Zdanění akcií

Jak na zdanění našich investic. Nejen P2P.
K diskusím: akcie; Bondster; Mintos; Upvest; Zonky
Ankor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 247
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění akcií

Příspěvek od Ankor » 10 čer 2020, 11:12

JPT píše:
10 čer 2020, 09:51
Ankor píše:
10 čer 2020, 09:10
To by jako pravidelné investory museli zdanit všechny, co maj příkaz do podílových fondů a termínovaných vkladů a spořících účtů a stavebního a penzijního spoření.
Tak termínované vklady, spořící účty a stavební spoření se normálně běžně zdaňuje. Penzijní spoření se zdaňuje výnos pokud si ho vybereš jednorázově. Pokud požádáš o důchod a ten ti budou vyplácet víc než 10 let, tak se to nedaní.
Jo, zdanění je jasné, to jsem vlastně napsala špatně, myslela jsem tímto zdravotní a sociální pojištění, které se musí platit / zvýšit, pokud s tím člověk podniká.

Ankor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 10 čer 2020, 11:15

Kromě FIFO se taky se dá vzít průměrná cena.

Martin.013
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin.013 » 11 čer 2020, 10:07

vyvar z ovaru píše:
10 čer 2020, 10:51
Ja tohle resil a dobral jsem se k vysledku, ze je to jedno a pokud by prisla kontrola, tak aby sis to obhajil. V tomto smeru je tedy nejlepsi nakupovat a prodavat vzdy stejne pocty kvuli lepsi prehlednosti.

Dam priklad, jak to myslim: drzim 2,5 roku 500 ks akcii a chci je drzet minimalne 3 roky, abych splnil casovy test a nemusel zisk z prodeje danit. Zaroven u stejneho brokera stejny titul swinguju, coz dela ve vypisu paradni bordel, protoze broker (Degiro) mi automaticky vypocitava zisk stylem FIFO, takze prvni swing prodej mi udelal z tech 500 kusu, ktery chci drzet a vycislil mi velky zisk. Ja ale tento zisk do DP nedavam, davam tam zisk z rozdilu nakupu a prodeje te konkretni swingove pozice (nakoupeno 100 ks, prodano 100 ks, pripadne nakoupeno 100ks+100ks a prodano 200 ks). Ptal jsem se na to i pana Kovandy a jednoho pana, co rozumi danim a oba mi rekli, ze obvykle se dani systemem FIFO, ale neni to zavazne.

Jeste kvuli te prehlednosti a dolozitelnosti si tyhle obchody vzdy zapisuju - datum nakupu, pocet ks, cena, datum prodeje, pocet ks, cena a rozdil.
Díky moc za tvoji zkušenost, tak nějak jsem si to myslel tak jsem rád, že nejsem sám.

pager
Silver pen
Silver pen
Reputace: 212
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pager » 21 lis 2020, 11:12

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

Pravidla pro daňové osvobození příjmu fyzických osob z prodeje cenných papírů zpřísní. Počítá s tím jeden z bodů daňového balíčku, který schválili poslanci a teď míří k senátorům.

Podle dosavadních pravidel se neplatí daň z příjmů při prodeji akcií nebo třeba podílových listů, jestliže mezi nabytím a prodejem uplynuly aspoň tři roky. Při splnění takzvaného časového testu – tedy třech letech – jsou příjmy fyzických osob osvobozené bez omezení.

Od příštího roku má být tato úleva omezena stropem 20 milionů korun za zdaňovací období. Kdo by v jednom kalendářním roce prodal akcie nebo podíl ve fondech za víc než 20 milionů, musel by z částky nad tuto hranici platit 15% daň z příjmů. Tedy i po třech letech držení.

Zmíněné limity se nepočítají ze samotného zisku (rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou), ale z celkové prodejní ceny. Kdo tedy nakoupil akcie za 50 tisíc korun a prodal je za 60 tisíc, má z toho příjem pro daňové účely 60 tisíc, ne jenom 10 tisíc. Nezáleží ani na tom, že prodej byl ztrátový – i v tomto případě se do limitu počítá prodejní cena. Základem daně je však poté skutečný zisk, tedy příjem po odečtení nákladů (těmi jsou hlavně pořizovací cena a poplatky).

- z dilny piratu

Drmla
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 32
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drmla » 21 lis 2020, 11:19

Co taky od těch techno komunistů čekat.

Ankor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 21 lis 2020, 13:41

Slovensko má časový test 1 rok.
To je tak, když vláda chce umožnit svým občanům, aby mohli finančně zajistit sebe a ne banky.

pager
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pager » 21 lis 2020, 14:37

Ankor píše:
21 lis 2020, 13:41
To je tak, když vláda chce umožnit svým občanům, aby mohli finančně zajistit sebe a ne banky.
Mno a ja si celkem barvite pamatuji, kdy Cesko melo casovy test 6 mesicu.
To bylo nasledne zvyseno na sestinasobek a ted nestaci ani ten.

Bez CGT dane v Evrope je Svycarsko, Slovinsko, oficialne Belgie (ta to ale dani jinak) a Lucembursko.
Nejvyssi CGT dan ma Dansko (42%), Finsko (34%), Irsko (33%), Norsko (31%) a Francie (30%).
Slovensko ma 21% s tim jiz zminenym casovym testem.

Velice poskozeni podle me budou i napriklad majitele firem a zamestnanci s akciemi/opcnimi programy. Rekneme, ze jsem zamestnanec firmy typu Pilulka, dostal jsem nejake akcie (pred vstupem na burzu) a budu je chtit za tri roky prodat. Ony se nikam nepohnou, ale jak ferove urcim porizovaci cenu? Nadherny priklad, kde stat sezere maximum, co muze.

Nebo majitel akciovky, kterou proda vetsi firme s podminkou, ze firmu bude jeste tri roky vest jako reditel a minoritni vlastnik - po trech letech bude chtit do duchodu. Opet je velka otazka z jake castky vlastne ma zdanit ty (uz dvakrat predtim zdanene) penize, a obavam se ze ta castka bude velika.

Reseni je celkem jasne, proste se z Ceska odstehovat. :twisted:

P2P_Ronie
Silver pen
Silver pen
Reputace: 257
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 21 lis 2020, 18:54

A je limit 20 mio rocne takovy problem pro lidi, co si spori na duchod? 🙂

Ankor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 21 lis 2020, 21:13

P2P_Ronie píše:
21 lis 2020, 18:54
Taky myslím, že tohle mě trápit nemusí. :D

JPT
Gold pen
Gold pen
Reputace: 184
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 21 lis 2020, 23:51

Ankor píše:
21 lis 2020, 13:41
Slovensko má ale taky to, že při investicích např. do P2P se z výnosů platí zdravotní pojištění. Takže něco má lepší, něco horší.

mithrannin
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 102
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mithrannin » 21 lis 2020, 23:58

Jako jsou určitě lidi, pro které to je průser, myslím, že známý je teď docela rád, že prodal firmu letos. Ale v téhle podobě je to pro majoritu i té nadprůměrně movité populace relativně neškodné - co si modeluji optimální hodnotu portfolia (na úrovni, kde není nutné dělat kompromisy na úkor životní úrovně, nebo třeba pracovat), tak jsem pořád lehce pod 20,000,000 a navíc to počítám rozdělené mezi dvě fyzické osoby, takže šance, že bych na tenhle strop někdy narazil je naprosto směšná a nedokážu si představit situaci, kdy v jediném roce prodám takové množství (a to v rámci sebechvály přidám, že jsme na tom s partnerkou proti populačnímu průměru/mediánu docela dobře)

Teď doufám, že se mi na základě nějakého Murphyho zákona těch 20 milionů v portfoliu objeví, když jsem to tak kategoricky prohlásil za absurdní :)

Ankor
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 22 lis 2020, 01:02

Je fakt, že pokud by někdo obchodoval aktivněji, tak na akciích těch 20 mio za rok není zas tak nepředstavitelné, protože se jedná o příjem, ne o zisk, takže stačí, když provede 20 prodejů v hodnotě 1 mio, nebo 40 v hodnotě 500 k a má to.

P2P_Ronie
Silver pen
Silver pen
Reputace: 257
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 22 lis 2020, 08:16

To je pravda. A jakkoli nerikam, ze to schvaluju, tak ale plati porad to, ze pro lidi sporici / investujici si dlouhodobe na duchod se nic nemeni. Trading v takovem objemu je spis ruleta a i kdyz budes mit na duchod 20 mega, tak to neprodas za rok 🙂

Takze jo, nehodnotim, ze je to dobre, ale realne se to takrka nikoho nedotkne z hlediska podilu populace.

Kingswood
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 191
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 22 lis 2020, 10:43

Ackoliv to jako stredopravy kapitalista rikam dost nerad, Ferjencik ma v tomhle ohledu pravdu.
Danovy system u nas je kurevsky nespravedlivy vuci zamestnancum a naopak kapital a majetek je tu v rezimu danoveho raje (pokud si nekdo mysli ze ne, bezte se podivat jinam...).
Pri snizeni zdaneni zavisle prace a zruseni testu (strop 20mil za rok je porad naprosto nic) se ty rozevrene nuzky trochu sevrou a neznam ekonomickou situaci lidi tady na foru, ale valna vetsina populace tady na foru na tom bude lip.

Je naprosto padly na hlavu, aby zamestnanecky pomer mel vyssi sazbu zdaneni (a to ma nejen na dani z prijmu, ale k tomu navic i socialni a zdravotni), nez vsechny ostatni druhy prijmu.
Uplne idealni varianta by dle meho nazoru byla, aby DPPO 0%, prijmy z kapitalu, renty i prace daneny stejne (idealne relativne malo, tzn. ne vsichni 40% ale spis vsichni 20%) a statni kasa financovana predevsim z vysokych neprimych dani (spotrebni, eko a DPH). Coz se z ruznych duvodu nikdy nestane. Uz jen proto, ze by to motivovalo lidi vydelavat, setrit a neutracet za neco co nepotrebujou, navic by bylo potreba, aby v bezcelnim schengenu byl stejny postup vsude a ne ze prejedu hranice a nakoupim levneji.
Osobní portfolio (31.10.2020)
Fidelity podil. fondy = 41% World LU1400167216 + 20% Global Demographics - LU1961889083
Akcie = 15% ČEZ + 6% Moneta
Crypto = 13% BTC + 4% ETH
+ NAV nemovitost, cash, collectibles

pager
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pager » 22 lis 2020, 10:49

P2P_Ronie píše:
21 lis 2020, 18:54
To je dobra otazka, ale mozna stoji za to uvazovat i druhotne dopady.

Pokud nekdo vi, ze se ho to dotyka, tak se si to cele nastavi tak, aby se podobnym vecem vyhnul.

Pokud jsem napriklad uspesny trader (akcie, forex, kryptomeny...) a vim ze mi to funguje - nebo jsem jednorazove vydelal, tak v zadnem pripade nebudu chtit zit na Slovensku, kde mi stat nejdriv zdani prijem, potom majetek a jeste zcela absurdne bude chtit i z kapitaloveho vynosu odvest zdravotni a socialni pojisteni - tzn. celkova zatez s klidem pres 50 %. Radsi jako takovy Slovak utecu treba do Ceska a budu zit v Cesku.

Do mensi miry to plati i pro Cesko - pokud jsem uspesny a nezavisly na lokalite, radeji utecu z Ceska do nektere ze zminenych zemi (Slovinsko, Svycarsko, takove lidi laka urcitymi programy treba i Portugalsko nebo Italie) nebo utecu rovnou z Evropske unie.

Pokud chci zalozit akciovou spolecnost, u ktere pocitam s pozdejsim prodejem, tak opet mam o duvod mene tu nejvyssi uroven struktury mit v Cesku (kdyz existuje Nizozemi, Velka Britanie, Kypr...). Pokud chci treba provozovat fond, tak to opet nebudu delat v Cesku, ale jinde.

Protoze ty alternativy existuji - na zapade mozna zaplatim vyssi ci spise stejne vysoke dane, ale dostanu za ne od statu lepsi sluzby (napr. Nizozemsko). Na vychode zaplatim mensi dane a vyhovuje mi to, pokud od statu nic neocekavam a nechci (napr. Bulharsko).

Tudiz je to navrh zakona, ktery ma dopadnout na nejakou radoby "elitni" skupinu, ktera ale 1) elitni neni a 2) na ni to vubec nedopadne.

Dalsi pointa je, ze takto nastaveny limit zase veci komplikuje a prinasi vic nejistoty nez uzitku. Ktere obchody se do limitu objemu zapocitavaji? Pokud vsechny, mam oddelovat obchody podle (ne)splneni casoveho testu a pocitat limit pro kazdou kategorii samostatne? Mam oddelovat napriklad "daytrading" a "spravu majetku", i kdyz se tyto veci do velke miry prekryvaji?

Prijde mi to stejne blby zakon jako novela o hazardnich hrach - nejdrive byly zvyseny selektivne dane na 35% vuci Sazce. Stat neni schopny provozovat ani monopolni defakto tiskarnu na penize, tak se ji zbavi a preda soukromemu subjektu, ale najednou se zjisti, ze to vlastne vydelava a hodne, tak co s tim? Zdvojnasobime dan! To trochu vypada jako pomsta od Babise Komarkovi, ale nechci spekulovat.

No, tahle dan prosla, ale to nestacilo, takze se jeste zdani vyhry nad milion rocne 15%, kdyz predtim byly osvobozeny od dane. A to puvodne chteli limit 100 tisic. Tudiz vyherci loterie, sportovni sazkari apod., kdyz se jim skutecne povede nejaka trefa, tak nove i oni maji 15% dan.

Pirati se ted nejak cini, stejny clovek, ktery navrhl toho zdaneni kapitaloveho zisku (Ferjencik), navrhuje i zdesetinasobit dane pro tezare, coz bude mit dopad pro regiony s hnedym a cernym uhlim. Ano, samozrejme vim, ze uhli nema budoucnost a klesa tak jako tak. Ale nelibi se jim, jak stat opet prijde s nejakou specifickou selektivni dani, ktera ma destruktivni charakter. A kdyz uz ty penize vybere, tak co s nimi? Misto uhli stavba jaderne elektrarny Dukovany, ktera bude nejspise predrazena, zbytecna a opet ji budou desitky let dotovat danovi poplatnici, pokud nejaci v Cesku zbydou.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 422
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 22 lis 2020, 11:38

Ankor píše:
22 lis 2020, 01:02
Je fakt, že pokud by někdo obchodoval aktivněji, tak na akciích těch 20 mio za rok není zas tak nepředstavitelné, protože se jedná o příjem, ne o zisk, takže stačí, když provede 20 prodejů v hodnotě 1 mio, nebo 40 v hodnotě 500 k a má to.
To je fakt, ale pokud by dělal trading, tak asi většinou nesplní ani ten 3Y test (resp. by tam musel mít vázané nemalé prostředky).

Jinak obecně diskuze zajímavá, většinou na každém příspěvku je minimálně něco pravdy.
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)

Martinus
Silver pen
Silver pen
Reputace: 174
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 22 lis 2020, 11:52

Přesně tak, vyjímka na vyjímku vyjímky....pak se prostě ta elita na to tady vyflákne a zbývá jen to stádo, což vyhovuje jen někomu. Vede to jen k dalšímu odchodu elity. Pokud to trvá dlouho, je to pro národ jako takový opravdu velký problém. Pro Západní Evropu prostě jsme a dlouho zůstaneme "Ost" a těžko se divit, že nás považují za národ lhářů, podvodníků a zlodějů. Hlavní příčinou je právě odchod elit, kterým takovéto zákony nahrávají právě pod heslem..."pro normálního člověka na důchod 20 mil není problém", ano tak to vypadá.
Obdiv patří spíše elitám, které i přesto zatím ještě zůstávají...příklad konkrétně: plzeňák Karel Janeček a RJS, protočí na bid/ask triliony korun/rok...mimoto, že se tedy tady na to nevyfláknul a platí daně v ČR ročně na dobročinné účely dává více než 100 míčů....
Takže takovým je asi podle soudruha Ferjenčíka potřeba šlápnout pořádně na krk...Faktem možná může být to, že to je člověk, který jako jeden z mála nemá nakradeno, ale majetek postavený na vlastním úspěchu...

Kingswood
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 191
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kingswood » 22 lis 2020, 16:44

Panove, teorie hezka, ale praxe mi tu chybi. Kam byste chteli jit, kdyz vam prijde 15% sazba z prodeje kapitalu nad 20mil CZK za rok hodne?
Mam s urcitymi destinacemi velmi vysokou zkusenost, CR je pro fyziky s vysokym NAV naprosto v pohode.

A to porovnavam jak s "danovymi raji" v ostrovnich statech, ktere diky OECD BEPS iniciative za poslednich 10 let dost ztratili smysl, tak se Svycarskem i Kyprem. I po soucasne zmene v dani je tu stale 15% srazka na dividende a v podstate nulove majetkove dane. Otevrete si Forbes a kouknete se na to, kolik z tech lidi ma svoji osobni danovou rezidenturu jinde nez v CR ;) Nikoho jinyho se totiz ten limit na osvobozeni dane z prijmu netyka a kvuli tomu opravdu nikdo svoji rezidenturu jinam presouvat nebude, obzvlast proto, ze neni moc kam. Ostatne po tom co to projde senatem to v praci urcite budeme resit a vsadim se, ze se kvuli tomu zadna zmena dit nebude.

enom tak pro ilustraci, Nemecko ma CGT 25% a WHT na divi 25% + solidarni prirazku. A utikal odtamtud nekdo do CR? Neprijde mi :)
Osobní portfolio (31.10.2020)
Fidelity podil. fondy = 41% World LU1400167216 + 20% Global Demographics - LU1961889083
Akcie = 15% ČEZ + 6% Moneta
Crypto = 13% BTC + 4% ETH
+ NAV nemovitost, cash, collectibles

Odpovědět