Ochrana údajů, AML, ...

Jak na zdanění našich investic. Nejen P2P.
K diskusím: akcie; Bondster; Mintos; Upvest; Zonky
Odpovědět
Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 380
Kontaktovat uživatele:

Ochrana údajů, AML, ...

Příspěvek od Jan » 21 lis 2019, 18:10

Ač se tu na toto téma celkem často naráží, zdá se mi, že nemá vlastní vlákno (nebo jsem ho jen přehlédnul :o/).

Bohužel ničím nepřispěju, pro změnu mám dotaz, tedy dva.
- má někde zkušenost, je-li nutné nechávat oscanovat nově vydaný doklad v AirBank?
- dnes mi přišel mail od Expobank: "... Vzhledem k povinnosti Banky provádět kontrolu klienta dle zákona č. 253/2008 Sb. v platném znění a dle vyhlášky ČNB č. 67/2018, si Vás dovolujeme požádat o součinnost s touto kontrolou. Tato povinnost pro Vás vyplývá také ze Všeobecných obchodních podmínek Expobank CZ a.s., odstavec 6. Součinnost Klienta. ..." řešil to už někdo? Normálně tam nechodím, tak jestli je potřeba se přihlašovat (jestli tedy najdu heslo :o/).

Díky
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 501
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana údajů, AML, ...

Příspěvek od vyvar z ovaru » 22 lis 2019, 09:53

Na tebe snad rozjeli hon.
O co v te kontrole jde?

Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 510
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Joshua » 22 lis 2019, 09:55

Jan píše:
21 lis 2019, 18:10
- má někde zkušenost, je-li nutné nechávat oscanovat nově vydaný doklad v AirBank?
Ano, je to nutné. Naštěstí to jde vyřešit v jejich online rozhraní a nemusíš nikam chodit. Dokonce mi přes to vzali i OP s ustřiženým rohem a tím dočasným dokladem, který máš přechodně než ti vydají průkaz nový.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 22 lis 2019, 14:28

vyvar z ovaru píše:
22 lis 2019, 09:53
Na tebe snad rozjeli hon.
O co v te kontrole jde?
Nevím. Na Expobank jsem se nepřihlašoval ani nepamatuju (letos určitě ne). Měl jsem ji hlavně na převod valut na devizy :o). Takže ani nevím, jestli se mi podaří najít přihlašovací údaje. A řešit se mi to teď nechce. Bohužel je to v tom mailu napsané tak obecně, že se nedá poznat, jestli je to akutní, nebo ne...
Jinak to byl obecný mail, ne konkrétně pro mě.
Joshua píše:
22 lis 2019, 09:55
Jan píše:
Ano, je to nutné. Naštěstí to jde vyřešit v jejich online rozhraní a nemusíš nikam chodit. Dokonce mi přes to vzali i OP s ustřiženým rohem a tím dočasným dokladem, který máš přechodně než ti vydají průkaz nový.
Oline možnost jsem čekal, ale pobočku mám skoro za rohem, takže pokud by jim stačilo si to opsat, tak jednoznačně preferuju to.
Díky.
Má někdo ještě nějakou zkušenosti - myslím o Fiu tu někdo psal, že to bylo individuální podle pobočky resp. konkrétního bankovního poradce.
Díky.
Mám zkušenosti s:

Martinus
Silver pen
Silver pen
Reputace: 150
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinus » 22 lis 2019, 21:38

psal jsem o tom já ve svém deníku....šlo o FIO
Platí to bohužel všeobecně:
Ve FIO mi tvrdili, že na základě z. 253/2008 sb. si "musí" pořídit kopii OP....když jsem tedy namítal, že tam nic takového není...protože par.8 odst. 9 je: (9) Klient poskytne povinné osobě informace, které jsou k provedení identifikace nezbytné, včetně předložení příslušných dokladů. Povinná osoba může pro účely tohoto zákona pořizovat kopie nebo výpisy z předložených dokladů a zpracovávat takto získané informace k naplnění účelu tohoto zákona.

že se musíš identifikovat je jasné, je tam napsáno, že banka "může" pořizovat kopie, nikoliv že musí....tak pak se oháněli vnitřním předpisem, který už mi nevysvětlili, neukázali a účet mi odmítli založit....a nezaložili....

tohle právě vyplývá právě z: z 67/2018 sb.
§ 4 Obecná ustanovení
(1) Instituce zavede a uplatňuje postupy pro vypracování, přijímání, změnu, zavádění a uplatňování hodnocení rizik a systému vnitřních zásad (dále jen „vnitřní předpisy“)

takže pokud si nějaká banka dá do vnitřního předpisu (evidentně zatím má FIO + postupně asi další), že bez kopie občanky ti zruší účet, tak to můžou a resp. odmítneš-li kontrolu...tak můžou na základě těchhle 2 zákonů v kombinaci....
Nic moc se s tím asi nedá dělat, postupně na to přejdou asi všichni. Vnitřní předpis ti nikdo ukazovat nemusí a nazdar.
A koukám do té 67/2018 sb. tak je tam pěkně svinský odstavec:
Kontrola klienta
§ 8

(1) Instituce v rámci systému vnitřních zásad zavede a uplatňuje vůči klientovi v návaznosti na jeho rizikový profil opatření, která zajistí účinné řízení rizik, zejména aby instituce vždy měla dostatek informací k posouzení rizika spojeného s klientem, obchodem a obchodním vztahem, a aby byla schopna identifikovat případný podezřelý obchod.

(2) V rámci opatření uplatňovaných vůči klientovi podle odstavce 1 instituce zavede a uplatňuje zejména postupy

a) k rozhodování o uskutečnění či odmítnutí obchodu, nebo o navázání obchodního vztahu s klientem či ukončení již existujícího obchodního vztahu,

b) pro provádění kontroly klienta, zejména rozsah a četnost prováděných opatření.

podle toho Tě může bába za přepážkou povolávat klidně co měsíc ke kontrole dokladů....pěkný zákon, že? :roll:

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 04 pro 2019, 10:58

Jan píše:
Ač se tu na toto téma celkem často naráží, zdá se mi, že nemá vlastní vlákno (nebo jsem ho jen přehlédnul :o/).

Bohužel ničím nepřispěju, pro změnu mám dotaz, tedy dva.
- dnes mi přišel mail od Expobank: "... Vzhledem k povinnosti Banky provádět kontrolu klienta dle zákona č. 253/2008 Sb. v platném znění a dle vyhlášky ČNB č. 67/2018, si Vás dovolujeme požádat o součinnost s touto kontrolou. Tato povinnost pro Vás vyplývá také ze Všeobecných obchodních podmínek Expobank CZ a.s., odstavec 6. Součinnost Klienta. ..." řešil to už někdo? Normálně tam nechodím, tak jestli je potřeba se přihlašovat (jestli tedy najdu heslo :o/).

Díky
Update k Expobank:
- věc je potřeba řešit obratem, krom výše uvedeného mailu mi přišel i doporučený dopis, defakto "klasický" AML formulář.
Mám zkušenosti s:

Skejwi
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 79
Kontaktovat uživatele:

Re: PeerBerry.com

Příspěvek od Skejwi » 12 črc 2020, 09:44

pager píše:
11 črc 2020, 13:35
Jen pockej az budes chtit z Mintosu vybrat trochu vetsi castku a oni ti bloknou ucet a budou chtit danova priznani za posledni tri roky. To je lahudka.
Já teď na jaře vybíral větší částky z Mintosu a nic takového se mi nestalo, nikdy jsem jim žádná potvrzení nedával.
O svých investicích píšu na skejwin.cz, kde také zveřejňuju svoje portfolio.

Skejwi
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 79
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Skejwi » 12 črc 2020, 13:09

pager píše:
12 črc 2020, 11:23
Prave proto zminuju vetsi castku, protoze treba pro me definice vetsi castky muze byt jina nez pro tebe nebo pro Mintos.
No zas tak relativně bych to neviděl, Mintos "velkými" investory nazýval donedávna ty, kdo měli PF > 50 k€. Takové částky bych teda už nazýval "větší". Ale jako asi je to fuk, bůh ví, podle čeho takové dokumenty vyžadují.
O svých investicích píšu na skejwin.cz, kde také zveřejňuju svoje portfolio.

Nikituska
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 68
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nikituska » 12 črc 2020, 14:23

A to jako fakt můžou vyžadovat? Na základě čeho? To je součást AML pravidel? Si nedokážu představit, že po svých partnerech chci daňové přiznání :) Můžu to na oplátku chtít já po Mintosu? :) Taky mě zajímá, jestli něco s mými penězi nešmelí :)

pager
Silver pen
Silver pen
Reputace: 168
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pager » 12 črc 2020, 18:41

To je zase naivni predstava, kdy si to predstavujes jak Hurvinek valku... a tri smajliky k tomu.

Samozrejme ze v zadnych AML pravidlech neni to, ze po tobe bude nejaka sluzba vyzadovat danove priznani za posledni tri roky a jinak budes mit blokly ucet. Coz nicmene nikomu nebrani v tom, aby to proste chteli. Realita dnesniho dne a realita Mintosu.

Uz jsem to psal v minulosti jako reakci na situaci snad admina nebo nekoho jineho, kdo mel blokovany ucet:
https://p2pforum.cz/viewtopic.php?t=319 ... 100#p15902
(a nejaky jiny genius to minusuje, coz na veci nic nemeni)

Za tim, co jsem napsal o puvodu penez si stojim. Uplne stejne absurdni situace jsem zazival treba se sazkovymi kancelaremi, kde jsem byl celkem nezadouci osoba, protoze jsem v jednom specifickem segmentu vydelaval. Pri pokusu o vyber penez se me sazkova kancelar klasicky zeptala, jaky je puvod penez, ktere jsem vlozil. Tak odpovim, ze z investovani do akcii. Na tyden se odmlci a pak se zeptaji, jaky je puvod penez, ktere jsem pouzil k vkladu do investovani. Tak odpovim, ze to byly moje uspory. Tak se opet odmlci a zeptaji se, jakym zpusobem jsem vytvoril uspory. A timhle postupem jako z pohadky o slepicce a kohoutkovi by mohli pokracovat ohledne "puvodu prostredku" treba az k memu pradedeckovi, ktery mel svoje hospodarstvi... No a kdyz uz jsem si myslel, ze to cele skoncilo, a konecne mi poslali penize, tak se pro jistotu ozvala hned ten den banka, zablokovala ucet a ptala se na puvod penez, proc mi je nekdo posila a pry jaky mam vztah k dane spolecnosti (chtelo se mi odpovedet ze muj vztah je "negativni") a jake mam s nimi ozavrene smlouvy.

To same se ted deje u Mintosu.

Odpovědět