Daně - obecná diskuze

Jak na zdanění našich investic. Nejen P2P.
K diskusím: akcie; Bondster; Mintos; Upvest; Zonky
Odpovědět

Jak budete zdaňovat P2P, kdy nejste přímý účastník úvěrů, ale dostáváte určitou část, podíl z úroků?

Své příjmy budu zdaňovat podle § 8
26
12%
Své příjmy budu zdaňovat podle § 10
100
46%
X
14
6%
P2P příjmy nebudu zdaňovat
76
35%
 
Celkem hlasů: 216

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1177
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 428
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od JPT » 15 čer 2019, 18:17

Saraph píše:
15 čer 2019, 09:34

Hele zatím se nikdo neozýval. Nevím, kdy se dá definitivně říct, že už mám přijato. Kdyby mě někdo kontaktoval, napíšu to sem.
Tak ono je to přijato asi hned jak to někdo zkontroluje. Mě třeba volala hned jak to dostala do ruky a ptala se co je to za položky. Pokud ty položky pochopí a je to spočítané (i když podle chybných dat) dobře, tak se tím dál podle mě nezabývají a chyby zjistí až při případné prováděné kontrole. Pak jsou doufám nějaké promlčecí doby nebo termíny po kterých se do podaného přiznání nebudou šťourat. A nebo když budou chtít provést kontrolu za 20 let a najdou tam chybu hned v prvním roce která se potáhne těch 20 let, tak aby si pak člověk připravil miliony na pokuty ?
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Uživatelský avatar
Boží mlýn
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 615
Registrován: 16 kvě 2018, 13:27
Reputace: 156
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Boží mlýn » 15 čer 2019, 21:54

10 let podle daňového řádu, bez záruky
Velké díky všem uživatelům, kteří využili můj doporučující odkaz na portu umístěný v profilu! Opravdu si toho vážím :thumbup:

Ankor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1516
Registrován: 31 bře 2019, 13:22
Reputace: 467
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Ankor » 15 čer 2019, 23:33

Mám pocit, že kontrola je za poslední 3 zdaňovací období, bez záruky, :)

Naposledy upravil(a) Ankor dne 15 čer 2019, 23:33, celkem upraveno 1 x.

tango
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 67
Registrován: 23 dub 2019, 18:43
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od tango » 16 čer 2019, 00:10

JPT píše:
15 čer 2019, 18:09
tango píše:
15 čer 2019, 00:52
JPT píše:
22 úno 2019, 20:13
U §10 se to může danit, tak že se daní jen to co se získá. K příjmům se uplatní výdaje ve stejné výši a tak se to bude dělat dokud bude co uplatňovat. Ale musí se podávat přiznání i když vyjde naň nula. Mitos by měl spadat pod §10.

Tam kde se to daní podle §8, tak tam se daní jen úroky a nemůžou se uplatnit žádné výdaje, tak to je podle mě nespravedlivé. Doufám, že se určí buď zákonem nebo nějakým poknyem, že všechny investice spadající pod P2P se budou danit v §10.
Když vložíš 100 tisíc a první rok vyděláš 10 tisíc, tak do přiznání dáš příjem 10 tisíc a výdej 10 tisíc (nebo můžeš dát i míň pokud budeš chtít každý rok platit daně, aby toho nebylo na uplném konci ranec) a někam si zapíšeš, že uznatelné výdaje už jsou jen 90 tisíc. Když další rok vyděláš 10 tisíc, tak příjem a výdaj bude zas 10 tisíc a zapíšeš si že ti zbývá 80 tisíc na výdajů. Když další rok vložíš dalších 100 tisíc, tak si je přičteš k výdajům a máš už 180 tisíc a vyděláš 20 tisíc, tak budou příjmy 20 tisíc a výdaje 20 tisíc a zapíšeš si, že ti zbyly výdaje 160 tisíc a tak furt dokola.
Dekuji moc!!! Nevedela jsem, ze to jde takto. :D

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1212
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 601
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od doonio » 16 čer 2019, 10:09

tango píše:
16 čer 2019, 00:10
Dekuji moc!!! Nevedela jsem, ze to jde takto. :D
No přesně takhle to řešil i tvůrce, dnes už toho legendárního návodu pro Zonky - https://navodyprolidi.blogspot.com/
A lze to použít téměř na všechny P2P, jen je potřeba si vést nějakou evidenci, kolik člověk vložil, kolik vydělal, kolik vybral...
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

tango
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 67
Registrován: 23 dub 2019, 18:43
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od tango » 20 čer 2019, 11:02

doonio píše:
16 čer 2019, 10:09
tango píše:
16 čer 2019, 00:10
Dekuji moc!!! Nevedela jsem, ze to jde takto. :D
No přesně takhle to řešil i tvůrce, dnes už toho legendárního návodu pro Zonky - https://navodyprolidi.blogspot.com/
A lze to použít téměř na všechny P2P, jen je potřeba si vést nějakou evidenci, kolik člověk vložil, kolik vydělal, kolik vybral...
Moc dekuji, nastuduji si.

tango
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 67
Registrován: 23 dub 2019, 18:43
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od tango » 20 čer 2019, 11:31

Mam jeste obecny dotaz k tomu daneni. Posilam CZK na Revolut. Tam smenim na EUR. Eura posilam na Mintos. Tam investuji a take neco smenim do rublu a investuji v nem. S cim presne se potom v danovem priznani pracuje?

1) Predpokladam, ze s ceskym uctem ne tak uplne? Mozna jen "pro kontrolu"?
2) zajimaji bernak pohyby na Revolutu? Maji moznost je tam kontrolovat?
3) Nebo je zajimaji jen pohyby na Mintosu? Vim, ze na Mintosu existuje Tax report, ktery lze vytisknout. Jeste jsem se nekoukala, co obsahuje. Nebo nevim, zda si jej muzu vyjet i nekolikrat?
4) Jak se berou prevody mezi menami na Revolutu? Je neco vydej, neco prijem? Nebo se kazda mena "dani" zvlast?
5) Nikdy jsem v teto situaci nebyla - do danoveho priznani se vsechny vydaje a prijmy v zahranici prevadeji do CZK - je to tak?
6) Pokud ano, smenny kurz - plati nejaky oficialni dle GRF ne ten skutecny = Revolutovsky nebo Mintosovsky - je to tak? (To jsem sama zvedava, jestli je to pak spis vyhra nebo ztrata)

Predem dekuji a krasny den :)

Uživatelský avatar
Zakknot
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 194
Registrován: 24 úno 2019, 13:28
Reputace: 150
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Zakknot » 20 čer 2019, 23:56

tango píše:
20 čer 2019, 11:31
Mam jeste obecny dotaz k tomu daneni.
0/ V danovem priznani se pracuje v Koruně České, tedy prijmy v jine mene se prevadi podle rocniho kurzu CNB. Pripadne pokud si budes vest ucetnictvi, muzes pouzit denni kurz a vyhnout se mozne danove ztrate.

1/ Je to teprve rok co se spustila neverejna Centralni evidence uctu, ktera slouzi pro boj s pranim penez a danovymi uniky. Jsou tedy hlavnim zdrojem.

2/ Nemaji moznost zkontrolovat pohyby na Revolutu (ani Mintosu). Ale tim ze muzou ziskat pristup k tvym bankovnim uctum, uvidi tam ze si posilala penize na Revolut a muzou se ptat. Navic tam platis poplatek za prevod a vznika ti danove uznatelny naklad podle §10 takze je v tvem zajmu data z Revolutu poskytnout.

3/ Zajimaji je prijmy vydelane jakymkoliv zpusobem, a vsimnou si jich az ti prijdou na bank.ucet ke kterym muzou ziskat neverejny nahled. V Mintos aplikaci veskera potrebna data najdes ve Vypisu z uctu, popripade v sekci Moje investice/ Dokoncene investice.

4/ Kazda mena se jednoduse dani jednotnym kurzem CNB za dane zdanovaci obdobi. Pripadne poplatky za prevod si pridas do nakladu.

5/ Ano

6/ viz. odpoved 4/ pripadne pouzijes skutecny kurz za predpokladu ze si vedes ucetnictvi.

Nejedná se o daňové poradenství, pouze můj subjektivní názor a pohled na věc.

tango
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 67
Registrován: 23 dub 2019, 18:43
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od tango » 22 čer 2019, 20:20

Zakknot píše:
20 čer 2019, 23:56
tango píše:
20 čer 2019, 11:31
Mam jeste obecny dotaz k tomu daneni.
0/ V danovem priznani se pracuje v Koruně České, tedy prijmy v jine mene se prevadi podle rocniho kurzu CNB. Pripadne pokud si budes vest ucetnictvi, muzes pouzit denni kurz a vyhnout se mozne danove ztrate.

1/ Je to teprve rok co se spustila neverejna Centralni evidence uctu, ktera slouzi pro boj s pranim penez a danovymi uniky. Jsou tedy hlavnim zdrojem.

2/ Nemaji moznost zkontrolovat pohyby na Revolutu (ani Mintosu). Ale tim ze muzou ziskat pristup k tvym bankovnim uctum, uvidi tam ze si posilala penize na Revolut a muzou se ptat. Navic tam platis poplatek za prevod a vznika ti danove uznatelny naklad podle §10 takze je v tvem zajmu data z Revolutu poskytnout.

3/ Zajimaji je prijmy vydelane jakymkoliv zpusobem, a vsimnou si jich az ti prijdou na bank.ucet ke kterym muzou ziskat neverejny nahled. V Mintos aplikaci veskera potrebna data najdes ve Vypisu z uctu, popripade v sekci Moje investice/ Dokoncene investice.

4/ Kazda mena se jednoduse dani jednotnym kurzem CNB za dane zdanovaci obdobi. Pripadne poplatky za prevod si pridas do nakladu.

5/ Ano

6/ viz. odpoved 4/ pripadne pouzijes skutecny kurz za predpokladu ze si vedes ucetnictvi.

Nejedná se o daňové poradenství, pouze můj subjektivní názor a pohled na věc.
Dekuji moc za laskave odpovedi, Zakknot. :-) To ucetnictvi musi byt nejake "oficialni" (=dle nejakych ucetnich reguli/standardu) nebo staci moje podrobne zaznamy?
ad 2) - Ja teda za prevod na Revolut neplatila zatim ani korunu :?: To je nejaka novinka?
Zajima me take, jak je to prosim s vyberem penez z Revolut uctu z bankomatu v CR. K bankomatum maji take nejaky pristup? Prece kdyz si poslu penize na Revolut a pak vybiram z bankomatu (nebo je treba pouziji na nakupy, na dovolenou a tak), tak to pak musim dolozit uctenkami, ze jsem penize utratila za svoje potreby? :?: :o

Uživatelský avatar
Zakknot
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 194
Registrován: 24 úno 2019, 13:28
Reputace: 150
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Zakknot » 23 čer 2019, 11:42

1/ Citace výkladu Finanční správy ČR ze dne 3. 1. 2019
Poplatníci, kteří nevedou účetnictví, použijí pro přepočet cizí měny jednotný kurz stanovený podle § 38 zákona o daních z příjmů, ve znění účinném do 31. prosince 2018.
Účetnictví je potřeba vést podle č. 563/1991 Sb. Zákona o účetnictví (v plném rozsahu).
Pro tebe bude platit § 1 odst. 2, písm f) ostatní fyzické osoby, které vedou účetnictví na základě svého rozhodnutí.

To co si vedeš v Excelu se nazvývá Daňová evidence, rozdíl si můžeš přečíst kliknutím zde.

Já bych ti doporučil vykašlat se na složité účetnictví a zůstat u Daňové evidence a použít jednotný kurz :)
Přeci jen se jedná o zbytečnou práci a starosti navíc :D raději si užívej že nemusíš vést účetnictví povinně


2/ Ohledně Revolutu ti neporadím, sám ho nepoužívám tak nevím.
Já převádím za pomocí TransferWise kde je poplatek kolem 0,45% což je výhodnější než 0,7% u Mintosu
Pokud Revolut žádné poplatky nemá tak je to pro tebe jedině dobře :) , ale přijde mi zvláštní aby poskytoval služby zdarma.

Ankor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1516
Registrován: 31 bře 2019, 13:22
Reputace: 467
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Ankor » 23 čer 2019, 12:00

Revolut má poplatky srovnatelné s Roklenem, ten je někdy i výhodnější, při částkách nad 260 tis Kč 0,1 %, nad 126 tis 0,12% a níže 0,24%. Stav asi před měsícem, ale přepočti si to, počítala jsem s tehdejším kurzem.

tango
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 67
Registrován: 23 dub 2019, 18:43
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od tango » 26 čer 2019, 11:14

Zakknot píše:
23 čer 2019, 11:42
1/ Citace výkladu Finanční správy ČR ze dne 3. 1. 2019
Poplatníci, kteří nevedou účetnictví, použijí pro přepočet cizí měny jednotný kurz stanovený podle § 38 zákona o daních z příjmů, ve znění účinném do 31. prosince 2018.
Účetnictví je potřeba vést podle č. 563/1991 Sb. Zákona o účetnictví (v plném rozsahu).
Pro tebe bude platit § 1 odst. 2, písm f) ostatní fyzické osoby, které vedou účetnictví na základě svého rozhodnutí.

To co si vedeš v Excelu se nazvývá Daňová evidence, rozdíl si můžeš přečíst kliknutím zde.

Já bych ti doporučil vykašlat se na složité účetnictví a zůstat u Daňové evidence a použít jednotný kurz :)
Přeci jen se jedná o zbytečnou práci a starosti navíc :D raději si užívej že nemusíš vést účetnictví povinně


2/ Ohledně Revolutu ti neporadím, sám ho nepoužívám tak nevím.
Já převádím za pomocí TransferWise kde je poplatek kolem 0,45% což je výhodnější než 0,7% u Mintosu
Pokud Revolut žádné poplatky nemá tak je to pro tebe jedině dobře :) , ale přijde mi zvláštní aby poskytoval služby zdarma.
Dekuji za odpovedi I za odkaz. No, zjednodusit si to chci. Uz tak mi pripada, ze mi to bere az moc casu :(
Ad Revolut - maji "free" ucet s osekanymi sluzbami a limity. Pro zacatek a zorientovani se je to dobre, a pak uz je na kazdem, zda chce za dalsi sluzby platit. (Tedy, zda ty sluzby chce vubec vyuzivat). Co se tyka prevodu men, nepocitala jsem, kolik to dela na %. Ale prevod vychazi lepe nez na Mintosu (vyjma RUB a THB tusim).

Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Flyboy » 13 črc 2019, 15:53

Dneska mě něco napadlo co se týče zdanění výnosů z investic. Jak všichni víme, každý rok nám inflace ukousne něco z financí a všichni se snažíme investovat tak, aby ten výnos byl minimálně stejně vysoký jak tato inflace. V tom případě jsme vlastně na nule.
Takže teď takový hypotetický příklad. Investuji 1M korun do něčeho. Výnos budu mít za tento rok 5%, což je 50 tisíc korun. Zároveň bude inflace 3% takže mi z tohoto výnosu ukrojí 30 tisíc. Logicky tedy můj zisk nebude 50 tisíc, ale pouze 20 tisíc.
Co by se stalo, kdybych si ze svých investic odečítal každý rok inflaci? Běžně se přece daní zisk po odečtení ztrát a inflace je ztráta, která je oficiálně určená ČNB.

Jak by se na to podle vás díval Správní případně Ústavní soud? V dalším daňovém přiznání si mám chuť začít inflaci odečítat :D

grill
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 360
Registrován: 16 zář 2018, 13:52
Reputace: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od grill » 20 črc 2019, 10:18

Tak určitě lidi na finančním úřadě pobavíš předtím než ti uloží to opravit :lol:

Aliverex
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 43
Registrován: 18 úno 2019, 20:30
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Aliverex » 03 led 2020, 19:32

Ankor píše:
03 led 2020, 00:24
Nepíšou tam do 6 000?
Takže pokud to chápu dobře, takže za rok pokud mám do 6000kč zisk nemusím podávat daň. přiznání?

Ankor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1516
Registrován: 31 bře 2019, 13:22
Reputace: 467
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Ankor » 03 led 2020, 19:35

Takhle to chápu a opravdu myslím že správně.

Uživatelský avatar
P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1297
Registrován: 10 led 2019, 20:38
Reputace: 686
Bydliště: Kuřim / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od P2P_Ronie » 03 led 2020, 20:18

Neni ale ten limit 6 tis. Kc pro veskere vedlejsi prijmy dohromady? Tj. kdybych mel treba 4 tis. z dividend a 4 tis. uroky z P2P, tak musim danit? Mozna si to blbe pamatuju...
CZ: ČEZ

Evropa: BATS | FLOW | ACOMO | TIBN | MC

US: VZ | VEEV | FTNT | HSY | GOOGL | PEP | AMZN | NKE | PANW | MRK | UNH

Svět: HK.9988 | O39

REITs: MPW | O | MAA | AJBU

ETF: Portu

Ankor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1516
Registrován: 31 bře 2019, 13:22
Reputace: 467
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Ankor » 03 led 2020, 23:55

A i když se to netýká P2P, je dobré vědět, že při prodeji akcií se daň neodvádí

a) pokud je držíme déle než tři roky (tzv. tříletý časový test)
b) pokud příjem (ne zisk) nepřesáhne 100 000 (v tomto případě se ani neuvádí do daňového přiznání)

Ankor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1516
Registrován: 31 bře 2019, 13:22
Reputace: 467
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Ankor » 04 led 2020, 00:33

Pěkně podrobně jsou daně a všechny postupy i se screenshoty vyplněných formulářů zpracované na finlord.cz:
https://finlord.cz/2019/02/zdaneni-vynosu-p2p-§10-§8/
https://finlord.cz/2018/03/zdaneni-vyno ... formulare/

Vždycky je to nejtěžší jen poprvé, příště už člověk ví... A rozhodně se vyplatí vyplatí vyplňovat online, protože další rok si načtu ten loňský soubor xml a jen v něm upravím data a částky, nemusím znovu dumat, které řádky řešit.
Naposledy upravil(a) Ankor dne 04 led 2020, 14:20, celkem upraveno 1 x.

grill
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 360
Registrován: 16 zář 2018, 13:52
Reputace: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od grill » 10 led 2020, 16:00

Přikládáte k přiznání jako přílohu nějaký svůj výpočet resp. výpis ze zonky, nebo jen necháte vyplněná čísla?

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti