Zajištění kurzového rizika

.
Témata, která se zabývají investováním v obecnější rovině.
jejinka
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajištění kurzového rizika

Příspěvek od jejinka » 25 bře 2019, 08:46

Ve tvém modelovém příkladu, kdy by mě čekal margin call nebo likvidace pozice?

GOGO7
Silver pen
Silver pen
Reputace: 120
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 25 bře 2019, 10:05

Pokud je na účtu dostatečná rezerva, nemyslím že by hrozil margin call - tj. upozornění brokera na nedostatek prostředků k zajištění na účtu klienta. Nepředpokládal bych, že na měnovém páru USD/CZK nebo Euro/CZK by mělo dojít k nějákým náhlým plus/minus rozdílům, třeba o 20% a více, nevidím k tomu důvod.V krajním případě lze prostředky na účet vždy doplnit 8-)

jejinka
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 25 bře 2019, 10:33

Já tomu nerozumím, ale jistě mají nějakou hranici a tou hranicí pro call nebo likvidaci může být třeba těch 5% collateral. Takže tam třeba prostor není. Raději se blbě zeptat než pak čumět na ztrátu.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Reputace: 202
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 25 bře 2019, 10:43

doonio píše:
25 bře 2019, 08:15
Ztráta bude když kurz CZK bude oslabovat, já se zase v pátek ještě trochu dozajistil, když kurz (zřejmě ze strachu z Brexitu) zpět vystoupal na 25.7. Co se týče poplatků "za sázení", tak ty jsou nulové, naopak za každý den držení dostaneš nějaké drobné (kvůli rozdílu úrokových sazeb ČNB VS. ECB). Tzn. za aktuálních podmínek nic neplatíš, což mě příjde jako super se zajistit proti ztrátě a ještě to mít zdarma. Jen je potřeba jako kolaterál mít na tom jejich účtě asi 5% prostředků - tzn. při zajištění "PRODEJ" na 10000€ musíš mít 500€ na tom jejich účtě.
Obecně se tvrdí, že za pátečním skokem bylo (extrémně) špatné PMI (index nákupních manažerů) v Německu.
GOGO7 píše:
25 bře 2019, 10:05
Pokud je na účtu dostatečná rezerva, nemyslím že by hrozil margin call - tj. upozornění brokera na nedostatek prostředků k zajištění na účtu klienta. Nepředpokládal bych, že na měnovém páru USD/CZK nebo Euro/CZK by mělo dojít k nějákým náhlým plus/minus rozdílům, třeba o 20% a více, nevidím k tomu důvod.V krajním případě lze prostředky na účet vždy doplnit 8-)
...tak jsem si vzpomněl na flashcrash CHF, když Švýcarská centrální banka z ničeho nic přestala intervenovat posilování CHF (začátek 2015). Na nějaké přednášce jsem potkal i lidi, co tím byli zasaženi. Výsledek byl ten, že propad byl tak náhlý, že ani roboti nestihli pozavírat pozice včas, takže nakonec investor, jakožto (bývalý) majitel pozice dlužil brokerovi. Řešilo se to soudně...
Čímž nechci říci, že by k něčemu takovému mělo dojít. Nicméně i u toho CHF bych tvrdil, že to není možné...
jejinka píše:
25 bře 2019, 10:33
Já tomu nerozumím, ale jistě mají nějakou hranici a tou hranicí pro call nebo likvidaci může být třeba těch 5% collateral. Takže tam třeba prostor není. Raději se blbě zeptat než pak čumět na ztrátu.
Margin by mohl být někde okolo půli cesty (2,5%), odprodání pozice třeba někde u 4%. Ale jen hádám.
Mám zkušenosti s:
Banky: Airbank.cz , Fio.cz/sk , mbank.cz , expobank.cz, ... celkem cca 10 bank
Devizové společnosti: RoklenFX
P2P: Mintos.com, Roger.cz (dříve Investaukce.cz)
---
Mintos referral: www.mintos.com/cs/ref/8S41UT
---

GOGO7
Silver pen
Silver pen
Reputace: 120
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od GOGO7 » 25 bře 2019, 10:55

Jan - no já jsem se naopak při změně kurzu CHF/CZK slušně napakoval :lol: . Bylo to ovšem naprosto nečekané.
To jsou ale extrémní situace, kdy kurz měny je uvolněn, když byl předtím násilně na nějáké úrovni držen. To byl třeba i případ, kdy ČNB držela kurz na 27Kč/1Euro. V té době by to bylo se zajišťováním kurzu komplikovanější, ale o uvolnění kurzu se dávno předem vědělo. U CHF to naopak byl šok, četl jsem že na tom zkrachovalo i pár brokerů a řada lidí utrpěla těžké ztráty. Ale jak jsem psal, teď pokud jde o vývoj kurzu CZK žádné podobné nebezpečí nevidím. Mít na hedgingovém účtu rezervu je samozřejmě vždycky žádoucí 8-)
P.S. I když vlastně je tady furt ten zatracenej brexit. No librám bych se teď radši vyhnul..

Flyboy
Silver pen
Silver pen
Reputace: 92
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flyboy » 27 bře 2019, 17:06

Ztráta nebude vůbec žádná. Ba co víc, budete v zisku, protože v tuto chvíli dostáváte každý den nějakou korunu kvůli rozdílu v úrokových sazbách koruny a eura. Já osobně mám zajištěných 10 tisíc euro pár měsíců a už jsem na tom vydělal pár stovek jen díky těm úrokovým sazbám :D

jejinka
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 27 bře 2019, 17:09

Tomu s těmi sazbami nerozumím. Šlo by to podat pro úplné pitomce? Díky

doonio
Silver pen
Silver pen
Reputace: 128
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 27 bře 2019, 20:16

jejinka píše:
27 bře 2019, 17:09
Tomu s těmi sazbami nerozumím. Šlo by to podat pro úplné pitomce? Díky
Přečti si ten úvodní příspěvek od Flyboye ještě jednou, je tam vše pěkně vysvětleno, myslím si že jednodušeji už to nejde.... Co na tom nechápeš?
Sazby ECB jsou níže než sazby ČNB a proto tě aktuálně držení té zajišťovací pozice nic nestojí, ba naopak každý den držení dostaneš 0,001%

Sazby ecb - 0% https://www.ecb.europa.eu/stats/policy_ ... ex.en.html
Sazby čnb - 1,75% https://www.cnb.cz/cs/menova_politika/m ... p_nastroje

To mě stačí, nic neplatím a ještě jsem kurzově zajištěn (parádá)!
Aktivně využívám:
P2P: Mintos,Twino,EstateGuru,LinkedFinance
Převody do zahraničí: RoklenFx,Revolut
Broker: Degiro, Fio e-broker, plus500

jejinka
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 27 bře 2019, 20:55

No, tak jsem úplně blbá, ale mně toto nic neříká. Nerozumím principu, jakým má repo sazba vliv na měnové zajištění.

adventura
Silver pen
Silver pen
Reputace: 49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od adventura » 27 bře 2019, 22:44

jejinka píše:
27 bře 2019, 20:55
No, tak jsem úplně blbá, ale mně toto nic neříká. Nerozumím principu, jakým má repo sazba vliv na měnové zajištění.
tady je to trochu vysvetleny
https://admiralmarkets.cz/education/art ... je-to-swap

staci otevrit u brokera pozici (nakoupis nebo prodas menovy par napr EUR/CZK) a od te doby po dobu, kdy je pozice otevrena, platis nebo dostavas kazdy den "poplatek", ktery je dan urokovou sazbou obou men, protoze na svem uctu drzis odpovidaji mnozstvi meny, ktere jsi zobchodovala

jejinka
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 27 bře 2019, 23:36

Díky, už se do toho trochu dostávám. Úroková sazba je jen jedním z faktorů určujících náklady rollover swap. Bude to chtít ještě prostudovat. Nejsem ten typ, který jde si něčeho, čemu dobře nerozumí. Každopádně díky, už vím, na co se zaměřit.

Boží mlýn
Silver pen
Silver pen
Reputace: 57
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Boží mlýn » 15 dub 2019, 10:23

Tak jsem se konečně dostal k tomu udělat si čas, účet u P500 a pustit se do toho, alespoň v tom demo účtu. Řekněme, že chci zajistit 10k€, aktuální kurz pro prodej EUR/CZK je 25,61.
Průměrnou nákupku eur na mintos mám ale vyšší, třeba 25,80 a proto by pro mě bylo výhodné se zajistit na těchto hodnotách, kdyby koruna oslabila. Protože však může klidně posílit, část bych zajistil už teď, řekněme za 2k€ (při páce 1:20). Je tato teorie správná nebo je to nesmysl? :D Pokud bych zajistil 10k€ hned za 25,61 a koruna byla za dva roky např. na 24, tak u P500 "vydělám" pouze ten rozdíl 25,61 - 24, tj 1,61 za každé €. Chápu to správně? Proto by tedy bylo lepší "vychytat" oslabení koruny.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 15 dub 2019, 12:10

Boží mlýn píše:
15 dub 2019, 10:23
Tak jsem se konečně dostal k tomu udělat si čas, účet u P500 a pustit se do toho, alespoň v tom demo účtu. Řekněme, že chci zajistit 10k€, aktuální kurz pro prodej EUR/CZK je 25,61.
Průměrnou nákupku eur na mintos mám ale vyšší, třeba 25,80 a proto by pro mě bylo výhodné se zajistit na těchto hodnotách, kdyby koruna oslabila. Protože však může klidně posílit, část bych zajistil už teď, řekněme za 2k€ (při páce 1:20). Je tato teorie správná nebo je to nesmysl? :D Pokud bych zajistil 10k€ hned za 25,61 a koruna byla za dva roky např. na 24, tak u P500 "vydělám" pouze ten rozdíl 25,61 - 24, tj 1,61 za každé €. Chápu to správně? Proto by tedy bylo lepší "vychytat" oslabení koruny.
Gratulace.
Ano, fungování chápu stejně.
BTW - jakou měnu je třeba složit jako kolaterál? Nebo je to jedno?
Mám zkušenosti s:
---
---

jejinka
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 15 dub 2019, 12:27

U robomarkets to jedno není, mám demo v dolarech a mi pak úroky vycházejí negativně, každý den ztrácím pár korun, místo tady zmíněných pár korun zisku na rozdílu úrokových sazeb. Méně nevýhodně to potom vychází při prodeji euro/dolar, což je obdobný případ rozdílu sazeb jako euro/koruna. Ale pořád každý den ztrácím. U plus 500 na demu zkus prodat euro dolar a uvidíš.

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 15 dub 2019, 13:17

jejinka píše:
15 dub 2019, 12:27
U robomarkets to jedno není, mám demo v dolarech a mi pak úroky vycházejí negativně, každý den ztrácím pár korun, místo tady zmíněných pár korun zisku na rozdílu úrokových sazeb. Méně nevýhodně to potom vychází při prodeji euro/dolar, což je obdobný případ rozdílu sazeb jako euro/koruna. Ale pořád každý den ztrácím. U plus 500 na demu zkus prodat euro dolar a uvidíš.
Aha, jsem počítal s tím, že kolaterál je minimálně v jedné z měn obchodovaného páru a co píšeš, tak to vypadá na měnu účtu? Což by ale dělalo celkem bordel při větším pohybu měny účtu vůči obchodovanému páru...
Mám zkušenosti s:
---
---

Booboo
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Booboo » 15 dub 2019, 13:43

Porovnanie swapu na Plus 500 vs. Robomarkets na EUR/CZK
Plus 500.png
Plus 500.png (74.23 KiB) Zobrazeno 500 x
Robomarkets ma mínus swapy pre obe pozície nákup/perdaj
Robomarkets swap.png
Robomarkets swap.png (91.58 KiB) Zobrazeno 500 x
Naposledy upravil(a) Booboo dne 15 dub 2019, 13:52, celkem upraveno 1 x.

jejinka
Bronze pen
Bronze pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jejinka » 15 dub 2019, 13:51

To je ono. Na zajištění je p500 výhodnější

doonio
Silver pen
Silver pen
Reputace: 128
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doonio » 15 dub 2019, 15:43

Já mám účet u Plus500 v EUR, a veškeré výnosy/ztráty jsou mi počítány taky v EUR...Taky jsem tam nazačátku poslal jako kolaterál taky EUR, ale podpora mi to musela nejprve změnit (jelikož jsem zakládal účet přes CZ mutaci, taky byla nativně nastavená CZK, ale chtěl jsem EUR, pro lepší přehlednost)
Boží mlýn píše:
15 dub 2019, 10:23
Pokud bych zajistil 10k€ hned za 25,61 a koruna byla za dva roky např. na 24, tak u P500 "vydělám" pouze ten rozdíl 25,61 - 24, tj 1,61 za každé €. Chápu to správně? Proto by tedy bylo lepší "vychytat" oslabení koruny.
To by jsi objevil zlatý grál, pokud by jsi věděl jaký bude kurz za 2 roky, to by ses ani nemusel zajišťovat, ale jít rovnou na Forex s pákou 1:500 a náma tady už jen opovrhoval :-D

Samozřejmě čím vyšší kurz, tím lepší výchozí pozice pro zajištění (pokud bereme v potaz dlouhodobé posilování CZK vůči EUR/USD), otázkou je jestli ještě koruna dostane šanci oslabit na tvoji nákupku nebo ještě výš (26,27kč....)

Já se zajišťuji po částech - první příkaz jsem zadal na 25,8Kč...čekal jsem že kvůli Brexitové panice se dostaneme nad 26 (druhý příkaz jsem měl nastaven na 26,05). Aktuálně jsem u Brokera v plusu a to nějakých 45€ + 2€(na držení pozice přes noc - to je to co popisoval Flyboy, že za aktuální zajištění proti kurzovému riziku ti ještě za to platí).
Aktivně využívám:
P2P: Mintos,Twino,EstateGuru,LinkedFinance
Převody do zahraničí: RoklenFx,Revolut
Broker: Degiro, Fio e-broker, plus500

P2P_Ronie
Bronze pen
Bronze pen
Reputace: 32
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od P2P_Ronie » 15 dub 2019, 18:11

Jak pak postupovat třeba v případě Degira, kam si člověk posílá koruny, převede se mu to automaticky na EUR, ale americké akcie se nakupují v USD... dvojitá konverze. To už mi přijde divočina a docela mě to štve, že se ten účet vede takto :( I třeba pro sledování výnosnosti. Moc počítání na blbýho právníka :-)

Jan
writerP2P
Gold pen
Gold pen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan » 15 dub 2019, 21:16

Už jsem to tu kdysi asi zmiňoval... V původním příspěvku Flyboy zajišťuje pomocí CFD, v nedávné diskuzi Booboo pomocí swapu. Může mi někdo nastínit, či odkázat, jaký je v tom praktický rozdíl?
A ještě jeden (debilní a matoucí dotaz) - když je třeba EUR/CZK nebo CZK/EUR, dá se z toho poznat co se nakupuje a co prodává? Já to mám zařazeno v kolonce "chaos" protože někdy, když jsem hledal online kurzy (fakt online, nezpožděné), tak někde byl kurz cca 25 denominován jako CZK/EUR, jinde EUR/CZK. U tohohle páru defakto o nic nejde, jelikož se to snadno pozná (zatím x) ), ale třeba na USD/CAD/AUD/CHF které se porůznu motaly okolo parity to znamenalo najet na "známý" kurz, a podle toho to dešifrovat. Nevím, prostě mě tento chaos mate a irituje :o/.
Dík.
Mám zkušenosti s:
---
---

Odpovědět