Daně - obecná diskuze

Jak na zdanění našich investic. Nejen P2P.
K diskusím: akcie; Bondster; Mintos; Upvest; Zonky
Odpovědět

Jak budete zdaňovat P2P, kdy nejste přímý účastník úvěrů, ale dostáváte určitou část, podíl z úroků?

Své příjmy budu zdaňovat podle § 8
21
11%
Své příjmy budu zdaňovat podle § 10
87
46%
X
12
6%
P2P příjmy nebudu zdaňovat
69
37%

Celkem hlasů: 189

P2P_Ronie
Silver pen
Silver pen
Reputace: 191
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdanění P2P investic.info

Příspěvek od P2P_Ronie » 03 dub 2019, 11:00

Jn, taky jsem s tím měl problém a hodně to řešil. Nicméně základní argument podle mě je to, že sice si nevyplatíš úroky na bankovní účet, ale používáš je k reinvesticím - tj. díky přijatým úrokům získáváš další "majetek". To, že o něj přijdeš, je pak riziko investování...

doonio
Gold pen
Gold pen
Reputace: 265
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 03 dub 2019, 12:09

P2P_Ronie píše:
03 dub 2019, 11:00
Jn, taky jsem s tím měl problém a hodně to řešil. Nicméně základní argument podle mě je to, že sice si nevyplatíš úroky na bankovní účet, ale používáš je k reinvesticím - tj. díky přijatým úrokům získáváš další "majetek". To, že o něj přijdeš, je pak riziko investování...
No a přesně podobně bych si odpověděl, jak naložíš s úroky z P2P, zase je reinvestuješ, né? Jen u P2P je holt větší riziko, že může celá platforma padnout, přeci jen nějaký solidní broker s cennými papíry je méně rizikový v tomhle a hlavně jsou tvoje cené papíry v nějakém depozitáři, odděleny od majetku brokera.
Aktivně využívám:
P2P: Mintos,Twino,EstateGuru,LinkedFinance
Převody do zahraničí: RoklenFx,Revolut
Broker: Degiro, Fio e-broker, plus500

P2P_Ronie
Silver pen
Silver pen
Reputace: 191
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 03 dub 2019, 12:14

doonio píše:
03 dub 2019, 12:09
P2P_Ronie píše:
03 dub 2019, 11:00
No a přesně podobně bych si odpověděl, jak naložíš s úroky z P2P, zase je reinvestuješ, né? Jen u P2P je holt větší riziko, že může celá platforma padnout, přeci jen nějaký solidní broker s cennými papíry je méně rizikový v tomhle a hlavně jsou tvoje cené papíry v nějakém depozitáři, odděleny od majetku brokera.
JJ, já jsem to myslel právě ve vztahu k těm P2P, jak se ptal MirEgg :-)

MirEgg
Silver průpiska
Silver pen
Silver pen
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MirEgg » 03 dub 2019, 22:21

Já chápu, že ten můj pohled je dost radikální :lol: Ale hledal jsem nějakou definici slova příjem, ve kterém okamžiku se příjem považuje za "můj" a tím pádem zdanitelný a... nenašel jsem. Je to někde jasně napsané černé na bílém? Díky za případný odkaz :)

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Reputace: 487
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 05 dub 2019, 09:46

MirEgg píše:
03 dub 2019, 22:21
Já chápu, že ten můj pohled je dost radikální :lol: Ale hledal jsem nějakou definici slova příjem, ve kterém okamžiku se příjem považuje za "můj" a tím pádem zdanitelný a... nenašel jsem. Je to někde jasně napsané černé na bílém? Díky za případný odkaz :)
http://zakony.centrum.cz/zakon-o-danich ... paragraf-8

Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 208
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Saraph » 06 dub 2019, 17:41

MirEgg píše:
03 dub 2019, 01:39
Já se možná zeptám úplně naivně, ale vy vážně daníte ta virtuální čísla, která vám ukazují nějaké stránky, že to je váš jakože zisk? Ty peníze přece nejsou na vašem bankovním účtu, ale na účtu cizí společnosti a dokud je nedostanete na svůj vlastní bankovní účet, tak to není váš příjem a tím pádem není co danit, ne?
Jestli tam mám nějakou logickou chybu, tak mi to zkuste nějak vyvrátit argumenty podpořenými příslušnými paragrafy daňových zákonů :mrgreen:
Tohle byla celou dobu moje obava, ale já to daním tak, že mé reinvestice jsou vlastně výdaje, takže dokud nevyberu víc, než kolik jsem tam navkládal, tak příjmy - výdaje = 0.

Zakknot
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 17
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zakknot » 26 kvě 2019, 11:45

Saraph píše:
06 dub 2019, 17:41
Já to daním tak, že mé reinvestice jsou vlastně výdaje, takže dokud nevyberu víc, než kolik jsem tam navkládal, tak příjmy - výdaje = 0.
Kvůli tomuto příspěvku jsem včera v noci neusnul...
Tato jednoduchá logika by se dala uplatnit, jelikož Česká legislativa nedefinuje p2p participace, ani nic podobného.

Jediné dvě smyslupné věty v zákoníku, které se vztahují na tento druh investic
dle Zákona č. 586/1992 Sb. § 10, odst. 4, jsou následující:

Základem daně je příjem snížený o výdaje (prokazatelně vynaložené na jeho dosažení).
Pokud jsou výdaje vyšší než příjem (daňová ztráta), k rozdílu se nepřihlíží.

Pokud tedy budeme na reinvestice nahlížet jako na výdaj, čímž také jsou, pak je Základ daně 0 KČ
ale i tak bude potřeba podat daňové přiznání (pokud příjem překročí 30tis.) a uvést nulovou balanci.

MirEgg
Silver průpiska
Silver pen
Silver pen
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MirEgg » 04 čer 2019, 00:08

vyvar z ovaru píše:
05 dub 2019, 09:46
MirEgg píše:
03 dub 2019, 22:21
http://zakony.centrum.cz/zakon-o-danich ... paragraf-8
Ten jsem četl samozřejmě ;) Podstatné v tom dotazu bylo ve kterém okamžiku se příjem považuje za "můj". Podle mě je obhajitelné, že příjem je můj, až když mi přijde na účet v normální bance. Odešlu 100, dostanu 120, zdaním 20. Já nechci nic krátit, co získám, to zdaním :) A samozřejmě doložím výpisy kdy kam přes co bylo kolik posláno a následně obdrženo zpět.

doonio
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 11 čer 2019, 21:51

Nastala následující situace a mě by zajímalo kdo je v právu a kdo má pravdu:
Volá mi z FÚ paní, že mám špatně daňové přiznání (část Příloha 3. - započtení zaplacené daně z dividend) a že ať se zastavím. Dorazím tedy po týdnu na finančák a ona, že mám špatně Přílohu 3, kde mám uvedené špatně částky na ř. 323 (daň zaplacená v zahraničí). Uvedu konkrétní příklad:
Přijal jsem dividendy(Švédsko) z H&M ve výši 2925Kč (již převedeno kurzen GfŘ), a zaplatil jsem švédskou 30% daň ve výši 878Kč. Přiznání jsem vyplňoval online (EPO) na daňovém portále.

2925Kč jsem uvedl na řádek 321
878Kč jsem uvedl na řádek 323

Na řádek 325 se podle systému dopočítala částka 438.5Kč a na řádek 326 částka 438.5Kč.

A tohle je prý špatně, protože se Švédském máme smlouvu o dvojím zdanění, kde lze max. započíst 10% odvedenou daň - prý je to moje starost abych si přečetl veškeré smlouvy o dvojím zdanění ze zemí, ze kterých mám dividendy (myslel jsem že to ta aplikace umí dopočítat sama - když ji všichni doporučuji ať to lidí vyplňují online v EPO).

Správně by to dle pracovnice FÚ mělo být prý takhle:
2925Kč se uvede na řádek 321
292Kč se uvede na řádek 323 (oněch max. 10% dle smlouvy o dvoj. zdanění se Švédskem)
438.5Kč se automaticky dopočte do řádku 325
292 Kč se doplní do řádku 326

DaP jsem vyplňoval většinou podle návodu od Finlordů: https://finlord.cz/2018/03/zdaneni-vyno ... formulare/

Chvíli jsem se s ní tam hádal, ale nakonec, jsem ji nepřesvědčil a opravili jsme to v můj neprospěch (ta daň se zvýšila o pár stovek), ale stále mě vrtá hlavou, kdo má pravdu. Díky za případné reakce!
Naposledy upravil(a) doonio dne 13 čer 2019, 11:01, celkem upraveno 1 x.
Aktivně využívám:

JPT
Silver pen
Silver pen
Reputace: 165
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 12 čer 2019, 15:06

Taky jsem myslel, že to bude ta aplikace vypočítávat. Já teda do dividendových akcí neinvestuju, protože se mě nechce otravovat s daněma. Nevím jak Finlordi, ale tady https://www.investicnigramotnost.cz/wp- ... _verze.pdf je myslim návod i na ten zápočet daně podle těch smluv.

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 13 čer 2019, 10:42

Hm, to je tedy zvlastni. Ja to vyplnuju stejne jako ty a predpokladam, ze to EPO umi vypocitat. Radek 323 jasne rika "dan zaplacena v zahranici", ty jsi zaplatil 878 Kc a to jsi uvedl.

JPT
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 13 čer 2019, 19:40

V tom návodu co jsem posílal se píše toto:
Příloha 3 - zahraniční daně
Řádek 323 Daň zaplacená v zahraničí, sem přijde údaj z tabulky SEZNAM ze sloupce z toho
uplatněno pro zápočet. Tím je zajištěno, že nebude porušena Smlouva o zamezení dvojího zdanění.
Z daně z daného státu (zde Rakousko) uvedeme jen tu část, co Smlouva povoluje. Zde tedy
napíšeme 28. To je vše, zbytek aplikace EPO pro Rakousko spočítá už sama. Řádek 324 nazvaný
Koeficient zápočtu (zde 0,05) znamená, že příjmy z Rakouska tvoří 0,05% celkových příjmů pana
Nováka. Dle definice prostého zápočtu tedy i zápočet může být max. 0,05% z celkové české daně,
ne více. Řádek 325 právě určuje, kolik maximálně by šlo z Rakouska při dané hrubé dividendě
započítat (38,20), řádek 326 pak to, kolik opravdu bylo uznáno k zápočtu (uvedená zahraniční daň
max. do hodnoty limitu, neboli menší hodnota z řádků 323 a 325). Zde se povedlo započíst vše
hlavně díky limitu max. 10% pro Rakousko ze Smlouvy o zamezení dvojího zdanění.
Takže asi se tam teda uvádí jen to co je povolené započíst a to si musí člověk vypočítat sám.

doonio
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 13 čer 2019, 20:02

To jsou ale hrozní amatéři ti na daňovém portále, počítá to různé šílenosti v celém přiznání, ale neumí to dle zvolené země říct, kolik lze max. započíst??? WTF :D
Finlordi mi odpověděli, že paní z FÚ má pravdu, do řádku 323 lze opravdu započíst max. takovou daň, která odpovídá smlouvě o dvojím zdanění:
https://www.mfcr.cz/cs/legislativa/dvoj ... nych-smluv
vyvar z ovaru píše:
13 čer 2019, 10:42
Hm, to je tedy zvlastni. Ja to vyplnuju stejne jako ty a predpokladam, ze to EPO umi vypocitat. Radek 323 jasne rika "dan zaplacena v zahranici", ty jsi zaplatil 878 Kc a to jsi uvedl.
Řádek 323 říká A, ale pracovnice FÚ říká B a má se správně vyplňovat teda B :-D Kocourkov. Asi se vyplatí držet dividendy jen v US,( kde lze započíst 15%), případně GB (tam se vyplácí dividenda v hrubé výši)
Aktivně využívám:

vyvar z ovaru
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vyvar z ovaru » 14 čer 2019, 10:25

Je zajimave, ze v priloze k US dani z dividend mi stejne nejaka mala cast nebyla zapocitana.
Dan neuznana k zapoctu (r. 329) je u me 231 Kc, coz je totozna suma s radkem c. 327, ten se pocita z radku 323 (dan zaplacena v zahranici) - radek 326 (dan uznana k zapoctu).

tango
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tango » 15 čer 2019, 00:07

Jan píše:
01 dub 2019, 14:52
Jan píše:
11 úno 2019, 12:36
Flyboy píše:
08 úno 2019, 09:27
Náhodou - nevypátral někdo něco v tomto? Dneska mě čeká zaplacení berní a nadšený z toho teda rozhodně nejsem :o/. Kdyby z toho bylo aspoň něco užitečného, ale... Mezitím jsem se bavil s jedník kolegou a dopátral se krásného příkladu, jak jde při troše snahy pronajímat a zcela legálně se za pomoc optimalizace dostat ve finále ke ztrátě. Docela jsem zíral. Jsem věděl, že se dá odečíst 30% paušál, ale toto je o pár levelů výše...
Ahoj, procitam si tu diskusi o zdaneni kvuli Mintosu, abych vedela, co cekat a narazila jsem na tento tvuj komentar ohledne optimalizace pri pronajimani. Zajima me to. Byl bys ochoten rict neco vic? Klidne jen do soukrome zpravy. Budu vdecna za informace. Znam jen ten 30% pausal + ze si lze odecist neco na dojizdeni za ucelem kontroly nemovitosti, ale to je tak vse. Pristi rok budu potrebovat optimalizovat taky :mrgreen:
Pokud to nejde, chapu. ;)

tango
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tango » 15 čer 2019, 00:15

Saraph píše:
05 bře 2019, 16:58
Má někdo zkušenost s tím, kdy reálně zpracovávají ty daňová přiznání? Dělají to už od začátku roku nebo třeba někdy od března? Pokud někoho z vás kontaktovali, kdy to bylo?

Ještě by mě zajímalo, jak se reálně dozvím o tom, že mě někdo kontaktoval přes datovou schránku. Přijde mi třeba na mail, který jsem na poště zadával, nějaká notifikace, nebo se tam musím průběžně dívat?
Jsem na Mintosu teprve od letosniho dubna, ale pokud se tyka vseobecneho zpracovani danovych priznani, tak letos zkusenost mam. Pani z FU me kontaktovala, aby si nejake veci ujasnila. Stacilo po telefonu. Psala mi zacatkem cervna a danove priznani jsem podavala posledniho brezna. Takze cca 2 mesice. Ale samozrejme se to muze lisit pripad od pripadu. S datovou schrankou zkusenosti nemam.

tango
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tango » 15 čer 2019, 00:52

JPT píše:
22 úno 2019, 20:13
U §10 se to může danit, tak že se daní jen to co se získá. K příjmům se uplatní výdaje ve stejné výši a tak se to bude dělat dokud bude co uplatňovat. Ale musí se podávat přiznání i když vyjde naň nula. Mitos by měl spadat pod §10.

Tam kde se to daní podle §8, tak tam se daní jen úroky a nemůžou se uplatnit žádné výdaje, tak to je podle mě nespravedlivé. Doufám, že se určí buď zákonem nebo nějakým poknyem, že všechny investice spadající pod P2P se budou danit v §10.
Me se libilo, co psal Tonda 2 = ze treba ve 2017 posle penize na P2P, ve 2020 vse vybere, a rozdil mezi celym prijmem a vydaji zdani. To mi take dava smysl. Co mi vrta hlavou je, kdyz je ta investice vlastne "rozlita" na nekolik let. Zajima me Mintos a dam hypoteticky priklad:
§10 - pokud se uplatnuji vydaje vs prijmy - tak treba prvni rok v rijnu 2017 vlozim 100K na Mintos (pro zjednoduseni situace to bude take jediny vklad za celou dobu na Mintosu). Tak cca 1-2 mesice trva nez se to rozbehne a zacne vydelavat. Takze prvni rok mam vysoke naklady a minimalni zisky = dan 0 Kc. Ale dalsi roky nevlozim nic, pouze reinvestuji, co mam. Reinvestice by snad mely byt brane jako vydaje. Ale v r. 2020 uz treba od ledna nechavam penize dobehnout a vse vyberu. Otazka zni: To mam potom za posledni rok 0 Kc vydaju a pres 100K v prijmech? Nebo jak ten par.10 v tomto smeru funguje? (Omlouvam se, nejsem ucetni)
Premyslim, ze fer by tedy byla treba sjetina prijatych uroku a zdanit tyto. To by mi davalo nejvetsi smysl. Protoze za sebe to beru tak, ze uroky, pripadne odmeny z kampani, apod jsou ten skutecny zdanitelny prijem. Otazka je, jak nalozit s poplatky za prevod men - to by prece jen mel byt vydaj. Predem dekuji za pripadne objasneni.

tango
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tango » 15 čer 2019, 00:57

Saraph píše:
11 úno 2019, 13:04
Flyboy píše:
09 úno 2019, 13:12
Když to tak pročítám. Tolik času a námahy co stojí udělat pořádně daně kvůli pár korunám zisku. To se v podstatě ani nevyplatí investovat (pokud nejde o miliony). Ještě je velké riziko, že to člověk udělá špatně a zbytečně na sebe strhne pozornost úřadu, který pak na něj bude preventivně "klekat" každý rok. Asi je vážně lepší nic nedanit, počkat až si ty peníze člověk vybere zpátky a pak to všechno zdanit v jednom roce. Stejně se to logicky nedá považovat za příjem, když je to někde v zahraničí v nějaké společnosti a člověk má ty zisky jen na papíře a reálně ani neví jestli mu to na účet přijde, když to vybere.
Si vemte že budete 5 let něco danit, stresovat se s tím, zaplatíte na daních desetitisíce za nějaké fiktivní zisky a když si to budete chtít poslat na účet, nepřijde vám ani to co jste tam vložili. Místo celé investice budete muset odepsat jako ztrátu i to co, jste zaplatili na daních.
Takhle jsem to přesně dělal s P2P. Kdybych dál pokračoval jen v P2P, stále ještě několik let danit nebudu, ovšem když pak člověk začne na burze, už to chce minimálně kvůli těm dividendám.

Na druhou stranu, člověk se s tím přiznáním trápí jednou a další roky už ví, jak na to.
Takze FU nemel problem, kdyz jsi P2P zdanil potom v jednom roce (a byly to treba zisky/prijmy za vic let)? Libilo by se mi toto reseni. Nechat vse dobehnout a pak zdanit ten rozdil.

Saraph
Moderátor
Gold pen
Gold pen
Reputace: 208
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Saraph » 15 čer 2019, 09:34

tango píše:
15 čer 2019, 00:57
Saraph píše:
11 úno 2019, 13:04
Flyboy píše:
09 úno 2019, 13:12
Když to tak pročítám. Tolik času a námahy co stojí udělat pořádně daně kvůli pár korunám zisku. To se v podstatě ani nevyplatí investovat (pokud nejde o miliony). Ještě je velké riziko, že to člověk udělá špatně a zbytečně na sebe strhne pozornost úřadu, který pak na něj bude preventivně "klekat" každý rok. Asi je vážně lepší nic nedanit, počkat až si ty peníze člověk vybere zpátky a pak to všechno zdanit v jednom roce. Stejně se to logicky nedá považovat za příjem, když je to někde v zahraničí v nějaké společnosti a člověk má ty zisky jen na papíře a reálně ani neví jestli mu to na účet přijde, když to vybere.
Si vemte že budete 5 let něco danit, stresovat se s tím, zaplatíte na daních desetitisíce za nějaké fiktivní zisky a když si to budete chtít poslat na účet, nepřijde vám ani to co jste tam vložili. Místo celé investice budete muset odepsat jako ztrátu i to co, jste zaplatili na daních.
Takhle jsem to přesně dělal s P2P. Kdybych dál pokračoval jen v P2P, stále ještě několik let danit nebudu, ovšem když pak člověk začne na burze, už to chce minimálně kvůli těm dividendám.

Na druhou stranu, člověk se s tím přiznáním trápí jednou a další roky už ví, jak na to.
Takze FU nemel problem, kdyz jsi P2P zdanil potom v jednom roce (a byly to treba zisky/prijmy za vic let)? Libilo by se mi toto reseni. Nechat vse dobehnout a pak zdanit ten rozdil.
Hele zatím se nikdo neozýval. Nevím, kdy se dá definitivně říct, že už mám přijato. Kdyby mě někdo kontaktoval, napíšu to sem.

JPT
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JPT » 15 čer 2019, 18:09

tango píše:
15 čer 2019, 00:52
JPT píše:
22 úno 2019, 20:13
U §10 se to může danit, tak že se daní jen to co se získá. K příjmům se uplatní výdaje ve stejné výši a tak se to bude dělat dokud bude co uplatňovat. Ale musí se podávat přiznání i když vyjde naň nula. Mitos by měl spadat pod §10.

Tam kde se to daní podle §8, tak tam se daní jen úroky a nemůžou se uplatnit žádné výdaje, tak to je podle mě nespravedlivé. Doufám, že se určí buď zákonem nebo nějakým poknyem, že všechny investice spadající pod P2P se budou danit v §10.
Me se libilo, co psal Tonda 2 = ze treba ve 2017 posle penize na P2P, ve 2020 vse vybere, a rozdil mezi celym prijmem a vydaji zdani. To mi take dava smysl. Co mi vrta hlavou je, kdyz je ta investice vlastne "rozlita" na nekolik let. Zajima me Mintos a dam hypoteticky priklad:
§10 - pokud se uplatnuji vydaje vs prijmy - tak treba prvni rok v rijnu 2017 vlozim 100K na Mintos (pro zjednoduseni situace to bude take jediny vklad za celou dobu na Mintosu). Tak cca 1-2 mesice trva nez se to rozbehne a zacne vydelavat. Takze prvni rok mam vysoke naklady a minimalni zisky = dan 0 Kc. Ale dalsi roky nevlozim nic, pouze reinvestuji, co mam. Reinvestice by snad mely byt brane jako vydaje. Ale v r. 2020 uz treba od ledna nechavam penize dobehnout a vse vyberu. Otazka zni: To mam potom za posledni rok 0 Kc vydaju a pres 100K v prijmech? Nebo jak ten par.10 v tomto smeru funguje? (Omlouvam se, nejsem ucetni)
Premyslim, ze fer by tedy byla treba sjetina prijatych uroku a zdanit tyto. To by mi davalo nejvetsi smysl. Protoze za sebe to beru tak, ze uroky, pripadne odmeny z kampani, apod jsou ten skutecny zdanitelny prijem. Otazka je, jak nalozit s poplatky za prevod men - to by prece jen mel byt vydaj. Predem dekuji za pripadne objasneni.
Když vložíš 100 tisíc a první rok vyděláš 10 tisíc, tak do přiznání dáš příjem 10 tisíc a výdej 10 tisíc (nebo můžeš dát i míň pokud budeš chtít každý rok platit daně, aby toho nebylo na uplném konci ranec) a někam si zapíšeš, že uznatelné výdaje už jsou jen 90 tisíc. Když další rok vyděláš 10 tisíc, tak příjem a výdaj bude zas 10 tisíc a zapíšeš si že ti zbývá 80 tisíc na výdajů. Když další rok vložíš dalších 100 tisíc, tak si je přičteš k výdajům a máš už 180 tisíc a vyděláš 20 tisíc, tak budou příjmy 20 tisíc a výdaje 20 tisíc a zapíšeš si, že ti zbyly výdaje 160 tisíc a tak furt dokola.

Odpovědět