Daně - obecná diskuze

Jak na zdanění našich investic. Nejen P2P.
K diskusím: akcie; Bondster; Mintos; Upvest; Zonky
Odpovědět

Jak budete zdaňovat P2P, kdy nejste přímý účastník úvěrů, ale dostáváte určitou část, podíl z úroků?

Své příjmy budu zdaňovat podle § 8
26
12%
Své příjmy budu zdaňovat podle § 10
100
46%
X
14
6%
P2P příjmy nebudu zdaňovat
76
35%
 
Celkem hlasů: 216

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5474
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1112
Kontaktovat uživatele:

Re: Mintos - investoři

Příspěvek od Jan » 23 zář 2018, 20:13

Flyboy píše:
22 zář 2018, 17:21
Taky mám jeden takový dotaz. Daníte výnosy, nebo na to kašlete? Zabývá se Mintosem finanční správa? Má nějaké páky na to aby jí Mintos musel vydat výsledky investorů, když nemá sídlo v ČR? No těch dotazů je asi víc :D
Daním.
Zjistit/ověřit výnosy z Mintosu není pro FS problém.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Mintos - investoři

Příspěvek od Saraph » 23 zář 2018, 22:15

Jan píše:
23 zář 2018, 20:13
Flyboy píše:
22 zář 2018, 17:21
Taky mám jeden takový dotaz. Daníte výnosy, nebo na to kašlete? Zabývá se Mintosem finanční správa? Má nějaké páky na to aby jí Mintos musel vydat výsledky investorů, když nemá sídlo v ČR? No těch dotazů je asi víc :D
Daním.
Zjistit/ověřit výnosy z Mintosu není pro FS problém.
No spíš podle těch toků, ne? No a pokud jednou je vklad/výběr přímo, pak přes TransferWise, pak přes Revolut, tak bych řekl, že to docela problém je.

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5474
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1112
Kontaktovat uživatele:

Re: Mintos - investoři

Příspěvek od Jan » 23 zář 2018, 22:31

Saraph píše:
23 zář 2018, 22:15
Jan píše:
23 zář 2018, 20:13
Flyboy píše:
22 zář 2018, 17:21
Taky mám jeden takový dotaz. Daníte výnosy, nebo na to kašlete? Zabývá se Mintosem finanční správa? Má nějaké páky na to aby jí Mintos musel vydat výsledky investorů, když nemá sídlo v ČR? No těch dotazů je asi víc :D
Daním.
Zjistit/ověřit výnosy z Mintosu není pro FS problém.
No spíš podle těch toků, ne? No a pokud jednou je vklad/výběr přímo, pak přes TransferWise, pak přes Revolut, tak bych řekl, že to docela problém je.
Osobně to beru tak, že dokud subjekt není subjektem daňového ráje, tak spolupracuje. Tím spíše, pokud se jedná o subjekty z EU.
Koneckonců Mintosu z nespolupráce s FS neplyne žádný benefit, spíše naopak. A z druhé strany by nespolupráci možná většina klientů uvítala (ostatně, kdo rád platí daně?), ale určitě to není základní kámen byznysu, jako třeba u bank z daňových rájů.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1212
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 601
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Mintos - investoři

Příspěvek od doonio » 24 zář 2018, 08:22

Jan píše:
23 zář 2018, 20:13
Daním.Zjistit/ověřit výnosy z Mintosu není pro FS problém.
Problém dohledat to asi nebude pokud převádíš z CZ účtu, kde nemá problém finančák nějak skrze ČNB a tvojí banku vznést dotaz, že mají pochybnosti o neplacení daní a banka jim vygeneruje tvůj výpis. FS asi nemá kapacity a čas tohle řešit pokud jsi nějaká malá ryba a na P2P máš jen jednotky/desítky tisíc. Pokud tam ale točíš miliony a nedaníš to, to už asi o tebe bude mít FS trochu větší zájem.

Ale co se týče zahraničních účtů nebo Revolut/TransferWise/apod. tam si myslím že žádné páky FS nemá, jelikož je to mimo CZ. A nevím jak moc ochotně komunikují zahraniční banky s českým státem.

Já daním, někdy asi i trochu špatně (dal jsem do nákladů i defaulty na platformách, které asi nespadají do §10, ale ztrátu mám, tečka.)
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Flyboy
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 710
Registrován: 10 črc 2018, 19:14
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Flyboy » 28 zář 2018, 11:35

Já jsem posílal peníze na P2P z několika českých bank. Z každé cca 50 tisíc :D Ale říkám si, že úřad by zjišťoval jen kdyby mi došly peníze, z kama je mám a jestli jsem je zdanil, pokud mi peníze jen chodí pryč, tak to asi nikoho netrápí

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1212
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 601
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od doonio » 28 zář 2018, 11:47

Flyboy píše:
28 zář 2018, 11:35
Já jsem posílal peníze na P2P z několika českých bank. Z každé cca 50 tisíc :D Ale říkám si, že úřad by zjišťoval jen kdyby mi došly peníze, z kama je mám a jestli jsem je zdanil, pokud mi peníze jen chodí pryč, tak to asi nikoho netrápí
Jj, dokud jen peníze odchází je to cajk, jakmile ale začnou připlouvat zpět a k tomu ještě víc než odešlo, už začnou zjišťovat jestli se ten rozdíl zdanil :-D
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od vyvar z ovaru » 01 říj 2018, 11:52

Nechtel jsem zbytecne na svoji otazku zakladat nove tema, tak udelam maly OT tady. Krome puvodniho vkladu do včel :) jsem je s dalsi castkou zacal jeste vlnkovat. Nakup dole, prodej vys. Vysledkem jsou male castky casteji, rad bych tohle pozdeji delal s vetsi sumou. Co mi trochu dela starosti, je nasledny zapis do danoveho priznani, kde bych diky temhle tockam (i nekolikrat za den) mel zapisovat treba 30 milionu in a 30 milionu out (+ naky maly % zisku). Si rikam, jestli tim na sebe nenazenu nejakej zvysenej dohled financaku, prijdou mi tyhle sumy uplne sileny. Asi by tohle mel byt ten spravny postup, ale napadlo me jestli proste nezapsat do kapitalovych zisku jen ten rozdil zisku. Jak byste to resili?

Uživatelský avatar
Jan
writerP2P
Jan
Jan
Příspěvky: 5474
Registrován: 31 srp 2016, 10:04
Reputace: 1112
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Jan » 01 říj 2018, 11:56

vyvar z ovaru píše:
01 říj 2018, 11:52
Nechtel jsem zbytecne na svoji otazku zakladat nove tema, tak udelam maly OT tady. Krome puvodniho vkladu do včel :) jsem je s dalsi castkou zacal jeste vlnkovat. Nakup dole, prodej vys. Vysledkem jsou male castky casteji, rad bych tohle pozdeji delal s vetsi sumou. Co mi trochu dela starosti, je nasledny zapis do danoveho priznani, kde bych diky temhle tockam (i nekolikrat za den) mel zapisovat treba 30 milionu in a 30 milionu out (+ naky maly % zisku). Si rikam, jestli tim na sebe nenazenu nejakej zvysenej dohled financaku, prijdou mi tyhle sumy uplne sileny. Asi by tohle mel byt ten spravny postup, ale napadlo me jestli proste nezapsat do kapitalovych zisku jen ten rozdil zisku. Jak byste to resili?
Ještě jsem to neřešil, ale klonil bych se k nejjednoduššímu řešení - tedy jen zisk.
Zkušenosti:
P2P: Mintos, Lendermarket, Afranga, Roger(dříve Investaukce)
Devizové spol.: RoklenFX

Zdroje:
explorep2p.com/mintos-lender-ratings/
p2p.holdings/mintos
beyondp2p.com/platforms/mintos/loan-originators

BTW
CO<JAK<PROČ

Uživatelský avatar
zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2609
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 2249
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od zbynhu » 01 říj 2018, 16:37

vyvar z ovaru píše:
01 říj 2018, 11:52
Nechtel jsem zbytecne na svoji otazku zakladat nove tema, tak udelam maly OT tady. Krome puvodniho vkladu do včel :) jsem je s dalsi castkou zacal jeste vlnkovat. Nakup dole, prodej vys. Vysledkem jsou male castky casteji, rad bych tohle pozdeji delal s vetsi sumou. Co mi trochu dela starosti, je nasledny zapis do danoveho priznani, kde bych diky temhle tockam (i nekolikrat za den) mel zapisovat treba 30 milionu in a 30 milionu out (+ naky maly % zisku). Si rikam, jestli tim na sebe nenazenu nejakej zvysenej dohled financaku, prijdou mi tyhle sumy uplne sileny. Asi by tohle mel byt ten spravny postup, ale napadlo me jestli proste nezapsat do kapitalovych zisku jen ten rozdil zisku. Jak byste to resili?
A nebude toto zcela stejne i pro p2p? Investovana castka, napr. pri 12x otoceni mesicnich pujcek, k tomu predcasne vykupy atp. Ta cifra in a out bude obri. Take uz me to v souvislosti s pritazenim pozornosti FU napadlo a vubec me to netesi:(
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

Uživatelský avatar
Boží mlýn
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 615
Registrován: 16 kvě 2018, 13:27
Reputace: 156
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Boží mlýn » 01 říj 2018, 16:44

reinvestice na virtuálním účtu fú nezajímají, nejsem daňař, takže to nezdůvodním, ale bylo mi to takto řečeno
Velké díky všem uživatelům, kteří využili můj doporučující odkaz na portu umístěný v profilu! Opravdu si toho vážím :thumbup:

mailo
Bronze pen
Bronze pen
Příspěvky: 125
Registrován: 27 črc 2018, 12:51
Reputace: 22
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od mailo » 09 říj 2018, 10:23

Dotaz: co když vkládám přes třetí strany Transferwise, Revolut... převedu na nějakou platformu, která podporuje zpětné vyplácení na portály třetích stran. A řekněme že použiji borderless account a i když je omezený tak za dostatečně dlouhé období vyberu veškeré finance třeba 100k € (neuvažujme poplatky za výběr, konverzi měn atd...). Teoreticky touto cestou nezdaním nic a FU nemá páky na to aby se nějak dopátral kapitálového toku.
Je tohle nějakým stylem řešené? Nikde jsem nenašel zda se s tímto může FU nějak vypořádat.
Edit: aktiva nebudu vybírat v ČR ale v zahraničí.
Akcie: ABBV, MO, T, BA, CAT, CO, D, XOM, IBM, KHC, PFE, PM, RTX, RIO, RDS-B, SPG, VTR, WPC, CEZ, O2
P2P: MINTOS, ESTATEGURU

Uživatelský avatar
Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1507
Registrován: 07 dub 2016, 12:41
Reputace: 988
Bydliště: Není vidět Ještěd = prší
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Joshua » 09 říj 2018, 10:51

mailo píše:
09 říj 2018, 10:23
Dotaz: co když vkládám přes třetí strany Transferwise, Revolut... převedu na nějakou platformu, která podporuje zpětné vyplácení na portály třetích stran. A řekněme že použiji borderless account a i když je omezený tak za dostatečně dlouhé období vyberu veškeré finance třeba 100k € (neuvažujme poplatky za výběr, konverzi měn atd...). Teoreticky touto cestou nezdaním nic a FU nemá páky na to aby se nějak dopátral kapitálového toku.
Je tohle nějakým stylem řešené? Nikde jsem nenašel zda se s tímto může FU nějak vypořádat.
Edit: aktiva nebudu vybírat v ČR ale v zahraničí.
Myslím, že TW, Revolut a podobní budou s finančním úřadem spolupracovat. Například, když si vyžádají transakce za posledních pár let. Tím spíš to bude aktuální, až podobné služby budou plnohodnotnou náhradou bank s možností přijímat a odesílat peníze. Osobně pochybuji, že by to teď někdo systematicky hlídal, ale kdyby měli podezření na konkrétní osobu, kdo ví.

P.S. Jinak bych rád, aby místní vlákno nesloužilo účelům "jak obejít systém". Tento příspěvek ponechám, ale další budu mazat.

tom14
Příspěvky: 5
Registrován: 29 říj 2018, 17:01
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od tom14 » 29 říj 2018, 17:16

Zdravim.
Je to mozno hlupa otazka ale povedzme ze som v tychto vodach zaciatocnik.
Zisk z P2P pozicok sa iba dani a teda stat zobere 15%(v SR19) alebo sa o tuto sumu zvysuje aj VZ a teda sa mi tym navyssia aj odvody do zdravotnej a sociálnej poistovne ??
Dakujem

Booboo
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 785
Registrován: 26 srp 2018, 14:24
Reputace: 143
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Booboo » 29 říj 2018, 18:09

tom14 píše:
29 říj 2018, 17:16
Zdravim.
Je to mozno hlupa otazka ale povedzme ze som v tychto vodach zaciatocnik.
Zisk z P2P pozicok sa iba dani a teda stat zobere 15%(v SR19) alebo sa o tuto sumu zvysuje aj VZ a teda sa mi tym navyssia aj odvody do zdravotnej a sociálnej poistovne ??
Dakujem
Nie som odborník ale ak máš zisk ten sa priznáva v Daňovom priznaní (DP).
Na Slovensku robí ročné zučtovanie zdravotného poistenia Zdravotná poisťovňa.
Naposledý som ako FO podal (DP).
Potom mi zdravotná poisťovňa poslala zúčtovanie na adresu domov.
Momentálne neviem povedať či sa platí zo zisku napr. z Mintosu aj zdravotné boli tam nejaké zmeny.
Teda odpoveď- ak si FO (Nie firma) tak je to jednorázová záležitosť pri ročnom zúčtovani zdravotného poistenia.
Socialna poisťovňa je mimo P2P - neplatí sa.
Akcie - TEF, VZ, ABR, ARI, O , ENGIE, NEE, LIGHT, EVK, BASF, CC, KOMB, ERSTE, VIG, CTP, JNJ, GOOG, INTC, CTSH, AD, UQA, RED,
ETF - Portu

romancik
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 765
Registrován: 08 úno 2018, 15:18
Reputace: 258
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od romancik » 24 led 2019, 09:05

Chtěl bych se zeptat,
vždy mi dělal daně "zaměstnavatel". Chtěl bych se zeptat těch, kteří jsou stejně jako já zaměstnaní a dosud nic jako je daňové přiznání neřešili...
Pokud budu potřebovat dodanit P2P půjčky, jak to děláte, děláte si pak přiznání úplně sami? Nebo jen nahlásíte u ekonoma/ky, že vám má dát pár řádků do daňového přiznání v práci.
Když jsem si zde v diskuzi našel odkaz na formulář pro daňové přiznání, připadá mi dost složitý.
Krom toho vím, že různé odpočty na děti atp. se vždy vracely ve výplatě, jak to probíhá, pokud si podávám daňové přiznání sám?

Předem díky.

Dále ještě drobnost, za poslední rok jsem měl zisk z úroků menší než 30 tisíc (Mintos, Bondster, Zonky), podle Finlordů je to vše §10 a ten má min. zdanění od 30 tisíc. Je nutné tedy dělat daňové přiznání??? Nebo si stačí schovat "podklady"?

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1177
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 428
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od JPT » 24 led 2019, 10:42

Kdo má příjmy z P2P, tak to nemůže dělat zaměstnavatel. Maximálně se s nim domluvit, jestli by to neudělal nanečisto a pak si to podat sám. Mě se nechtělo platit za zpracování daní, když navíc se v P2P daňaři ani ještě nevyznají, tak jsem si to zkusil podle různých návodů udělat minule sám a zatim se nikdo neozval. Nevím, jestli bych to dělal v papírové podobě a ručně počítal, ale elektronicky přes formulář EPO to je podle mě jednoduché. To počítá samo a upozorňuje na chyby. https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idp ... stup.faces

Neni těch 30 tisíc celkově i se zaměstnáním ?
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Uživatelský avatar
Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 799
Registrován: 01 čer 2016, 10:08
Reputace: 217
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Saraph » 24 led 2019, 11:02

romancik píše:
24 led 2019, 09:05
Chtěl bych se zeptat,
vždy mi dělal daně "zaměstnavatel". Chtěl bych se zeptat těch, kteří jsou stejně jako já zaměstnaní a dosud nic jako je daňové přiznání neřešili...
Pokud budu potřebovat dodanit P2P půjčky, jak to děláte, děláte si pak přiznání úplně sami? Nebo jen nahlásíte u ekonoma/ky, že vám má dát pár řádků do daňového přiznání v práci.

Mám zřízenou datovou schránku a budu si jej podávat teď poprvé sám. Od zaměstnavatele bych měl dostat nějaký papír, kde bude všechno potřebné k vyplnění za něj, ostatní si vyplním podle mých investic.

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od vyvar z ovaru » 24 led 2019, 12:29

Pres to EPO, jak pise JPT, je to fajn. Taky to tak delam. Od zamestnavatele dostanete Potvrzeni o zdanitelnych prijmech ze zavisle cinnosti, ty se pak prepisi do formulare. Oddil c. 2 Dilci zaklad dane. Ve stejnem oddilu se pak vyplnuje §8 a §10. EPO je docela blbuvzdorne a vse pocita a oznamuje pripadne chyby.

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1212
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 601
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od doonio » 25 led 2019, 20:47

Velice zajímavý článek napsali kluci z finanční gramotnosti ohledně daní u nás "investorů", je to většinou jen o dividendách a prodejích CP, ale člověku to určitě pomůže se zorientovat:
https://www.investicnigramotnost.cz/wp- ... _verze.pdf

Já jen nerozumím jedné věci,my ti kdo mají v P2P víc než jen pár stivej, tak musí danit vždy..protože příjmy z P2P se počítaji do těch 100k CZK, a na Mintosu se třeba těch 100k protoči docela rychle. Je to tak? Navíc pokud má člověk i akcie,tak se placení dani nevyhne nikdy.
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

romancik
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 765
Registrován: 08 úno 2018, 15:18
Reputace: 258
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od romancik » 27 led 2019, 17:17

JPT píše:
24 led 2019, 10:42
Kdo má příjmy z P2P, tak to nemůže dělat zaměstnavatel. Maximálně se s nim domluvit, jestli by to neudělal nanečisto a pak si to podat sám. Mě se nechtělo platit za zpracování daní, když navíc se v P2P daňaři ani ještě nevyznají, tak jsem si to zkusil podle různých návodů udělat minule sám a zatim se nikdo neozval. Nevím, jestli bych to dělal v papírové podobě a ručně počítal, ale elektronicky přes formulář EPO to je podle mě jednoduché. To počítá samo a upozorňuje na chyby. https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idp ... stup.faces

Neni těch 30 tisíc celkově i se zaměstnáním ?
Těch 30 tisíc jsem právě myslel, že je pouze z toho jednoho "přivýdělku". A říkal jsem si, jestli je proto nutné je vůbec vykazovat, když toho limitu nedosáhnu.

Trochu se bojím, protože kromě zaměstnání bych měl mít nárok na spoustu slev (hypotéka, školka, děti, a další), tak abych nezapomněl a pak nebyl bit na tom, že jsem blbě vyplnil daňové přiznání. Není to jen o tom, vyplnit údaje o výdělku... A předpokládám, že nárok na tyhle slevy v tom výkazu z práce nebude. Že to dělají na fakturaci automaticky při vyplňování daňového přiznání za zaměstnance.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů