jiné výnosy z poskytnutých úvěrů nebo zápůjček"
Ještě nedávno tvrdili,že jde o příležitostný příjem..
Země je placatá.............. :D

Hezký den, postupně připravujeme informace ke zdaňování všech možných investičních příjmů - projedeme akcie, deriváty, P2P. Identifikovali jsme hned několik režimů, které se nějakým způsobem mohou dotknou investorů, a popravdě je v tom pěkný chaos.

Nicméně u toho Zonky, které se tady hodně probírá, musíme souhlasit s vyjádřením Zonky - zdaňovat podle paragrafu 10. Důvodem je konstrukce instrumentu. Ve své podstatě se jedná o derivát.
Tady je text z Obchodní podmínky pro participace na spotřebitelských úvěrech bod 1.2.2: https://zonky.cz/downloads/Zonky_Obchod ... 1476801410

"Particiace je rizikovým investičním produktem, jehož výnos se odvíjí od výnosu z příslušného Úvěru poskytnutého Společností, na kterém Investor participuje. Participace je prostředkem, u kterého dochází k přenosu úvěrového rizika Společnosti ze Smlouvy o úvěru na Investora."

Takto to Zonky musela udělat kvůli Zákonu o spotřebitelských úvěrech. Jako fyzické osoby nemůžeme v ČR bez licence napřímo poskytovat spotřebitelské úvěry.

Deriváty - futures, CFDs, forwardy, swapy, Credit Default swapy (což se podobá té Zonky participaci) se daní v paragrafu 10.

Nicméně jako drobní investoři nemusíme být úplní puntičkáři. Pokud to někdo šoupne do paragrafu 8, tak se zas až tak moc nestane. I na Finančáku pracují jenom lidé a u malých částek dokážou prominout (nebo spíše to vůbec neřeší), když investor vymění zařazení příjmu mezi paragrafem 8 a paragrafem 10. Důležitější je, aby ten příjem byl vůbec zdaněn. Samozřejmě, pokud má někdo investiční příjmy v řádech set tisíc a více ročně, tak od toho se očekává i vyšší přesnost, protože si může dovolit zaplatit daňového poradce.

Ten daňový článek snad vypublikujeme do konce týdne. Chceme to udělat pořádně pro různé scénáře investičních příjmů :)
Dluhopisy, akcie, fondy, forex, komodity, P2P, start-upy a finanční trhy jsou náš denní chléb :). Investujeme vlastní peníze a o našich zkušenostech píšeme na https://finlord.cz/
Twitter: https://twitter.com/FinlordCz

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od sollar » 18 led 2017, 14:47

Finlord píše:. Nicméně u toho Zonky, které se tady hodně probírá, musíme souhlasit s vyjádřením Zonky - zdaňovat podle paragrafu 10. Důvodem je konstrukce instrumentu. Ve své podstatě se jedná o derivát.
Tady je text z Obchodní podmínky pro participace na spotřebitelských úvěrech bod 1.2.2: https://zonky.cz/downloads/Zonky_Obchod ... 1476801410
Už ,už to tady zmiňoval Saraph a přirovnávál to k CFD...
Já bych to prostě taky rád danil podle § 10 ,ale některá slova a výklad v zákoně mi prostě nesedí a potvrdil to i daňový poradce z onlinepriznani.cz .
Ale mělo by to být jako s prodejem akcií, kdy proti příjmům(úroky z P2P+penále) odečtu výdaje (investice do půjčky+poplatky platformě)
Já budu určitě rád ,když tu daňovou zápletku vyřešíte.Bude to určitě nejčtenější článek. ;)

PS:K tématu jsem spustil anketu,tak můžete vyjádřit názor i tímto způsobem. Hlas lze změnit.

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1177
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 428
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od JPT » 20 led 2017, 08:57

sollar píše: PS:K tématu jsem spustil anketu,tak můžete vyjádřit názor i tímto způsobem. Hlas lze změnit.
V té anketě chybí, že "Nebudu zdaňovat" (protože jsem ještě nedosáhl limitu 6000Kč za rok. Doufám, že to platí.)
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od sollar » 20 led 2017, 09:08

JPT píše:V té anketě chybí, že "Nebudu zdaňovat"
Jj ,máš pravdu JPT , připíšu.
Nemusíš zdanit i vyšší částky ,ale až na to berňák přijde ...,bude si to úročit on ;) .

PS: Nějako se mi povedlo smáznout anketu.....grrrrrrrrr :cry: :evil: :roll:

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od Saraph » 20 led 2017, 19:26

JPT píše:
sollar píše: PS:K tématu jsem spustil anketu,tak můžete vyjádřit názor i tímto způsobem. Hlas lze změnit.
V té anketě chybí, že "Nebudu zdaňovat" (protože jsem ještě nedosáhl limitu 6000Kč za rok. Doufám, že to platí.)
No to já sice zatím také ne, ale spíš si myslím, že je užitečnější brát to jako „kdybych už musel danit, jak?“

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1177
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 428
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od JPT » 20 led 2017, 20:12

Tak zas nevím jak mám do té ankety hlasovat. Protože nebudu zdaňovat, ale taky nevím jak (nejsem si jistý i když podle toho co psal Finlord je to možná jedno). Někde jsem viděl na tomto typu fóra i ankety, kde se dalo označit víc možností.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Uživatelský avatar
Finlord
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 202
Registrován: 08 črc 2016, 13:19
Reputace: 233
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od Finlord » 24 led 2017, 13:37

Hezký den všem, zpracovali jsme zdanění investic včetně P2P :-)

https://finlord.cz/2017/01/jak-na-zdane ... -investic/
Dluhopisy, akcie, fondy, forex, komodity, P2P, start-upy a finanční trhy jsou náš denní chléb :). Investujeme vlastní peníze a o našich zkušenostech píšeme na https://finlord.cz/
Twitter: https://twitter.com/FinlordCz

michal010
Příspěvky: 1
Registrován: 14 bře 2017, 19:36
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od michal010 » 14 bře 2017, 19:40

Hezký den, chtěl bych se zeptat jestli jako student musím výnos ze Zonky danit nebo jestli je tu podobně jako třeba u důchodců nějaký strop, do kterého výnosy z úroků danit nemusím. Díky

Uživatelský avatar
sollar
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 407
Registrován: 21 bře 2016, 13:54
Reputace: 73
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od sollar » 15 bře 2017, 09:45

michal010 píše:Hezký den, chtěl bych se zeptat jestli jako student musím výnos ze Zonky danit nebo jestli je tu podobně jako třeba u důchodců nějaký strop, do kterého výnosy z úroků danit nemusím. Díky
Ahoj Michale,
já vím jen o slevě na dani pro studenty ve výši 4020 Kč.

Tom

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Tom » 15 črc 2017, 00:02

michal010 píše:Hezký den, chtěl bych se zeptat jestli jako student musím výnos ze Zonky danit nebo jestli je tu podobně jako třeba u důchodců nějaký strop, do kterého výnosy z úroků danit nemusím. Díky
Taky by mě to zajímalo, objasní nám to někdo prosím ?

darcheck
Příspěvky: 5
Registrován: 16 led 2018, 15:09
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od darcheck » 16 led 2018, 16:25

Zdravím, GFŘ stanovilo kurzy pro rok 2017 (viz Pokyn GFŘ D-36):



Nemáte někdo zkušenost s přepočtem cízích měn neuváděných v kurzovním lístku?
V tom pokynu GFŘ je tato poznámka:
Pro přepočet cizích měn neuváděných v kurzovním lístku se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou, případně lze využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku...
V §38 ZDP je uvedeno:
Pokud poplatník nevede účetnictví, použije s výjimkou uvedenou v odstavci 2, jednotný kurs, nevyužije-li kursy devizového trhu uplatňované podle zvláštních právních předpisů o účetnictví. Tento kurs se stanoví jako průměr směnného kursu stanoveného Českou národní bankou poslední den každého měsíce zdaňovacího období.
To co GFŘ vydalo (viz tabulka výše) skutečně odpovídá průměru kurzů z posledních dnů v měsících roku 2017 (zaokrouhlených na 2 desetinná místa). Kurz GEL ČNB vyhlašuje v Kurzech ostatních měn, kdy se kurzy vyhlašují vždy poslední den v měsíci - to vyloženě svádí k tomu použít průměr i pro GEL, což by pro loňský rok bylo 9,31. Vzhledem k tomu, že se kurzy ostatních měn se sice vydávají k poslednímu dni měsice, nicméně "s platností pro celý následující kalendářní měsíc"by možná spíše bylo správné průměrovat kurz od 12/2016 - 11/2017 = 9,43. Nějaké nápady/zkušenosti? :)

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1212
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 601
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od doonio » 19 úno 2018, 21:40

Potřeboval bych trochu poradit/nasměřovat jak na daně z P2P a jiných investic. Článek od Finlordů jsem si přečetl, ale vzbudil ve mě ještě víc otázek, než předtím. Jak jste danili min. rok vy a jaké plánujete změny na tento rok?

Jak počítat zisk z Mintosu/Twina a navázat to na osvobozený příjem až 100 000?
Zajímá mě u těch platforem jen čistě kolik mě přišlo na úrocích, nebo kolik jsem zainvestoval, za kolik jsem prodal, kolik se splatilo,atp...

Např. mám 4 platformy z kterých jsem si nyní vyjel nějakou formu TaxReportu:
  • MoneyThing
    • zisk v 2017: 150GBP
  • Lendy
    • zisk v 2017: 163GBP
  • EstateGuru
    • zisk v 2017: 56EUR
  • FundingSecure
    • zisk v 2017: 110GBP
      default v 2017: 100GBP
Všechno to přepočtu kurzem GFŘ, tzn. na těchto platformách jsem získal 14180 Kč, které musím zdanit 15%. Výše zmíněné platformy spadají do §8, tzn. nemůžu si uplatnit žádnou ztrátu(DEFAULT), ani náklady.

Když k tomu připočtu podle výpočtů Finlordů příjmy z Mintosu, tak mám výdaje 19 189,- a příjmy 20 291,- tzn. zisk 1102 musím zdanit 15%, jestli to chápu správně? Co se v tomto případě počítá do toho osvoboz. příjmu 100k viz. začátek příspěvku? Tohle mi hlava stále nebere..Díky za vysvětlenou.
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od vyvar z ovaru » 20 úno 2018, 14:53

Na tohle uz se taky tesim. Pokud to chapu, tak na prijmy z p2p nelze uplatnit osvobozeni 100K/rok. To plati pouze pro cenne papiry.
Zajimalo by me, jestli je treba do dan. priznani dolozit ten vypis z platformy (podobne jako se dokladaji vypisy od brokera)?
Ja byl za rok 2017 s Mintosem tesne nad nulou v Kc, v eurech jsem byl samozrejme v plusu, popravde se mi nechce platit dan za neco, kde bych tim padem byl zase v minusu... Takze premyslim o tom, ze daneni udelam proste tak, ze budu danit az to, co mi fyzicky pristane na mym uctu. Predstava, ze budu napr. 3 roky odvadet dan z uroku z Mintosu (aniz bych z nej neco vytahl) a Mintos to nedejboze zabali a vsechny finance budou nedostupne a moje ztrata bude jeste vetsi prave o tu zaplacenou dan z nerealizovaneho zisku, se mi nezamlouva.

adventura
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 531
Registrován: 18 srp 2016, 15:17
Reputace: 116
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od adventura » 20 úno 2018, 19:25

vyvar z ovaru píše:Zajimalo by me, jestli je treba do dan. priznani dolozit ten vypis z platformy (podobne jako se dokladaji vypisy od brokera)?
minuly rok jsem nic v DP nedokladal, proste jsem tam vysypal cisla prijmy vs vydaje, formular jsem vyplnoval prez net, tak se mne hned spocital zisk, zdanil se a pri dokonceni DP se objevil link na doplaceni dane s instrukcema

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Saraph » 20 úno 2018, 19:49

blahetal píše:
vyvar z ovaru píše:Zajimalo by me, jestli je treba do dan. priznani dolozit ten vypis z platformy (podobne jako se dokladaji vypisy od brokera)?
minuly rok jsem nic v DP nedokladal, proste jsem tam vysypal cisla prijmy vs vydaje, formular jsem vyplnoval prez net, tak se mne hned spocital zisk, zdanil se a pri dokonceni DP se objevil link na doplaceni dane s instrukcema
Souhlasím. Mám 2 kamarády, kteří už přes 5 let obchodují na forexu a vždy si pro jistotu připravili roční výpisy od brokerů, ale FÚ to po nich nikdy nepožadoval.

Už se o tomto zde určitě diskutovalo, ale radši zopakuji: myslím, že je nejlepší FÚ dávat jen nezbytné minimum informací. Čím víc podkladů od tebe dostanou, tím je pro ně snažší se něčeho chytit a obtěžovat tě s tím.

nafai
Příspěvky: 1
Registrován: 21 úno 2018, 13:50
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od nafai » 21 úno 2018, 14:46

Zdravím vás,
Mám také samé otázky a žádné odpovědi. K daňovému poradci se mi zatím nechce z důvodu, že by náklady na něj byly vyšší než moje zisky. Také jsem četl článek od Finlordů, 2x.

1) §10 Mintos - U Mintosu jsem se podle návodu chvilku trápil s filtrováním, ale nakonec jsem příjmy a výdaje z platformy dostal. Vše jsem přepočítal z € na CZK kurzem podle pokynu GFŘ. V DP u této položky v příloze 2 tedy pouze vyplním kód Z (příjem ze zahraničí) a příjmy a výdaje vyplním v CZK. Nikde jinde už přepočet nedokládám? Nebo to souvisí nějak ještě s přílohou č. 3?

2) §10 Zonky - Zonky letos připravilo dokonce výpis v xls, kde ovšem nerozumím tomu, co mám do přiznání uvést. Výdaje mám asi 3x vyšší než příjmy, protože průběžně dávám peníze do nových a nových půjček. Budu tedy odvádět daň až v letech, kdy příjmy budou přesahovat výdaje, tj. teď tam opravdu napíšu vyšší výdaje a nižší příjmy a skončím s nulou (za Zonky)? Nebo se to počítá jinak?

Díky za odpovědi.

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1212
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 601
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od doonio » 23 úno 2018, 18:27

Zajimalo by me, jestli je treba do dan. priznani dolozit ten vypis z platformy (podobne jako se dokladaji vypisy od brokera)?
Myslím si, že výpis od brokera se dává, když ti strhli daň a ty to tím výpisem doložíš (zápočteš ji, že je již zaplacená). Ale v případě že ti žádná daň ještě strhnuta nebyla, není potřeba nic dokládat, u P2P tu daň musíš doplatit právě až u DaP. Taky bych FÚ zbytečně nezahlcoval víc papírama než je nutný.
Predstava, ze budu napr. 3 roky odvadet dan z uroku z Mintosu (aniz bych z nej neco vytahl) a Mintos to nedejboze zabali a vsechny finance budou nedostupne a moje ztrata bude jeste vetsi prave o tu zaplacenou dan z nerealizovaneho zisku, se mi nezamlouva.
Tohle jsme tu už taky řešili někdy min. rok, taky se mě to nelíbí. Když teď zaplatím nějakou daň,ale z platformy nebudu vybírat, ale jen dosypávat a točit naběhlé úroky a nedej bože, mě platforma za 5 let zbankrotuje (krize, tunel, cokoliv...). Tak kdo mi ty zaplacené úroky vrátí? Ale než abych měl potom problémy s FÚ, tak asi budu danit i když se mi to nelíbí.

Né každý tu čte i jiná témata, tak to dám i sem. Článek o tom jak se daní Zonky:
https://navodyprolidi.blogspot.cz/2018/ ... edene.html
Naposledy upravil(a) doonio dne 23 úno 2018, 19:21, celkem upraveno 3 x.
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti