Zajištění kurzového rizika

.
Banky + alternativní systémy - TransferWise, Revolut, CurrencyFair či Paysera.
Odpovědět
Flyboy
Silver pen
Silver pen
Reputace: 46
Kontaktovat uživatele:

Zajištění kurzového rizika

Příspěvek od Flyboy » 31 říj 2018, 12:50

Hodně investorů se často zamýšlí nad investicemi v cizí měně a tím, jak se pojistit proti oslabení této měny. Můžeme to dělat různými způsoby. Investoři se například zajistí proti kurzovému riziku v bance. Je to ale docela nákladné(cca 2% ročně) a banky zpravidla zajišťují pouze částky v řádu statisíců nebo milionů. A pak je tady druhá varianta a to pomocí tzv CFD u brokera. Tento druhý způsob využívám s oblibou já.
Jaké jsou výhody:
- můžete si zajistit i malou částku, klidně jen 500Euro
- toto zajištění může být mnohem levnější než v bance, dokonce na něm můžete i vydělávat (záleží na úrokové sazbě)
- můžete svou pozici kdykoliv otevřít i kdykoliv zrušit. Dokonce i převod peněz na otevření pozice z platební karty je otázka sekund

Nevýhody:
- pokud jde kurz neustále proti vám, musíte na platformu poslat další peníze, jinak dojde k automatickému zavření pozice
- úrokové sazby se mění, není teda možné garantovat, že pokud vás toto zajištění nic nestojí, že to bude tak i na konec roku.

Osobně používám na tyto věci platformu plus500. Je velmi jednoduchá a přehledná. Po jednoduché registraci, kdy to po vás chce jen email a telefonní číslo už můžete začít obchodovat bez jakéhokoliv vkladu. Dostanete totiž něco do začátku zadarmo. Pak jsou tam také bonusy za první vklad. Pokud budete chtít ale peníze vybírat už musíte nahrát občanku a potvrdit adresu.
Přiložil jsem obrázky. První obrázek je obchodní platforma, kde si najdete příslušnou akcii nebo v našem případě měnový pár EUR/CZK, po kliknutí na tento měnový pár se vám ukáže nová tabulka.
tabulka plus 501.png
tabulka plus 501.png (103.59 KiB) Zobrazeno 252 x
Zde si zvolíte, jestli chcete nákup měny, nebo prodej. Je zde také spousta jiných informací, které jsem popsal přímo v obrázku.
tabulka plus 500.png
tabulka plus 500.png (70.8 KiB) Zobrazeno 252 x
Při zvolení Nákupu/Prodeje se vám ukáže další tabulka, kde si navolíte množství. Můžet si navolit i cenu za jakou se to má prodat někdy v budoucnu i stop losy a jiné věci. Pokud chcete změnit například velikost páky, aby požadovaná marže byla nižší, jde to na online podpoře, trvá to několik minut. Jo a ta Marže co zaplatíte například těch 5% se vám samozřejmě po uzavření pozice vrátí, tak aby si někdo nemyslel že o to pak přijde. Po kliknutí na Prodat dojde k vytvoření pozice. Pokud jste si navolili ještě jiné možnosti, například cenu za kterou se to má koupit, tak k obchodu dojde až trh této ceny dosáhne
tabulka plus 502.png
tabulka plus 502.png (22.05 KiB) Zobrazeno 252 x

A ještě jedna taková věc. Na stránkách brokerů tohoto typu lze obchodovat vše možné, měny, akcie, komodity. Ale díky velké páce je velmi riskantní se do takovýchto obchodů pouštět. Můžete kdykoliv přijít o vše co jste tam vložili. Osobně to používám pouze na zajištění měnového rizika, že si zajišťuji investice v zicí měně, případně Eura co mám na účtu.
V případě že si zajistíte kurzové riziko tímto způsobem budete v podstatě stále na 0 ať se kurz vydá jakýmkoliv směrem. Pokud je kurz 25,8 a máte 5000E, tak za těch 5000E dostanete 129 000Kč. Pokud si ten kurz na těch 25,8 zajistíte a pak klesne na 25, dostanete za 5000E sice už jen 125000Kč, ale ty 4000Kč budete mít navíc u Brokera a můžete si je kdykoliv poslat na účet. To samé platí i obráceně. Pokud kurz stoupne na 26,50. Za svých 5000E sice dostanete 132 500Kč, ale 3500 vám zase sebere Broker.
V tuto chvíli je zajištění tohoto typu výhodné i z toho důvodů, že úroková sazba České národní banky je o 1% vyšší, než úroková sazba Evropské centrální banky a vypadá to, že rozdíl se bude i nadále prohlubovat. Pokud si tedy zajistíme své Eurové investice prodejem na měnovém páru EUR/CZK nejen že se nemusíme bát rizika prudkého oslabení Eura vůči koruně, ale budeme také trochu vydělávat. V tuto chvíli nám toto zajištění přináší zisk 0,0006% denně ;)

Pokud se někdo chcete zaregistrovat u tohoto brokera můžete použít můj odkaz (měl bych za to asi něco pak dostat) Časem by měl začít fungovat:D Pokud nefunguje, klidně můžete jen zadat do vyhledávače plus500 a ono to nějakou stránku kde se můžete zaregistrovat najde :)

https://www.plus500.com/?id=119954&pl=2

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 99
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajištění kurzového rizika

Příspěvek od Jan » 31 říj 2018, 16:44

Popřemýšlím o tom a pak napíšu :o). A tohle smažu.
Každopádně dík.
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz, ...
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Investaukce.cz , Mintos.com

doonio
Silver pen
Silver pen
Reputace: 72
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 05 lis 2018, 19:00

Flyboy píše:
31 říj 2018, 12:50
V případě že si zajistíte kurzové riziko tímto způsobem budete v podstatě stále na 0 ať se kurz vydá jakýmkoliv směrem. Pokud je kurz 25,8 a máte 5000E, tak za těch 5000E dostanete 129 000Kč. Pokud si ten kurz na těch 25,8 zajistíte a pak klesne na 25, dostanete za 5000E sice už jen 125000Kč, ale ty 4000Kč budete mít navíc u Brokera a můžete si je kdykoliv poslat na účet. To samé platí i obráceně. Pokud kurz stoupne na 26,50. Za svých 5000E sice dostanete 132 500Kč, ale 3500 vám zase sebere Broker.
V tuto chvíli je zajištění tohoto typu výhodné i z toho důvodů, že úroková sazba České národní banky je o 1% vyšší, než úroková sazba Evropské centrální banky a vypadá to, že rozdíl se bude i nadále prohlubovat. Pokud si tedy zajistíme své Eurové investice prodejem na měnovém páru EUR/CZK nejen že se nemusíme bát rizika prudkého oslabení Eura vůči koruně, ale budeme také trochu vydělávat. V tuto chvíli nám toto zajištění přináší zisk 0,0006% denně ;)
Já jen nechápu tady souvislost s pákou, výše zmíněný popis toho, že když se kurz posune a koruna posílí, tak jsem stále "na svých", platí v případě nulové páky..Když mám páku např. těch 1:20, tak i ten výnos by měl být vyšší?

Z popisu jsem pochopil, že páka ovlivňuje výši kolaterálu, který musí být fyzicky blokován na účtě u brokera, ale jak je to s výnosem. Kdybych měl např. páku 1:50, tak musím držet na účtě 2%, ale jak by se projevil daný výnos kdyby např. kurz z dnešních 25,8 byl za rok těch 25Kč/€?
Aktivně využívám:
P2P: Mintos,Twino,EstateGuru,LinkedFinance
Převody do zahraničí: RoklenFx,Revolut
Broker: Degiro, Fio e-broker, plus500

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 05 lis 2018, 19:06

doonio píše:
05 lis 2018, 19:00
Flyboy píše:
31 říj 2018, 12:50
Já jen nechápu tady souvislost s pákou, výše zmíněný popis toho, že když se kurz posune a koruna posílí, tak jsem stále "na svých", platí v případě nulové páky..Když mám páku např. těch 1:20, tak i ten výnos by měl být vyšší?

Z popisu jsem pochopil, že páka ovlivňuje výši kolaterálu, který musí být fyzicky blokován na účtě u brokera, ale jak je to s výnosem. Kdybych měl např. páku 1:50, tak musím držet na účtě 2%, ale jak by se projevil daný výnos kdyby např. kurz z dnešních 25,8 byl za rok těch 25Kč/€?
Výnos ti nezáleží na tom jakou výši na účtu máš blokovanou ale na tom, jakou výši Eur si koupíš. Kolik Euro virtuálně vlastníš. Když prodáš třeba 1000 Euro s pákou 1:20 tak musíš mít na účtě 50 Euro, když prodáš 1000 Euro s pákou 1:50 musíš mít na účtě 20 Euro, ale tvůj případný zisk bude stále stejný, protože to těch 1000 Euro nad kterýma máš kontrolu oslabí z 25,8 na 25.

doonio
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 05 lis 2018, 20:03

Potom jaký význam má nízká páka, všichni dají páku 1:200 a bude jim hej, né?
Asi tu páku u CFD moc nechápu...ale mám třeba nakoupené 3xpákované ETF na stříbro(SILVER 3X LEVERAGE DAILY) a pokud podkladové aktivum klesne o 1%, moje ETF klesne o 3% a naopak pokud vystřelí podkladové aktivum o 5%, moje ETF bude o 15% výše.
Aktivně využívám:

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 05 lis 2018, 20:44

doonio píše:
05 lis 2018, 20:03
Potom jaký význam má nízká páka, všichni dají páku 1:200 a bude jim hej, né?
Asi tu páku u CFD moc nechápu...ale mám třeba nakoupené 3xpákované ETF na stříbro(SILVER 3X LEVERAGE DAILY) a pokud podkladové aktivum klesne o 1%, moje ETF klesne o 3% a naopak pokud vystřelí podkladové aktivum o 5%, moje ETF bude o 15% výše.
Pokud se chceš pouze zajistit proti kurzovému riziku tak ano, klidně tam můžeš mít i páku 1:200 je to úplně jedno. Ale měl bys tam mít tolik peněz aby ty výkyvy, které můžou nastat nezpůsobily uzavření pozice. Takže v případě páky 1:200 tam stejně musíš mít víc peněz než těch 0,5%. Ty velké páky jsou zaměřeny především na hazardéry. Protože když máš třeba jen 100 Euro a chceš co nejvíc vydělat tak si dáš páku 1:500 a budeš mít nakoupeno 50 000 Euro. Pak stačí aby kurz šel 1% tvým směrem a vyděláš 500 Euro. Stačí aby šel však jen 0,2% proti tobě a přišel si o vše.

doonio
Silver pen
Silver pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 13 lis 2018, 16:44

Diky moc, uz se v tom zacinam trochu orientivat. Zalozil jsem DEMO ucet a behem listopadu si s tim budu trochu hrat a v prosinci bych presel na ostry,realny provoz.
Z tohoto clanku jsem usoudil, ze neni kam spechat a do konce roku hrozi spis dalsi mirne oslabeni:
https://roklen24.cz/a/SbNLz/koruna-pod- ... 00-za-euro

Fascinuje me, ze za to drzeni pres noc se opravdu nic neplati,naopak dostavam neco ja. Potom to cele zajisteni je absolutne bezpoplatkova vec.

Navic dnesni komedie s Babisovym synem te korune taky nepomaha.
Aktivně využívám:

Odpovědět