Zdanění akcií

Jak na zdanění našich investic. Nejen P2P.
K diskusím: akcie; Bondster; Mintos; Upvest; Zonky
Seno
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 75
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění akcií

Příspěvek od Seno » 11 úno 2021, 15:13

blackwork píše:
10 úno 2021, 18:14
Emet píše:
10 úno 2021, 16:16
blackwork píše:
10 úno 2021, 15:46
Takže říkáš že když po 3 letech prodám v jednom roce akcie za 100 000,- tak daním vše ostatní pokud ve stejném roce prodávám dříve než 3 roky držené?
Ano, to mi z toho vyplývá. Jiný výklad těch odstavců zákona mi nedává smysl.
Jeden z článků co dává smysl ...
https://www.e15.cz/finexpert/investujem ... ic-1357320

Letos budu muset chodit častěji dávat plasmu ať se to pořádně poníží :lol:
Článek je vcelku pěkný. Jen mají dle mého špatně popsané danění dividend apod. Přece pokud mám podepsaný W-8BEN (snad jsem si na něj vzpomněl dobře :lol: ) např na USA akcie, tak další daň v ČR neodvádíš :)
Docela mě překvapuje, že ten formulář ani nezmínili. Asi autor chtěl, aby všichni investovali přes jeho fond :D

novacek
Silver pen
Silver pen
Reputace: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahraniční akciové trhy – obecná diskuse

Příspěvek od novacek » 25 úno 2021, 22:55

Zdravím, zanedlouho bude třeba odevzdat daňové přiznání, tak se chci jako naprostý nováček, který se s tím bude letos potýkat prvně, zeptat, předpokládám správně, že jednak dividendy, ale i příjem z prodaných akcií jsou už zdaněny příslušným brokerem při výplatě divi či prodeji akcií a tudíž pokud je to alespoň těch 15% (např. USA), tak už se v ČR díky smlouvám o zamezení dvojího zdanění nic nedoplácí, jen se ty příjmy uvedou v daňovém přiznání ? Dále kde přesně v DeGiru najdu ten roční výpis příjmů a daní ? Prohledal jsem to vcelku důkladně a nic nenašel, nebo je ještě příliš brzo ? Předem díky moc za info či relevantní odkazy.

Mrhol
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mrhol » 25 úno 2021, 23:14

novacek píše:
25 úno 2021, 22:55
Zdravím, zanedlouho bude třeba odevzdat daňové přiznání, tak se chci jako naprostý nováček, který se s tím bude letos potýkat prvně, zeptat, předpokládám správně, že jednak dividendy, ale i příjem z prodaných akcií jsou už zdaněny příslušným brokerem při výplatě divi či prodeji akcií a tudíž pokud je to alespoň těch 15% (např. USA), tak už se v ČR díky smlouvám o zamezení dvojího zdanění nic nedoplácí, jen se ty příjmy uvedou v daňovém přiznání ? Dále kde přesně v DeGiru najdu ten roční výpis příjmů a daní ? Prohledal jsem to vcelku důkladně a nic nenašel, nebo je ještě příliš brzo ? Předem díky moc za info či relevantní odkazy.
Degiro - Aktivity - Výkazy - Roční výkaz 2020

Dividendy říkáš správně, že už jsou zdaněny 15% ale stejně se musí uvést v DP. Ovšem když prodáš akcie a nedržíš je min. 3 roky tak samozřejmě zisk s zdaněn od brokera není...jak by byl? přeci akcie prodáš a hned máš navýšen zůstatek k dispozici a můžeš za něj třeba hned nakoupit další akcie. Ten zisk by se měl dodanit v DP...ale nemám s tím zkušenosti...

marvin
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 28
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od marvin » 25 úno 2021, 23:39

novacek píše:
Taky se na to teprve chystám ... (hlavně psychicky) ... Co se dividend u Degiro týče, tak v ročním výkaze, poslední strana, tuším, je tabulka "Přehled dividend v CZK“, kde už máš od Degira přijaté divi za rok 2020 přepočtené do CZK, takže tě nemusí trápit nějaký jednotný kurz, roztříděné podle země a je tam vypsaná i zaplacená daň. Pokud se nepletu, tak tahle tabulka by pak měla být jednou z příloh v DP. Přesto, že byla daň zaplacena, tak to musíš dát do DP, i když to pak bude ve výsledku pro např. 15 % US nula od nuly ... nicméně pokud máš i jiné země, tak by bylo asi lepší si ověřit nejen kolik máš strženo ale i kolik si můžeš v ČR započíst. ( Pro US .. strhli ti 15% -> z toho můžeš zi započíst 15% -> zaplatit máš 15% ... zbývá 0% ;) )
Tuším, že Francie to má nějak divně (?)
Prodané akcie, pokud tě nezachrání časový test nebo limit 100 kKč, tak musíš dodanit ...

Emet
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 58
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Emet » 26 úno 2021, 00:04

Doporučuju https://www.daneelektronicky.cz/, kde ten EPO formulář sám určí kolik ze zaplacené daně z dividend v dané zemi lze započíst. Neuděláte tak zbytečně chybu.

novacek
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od novacek » 26 úno 2021, 01:34

Mrhol píše:
25 úno 2021, 23:14
novacek píše:
Degiro - Aktivity - Výkazy - Roční výkaz 2020

Dividendy říkáš správně, že už jsou zdaněny 15% ale stejně se musí uvést v DP. Ovšem když prodáš akcie a nedržíš je min. 3 roky tak samozřejmě zisk s zdaněn od brokera není...jak by byl? přeci akcie prodáš a hned máš navýšen zůstatek k dispozici a můžeš za něj třeba hned nakoupit další akcie. Ten zisk by se měl dodanit v DP...ale nemám s tím zkušenosti...
Díky moc ! Ten DeGiro výpis jsem dle Tvého návodu našel. Čili když jsem ten DeGiro výkaz projel, tak bych to danění zisku z prodeje akcií viděl na první dobrou následovně: "Celkové příjmy z prodeje" uvést v DP v nějaké té příjmové kolonce (příjmy ze zahraničí ?, Ostatní příjmy ? ...) a do nějaké nákladové položky v DP pak uvést součet: "Celková pořizovací cena"+"Souhrn realizovaných transakčních poplatků (souvisejících s uzavřenými pozicemi)"+"Poplatky za obchodování na zahraničních burzách" . Tím bych měl mít z hlediska obchodování akcií, které jsem v roce 2020 prodával na DeGiru ("Celková pořizovací cena" je zde součástí nadpoložky "Pořizovací cena prodaných cenných papírů") jasně podchyceny celkové příjmy z těchto prodejů na jedné straně a celkové náklady na straně druhé, včetně nějakých těch zisků/ztrát z FPT. Danit by se pak měl (15% ?) logicky pouze rozdíl "příjmy - náklady". Říkám to správně ?
Naposledy upravil(a) novacek dne 26 úno 2021, 01:48, celkem upraveno 2 x.

novacek
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od novacek » 26 úno 2021, 01:40

Emet píše:
26 úno 2021, 00:04
Doporučuju https://www.daneelektronicky.cz/, kde ten EPO formulář sám určí kolik ze zaplacené daně z dividend v dané zemi lze započíst. Neuděláte tak zbytečně chybu.
Díky, tady jsem k tomu našel pěkný videonávod, i když se tam pomocí té elektronické evidence řeší vykazování/dodanění divident. Dost tam toho je užitečného i pro nás co řešíme zdanění z prodeje akcií. https://www.youtube.com/watch?v=mHlAYz8CAuo

novacek
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění akcií

Příspěvek od novacek » 13 bře 2021, 01:51

Zdravím,

zde jsou 2 pěkná videa k tématu daní ve spojitosti s obchodováním s akciemi (případně kryptoměnou).

#1 - Danění zisků z prodeje akcií (případně kryptoměny)
Jak podat daňové přiznání z akcií a bitcoinu v roce 2021 za rok 2020
https://www.youtube.com/watch?v=HIuIBbyGAFA&t=8s

#2 - zohlednění dividend v DP
Návod jak vyplnit daňové přiznání za rok 2020 pro příjemce dividend ze zahraničí
https://www.youtube.com/watch?v=mHlAYz8CAuo

novacek
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od novacek » 28 kvě 2021, 01:15

Zdravím, omlouvám se za off-topic dotaz a prosím admina, aby pokud možno, den počkal s případným přesunem do relevantnějšího vlákna (bohužel s menší návštěvností - potřebuji rychlou zpětnou vazbu).

Zajímalo by mne, zda je nutné k daňovému přiznání (prodej akcií, dividendy) přikládat automaticky i roční výpisy od brokerů, nebo stačí, když si je člověk pouze zaarchivuje a dodá až po případné explicitní žádosti od finančáku. V případě, že je třeba ( dle nějakého paragrafu ) ty výpisy k DP automaticky přiložit, přikládáte je celé (včetně výpisu portfolia), nebo stačí přiložit jen relevantní účetní část ? Ptám se zde především proto, že jsem se již setkal s oběma názory (je třeba přiložit/není třeba přiložit), tak bych si v tom chtěl udělat jasno.

Předem díky moc za komentáře.

Seno
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 75
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Seno » 28 kvě 2021, 07:16

novacek píše:
28 kvě 2021, 01:15
Zdravím, omlouvám se za off-topic dotaz a prosím admina, aby pokud možno, den počkal s případným přesunem do relevantnějšího vlákna (bohužel s menší návštěvností - potřebuji rychlou zpětnou vazbu).

Zajímalo by mne, zda je nutné k daňovému přiznání (prodej akcií, dividendy) přikládat automaticky i roční výpisy od brokerů, nebo stačí, když si je člověk pouze zaarchivuje a dodá až po případné explicitní žádosti od finančáku. V případě, že je třeba ( dle nějakého paragrafu ) ty výpisy k DP automaticky přiložit, přikládáte je celé (včetně výpisu portfolia), nebo stačí přiložit jen relevantní účetní část ? Ptám se zde především proto, že jsem se již setkal s oběma názory (je třeba přiložit/není třeba přiložit), tak bych si v tom chtěl udělat jasno.

Správně by dle mě melo být, že to rovnou přiložíš. Já měl prodeje pod 100k tudíž jsem toto nedělal, ale u dividend jsem rovnou přiložil patřičnou stránku z výpisu od Degira - celé jsem to nevkládal, jen tu stránku s divi.

Jestli tedy přiložit nebo ne je asi na každém, každopádně samotné vložení zabere pár minut, tak jestli už tam ty divi apod píšeš, nevidím důvod proč to tam rovnou nemít i v přílohách a být v klidu :)

Edit: já vyplňoval přes mojedane.cz a tam mi to házelo chybu, když jsem k dané věci neměl přílohu (darování krve, divi apod), dle toho bych vycházel, že to tam má být rovnou

xelnaga
Reputace: 14
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xelnaga » 28 kvě 2021, 09:08

novacek píše:
28 kvě 2021, 01:15

Při první vyplňování daňového přiznání před pár lety jsem nepřiložil ani jedno, jen uvedl čísla. Prodej akcií nikdy nikoho nezajímal, na doložení dividend mi přišel požadavek na doplnění. Předpokládám, že především z důvodu, aby viděli zaplacenou daň v USA, kterou jsem si započítával (zamezení dvojímu zdanění). Od té doby to dělám stejně každý rok - dokládám výpis dividend, k nákupu a prodeji akcií nic a na finančním úřadě jsou s tímto přístupem spokojeni :)

Drmla
Silver pen
Silver pen
Reputace: 204
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drmla » 28 kvě 2021, 10:20

Nepřiložil jsem nic. Povinné to není. Neuplatňuji ani tu daň zaplacenou v zahraničí, což právě většinou chtějí doložit. Já prostě ty dividendy hodil do paragrafu 8 a zdanil znovu 15%. Pro mě z toho nekoukala žádná daňová povinnost navíc, tak jsem si usnadnil práci.

Gixian
Silver pen
Silver pen
Reputace: 318
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gixian » 28 kvě 2021, 10:26

Ja to letos resil dividendy poprve, neprilozil jsem nic, a zatim (2 mesice od odeslani) si nikdo nestezoval.

K divi jsem jen vyplnil ty jejich divne formulare pro kazdy stat ("Priloha 3"), kde jsem si musel vymyslet hodnoty co na vypisu z Degiro vubec nejsou (chteji tam uvest vysi prijmu v dane zemi - coz pro me brazilske ADR vubec nevim, Degiro vypis ma jen vysi strzene dane), ale zadnej Degiro papir jsem jim neprikladal.

Jedine co davam navic oproti tomu na co jsou stranky primo v (elektronickem) formulari danoveho portalu je excelova tabulka, kde mam popsane jake mam druhy prijmu podle §8 a §10, ke kazdemu jen soucet prijmu, soucet vydaju, dan. Nic podrobnejsiho neposilam, nikdo si zatim nestezoval.

novacek
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od novacek » 28 kvě 2021, 11:14

Díky moc všem za odpovědi, už je mi to kapánek jasnější :)) Možno přesunout do relevantního vlákna a ještě jednou se omlouvám za off-topic příspěvek.

Odpovědět