Daně - obecná diskuze

Jak na zdanění našich investic. Nejen P2P.
K diskusím: akcie; Bondster; Mintos; Upvest; Zonky
Odpovědět

Jak budete zdaňovat P2P, kdy nejste přímý účastník úvěrů, ale dostáváte určitou část, podíl z úroků?

Své příjmy budu zdaňovat podle § 8
27
13%
Své příjmy budu zdaňovat podle § 10
100
46%
X
14
6%
P2P příjmy nebudu zdaňovat
75
35%
 
Celkem hlasů: 216

Uživatelský avatar
zbynhu
Administrátor
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 2611
Registrován: 09 srp 2017, 09:48
Reputace: 2256
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od zbynhu » 10 led 2020, 18:13

grill píše:
10 led 2020, 16:00
Přikládáte k přiznání jako přílohu nějaký svůj výpočet resp. výpis ze zonky, nebo jen necháte vyplněná čísla?
Jen čísla. Není potřeba jim zbytečně navíc dávat něco, v čem se můžou hrabat...
Zbytek mám nicméně předem připravený na případné vyžádání.
Pravidelné detailní rozbory mého P2P portfolia (Mintos, Lendermarket, Peerberry, Robo.cash, Bondster, Afranga, Upvest, Esketit) za uplynulé čtvrtletí vždy na P2Ptrhu začátkem každého kvartálu.

tomaso1980
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 711
Registrován: 24 bře 2018, 17:37
Reputace: 206
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od tomaso1980 » 25 led 2020, 18:30

hm.. tak už se to pomalu zase blíží.. ty daně no..

předpokládám, že se od loňska nic nezměnilo. A danit se bude takto:

a) zonky- § 10 - vezmu příjmy a odečtu výdaje... pokud nevybírám, tak první roky nic neplatím a budu o to platit větší daně ke konci.. až příjmy převýší výdaje.

b) Mintos - § 8 - od základu zahrnu jenom inkasované úroky a interes income on rebuy, případně netto premium ze sekundárního trhu... otázka je jestli můžu nějak odečíst např. ztrátu z Aforti, která je jistá... případně odečíst něco z Kosova (iute, monego)- jelikož toho zatím moc nepřišlo a kdoví jestli přijde...

c) Bondster - § 8 - vyfiltrovat rok 2019 a sečíst číla "obdržený úrok" a "obdržené sankční poplatky" - ale tohle neobsahuje zesplatněné půjčky, které poníží úroky až když budou vymoženy a o zbytek bondster poníží úroky...

Nic proti zdaňování podle § 10, to započítávání ztrát tam nějak zatím není dořešený.. vypadá to, že člověk bude letos platit větší daně, a příští rok zas nižší, protože dojde k uznání ztrát až v roce 2020 pravděpodobně...


Nevíte někdo, zda je nutné vyplňovat přílohu č. 3 daňového přiznání příjmy ze zahraničí, když mám příjmy od Mintos v EUR - a taky mám tam vyplňovat i příjmy v EUR od Bondster??? Taky platí něco nového ohledně ohlašovací povinnosti, kdy se musí hlásit příjmy nad 100 tis. posílané do zahraničí v jednom měsíci, ale nevím, zda si stačí poslat na Mintos 100 tis. za jeden měsíc (to by se klidně dalo klidně překorčit), nebo jak je to myšlené.

Platí to od 2019 a něco k tomu je tady.. ale nejsem z toho moudrej..
https://www.tpa-group.cz/cs/nova-oznamo ... zahranici/

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od JPT » 25 led 2020, 19:34

Já budu danit Zonky v § 10, Mintos stejně jako Zonky, Bondster nevím - nemám.

Příloha 3 je jen k § 8. Já jsem ji k § 8 vyplňoval podle nějakého návodu z netu (akcie, dividendy atp), kde bylo uvedené, že pokud jsem zaplatil v zahraničí daň 0, tak to tam uvedu. Když mi volala z finančáku, tak říkala, že jsem to nemusel vyplňovat, když nechci žádnou daň započíst, tak letos už nebudu.

Ohlašovací povinnost z článku jsem pochopil jako příjem do zahraničí. Já ale do zahraničí posílám výdaje (a ze zahraničí mi pak jdou příjmy). Nevím ale ,jestli jsem to dobře pochopil, protože občas přemýšlím jinak...
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Gixian
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 901
Registrován: 13 lis 2019, 21:50
Reputace: 775
Bydliště: Neznámé
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Gixian » 25 led 2020, 20:45

@tomaso1980: Souhlasím s JPT. Slyším o té oznamovací povinnosti prvně, ale z textu je podle mě jasné, že to není o tobě a Mintosu, ale spíš někom, kdo by měl třeba Zonky/Bondster a přitom byl daňový resident mimo ČR.
Nově jim však vznikne povinnost podat oznámení o všech příjmech, které mají zdroj na území České republiky, jsou vypláceny do zahraničí a podléhají srážkové dani (tj. bez ohledu na to, zda výsledná srážková daň není nulová).
Jinak já jsem taky nakloňen tomu udělat si Mintos jako §10: V Kosovu mi stále visí 730e, jestli a kolik z nich ještě uvidím budu vědět nejdřív v průběhu letoška, a fakt se mi nechce danit cca 1000e (můj roční výnos z Mintosu) pokud v reálu 700 z toho odepíšu jako ztrátu. :(

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od JPT » 25 led 2020, 21:58

Tak se kdyžtak zeptej na finančáku kam budeš dávat přiznání jak to máš danit. Sice nikde v žádném zákoně nebo pokynu neni, že Mintos se má danit v §10, ale já jsem se zeptal a napsal jsem i o tom vyjádření od GFŘ pro Zonky a odpověděla mi, že ona osobně (nemůže mi napsat stanovicko úřadu, když na to nemají pokyny) by to danila v §10.

Já to budu danit tak, že když budu přímo já i když přes zástupce půjčovat a dostávat úroky (Žlutý meloun, Symcredit), tak v §8 a když to bude půjčovat někdo jiný a já budu dodávat jen prachy a pak dostávat výnosy, které byly původně úroky (Mintos, Zonky, Prolat.to), tak §10.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1213
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 602
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od doonio » 26 led 2020, 19:20

Já jen snad dodám aktualizovanou tabulku od GFŘ, kde jsou sepsány jednotké kurzy pro převod do CZK pro rok 2019.
https://www.financnisprava.cz/assets/cs ... R-D-42.pdf
tomaso1980 píše:
25 led 2020, 18:30

b) Mintos - § 8 - od základu zahrnu jenom inkasované úroky a interes income on rebuy, případně netto premium ze sekundárního trhu... otázka je jestli můžu nějak odečíst např. ztrátu z Aforti, která je jistá... případně odečíst něco z Kosova (iute, monego)- jelikož toho zatím moc nepřišlo a kdoví jestli přijde...
Pokud daníš podle §8, tak si NIC nemůžeš odečíst, žádnou ztrátu, ani poplatky (konverze měn, apod..)
JPT píše:
25 led 2020, 19:34
Já budu danit Zonky v § 10, Mintos stejně jako Zonky, Bondster nevím - nemám.
Nedal by jsi mustr(návod), co všechno sčítáš u Mintosu do Příjmů/Výdajů, když to dáváš do §10? Pamatuji si, že kdysi Finlordi měli takový přehledný screen z Mintosu a tam psali so vše sčítají, jak teď přešli na §8, tak ten původní článek zřejmě smazali.
Btw. pracuješ tam nějak s defaulty (Eurocent,Aforti,...)?

Já mám solidní ztrátu z obchodování na burze (ach ti ropáci), tak to asi zaplácnu vůči výnosům z Mintosu, které dám rovněž do §10.
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od vyvar z ovaru » 26 led 2020, 23:37

doonio píše:
26 led 2020, 19:20
Já mám solidní ztrátu z obchodování na burze (ach ti ropáci), tak to asi zaplácnu vůči výnosům z Mintosu, které dám rovněž do §10.
Ses si jistej, ze tohle jde?

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1213
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 602
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od doonio » 27 led 2020, 08:38

vyvar z ovaru píše:
26 led 2020, 23:37
doonio píše:
26 led 2020, 19:20
Já mám solidní ztrátu z obchodování na burze (ach ti ropáci), tak to asi zaplácnu vůči výnosům z Mintosu, které dám rovněž do §10.
Ses si jistej, ze tohle jde?
Jistej si nejsem nikdy a ničím...ale pokud mám z obchodování (nákup/prodej) zisk a nedodržel jsem test 3let, nebo přesáhl 100 000Kč, tak to musím danit (a toto obchodování CP spadá do §10). No, ale pokud jsem z obchodování v r. 19 ve ztrátě a naopak z Mintosu jsem něco vydělal (a budu ho danit podle §10) tak si to přeci vůči sobě můžu odečíst.
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od JPT » 27 led 2020, 08:58

doonio píše:
26 led 2020, 19:20
Nedal by jsi mustr(návod), co všechno sčítáš u Mintosu do Příjmů/Výdajů, když to dáváš do §10? Pamatuji si, že kdysi Finlordi měli takový přehledný screen z Mintosu a tam psali so vše sčítají, jak teď přešli na §8, tak ten původní článek zřejmě smazali.
Btw. pracuješ tam nějak s defaulty (Eurocent,Aforti,...)?

Já mám solidní ztrátu z obchodování na burze (ach ti ropáci), tak to asi zaplácnu vůči výnosům z Mintosu, které dám rovněž do §10.
Já jsem tady v tomto vlánku posílal excelovou tabulku, která mě to počítá, ale když jsem ji sem dal tak pak změnili výpisy a pak to počítalo blbě. Dal jsem aktualizovanou a za pár dní to zase změnili, tak zas byla k ničemu. Čekal jsem jestli to zas nebudou měnit. Teď to vypadá, že už se to nemění, tak jsem si ji zas upravil, tak ji sem dám.

Ale musí si to člověk zkontrolovat, jestli to sedí ty částky s Mintosem (ty stejné položky) pokud ne, tak to nepoužívat.

Je to ale dělané už jen pro výpis s českýma položkama, protože mi připadalo, že o to neni moc zájem a nikomu se to asi moc nelíbilo, tak se mě s tím pro výpisy v angličtině nechtělo dělat, protože já si to stahuju v CZ.


Tu strátu z akcií si můžeš (co vím) započíst jen zas oproti akciím. Vždycky stejné typy (druhy). Takže si můžeš sčítat třeba Mintos a ostatní podobné, Zonky a Proplat.to (obojí participace).

S defaulty nepracuju. Nevím jak. Nákup půjček, který je teď v defaultu nebo se neví, jestli ještě zaplatí je už započtený ve výdajích, tak o to mám snížené příjmy. Když se z toho něco vymůže, tak se z toho stanou příjmy a zvýší to ty příjmy. Jestli s tím mám ještě nějak něco dělat, tak to by mohl někdo poradit, kdo se v tom vyzná.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od vyvar z ovaru » 27 led 2020, 09:26

doonio píše:
27 led 2020, 08:38
No, ale pokud jsem z obchodování v r. 19 ve ztrátě a naopak z Mintosu jsem něco vydělal (a budu ho danit podle §10) tak si to přeci vůči sobě můžu odečíst.
V případě, že není dodržen časový test a poplatník uskutečnil ztrátový obchod, tak tato ztráta není daňově účinná. Na druhou stranu zde existuje možnost kompenzace, kdy proti sobě lze postavit ziskový a ztrátový obchod s cennými papíry a jejich výsledek vzájemně daňově vykompenzovat.
Pokud je z transakcí s cennými papíry ztráta, tak je dílčím základem nula. Musíme zvyknout na to, že ztrátu z prodeje cenných papírů nelze kompenzovat s jinými ostatními příjmy například s prodejem movitých věcí, či si o ni snižovat daňovou povinnost jako celek.

JPT
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1179
Registrován: 25 zář 2016, 15:01
Reputace: 430
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od JPT » 27 led 2020, 10:25

Jo a ještě ty bonusy od platforem daním zvlášť, protože je to zas jiný druh příjmu a k tomu nejsou žádné výdaje, které bych si mohl uplatnit.
Tabulka pro výpočet z výpisu Mintosu (nejaktuálnější, kterou mám) : https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2_ZU-jF0qC

Solymr
Příspěvky: 23
Registrován: 13 úno 2019, 19:35
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Solymr » 28 led 2020, 03:28

Ahoj, zda se, ze behem nasledujicich dni budu mit nekolik dotazu na toto tema. Prvni z nich: Musim podat danove priznani, kdyz jsem si z P2P platforem nic neposilal na svuj BU?

andrej.novakov
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 376
Registrován: 17 srp 2019, 22:11
Reputace: 183
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od andrej.novakov » 28 led 2020, 08:46

Solymr píše:
28 led 2020, 03:28
Ahoj, zda se, ze behem nasledujicich dni budu mit nekolik dotazu na toto tema. Prvni z nich: Musim podat danove priznani, kdyz jsem si z P2P platforem nic neposilal na svuj BU?
Silne doporucuji. Jinak iMHO nebudes moct pouzit "ztratu" v dalsich letech. Predstav si, ze letos investujes 1000000, ale nevykazes to. Pristi rok si posles zpet 1100000 a takovy by byl tvuj zisk - jenom prijmy, zadne vydaje, protoze nebyly v prechozim roce vykazane. Dan by byla nesmyslne vysoka.

Uživatelský avatar
pager
Silver pen
Silver pen
Příspěvky: 424
Registrován: 21 črc 2019, 21:31
Reputace: 395
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od pager » 28 led 2020, 09:01

Solymr píše:
28 led 2020, 03:28
Ahoj, zda se, ze behem nasledujicich dni budu mit nekolik dotazu na toto tema. Prvni z nich: Musim podat danove priznani, kdyz jsem si z P2P platforem nic neposilal na svuj BU?
Tohle se resilo uz asi 150 krat nejen tady na foru. Dobre vysvetleni a shrnuti je na Zonky:
https://zonky.cz/otazky-a-odpovedi-investor#odpoved26
https://forum.zonky.cz/t/zonky-podklady ... m-2018/221
(sice nedoporucuju investovat tam, ale shrnuti je to dobre)

Pokud to chces resit do detailu, tak jeste muze byt rozdil mezi ceskou a zahranicni platformou a jestli ta tvoje participace je prima (pohledavka vuci dluznikovi) nebo neprima (pohledavka vuci platforme).

Michani obchodovani na burze a P2P dohromady je sice zajimave, ale asi bych se spis priklonil na stranu vyvara z ovaru. Zisk zdanit a ztrata nikoho nezajima. :lol: Mimochodem jeste pamatuju, kdy ten casovy test byl 6 mesicu a ne 3 roky, nicmene zase v nekterych zemich casovy test neexistuje vubec zadny, takze muze byt hur.

Solymr
Příspěvky: 23
Registrován: 13 úno 2019, 19:35
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Solymr » 01 úno 2020, 19:28

Další můj dotaz: Celkem mám ve svých aktivech částku pod 100k s tím, že to zahrnuje i Portu (portfolio 10) a Franklin Templeton fond + 4 platformy. Na FT i Portu hodlám tato aktiva držet více jak 3 roky a v roce 2019 jsem neprovedl na nich žádný výběr. Jsou i ony součástí DP za minulý rok, nebo tam budu sepisovat jen cifry z P2P?

Martinus
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1329
Registrován: 09 říj 2018, 15:26
Reputace: 882
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Martinus » 11 úno 2020, 12:54

Zajímalo, kolem jakého data zhruba tak se objevuje na Degiru roční výkaz k daním? Díky za odpověď zkušenějším....

Uživatelský avatar
vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1660
Registrován: 29 lis 2017, 13:50
Reputace: 550
Bydliště: B|R|N|O|
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od vyvar z ovaru » 11 úno 2020, 12:55

Mam pocit, ze to byva koncem unora. Loni jsem ten dokument stahoval 21. 2.

Uživatelský avatar
doonio
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1213
Registrován: 06 srp 2016, 23:57
Reputace: 602
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od doonio » 11 úno 2020, 13:23

Já už ho tam vidím od cca konce ledna..Napřed. byl k dispozici jen ten od Ledna-Listopadu, a pak v lednu dohráli i ten "additional", který už mám od Ledna-Prosince. Ale mám EUR mutaci, tak nevím jestli to má Degiro pro každou lokalizaci jiné
P2P: Mintos, EstateGuru,LinkedFinance
Převody měn: Revolut, IB FX, Akcenta
Broker: Degiro, IB, FIO e-broker

Martinus
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1329
Registrován: 09 říj 2018, 15:26
Reputace: 882
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Martinus » 11 úno 2020, 14:55

zatím nic bohužel, proto se ptám....

Martinus
Gold pen
Gold pen
Příspěvky: 1329
Registrován: 09 říj 2018, 15:26
Reputace: 882
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od Martinus » 14 úno 2020, 08:11

píšu sem, ale patří také případně pod vlákno Degiro/daně, tak prosím o případné přesunutí...
ve výpisu Degiro mě trochu zaskočila poznámka u položky Celkové příjmy:
Jelikož jsou vaše neinvestované finanční prostředky u DEGIRO drženy ve fondu peněžního trhu (FPT), kdykoliv koupíte
finanční instrument, automaticky dojde k prodeji ekvivalentní výše vašeho podílu ve fondu peněžního trhu. Tato částka je
zobrazena v řádku Celkové příjmy z prodeje podílů ve FPT

což vlastně znamená, že se v této položce Celkové příjmy objevují také veškeré nákupy.....
předpokládám, že toto číslo neuvádíte v příl. k par.10 v DPFO....to by bába na finančáku padla na záda, ne? :lol: :lol:

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů