Daně - obecná diskuze

Jak na zdanění našich investic. Nejen P2P.
K diskusím: akcie; Bondster; Mintos; Upvest; Zonky
Odpovědět

Jak budete zdaňovat P2P, kdy nejste přímý účastník úvěrů, ale dostáváte určitou část, podíl z úroků?

Své příjmy budu zdaňovat podle § 8
21
11%
Své příjmy budu zdaňovat podle § 10
87
46%
X
12
6%
P2P příjmy nebudu zdaňovat
69
37%

Celkem hlasů: 189

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 501
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od vyvar z ovaru » 14 úno 2020, 10:45

Ja tam tohle neuvadim. Z vypisu Degiro fyzicky prikladam pouze ten dividendovy list a nakupy/prodeje akcii si pocitam samostatne a pak dopocitam do priznani, ale uz tam nedodavam ten papir.

JPT
Silver pen
Silver pen
Reputace: 169
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 14 úno 2020, 15:47

Tak já jsem ten výpis viděl poprvní, protože jsem se tam registroval tento rok. Taky jsem si tam všiml položky příjmů z fondů peněžního trhu. Já jsem se o nějaké nákupy Fondů peněžního trhu neprosil ani jsem nic nenakupoval, to si vymyslelo Degiro. Tak jsem se na to dnes zeptal na finančáku, jestli to mám uvádět nebo ne. Až mi odpoví, tak to sem dám.

tonda 2
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tonda 2 » 16 úno 2020, 12:28

Chci minimalizovat administrativu a současně zaplatit daně, myslíte si, že z níže uvedeného postupu hrozí nějaký problém?

Uvažuji následovně:

Zonky i Mintos můžou kdykoli zkrachovat, pokud nemám peníze na svém účtu, ale mám je někde na platformě, tak ty peníze vlastně nemám, na účet jsem si nic zatím neposlal, nějaký zisk na platformě mě nezajímá, je to virtuální, když je to pouze nějaké číslo na platformě a vše se stále reinvestuje...

Já udělal na Mintos i Zonky jednorázový vklad a vše reinvestuji, pak jednou, za pár let vše jednorázově vyberu až v tu chvíli to zdaním....Vložím například 200.000Kč za pár let vyberu 250.000, zaplatím daň 15 % tedy 7.500Kč a zdaním to a uvedu v daňovém přiznání až za ten ten rok, kdy mi to přistane na účtě...... nemůžou mě snad za nic buzerovat, ne?

JPT
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 17 úno 2020, 09:01

Tak já to dělám, tak jak by se to mělo. Sice třeba u Melounu na tom tratím, když musím zdaňovat úroky a nemůžu to dělat jak v §10, ale co už.

Tak kdy ti na to nepřijdou, tak tě buzerovat nebudou, ale když jo, tak to budeš asi muset zpětně opravovovat za ?všechny/určité? roky. Když neodrbeš stát o daně, tak asi nedostaneš ani pokutu a penále.

Když budeš Mintos danit podle §10 a každý rok si dáš do výdajů přesně tolik jako příjmů (zbytek výdajů si necháš na následující roky), tak zaplatíš daně až na konci, kdy začneš vybírat (a už nebudeš mít žádné výdaje, které by sis mohl uplatnit).

Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 213
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Saraph » 17 úno 2020, 10:52

tonda 2 píše:
16 úno 2020, 12:28
Chci minimalizovat administrativu a současně zaplatit daně, myslíte si, že z níže uvedeného postupu hrozí nějaký problém?

Uvažuji následovně:

Zonky i Mintos můžou kdykoli zkrachovat, pokud nemám peníze na svém účtu, ale mám je někde na platformě, tak ty peníze vlastně nemám, na účet jsem si nic zatím neposlal, nějaký zisk na platformě mě nezajímá, je to virtuální, když je to pouze nějaké číslo na platformě a vše se stále reinvestuje...

Já udělal na Mintos i Zonky jednorázový vklad a vše reinvestuji, pak jednou, za pár let vše jednorázově vyberu až v tu chvíli to zdaním....Vložím například 200.000Kč za pár let vyberu 250.000, zaplatím daň 15 % tedy 7.500Kč a zdaním to a uvedu v daňovém přiznání až za ten ten rok, kdy mi to přistane na účtě...... nemůžou mě snad za nic buzerovat, ne?
Hele za mě je to takhle validní a už jsem to takhle i danil minulý rok. Není to něco, co jsem si vymyslel sám - sledoval jsem další investory, poslouchal lidi, co se bavili se zaměstnanci FÚ a poslouchal i „názory“ daňových poradců na toto téma. Jde o to, že se k tomu v daňovém přiznání nestavím, jak kdyby tato investice neexistovala. Stavím se k tomu tak, že dokud jsem nevybral z platformy více než kolik jsem tam vložil, jsou mé výdaje v každém roce vždy rovné příjmům. Co se třeba mintosu týče, tak veškeré výdaje, které jsou oproti přijmům navíc, si poznamenám a pak přičtu k výdajům do dalšího roku. Přebytek pak zase schovám do dalšího roku. Ve výsledku, pokud vše děláš správně, by mělo 10 daňových přiznání z 10 let reinvestování vypadat v součtu stejně jak jedno velké daňové přiznání za 10 let. Stát tím nepřipravíš ani o korunu, protože matematicky vychází úplně stejně, jestli daníš průběžně, nebo teprve v čase reálného výběru. Navíc bys riskoval to, o čem jsi mluvil - že platforma může zkrachovat a ty jsi vlastně platil daně zbytečně.

tonda 2
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tonda 2 » 17 úno 2020, 11:17

dík za názor, taky mi to připadá logické

Zakknot
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 17
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zakknot » 17 úno 2020, 17:38

tonda 2 píše:

Uvažuji následovně:

Souhlasím s tím, že na Mintosu máš virtuální prostředky, které nemáš reálně k dispozici, nejsou ničím jištěny ani pojištěny; a můžeš o ně kdykoliv přijít.
Pokud by jsme k tomu přistupovali jako k jiným virtuálním prostředkům typu Bitcoin, pak ano; daníš až tehdy kdy je směníš za skutečné peníze na bankovním účtu, se kterými můžeš svévolně nakládat.

Doporučil bych důkladně přečíst smlouvu uzavřenou s Mintosem, kde se dozvíš, že Uživatel operuje na virtuálním účtu (proto jsou také FX převody měn okamžité 24/7 bezohledu na víkendy), v případě nákupu Participace, Mintos převede virtuální prostředky od Uživatele -> Poskytovateli, a následně převede virtuální prostředky na digitální prostředky (bankovní účet) Poskytovateli.

Zároveň doporučuji přečíst rozdíl mezi Digitálními prostředky (zajištěné peníze na bankovním účtu) a Virtuálními prostředky (nezajištěné peníze pro účely platformy typu Mintos).

pager
Silver pen
Silver pen
Reputace: 175
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pager » 17 úno 2020, 20:25

Zakknot píše:
17 úno 2020, 17:38
Souhlasím s tím, že na Mintosu máš virtuální prostředky, které nemáš reálně k dispozici, nejsou ničím jištěny ani pojištěny; a můžeš o ně kdykoliv přijít.
Pokud by jsme k tomu přistupovali jako k jiným virtuálním prostředkům typu Bitcoin, pak ano; daníš až tehdy kdy je směníš za skutečné peníze na bankovním účtu, se kterými můžeš svévolně nakládat.
Tvoje teorie je pekna, ale v realu nepouzitelna a naprosty nesmysl.
Clovek pracujici na FU zadny pojem "virtualni prostredky" neuzna, protoze nic takoveho nezna a pro nej neexistuje.
Pokud zminujes Bitcoin, tak Bitcoin neni "virtualni prostredek" ale nehmotna movita vec podle §496 NOZ ("jina vec nehmotne podstaty").

Tyto dve situace nejsou srovnatelne. Bitcoin je nehmotna vec, ucty typu Paypal jsou proste ucty se kterymi se da treba v ucetnictvi nakladat uplne stejne jako s bankovnimi ucty.

Co se tyce uctu na Mintos a hotovosti na nem, tak to neni nic jineho nez pohledavka / zavazek.

Trochu jine je to v hodne specifickych situacich, napriklad Neofinance ti prideli vlastni ucet (litevsky EMI ucet s vlastnim IBANem ktery se tvari jako bezny ucet), coz je pro FU lepe pochopitelne a vlastne idealni situace.

Samozrejme ze ze strany statu je to proste zmrdovina, uplne stejna jako zisky a prohry tradera na forexu a sazkare na sportovni utkani. Vyhrajes? Zdanit. Prijdes o penize ne vlastni vinou? Tvuj problem.

Zakknot
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 17
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic

Příspěvek od Zakknot » 18 úno 2020, 09:05

Aby jsi pochopil co jsem napsal, představ si například kasíno.

V kasínu nejdříve směníš skutečné peníze za žetony, se kterými následně hraješ. Jedno kolik žetonů vyhraješ, zdaňovat výhru budeš až při výměně zpět za reálné peníze. (to může být i za několik let).

Pak jen zaměníš pojmy
kasíno -> Mintos
žetony -> virtuální peníze platformy
hraješ -> investuješ
vyhraješ - > vyděláš

Na závěr dodám, že tento druh příjmu, stejně jako většina příjmů z internetu, není správně uchopitelná českým právem. Proto, jak sis mohl všimnout, finanční úřad nic nevrací, přestože někdo daní přes par.8 a jiný tentýž druh příjmu přes paragraf 10. Já přeci neříkám "neplaťte daně", ale naopak: plaťte daně rozumně, aby se z pasivního příjmu nestala aktivní ztráta.

romancik
Silver pen
Silver pen
Reputace: 125
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od romancik » 18 úno 2020, 09:19

Saraph píše:
17 úno 2020, 10:52
tonda 2 píše:

Uvažuji následovně:

Hele za mě je to takhle validní a už jsem to takhle i danil minulý rok. Není to něco, co jsem si vymyslel sám - sledoval jsem další investory, poslouchal lidi, co se bavili se zaměstnanci FÚ a poslouchal i „názory“ daňových poradců na toto téma. Jde o to, že se k tomu v daňovém přiznání nestavím, jak kdyby tato investice neexistovala. Stavím se k tomu tak, že dokud jsem nevybral z platformy více než kolik jsem tam vložil, jsou mé výdaje v každém roce vždy rovné příjmům. Co se třeba mintosu týče, tak veškeré výdaje, které jsou oproti přijmům navíc, si poznamenám a pak přičtu k výdajům do dalšího roku. Přebytek pak zase schovám do dalšího roku. Ve výsledku, pokud vše děláš správně, by mělo 10 daňových přiznání z 10 let reinvestování vypadat v součtu stejně jak jedno velké daňové přiznání za 10 let. Stát tím nepřipravíš ani o korunu, protože matematicky vychází úplně stejně, jestli daníš průběžně, nebo teprve v čase reálného výběru. Navíc bys riskoval to, o čem jsi mluvil - že platforma může zkrachovat a ty jsi vlastně platil daně zbytečně.
Přemýšlím, jak letos danit. Loni jsem to měl rozdělené. Část podle §10, část podle §8 (byl jsem asi moc opatrný). Letos přemýšlím, že bych to vše zdanil podle §10, jak říkáte, čím dál více si říkám, že nemá cenu danit, když ani nevím, jestli se mi něco vrátí.
Ovšem si říkám, jestli nebudu mít problém, když loni to bylo daněné jinak, co myslíte?

Případně dá se přelévání v rámci P2P počítat jako výdaj? Mám na mysli to, že jsem něco vybral ze Zonky a vykázal bych to jako investici do Bonsteru?

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 21 úno 2020, 12:37

Lze v danovem priznani uplatnit naklady na menovou konverzi? Priklad - loni jsem na Lynx nakoupil a prodal akcie a krome transakcnich poplatku jsem platil 600 Kc na menovou konverzi, muzu to dat do nakladu?

A jeste jedna vec, co vyplnim do polozky Seznam pro poplatníky uplatňující nárok na vyloučení dvojího zdanění podle § 38f odst. 10 zákona do pole "Identifikacni udaje zahranicniho spravce dane nebo zahranicniho platce dane nebo depozitare"? Jedna se o US dividendy na Degiru, mam dojem, ze loni jsem to vyplnovat nemusel.

JPT
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 21 úno 2020, 14:44

Tak píše se tam, že se můžou uplatnit prokazatelné náklady k těm příjmům a kdybych to nesměnil, tak bych nemohl mít ten příjem, tak jsem si tam ty poplatky (na Mintosu) uplatnil.

Já jsem tam minule dal pro Žlutý meloun adresu finančáku na Slovensku. Já jsem to vyplnil i s listem PŘÍLOHA č. 3 podle nějakého návodu ve kterém psali, že i když se neuplatila daň, že se má dát daň zaplacená v zahraničí nula, ale jak mě volala z finančáku, tak říkala, že jsem to vyplňovat nemusel, tak letos nebudu. Ale pro ty dividendy by to asi mělo být vyplněné.

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 21 úno 2020, 14:50

Prilohu 3 vyplnuji, ale tentokrat poprve EPO rvalo, ze chce vyplnit i ten Seznam pro poplatniky. Dle rady na "sousednim" foru jsem tam vyplnil sidlo Degira.
Menova konverze v nakladech zni logicky, ale u tech pacholku nikdy nevis. :D

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 383
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 24 úno 2020, 16:23

vyvar z ovaru píše:
21 úno 2020, 14:50
Prilohu 3 vyplnuji, ale tentokrat poprve EPO rvalo, ze chce vyplnit i ten Seznam pro poplatniky. Dle rady na "sousednim" foru jsem tam vyplnil sidlo Degira.
Menova konverze v nakladech zni logicky, ale u tech pacholku nikdy nevis. :D
Bych se tak nebál, kdyby to nedopadlo, tak se tu složíme a pošleme Ti do vězení aspoň pilník...
:o)
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)

Ankor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 208
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ankor » 24 úno 2020, 17:05

Jan píše:
24 úno 2020, 16:23
...a pošleme Ti do vězení aspoň pilník...
:o)
...čokoládovej...

Podivná
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Podivná » 26 úno 2020, 10:25

Dobrý den. Potřebuji názor zkušených. Týká se to scamu s názvem Envestio. Účet u nich jsem založila v r. 2019, na platformu jsem prokazatelně (tedy podle výpisu z bankovního účtu) poslala více peněz, než které jsem si z Envestia poslala zpět. Na platformě se sice připisovaly nějaké úroky, jediný důkaz o tom jsou e-maily, který při každé změně stavu virtuálního účtu přišly. Takže otázka, přiznávat toho v daňovém přiznání? Jinak samozřejmě daním všechny příjmy z ostatních platforem.

Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 515
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Joshua » 26 úno 2020, 12:11

Podivná píše:
26 úno 2020, 10:25
Dobrý den. Potřebuji názor zkušených. Týká se to scamu s názvem Envestio. Účet u nich jsem založila v r. 2019, na platformu jsem prokazatelně (tedy podle výpisu z bankovního účtu) poslala více peněz, než které jsem si z Envestia poslala zpět. Na platformě se sice připisovaly nějaké úroky, jediný důkaz o tom jsou e-maily, který při každé změně stavu virtuálního účtu přišly. Takže otázka, přiznávat toho v daňovém přiznání? Jinak samozřejmě daním všechny příjmy z ostatních platforem.
Za sebe bych v tomto případě rozhodně nedanil. Na platformu jsi poslala více, než jsi z ní vybrala, tedy jsi ve ztrátě. A je otázka, zda se něco podaří vůbec vymoci zpět.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 383
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 26 úno 2020, 14:32

Podivná píše:
26 úno 2020, 10:25
Pokud to nyní považuješ za nedobytnou pohledávku, tak bych to nedanil a vyřešil to tak, jak se tu často diskutují reinvestice - že se zahrnou do nákladů a zdaní se až po realizaci zisku (převodu na bankovní účet).
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 26 úno 2020, 14:54

Ted koukam na tu anketu nahore a 38% nedani, to je docela drsny cislo.

Joshua
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 515
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Joshua » 26 úno 2020, 20:17

vyvar z ovaru píše:
26 úno 2020, 14:54
Ted koukam na tu anketu nahore a 38% nedani, to je docela drsny cislo.
Ta anketa je tu od prvopočátků fóra... možná že by to taky zasluhovalo pročistit, vynulovat apod. Nejspíš ty věci kolikrát ani nejsou objektivní.

Odpovědět