Daně - obecná diskuze

Jak na zdanění našich investic. Nejen P2P.
K diskusím: akcie; Bondster; Mintos; Upvest; Zonky
Odpovědět

Jak budete zdaňovat P2P, kdy nejste přímý účastník úvěrů, ale dostáváte určitou část, podíl z úroků?

Své příjmy budu zdaňovat podle § 8
21
11%
Své příjmy budu zdaňovat podle § 10
87
46%
X
12
6%
P2P příjmy nebudu zdaňovat
69
37%

Celkem hlasů: 189

Mickey
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně - obecná diskuze

Příspěvek od Mickey » 24 čer 2020, 11:16

K dani se přiznává příjem, ne zisk. OK. Někdo říká: Na P2P pošleš EUR 1000, za rok ti tam připíšou z úroků EUR 50 a to je tvůj příjem. Myslím si, že není a uvedu následující příklad.

Nějací podnikavci si založí P2P platformu a nabízí investorům vysoké úroky, aby je nalákali. Investor na jejich bankovní účet pošle částku (třeba těch EUR 1000) a pak přes jejich web "investuje". Oni mu připisují "úroky". Jsou to však jen čísla, která mají investory na platformě udržet a motivovat je k dalším převodům peněz na jejich bankovní účet. Pak přijde den D a platforma (která existuje pro investory jen ve formě webu a účtu, na který posílali peníze) zmizí a s nimi i jejich peníze. Smůla. Ale bohužel vy jste to, co bylo nazýváno "úroky", považovali za "příjem" a jako takové jste to zahrnovali každý rok do daňového přiznání a platili z toho daň.

Domnívám se, že "příjem" by měl být výdělek, který reálně přijde do mé kapsy nebo na můj bankovní účet. Než se toto odehraje, jedná se dle mého názoru jen o hru s čísly. Ale Finanční úřad může mít jiný názor... :D

Mickey

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 487
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 24 čer 2020, 11:19

Mickey: takhle to nefunguje, protoze stejnou logiku bych mohl pouzit na prodej akcii, prisle dividendy, kryptomeny atd., ktere se hromadi nekde mimo moje ucty. On i ten nas bankovni ucet je v podstate hra s cisly. :lol:

Ankor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 206
Kontaktovat uživatele:

Re: RE: Re: Daně - obecná diskuze

Příspěvek od Ankor » 24 čer 2020, 12:03

Mickey píše: (...) Pak přijde den D a platforma (která existuje pro investory jen ve formě webu a účtu, na který posílali peníze) zmizí a s nimi i jejich peníze. Smůla. Ale bohužel vy jste to, co bylo nazýváno "úroky", považovali za "příjem" a jako takové jste to zahrnovali každý rok do daňového přiznání a platili z toho daň.
Ne že přijde, takový den už letos 2x přišel - viz Kuetzal a Envestio.

pager
Silver pen
Silver pen
Reputace: 132
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pager » 24 čer 2020, 12:12

vyvar z ovaru píše:
24 čer 2020, 11:19
Mickey: takhle to nefunguje, protoze stejnou logiku bych mohl pouzit na prodej akcii, prisle dividendy, kryptomeny atd., ktere se hromadi nekde mimo moje ucty. On i ten nas bankovni ucet je v podstate hra s cisly. :lol:
Ano, je to takova pokrytecka hra s cisly. Teoreticky spravny postup by mohl byt takovy, ze by si kazda fyzicka osoba poctive vedla svoje interni "podvojne ucetnictvi", mela tam aktiva, pasiva; k tomu vykaz transakci (ktery nemusi odpovidat prijmum, muze byt zasahovat do jinych casovych obdobi apod.) - a pokud by nastala nejaka situace jako krach platformy nebo zpronevera, kazdy by si udelal opravnou polozku.

Uplna absurdita pak vznika treba v oblasti P2P pujcek ale nejenom tam - i treba trading kryptomen nebo sportovni sazky.
Obrázek

Samozrejme je otazka do jake miry chcete tu hru hrat a pristupovat na ni.

Ja v Cesku dlouhodobe neziju a zrovna vcera se mi udelalo spatne ze souvisejiciho clanku: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nato ... zit-110207
„Přišla daňová kontrola, a ta mi vyházela náklady na naftu a dopočítala mi několik milionů na dani,“ rozčiluje se například Vladislav Staněk, jehož firma s více než šedesáti cisternami rozvážela mléko po celé republice. „Na co ta auta asi jezdila,“ ptá se emotivně podnikatel, který kvůli takto vzniklému nedoplatku zkrachoval. A samotného ho postihla mrtvice a infarkt.

Quadroman
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quadroman » 10 črc 2020, 00:27

Zdravím, mám komplexnější dotaz, ale nikde na Internetu jsem nedohledal nějaké hlubší vysvětlení/tipy/postupy (pokud máte odkazy, klidně mi je sem hoďte ať nejprve pročtu). Jak byste postupovali v případě, obchoduji s akciemi skrze Revolut, kdy:
1) V průběhu února/března jsem měnil Kč na USD abych mohl obchodovat na US Burze. V té době byl kurz místy až 25,50 Kč za 1 USD. Během následujících x měsíců to spadlo a průběžně pak už i na nižších kurzech jsem směnil Kč na další USD. Za to vše jsem postupně nakupoval akcie. Jak zohlednit takové výkyvy v kurzu v rámci zisk/ztráta, protože kdybych teď všechny akcie prodal a proměnil to z USD zpět na Kč tak bych celkově měnil za mnohem horší kurz (tedy méně korun za dolary) než když jsem to měnil směrem tam (ač to bylo průběžné, tak pořád je aktuální kurz USD->Kč mnohem horší než u všech předešlých směn Kč->USD). Tedy i když jsem třeba na akciích vydělal 10 % tak kurz to zabije a budu na tom na čem jsem byl a ještě mě zdaní?
2) V rámci Revolut je investiční účet. Postupně jsem akcie kupoval/prodával a nakupoval za nabyté USD jiné. Někdy jsem cutoval ztráty a raději to reinvestoval do jiného titulu, který časem vyrostl a tyto ztráty smazal. Za celou dobu jsem z Revolut investičního účtu nic nevytáhl. Dočetl jsem se zde, že to mnozí považujete za "virtuální peníze" - tedy dokud to nemám na bankovním účtu tak jako by nebylo?

Jak byste pak postupovali? Vím, že času do podání daň. přiznání je celkem dost - vzhledem k tomu, že jsem začal na burze "blbnout" koncem března, tak předpokládám, že se mě týká daň. přiznání až příští rok? Pokud bych odmyslel šílenou režii, že bych všechny obchody prošel a počítal každý nákup/prodej/ztrátu/zisk tak k tomu přistoupit stylem: XX dolarů jsem do investičního účtu vložil, kdybych je všechny najednou potom vytáhl, tak mám hodnotu YY. Ty od sebe odečtu (YY-XX), zvolit průměrný kurz USD/KČ a následnou hodnotu (doufám, že zisk) poté celkově zdanit?

Nebo je to úplná děravá hovadina a nezbyde nic jiného než Excel a mravenčí práce?

Díky moc pokud se někdo dočetl až zde.

Seno
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 40
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Seno » 10 črc 2020, 04:40

Ahoj, vítej na fóru
1) Pro začatek, pokud jsi na začatku měnil CZK na Dolary za 25,5kč a teď bys měnil Dolary na CZK za např 26,5kč, tak přece za Dolar dostaneš víc korun = byl bys na tom lépe. Příklad: 10 000Kč za kurz 25,5 dostaneš 392,156 dolaru. Kdybys měnil zpět 392,156 dolaru na CZK s kurzem 26,5 dostaneš 10 392,134Kč. Jen jsi to asi pochopil opačně :)
Každopádně, ČNB každý rok vydává průměrný kurz pro měnu za předešlý rok a ten kurz udáváš do daní. Pokud bys směnil jednou za 25,5 ale průměrný kurz bude třeba 27, budeš muset počítat s kurzem 27.

2) Danit bys měl ať už máš peníze z akcií v peněžence nebo stále někde u brokera.

Pokud máš hodně nákupů/prodejů, budeš to dle mého muset uvést do příznaní i toto. Např nákup akcií XX za 100 dolarů, prodej za 110 dolarů. Rozdíl 10 musíš danit. A tak se všemi tituly :) sečíst zisk/ztrátu ze všech obchodů do jednoho pole by asi mělo jít.

Prosím neber mě přímo za slovo, nejsem daňový poradce a určitě ti to tady někdo vysvětlí ještě lépe :)

doonio
Gold pen
Gold pen
Reputace: 265
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 10 črc 2020, 09:07

Jj, jak psal Seno, pokud se tím obchodováním aktivně neživíš, tak nějaký výkyv kurzu neřešíš, a jako fyzická osoba vždy vezmeš na konci roku kurz, který řekne GfŘ, zde: https://www.financnisprava.cz/assets/cs ... R-D-42.pdf

Pro daň z příjmu z investic platí ve vybraných případech osvobození od daně z příjmu:

- Množstevní limit: při prodeji, kde je příjem nižší než 100 000 Kč za rok, není nutno podávat daňové přiznání a platit daň z příjmu, limit platí pro veškeré prodeje cenných papíru v rámci jednoho daňového roku souhrnně.
- Časové osvobození: pokud jste prodávané cenné papíry drželi 3 roky a déle, je jejich prodej od daně z příjmu osvobozen.

Více o danění např zde: https://www.investujeme.cz/clanky/jak-s ... -priznani/
Aktivně využívám:
P2P: Mintos,Twino,EstateGuru,LinkedFinance
Převody do zahraničí: RoklenFx,Revolut
Broker: Degiro, Fio e-broker, plus500

Odpovědět