Daně - obecná diskuze

Jak na zdanění našich investic. Nejen P2P.
K diskusím: akcie; Bondster; Mintos; Upvest; Zonky
Odpovědět

Jak budete zdaňovat P2P, kdy nejste přímý účastník úvěrů, ale dostáváte určitou část, podíl z úroků?

Své příjmy budu zdaňovat podle § 8
22
11%
Své příjmy budu zdaňovat podle § 10
91
46%
X
12
6%
P2P příjmy nebudu zdaňovat
72
37%

Celkem hlasů: 197

JPT
Gold pen
Gold pen
Reputace: 212
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně - obecná diskuze

Příspěvek od JPT » 13 bře 2021, 13:34

Drmla píše:
12 bře 2021, 08:17
Viventor jsem opustil 2020 se ztrátou. Předpokládám, že započíst tuto ztrátu oproti zisku 2020 z jiného p2p je v pořádku. Ale můžu to udělat tak, že bych si tuto ztrátu nechal do dalších let? Že bych ji započítal třeba za 2021?

Jak se do přiznání započítává ztráta ?

Když investuju (výdaj) třeba 100 000 a vrátí se mi (příjem) třeba 30 000 a do daňového přiznání dám příjem 30 000 a výdaj (do výše příjmů) taky 30 000 a zbylých 70 000 z výdajů si nechám na příště a tak to dělám dokud nedojdou výdaje. Tak jak tam započítám ručně ztrátu v určitém roku, když ta ztráta je část výdaje, který nikdy nebude příjem ? O tu ztrátu budu na konci danit míň, ale ta vznikne až dojdou výdaje ne ? A do té doby bude pořád daň nula, takže proč tam nějak započítávat ztrátu ?

doonio
Gold pen
Gold pen
Reputace: 386
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 13 bře 2021, 13:56

Já si myslím že jako FO si nemůžeš ztrátu převáděť do příštích let, prostě tenhle rok je pro tebe daňový základ 0, že jsi -70000 stát nezajímá, ale kdyby jsi byl zase příští rok +70000, tak už stát natáhne ruku a bude chtít svůj desátek. Jinak by to bylo, pokud by jsi investoval na nějaké S.R.O, tam to myslím nějak jde, ale detaily neznám.
P2P: Mintos,Twino,EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Drmla
Silver pen
Silver pen
Reputace: 175
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drmla » 14 bře 2021, 10:41

Zbynhu, JPT:

- ztráta vznikla prodejem na SM. Už tam nic nemám investované. Skončil jsem tam -200 eur

Oproti tomu jinde jsem skončil v zisku, ale pravda, že tam v investování pokračuji a nevybral jsem více než jsem vložil. Takže v rámci paragrafu 10 asi nebudu mít proti čemu započítat ru ztrátu z Viventoru. Hodilo by se to až v budoucnu, kdy budu nějaké zisky danit.

V rámci paragrafu 8 taky něco málo danit budu, ale tam asi Viventor započíst nemohu, což?

Daním vlastně poprvé něco jiného než příjmy ze závislé činnosti, tak jsem z toho dost na větvi.

gulliver
Gold pen
Gold pen
Reputace: 194
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gulliver » 14 bře 2021, 12:25

Ti co tradují na Revolutu, jak řešíte daně zde? Sepisujete si ručně jednotlivé transakce akcií? Nebo to jde nějak poskládat jednodušejí z toho Account statementu co revolut vygeneruje pro každý měsíc? Jakože se opíšou z každého toho měsičního výpisu třeba 4 čísla (výnos, náklad dividendy, ...) a s tím už pak operujete dál? Nebo je nějaká jednodušší metoda?

pavelotb2016
Silver pen
Silver pen
Reputace: 108
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pavelotb2016 » 14 bře 2021, 12:34

gulliver píše:Ti co tradují na Revolutu, jak řešíte daně zde? Sepisujete si ručně jednotlivé transakce akcií? Nebo to jde nějak poskládat jednodušejí z toho Account statementu co revolut vygeneruje pro každý měsíc? Jakože se opíšou z každého toho měsičního výpisu třeba 4 čísla (výnos, náklad dividendy, ...) a s tím už pak operujete dál? Nebo je nějaká jednodušší metoda?
Bohuzel Revolut nenabizi zadna “ziva” data a statements po kazdem tradu jsou na nic. Ja si vedu v excelu vsechny jednotlive transakce. Mrkni do tematu Trading / Spekulace. Na konci mesice davam statistiku ve forme, kterou mam pripravenou na dane.

Sent from my iPhone using Tapatalk

JPT
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 14 bře 2021, 14:59

Drmla píše:
14 bře 2021, 10:41
Zbynhu, JPT:

- ztráta vznikla prodejem na SM. Už tam nic nemám investované. Skončil jsem tam -200 eur

Oproti tomu jinde jsem skončil v zisku, ale pravda, že tam v investování pokračuji a nevybral jsem více než jsem vložil. Takže v rámci paragrafu 10 asi nebudu mít proti čemu započítat ru ztrátu z Viventoru. Hodilo by se to až v budoucnu, kdy budu nějaké zisky danit.

V rámci paragrafu 8 taky něco málo danit budu, ale tam asi Viventor započíst nemohu, což?

Daním vlastně poprvé něco jiného než příjmy ze závislé činnosti, tak jsem z toho dost na větvi.
V daňovém přiznání v paragrafu 10 se nehraje na to kolik se vložilo a vybralo, ale kolik se investovalo (výdaj) a kolik se vrátilo čehokoliv - jistina, úroky... (příjem). Zkus si najít nějaké návody jak danit. Určitě budou i tady na fóru třeba jako odkazy.

EDIT: Tady to myslím je dobře pochopitelné jak to funguje https://navodyprolidi.blogspot.com/

Drmla
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drmla » 14 bře 2021, 16:58

Díky moc, zrovna na tom odkazu je napsáno to, na co se ptám. O ztrátu z Viventoru tedy snížím celkový příjem podle paragrafu 10 za 2020 a tím pádem použiji menší částku z výdajů na dorovnání těchto příjmů(abych danil nulu) a víc uplatnitelných výdajů si přenesu do dalších let. Přenést si do dalších let ztrátu najde.

Tak snad jsem to pochopil dobře.

JPT
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 14 bře 2021, 20:07

Já to asi s tou ztrátou pořád nechápu. Ztrátu jako takovou (jako tu sumu -200EUR) si asi nemůžeš odečíst, pokud nevedeš účetnictví. Pokud ta ztráta zvnikla na sekundáru díky poplatkům, tak je to výdaj a pokud vznikla prodejem za nižší cenu než je jistina, tak z toho jsou menší příjmy než výdaje.

Jak jsem to pochopil já, tak to můžeš dělat tak jak já, že vždycky započteš výdaje do výše příjmů, aby si pořád danil nulu dokud ti nedojdou výdaje a tím ti zbyde víc peněz na investování. A nebo to můžeš dělat tak, jak to někteří dělají, že si započítají tolik výdajů, aby jim vyšlo ke zdanění přesně tolik kolik byl výnos za ten rok, aby na konci (až dojdou výdaje) neplatili velkou daň.

Takže když by sis dal do výdajů tento rok o 200 EUR míň, tak bys těch 200 EUR přesunul do dalších let a tím bys tam jakoby přesunul tu ztrátu.

Radši se ale zeptej nějakého poradce nebo účetní.

Drmla
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Re: RE: Re: Daně - obecná diskuze

Příspěvek od Drmla » 14 bře 2021, 22:43

JPT píše:
Takže když by sis dal do výdajů tento rok o 200 EUR míň, tak bys těch 200 EUR přesunul do dalších let a tím bys tam jakoby přesunul tu ztrátu.
Ano, přesně takto to udělám a tak jsem se to snažil i napsat(asi se blbě vyjadřuji).

Drmla
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drmla » 14 bře 2021, 22:48

A dáváte jako přílohu DP nějaké výpisy z p2p platforem? Povinné to myslím není, leckde ty výpisy nemají valnou kvalitu a spíš zmatou, tak váhám.

gulliver
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gulliver » 15 bře 2021, 06:25

Drmla píše:
14 bře 2021, 22:48
A dáváte jako přílohu DP nějaké výpisy z p2p platforem? Povinné to myslím není, leckde ty výpisy nemají valnou kvalitu a spíš zmatou, tak váhám.
Ne, případně na výžadání vytisknu a donesu, takže mám to připravené na tisk ale nebudu to tam explicitně dávat.

gulliver
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gulliver » 15 bře 2021, 08:33

Mám jeden dotaz ohledně Revolut Akcií, je pro danění důležitý datum Trade Date nebo Settle Date (co je uvedeno v tom PDF), protože může nastat, žesettle date může být už v následujícím roce.

gulliver
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gulliver » 20 bře 2021, 15:43

Mohl by mi někdo popsat jak se u daní řeší split akcií? Např jak bylo posledně u tesly a applu

Snad tu někdo chodí a případně zodpoví i předchozí otázku :D

Ankor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 319
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 28 bře 2021, 19:55

Ptala jsem se už ve vlákně Lynx - dá se z něj dostat jen Dividend Report? Nebo dáváte k DP celý ten devítistránkový elaborát?
U Degira taky stáhnu jen kompletní přehled, ale to snad FÚ nepotřebuje, ne?

P2P_Ronie
Gold pen
Gold pen
Reputace: 368
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 28 bře 2021, 21:35

Lynx nevim, ale Degiro souhlas. Ucetni jsem posilal cely, ale myslim, ze nedala nic. Financak si vyzadal podklady, tak dala jen tu jednu stranku s prehledem dividend. A pak uz snad klid.
České akcie: ČEZ | Moneta | O2 | Komerčka | Kofola

Zahraniční akcie: INTC | R6C3.DE (Shell na Xetra) | BABA | KO | VZ | T | BAC | MSFT | ABBV | CVS | VOD | ATVI | SPCE | SSSS | SBSW

REITs: MPW | O

ETF: IQQQ.DE (voda) | Portu

marvin
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od marvin » 28 bře 2021, 22:09

Taky jsem přikládal jenom tu jednu stránku ohledně dividend.

Ankor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 319
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 28 bře 2021, 23:42

Děkuju, z Degira jsem to vypreparovala. Lynx nemá na každé stránce hlavičku, takže tam jsem dala 1. a 5. stránku. Uvidíme.

Odpovědět